Решение по дело №1424/2019 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 235
Дата: 17 юли 2020 г. (в сила от 27 ноември 2020 г.)
Съдия: Мая Андонова Миленкова
Дело: 20191520201424
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

 

 

 

                                          Р Е Ш Е Н И Е

                                                   №................

                             гр. Кюстендил,  17.07.2020 г.

                                    В   И М Е Т О  НА  Н А Р О Д А

 

          Кюстендилски районен съд,  III- ти състав , в открито съдебно заседание на девети юни , две хиляди и двадесета година  , в състав :

                                                                                      Председател: Мая Миленкова

 

при секретаря:  Даниела Кирилова    

Като разгледа докладваното от съдия Миленкова  АНД № 1424 по описа за 2019 година на КРС  и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

 

Н.Т.Н., с ЕГН – ********** *** обжалва Наказателно постановление № 24/19.09.2019 г., издадено от ****** на  Областна дирекция по *******  К., с което  на осн. чл. 42, ал.1 от Закона за храните  му  е наложено административно наказание „ глоба“ в размер на 1500 лева, за нарушение 12, ал.1 от Закона за храните .

 Навеждат се доводи за допуснати съществени нарушение на административнопроизводствените правила в производството по издаване на НП и нарушения на материалния закон.

Наказващият орган, чрез повереника си адв. Крумова, оспорва жалбата. Твърди законосъобразност на атакуваното пред съда НП.

            Като разгледа събраните по делото писмени и устни доказателства при условията на чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът прие за установено следното:

С акт за установяване на административно нарушение   № 000298/11.09.2019 г.  съставен от св. И.П. -  инспектор в отдел “Контрол на храните“, при *** Кюстендил е  ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя за това, че на същата дата – 11.09.2019г. в гр.К., в  складова база „Т.“, в обект, стопанисван от Н.Н.  се извършва почистване и съхранение на орехи. В хода на проверката на описания обект, свидетелите И.П. и К.Й. и двете - служители на **** Кюстендил  установили следното : обектът разполагал с три помещения. В едното от тях , разположено в непосредствена близост до входната врата, две лица – Л. Б.С. и С. Б. Б.   извършвали почистване на орехови ядки. В найлонови чували, в помещението се съхранявали около 80 кг. Цели орехи и приблизително 7 кг. Почистени орехови ядки. В едно от съседните помещения  проверяващите установили около 20 чувала черупки от почистени орехови ядки. Установеното при проверката  контролните органи възприели като  производство на храни по смисъла на &1, т.49 от ДР на Закона за храните. От информационната система на ****свидетелите П. и Й. установили, че  проверявания обект не е регистриран по реда на чл. 12 от Закона за храните и не притежава Удостоверение  за регистрация за обект за производство на храни, издадено от *** на *** Кюстендил.

 

Актосъставителката е приела, че с действията си жалбоподателят е нарушил разпоредбата на чл.12, ал.1 от ЗХ.  АУАН е съставен в негово присъствие. Връчен му е срещу подпис и възражения не са вписани.  

Въз основа на акта  на 19.09.2019г. **** на Областна дирекция  ********* издал  НП№24/2019 г., с което на Н.Н. е наложено административно наказание „ глоба“ в размер на 1500 лева , на основание чл. 42, ал.1 от Закона за храните

В хода на съдебното следствие  административнонаказващият орган е представил като доказателства по делото  Доклад от извършена инспекция в обект за производство и търговия с храни, в който е описано извършването на проверката и всички констатации, направени в хода й, както и  Предписание за преустановяване на дейността и Заповед за спиране дейността на обекта.

 След възобновяване на съдебното следствие по делото , съдът е  приобщил към доказателствения  материал по делото  писмо от управителя на „Т.“ООД К. , в което се сочи , че Н.Т.Н. не е наемал търговски обект или склад в  базата, собственост на „Т.“ООД, в която се твърди че се намира проверения обект.

            Горната фактическа обстановка се установява от приетата от съда административно-наказателна преписка, показанията на свидетелите и представените писмени доказателствени средства.

            Жалбата е подадена в срока по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН и в този смисъл е допустима.

            При установената фактическа обстановка съдът намира жалбата за неоснователна по следните съображения:

 

От процесуална гледна точка, АУАН и издаденото въз основа на него Наказателно постановление са законосъобразни – съставени в законоустановените срокове и притежаващи необходимите реквизити – чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН. АУАН е съставен непосредствено след извършаване на проверката, в присъствието на нарушителя. Същият се явява годна основа за издавеното на НП.

На следващо място, наказателното постановление е издадено от компетентен по смисъла на чл. 49, ал. 2 от ЗХ, орган – директорът на **** – К., на чието подчинение се намира актосъставителят.

По същество, видно от разпоредбата на  чл. 12, ал. 1 от ЗХ, на лицата извършващи производство на храни, е възложено задължението да регистрират обектите, в които осъществяват дейността си. В случая, както актосъставителят, така и наказващият орган правилно са съобразили, че адресат на задължението е именно жалбоподателят Н. , осъществяващ производство на храни. Съгласно легалното определение по пар. 1, т. 49 от ДР на ЗХ - "Производство" е цялостен или частичен процес на добив, преработка, приготвяне, пакетиране, препакетиране, етикетиране и съхраняване на храни. Констатираното неизпълнение на възложеното по закон задължение, представлява основание за ангажиране на отговорността на физическото лице на осн. вр. с чл. 42, ал. 1 от ЗХ.

Приетото по делото удостоверение от управителя на Стокова борса „Т.“, че  жалбоподателят не е наемал търговско  или складово помещение в базата, съдът намира за неотносимо към съставомерността на деянието. Независимо от собствеността обекта и на какво основание се ползва – правно или фактическо, производителят на храни е длъжен да предприеме действия по регистрацията му съгласно изискванията на  чл. 12, ал. 1 от ЗХ. От събраните свидетелски показания, се потвърдиха приетите факти от актосъставителят и наказващия орган, като се установи, че  лицата извършвали дейността в обекта са били ангажирани за тази дейност именно от жалбоподателя. Това е заявил самият той пред служителите на ****, които са  установил нарушението . Този извод, макар и основан на база наличието на косвени доказателства - тъй като нарушителят не е заварен в момента на извършване на дейността по почистване на орехи и съхранение на орехови ядки, е единствено възможен и налагащ се при съпоставката на безспорно установените обстоятелства и направените самопризнания.

Деянието е осъществено с факта на осъщестяване на дейността, която към момента на проверката не е била приключила, с оглед на откритите в помещението големи количества цели орехи, съхранението на които с оглед легалното определение, също е част от производството.

Относно индивидуализацията на санкцията, съдът счита, че правилно и справедливо е наложена глоба в минималния предвиден за нарушението размер.

На следващо място съдът намира, че процесното нарушение не представлява маловажен случай по смисъла на чл. 28 от ЗАНН. В чл. 93, т. 9 от НК, приложим в административнонаказателното производство на основание чл. 11 от ЗАНН е дадено определение на понятието "маловажен случай". Такъв е налице, когато, с оглед липсата или незначителността на вредни последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства, деянието представлява по-ниска степен на обществена опасност, в сравнение с обикновените случаи от съответния вид. В конкретния случай, не може да обоснове маловажност на нарушението липсата на настъпили вреди от него, тъй като то е от типа на формалните нарушения и е съставомерно и при липса на вредоносен резултат. Не би могла да бъде обоснована и по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с други случаи на такова нарушение, тъй като нарушението е типично за вида си, а и касае производство на храни в големи количества.

Като окончателен се налага изводът, че НП е правилно и законосъобразно, поради което следва се потвърди изцяло.

Воден от горното и на осн. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

 

                                               Р Е Ш И :

 

ПОТВЪРЖДАВА  изцяло НП № 24/19.09.2019 г., издадено от **** на  Областна дирекция ******  К., с което  на осн. чл. 42, ал.1 от Закона за храните  му  е наложено  на  Н.Т.Н., с ЕГН – ********** *** административно наказание „ глоба“ в размер на 1500 лева, за нарушение 12, ал.1 от Закона за храните .

    Решението подлежи на касационно обжалване  пред КАС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

                                                                                                            Районен съдия :