Решение по дело №334/2019 на Районен съд - Раднево

Номер на акта: 3
Дата: 13 януари 2020 г. (в сила от 29 януари 2020 г.)
Съдия: Христина Вълчанова Димитрова
Дело: 20195520200334
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 декември 2019 г.

Съдържание на акта

                                   Р Е Ш Е Н И Е  № 3

 

                                     гр.Раднево, 13.01.2020г.

 

                               В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

         Радневският районен съд – наказателна колегия, в публично съдебно заседание на тринадесети януари през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТИНА ВЪЛЧАНОВА

 

при секретаря Живка Манолова и в присъствието на прокурор Тодор Станчев като разгледа докладваното от съдията Вълчанова АН дело № 334 по описа за 2019г. , и въз основа данните по делото и закона

 

                                               Р  Е  Ш  И :

 

            ПРИЗНАВА обвиняемия Ф.Д.Г., роден на *** ***, български гражданин, със средно образование, безработен, неженен,  неосъждан,  ЕГН **********, ЗА ВИНОВЕН в това, че на 15.01.2019 г., в гр.Р., обл.С. З., на паркинг до МБАЛ „Д-р Димитър Чакмаков“, при управление на моторно превозно средство – лек автомобил марка „Д.“, модел „С.“, с рег. № СН хххх АМ, нарушил правилата за движение, установени в ЗДвП – чл. 20,ал.2. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението; Чл. 25. ал.1, (Доп. - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) Водач на пътно превозно средство, който ще предприеме каквато и да е маневра, , трябва да се убеди, че няма да създаде опасност за участниците в движението, които се движат след него, преди него или минават покрай него, и да извърши маневрата, като се съобразява с тяхното положение, посока и скорост на движение, и по непредпазливост причинил средна телесна повреда на Д. Г. Д. от гр.Р., изразяваща се в счупване на дясното бедро в долната трета и счупване на лявата подбедрица в горната трета, което причинило трайно затруднение на движенията на десния крак и трайно затруднение на движенията на левия крак -престъпление по чл.343, ал.1, б.“б“, вр. чл.342, ал.1 от НК, във вр. с чл.20, ал.2 и във вр.чл.25, ал.1 от ЗДвП, за което престъпление и на посоченото основание и на основание чл.78 А от НК го ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност и му налага АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕГЛОБА в размер на 1000 / хиляда/ лева.

 

 

         На основание чл.343г от НК, вр. чл.37, ал.1, т.7 от НК лишава обвиняемия Ф.Д.Г. от правото да управлява МПС за срок от ДЕСЕТ МЕСЕЦА,  след влизане в сила на решението считано от отнемане на свидетелството за правоуправление.

 

          ОСЪЖДА обвиняемия Ф.Д.Г., със снета самоличност да заплати по сметка на ОД на МВР гр.С. З. направените в досъдебното производство разноски за експертизи в размер на 621,94 /шестстотин двадесет и един лева и деветдесет и четири стотинки/ лв.

 

         Решението може да се обжалва пред Старозагорския окръжен съд в 15 дневен срок от днес.

                                     

 

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ към РЕШЕНИЕ  № 3/13.01.2020г., постановено по АНД № 334/2019г. по описа на РРС

Производството е по реда на чл. 375 и сл. от НПК 

Районна прокуратура – Раднево с постановление от 16.12.2019г.е внесла предложение за освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание по реда на чл. 78а от НК по отношение на Ф.Д.Г., роден на *** ***, български гражданин, със средно образование, безработен, неженен,  неосъждан,  ЕГН **********, по досъдебно производство № 12/2019 год. по описа на РУ Р., за това, че на 15.01.2019г., в гр.Р., обл.С. З., на паркинг до МБАЛ „Д-р Д. Ч.“, при управление на моторно превозно средство – лек автомобил марка „Д.“, модел „С.“, с рег. № СН хххх АМ, нарушил правилата за движение, установени в ЗДвП – чл. 20,ал.2. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението; Чл. 25. ал.1, (Доп. - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) Водач на пътно превозно средство, който ще предприеме каквато и да е маневра, , трябва да се убеди, че няма да създаде опасност за участниците в движението, които се движат след него, преди него или минават покрай него, и да извърши маневрата, като се съобразява с тяхното положение, посока и скорост на движение, и по непредпазливост причинил средна телесна повреда на Д. Г. Д. от гр.Р., изразяваща се в счупване на дясното бедро в долната трета и счупване на лявата подбедрица в горната трета, което причинило трайно затруднение на движенията на десния крак и трайно затруднение на движенията на левия крак -престъпление по чл.343, ал.1, б.“б“, вр. чл.342, ал.1 от НК, във вр. с чл.20, ал.2 и във вр.чл.25, ал.1 от ЗДвП.

Представителят на РП С. З. –ТО гр.Р. –  счита, че от събраните по делото доказателства безспорно се установява, че обвиняемия Г. е осъществил както от обективна, така и от субективна страна съставомерните признаци на инкриминираното деяние, предлага същия да бъде признат за виновен в извършването на престъплението по чл. 343, ал. 1, б. „б" вр. с чл. 342 ал. 1 от НК и освободен от наказателна отговорност с налагане на административно наказание глоба  с размер, ориентиран около средния, предвиден в закона.

Обвиняемия Ф.Д.Г. редовно призован за съдебното заседание, се явява лично и с упълномощен защитник – адв. Т.. Признава се за виновен и съжалява за станалото, като чрез защитника си моли съда да му наложи глоба в минималния размер, предвиден от закона.

Съдът, след преценка изцяло и поотделно на събраните по делото доказателства – устни и писмени – намира и приема за установено следното: 

Наказателното производство е образувано срещу Ф.Д.Г. за престъпление по чл. 343, ал. 1 б. „б" вр. с чл. 342 ал. 1 от НК, като в хода на разследването е била установена следната фактическа обстановка:

          Обвиняемият Ф.Д.Г. е роден на *** ***, български гражданин, със средно образование, безработен, неженен, неосъждан, ЕГН **********.  Има правоспособност за водач на моторно превозно средство категория „В“ от 15.08.2016 година.  От тогава, до м. януари 2019г. /2г и половина/ е бил санкциониран за нарушения на ЗДвП, като водач на моторно превозно средство десет пъти с наказателни постановления и 11 пъти с глоби с фиш.

           Към 15.01.2019г., обвиняемия Г. нямал правото да упражнява дейността на таксиметров шофьор и нямал уредени трудови правоотношения, с „В.ТАКС-ДБ“ ЕООД- гр. Н. З., видно от приложената по делото справка от НОИ /л.26-л.31/, показанията на св. Б. и приложените копия документация на ДАИ /л.164-л.174/. Видно от показанията на собственика и управител на „ВИЛ ТАКС-ДБ“ ЕООД- гр. Н. З.- св. Б. обвиняемия Г. бил нает на временен трудов договор към фирмата /липсва представен такъв в писмен вид/, със задължението да почиства автомобилите на дружеството на територията на Община Р. и евентуално да ги кара на сервиз за обслужване. Нямал задължение, да ги кара с цел таксиметров превоз.

           Въпреки гореизложеното, на 15.01.2019г., към 9 часа, в гр. Р., обвиняемия Г., управлявал таксиметров лек автомобил „Д. С.“ с рег. № СН ХХХХ АМ, собственост на „В. ТАКС-ДБ“ ЕООД- гр. Н. З., като извършвал таксиметров превоз на клиент от ул. „Х. С.“ до МБАЛ „Д-р Д. Ч.“ - гр. Р. Оставил клиента- трудноподвижна жена, точно до тротоара, в близост до главния вход на болницата. След като клиентката слязла, той дал автомобила назад, след което предприел маневрата извършване на обратен завой. В същото време, пострадалата Димитрина Георгиева Димова се била спряла с лице на юг, на малкия служебен паркинг, намиращ се северно пред лекарските кабинети на поликлиниката, като изчаквала съпруга си, да докара техния автомобил, който бил паркиран по надалеч и да я качи, тъй като тя била трудно подвижна- с патерици. Пострадалата стояла в средата на западната половина на този паркинг, по- близо до колите, паркирани до северната му страна. В този момент, автомобилът, управляван от обвиняемия Г., правейки маневра и идвайки от юг, завивайки надясно, навлязъл в паркинга северно пред лекарските кабинети /поликлиниката/, като с предната част на левия преден калник, ударил в десния долен крайник пострадалата Д., при което тя паднала на земята, под предния му ляв калник и предното му ляво колело/. Вследствие на удара и последвалото падане, тя получила счупване на дясното бедро в долната трета и на лявата подбедрица в горната трета. Първа помощ и оказал, св. д-р М. М. и неустановени медицински лица от болницата. Обвиняемия Г. не е извършил подобни действия. Пострадалата Д. била откарана с линейка до болница „Т.“-  гр. С. З., където е започнало и приключило лечението и.

         По отношение на установената фактическа обстановка, следва да се посочи, че приемам за правилно и адекватно заключението на автотехническата експертиза. Единствено в мащабната скица следва да се направи уточнение. Експертът е приел, че „таксито“, преди да завие вдясно и да блъсне пешеходката е дошло от юг, откъм вътрешния двор на болницата, който е между поликлиниката и приемното отделение, като е стъпил на свидетелски показания на св.М. Обвиняемия Г. обяснява, всъщност, че е правил обратен завой, на този паркинг, което обяснява влизането му навътре в него / движение от юг на север и отклонение вдясно/, което обяснение също е достоверно, отговаря на параметрите на експертното заключение и което е прието. Приети за достоверни са и показанията на пострадалата, че в момента на удара е била спряла. Св. М. я възприел като движеща се, но това е било преди удара.  Същото се отнася и за обясненията на водача. Той казва, че докато правел обратен завой, жената /пострадалата/ излязла между колите и че всичко станало много бързо, което не следва да се приеме, предвид, че жената едва се е придвижвала, с патерици. Що се касае до това, че в момента на маневрата на водача “…срещу мен печеше слънце” обстоятелство е ирелевантно за правната квалификация на деянието, предвид задължението на водача да спре, когато възникне опасност за движението.

            Така, от обективна и субективна страна, обвиняемия Г. осъществил състава на чл. 343 ал.1,б.“б“, вр. с чл. 342, ал.1 от НК.  От обективна страна: той управлявайки по горепосочения начин автомобила, при възникналата опасност е бил задължен да спре движението му- чл.20, ал.2 пр. последно от ЗДвП. В кумулативен аспект, правейки маневра надясно при движението на „таксито,“ не се съобразил с положението на пострадалата като пешеходец- нарушил чл. 25, ал.1 от ЗДвП. Тези нарушения обективно създали пряката причинна връзка с настъпилия противоправен резултат- удар макар и с малка скорост върху дясната страна на пострадалата Димова, довел до гореописаните последици и причинена средна телесна повреда по смисъла на чл. 29, ал.2 от НК- счупване на дясното бедро в долната трета и на лявата подбедрица в горната трета, които при нормално развитие на оздравителния процес, щели да доведат до затруднения в движението на десния крайник- за 8м., а на левия- за 6м. От субективна страна: деянието е извършено по непредпазливост: при извършването му обвиняемия Г. не е искал и предвиждал настъпването на общественоопасните последици и съответно резултат, но по силата на посочените текстове в ЗДвП, управлявайки МПС, той е бил длъжен да ги предвиди и да не допусне този резултат. Ако беше спазил законовите указания той нямаше да настъпи. Следва да се отбележи, че след причиненото телесно увреждане, обвиняемия Г. не е оказал помощ на пострадалата. Що се касае до останалите нарушения, описани в обстоятелствената част на постановлението за привличане на обвиняем и посочени в диспозитива, то те следва да отпаднат от обвинението: чл.6 т.1, чл.20, ал.1 от ЗДвП и чл. 20, ал.2 от ЗДвП извън посоченото нарушение в предл. последно, тъй като причинната връзка между тях и настъпилото ПТП не е пряка.          

          На досъдебното производство обвиняемия Г. признава вината си и се разкайва. Причината за извършеното деяние се дължи именно на проявената непредпазливост от него, като водач на МПС в момента преди и по време на произшествието, което причинил.

          Като смекчаващи вината обстоятелства следва да се посочат чистото съдебно минало на обвиняемия Г., разкаянието и оказаното съдействие на разследването. Отегчаващи обстоятелства са горепосочените нарушения на ЗДвП и на правилата за извършване на таксиметрова дейност, което говори за склонност към незачитане на правовия ред.

 За определяне на вида и характера на причинените на св. Д. Г. Д. травматични увреждания в хода на проведеното разследване е била назначена и изготвена съдебно-медицинска експертиза, чието заключение сочи, че на Д. е било причинено: счупване на дясното бедро в долната трета и счупване на лявата подбедрица в горната трета.  Описаното увреждане е в резултат на действието на твърд тъп предмет и отговарят да са получени  по време и начин, както се съобщава в данните по досъдебното производство - при станалото пътнотранспортно произшествие –блъскане на пешеходец от автомобил. Счупването на дясното бедро в долната трета е причинило трайно затруднение на движенията на десния крак, които при правилно протичане на оздравителния процес ще се възстановят за срок от около 10 месеца.

Счупване на лявата подбедрица в горната трета е от характер да затрудни движенията на левия крак, които при нормално  протичане на оздравителния процес ще се възстановят за срок от около 8 месеца.

За определяне механизма на произшествието и причините, довели до настъпването му, мястото на удара, скоростта на движение на МПС е изготвена автотехническа експертиза която потвърждава изложената фактическа обстановка.

          При така очертаната фактическа обстановка и предвид събраните в хода на разследването гласни и писмени доказателства, както и от резултатите от проведените експертизи по безспорен и категоричен начин се установява, че обвиняемия Г. е нарушил правилата за движение по пътищата както следва:

          чл. 20 ал. 2 от ЗДвП - Водачите на пътните превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движение да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението, при което по непредпазливост е причинил средна телесна повреда на Д. Г. Д. изразяваща се в счупване на дясното бедро в долната трета и счупване на лявата подбедрица в горната трета, което причинило трайно затруднение на движенията на десния крак и трайно затруднение на движенията на левия крак, като по този начин е реализирал от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл. 343, ал. 1, б. „б" вр. с чл. 342, ал. 1 НК.

          чл. 25. ал.1, (Доп. - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) Водач на пътно превозно средство, който ще предприеме каквато и да е маневра, трябва да се убеди, че няма да създаде опасност за участниците в движението, които се движат след него, преди него или минават покрай него, и да извърши маневрата, като се съобразява с тяхното положение, посока и скорост на движение.

           Съдът е на становище, че в конкретния казус са налице условията за освобождаване на обвиняемия от наказателна отговорност с реализирането на административно-наказателна такава, тъй като за престьплението по чл. 343 ал. 1 б. „б" вр. с чл. 342 ал. 1 НК предвиденото наказание е лишаване от свобода до 3 години или пробация, обвиняемия Г. не е осъждан и друг път спрямо него не е прилагана разпоредбата на чл. 78а НК, причинените имуществени вреди са извън фактическия състав на визираното престьпление.

Съдът счита, че за постигане изискванията на генералната и специалната превенции за предупредителното и възпиращо действие спрямо членовете на обществото, а и за поправителното въздействия върху самия извършител, най- справедливо би било размера на глобата да бъде определен в минималния размер, предвиден в текста на чл. 78а от НК, а именно 1000 лв. Съображенията за това са наличието единствено и само на смекчаващи отговорността обстоятелства - отличните характеристични данни на обвиняемия Г. – чисто съдебно минало, липса на водени срещу нея други наказателни производства, пълните и чистосърдечни самопризнания, както и съдействието от негова страна при установяване на самото деяние, като и липсата на отегчаващи такива.

           На основание чл.343г от НК, вр. чл.37, ал.1, т.7 от НК съдът постанови и лишаване от право да управлява МПС обвиняемия Ф.Д.Г. за срок от ДЕСЕТ МЕСЕЦА,  след влизане в сила на решението считано от отнемане на свидетелството за правоуправление.

           Тъй като с виновното си поведение обвиняемия Ф.Д.Г. е станал причина за воденото срещу него наказателно преследване, то на основание чл.189, ал.3 от НПК следва да бъде осъден да заплати и направените по делото в хода на досъдебното производство разноски в размер на 621,94 лева в полза на държавата, по сметка на ОД МВР гр.С. З.

         Предвид изложените дотук съображения, Съдът постанови и решението си.

 

 

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: