Решение по дело №2871/2020 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 260334
Дата: 15 октомври 2020 г. (в сила от 18 февруари 2021 г.)
Съдия: Анатоли Йорданов Бобоков
Дело: 20202120202871
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 юли 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

номер  260334,   15.10.2020г., гр.Бургас

В ИМЕТО НА НАРОДА

Бургаският районен съд,  осми наказателен състав,на  седемнадесети септември, две хиляди и двадесета година, в публичното заседание в следния състав:

                                                                  Председател :  Анатоли Бобоков

 

Секретар .: Д.Михайлова

като разгледа докладваното от съдия Бобоков наказателно административен характер дело номер 2871  по описа на съда за 2020 година за да се произнесе  взе предвид следното :

       Производството по делото е по реда на чл.59 от ЗАНН и е образувано по повод жалбата на В.И. ЛНЧ ********** против наказателно постановление № 346а-44/19.06.2020г., издадено от началника на гр.Бургас, с което за нарушение на чл.16 а, ал.2 от Закона за защита от шума в околната среда /ЗЗШОС/, на основание чл.34а, ал.1 от ЗЗШОС на жалбоподателя е наложено административно наказание глоба в размер на 500 лева. Жалбоподателят оспорва констатациите в наказателното постановление. Моли за отмяна на обжалваното постановление.

       Жалбата е подадена в преклузивния срок за обжалване от легитимирано да обжалва лице и е допустима.

       Съдът, като прецени поотделно и в съвкупност представените по делото доказателства и съобрази закона в контекста на правомощията си по съдебния контрол намира за установено от фактическа и правна страна следното :

         На 15.06.2019г. на жалбоподателят е съставен акт за установяване на административно нарушение за това, че на 15.06.2019г. около 1,50 часа  часа в гр.Созопол в бар ***, като управител в заведението от открит тип допуснал озвучаване с озвучителна техника след 23,00 часа в нарушение на чл.16а, ал.2 от ЗЗШОС.

          При съставяне на акта жалбоподателят не е направил възражения. В срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН не е депозирано писмено възражение по акта.

          Сезиран с преписката по акта административнонаказващият орган е приел фактическите констатации за доказани и е издал обжалваното наказателно постановление, с което за нарушение на чл.16 б, ал.2 от ЗЗШОС, на основание чл.34а, ал.1 от ЗЗШОС е наложил на жалбоподателя глоба в размер на 500 лева. 

          Съгласно разпоредбата на чл.16а, ал.2 от ЗЗШОС се забранява озвучаването от обекти по ал.1 и на открити площи в зони и територии, предназначени за жилищно строителство, рекреационни зони и територии и зони със смесено предназначение за времето от 14:00 до 16:00 часа и от 23:00 до 08:00 часа, с изключение на териториите на религиозни храмове, железопътни гари, автогари, аерогари, морски гари и при използването на системи за предупреждение и оповестяване на населението при бедствия. В наказателното постановление са изложени обстоятелства, от които става ясно, че се касае за общия случай на търговски обект, увеселително заведение – бар ***. В §.1, т.4 ДР на ЗЗШОС като локални източници на шум по смисъла на този закон са посочени търговските обекти, увеселителните заведения, сервизите за услуги и други, разположени на територията, определена като урбанизирана територия по ЗУТ.

          На основание чл.11, т.5 от ЗЗШОС е издадена Наредба № 6 от 26.06.2006г. за показателите за шум в околната среда, отчитащи степента на дискомфорт през различните части на денонощието, граничните стойности на показателите за шум в околната среда, методите за оценка на стойностите на показателите за шум и на вредните ефекти от шума върху здравето на населението. С нея се определят показателите за шум в околната и жизнената среда, отчитащи степента на дискомфорт през различните части на денонощието; граничните стойности на показателите за шум в околната и жизнената среда; методите за оценка на стойностите на показателите за шум в околната и жизнената среда и на вредните ефекти от шума върху човешкото здраве; граничните стойности на нивата на проникващ шум в помещенията на жилищни сгради, сгради със смесено предназначение и обществени сгради, включително обекти с обществено предназначение; методите за оценка на нивата на проникващ шум в помещенията на жилищни сгради, сгради със смесено предназначение и обществени сгради, включително обекти с обществено предназначение. В тази връзка акта за установяване на административно нарушение и наказателното постановление не се съдържат точно описание на нарушението и обстоятелствата, при които е извършено. Липсват данни за нивото на шума,  устройствената зона, в която попада процесния обект, което е от значение за еквивалентното ниво на шума в dB /децибели/ в посочената  времева част от денонощието. При това положение за жалбоподателя липсва яснота коя зона на гранични нива на шум му се вменява, което ограничава в сериозна степен правото му на защита.

           Предвид гореизложеното следва, че при съставяне на акта за установяване на административно нарушение и издаване на наказателното постановление са допуснати съществени процесуални нарушения, изразяващи се в липса на описание на обстоятелствата, при които е било извършено нарушението – чл.42, т.4 и чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН. Този пропуск препятства правото на защита на жалбоподателя да узнае какво нарушение му се вменява за да организира защитата си, поради което обжалваното постановление е незаконосъобразно и подлежи на отмяна.

          Съгласно чл.36 и 37 от ЗЗШОС актовете, с които се установяват административните нарушения по този закон, се съставят от длъжностни лица, определени от компетентните органи по чл.17 - 22, а наказателните постановления по този закон се съставят по реда на ЗАНН и се издават от компетентните органи по чл.17 - 22. Обжалваното наказателно постановление е издадено от началника  на РУ Созопол при ОД на МВР-Бургас. Разпоредбата на ЗЗШОС предвижда, че контрола върху шума, причинен от локални източници на шум, т.е. от увеселителни заведения, какъвто е контролираният обект, се осъществява от министъра на здравеопазването, директорите на регионалните здравни инспекции и държавните здравни инспектори, определени със Закона за здравето, осъществяват по ред, определен по този закон. Министърът на вътрешните работи или определени от него длъжностни лица осъществяват контрол върху пътните превозни средства, движещи се по пътищата, отворени за обществено ползване, по отношение на излъчвания от тях шум в околната среда в съответствие със Закона за движението по пътищата и подзаконовите нормативни актове по прилагането му и за спазване изискванията на чл.16а, ал.2 и 3, съгласно чл.19 от ЗЗШОС. Разглеждания случай не попада в посочените хипотези, поради което следва да се приеме, че наказателното постановление е издадено от некомпетентен орган и следва да бъде отменено и на това основание, без да се разглежда спора по същество.

         За пълнота следва да се посочи и, че жалбоподателя не е български гражданин и няма данни по делото да е извършен писмен превод на АУАН и НП, което е самостоятелно основание за отмяна на НП.

          Към момента е настъпила законодателна промяна в разпоредбата на чл. 63, ал.3 ЗАНН (нова - ДВ, бр. 94 от 2019 г.), съгласно която - в производството по обжалване на НП принципно въззивният съд може да присъжда разноски на страните. Уредбата препраща към чл. 143 АПК, който пък от своя страна препраща към чл. 77 и чл. 81 ГПК, регламентиращи, че съдът дължи произнася по възлагане на разноските, само ако съответната страна е направила искане за присъждането им. В случая е представен договор за правна защита, в който е отразено, че е заплатено в брой адвокатско възнаграждение в размер на 300 лв. Същото не се явява прекомерно и доколкото се прилага чл. 205 от АПК, по аргумент от който за разноските, направени от жалбоподателите при обжалване на актове отговаря юридическото лице, представлявано от органа, издал акта, съдът намира, че следва да осъди ОДМВР Бургас да заплати сторените в настоящото производство разноски за адвокат.

         Мотивиран от гореизложеното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Бургаският районен съд

Р Е Ш И :

         ОТМЕНЯ наказателно постановление № 346а-44/19.06.2020г., издадено от началника на гр.Бургас, с което за нарушение на чл.16 а, ал.2 от Закона за защита от шума в околната среда /ЗЗШОС/, на основание чл.34а, ал.1 от ЗЗШОС на В.И. ЛНЧ ********** е наложено административно наказание глоба в размер на 500 лева.

         ОСЪЖДА ОДМВР Бургас да заплати на В.И. ЛНЧ ********** сумата от 300 лева разноски за настоящото производство.

     Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд- Бургас  в 14- дневен срок от съобщаването му на страните.

                                                                           Председател: /А. Бобоков/

 

Вярно с оригинала: Д.М.