Решение по дело №215/2020 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 172
Дата: 26 юни 2020 г. (в сила от 25 септември 2020 г.)
Съдия: Нина Русева Моллова-Белчева
Дело: 20202150200215
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

   172                                                    26.06.2020 г.                                          гр. Несебър

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Несебърският районен съд                                                                          наказателен състав  на десети юни през две хиляди и двадесета година                

в публично заседание в следния състав:

                                                                          Председател: Нина Моллова- Белчева

секретар Мая Деянова

като разгледа докладваното от с. Моллова- Белчева

АНД № 215 по описа за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по повод жалбата на С.В.Ц., ЕГН **********,***, против Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство серия К, № ***издаден от ОДМВР- Бургас, с който за нарушение на чл.21, ал.1 от Закона за движение по пътищата, на основание чл.189, ал.4, вр. чл.182, ал.2, т.4 от същия закон, на жалбоподателя е наложено наказание глоба в размер на 300 лв. Моли се съдът да отмени обжалвания електронен фиш като незаконосъобразен. В съдебно заседание жалбата се поддържа, не се ангажират доказателства.

За административнонаказващият орган в съдебно заседание представител не се явява.

Жалбата е подадена в срок, пред надлежната инстанция от лице, което има правен интерес и съдържа изискуемите по закон реквизити, поради което е процесуално допустима.

Съдът, като взе предвид становищата на страните, приложения по делото доказателствен материал и съобрази разпоредбите на закона, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбоподателят е санкциониран за това, че на 25.03.2017 г., в 10,04 ч., на главен път І-9, 203 км., посока към гр.Бургас, при максимално разрешена скорост от 60 км.ч., сигнализирано със стационарен пътен знак В 26, собствения на Ц. автомобил марка „Киа”, ДК№ ***, е управляван с 95 км.ч. Превишението от 35 км.ч. е установено и заснето с автоматизирано техническо средство TFR1-M № 542. За така установеното нарушение на собственика е издаден обжалвания електронен фиш.

Съдът, в контекста на правомощията си по съдебен контрол, след като провери изцяло и служебно атакувания електронен фиш, без да се ограничава с обсъждане на посочените в жалбата доводи, намира, че не са допуснати съществени процесуални нарушения.

От показанията на разпитаният в хода на съдебното производство св. Д., както и от представените докладна записка, протокол за използване на автоматизирано техническо средство от 25.03.2017 г. и снимка, се установява, че на същата дата, за времето от 09,00 часа до 12,00 часа, от младши автоконтрольор при РУ- Несебър, ОД на МВР- гр. Бургас /св. Д./, на главен път I-9, 203 км., в посока към гр.Бургас, било поставено автоматизирано техническо средство № TFR1-M542, в служебен автомобил с рег. А 8482 КА, по първокласен път, с ограничение на скоростта в посочения участък от 60 км/ч, обозначен с пътен знак В-26. Разстоянието между пътният знак и автомобила било 300 метра. На същата дата, в 10,04 часа, през посоченото място преминал лек автомобил „Киа”, с ДК № ***, който се движел със скорост от 98 км/ч., при разрешена скорост за движение до 60 км/ч. Скоростта, с която бил управляван автомобилът била засечена с посоченото автоматизирано техническо устройство. За извършеното нарушение бил съставен електронен фиш серия К № ***срещу собственика на автомобила- жалбоподателя. С електронният фиш, отчитайки вероятността на грешка, за наказуема е била приета скорост от 95 км/ч.

С оглед на така изложеното съдът намира, че от събраните по делото доказателства по категоричен и несъмнен начин се установява, че със сочения по- горе автомобил е осъществен от обективна и субективна страна съставът на нарушението по чл. 21, ал. 2 от ЗДвП. Нарушението е било констатирано с мобилна система за видеоконтрол, чиято изправност се установява от протокол от проверката на мобилна система за видеоконтрол. От представена снимка, заснета от средството за измерване на скоростта и по-конкретно от увеличен кадър на регистрационния номер на заснетия автомобил, се установява регистрационният номер на собствения на жалбоподателя автомобил. По делото няма спор, че автомобилът се е управлявал от жалбоподателя или поне няма данни, а и твърдения в тази насока, последният да се е възползвал от възможността с декларация да посочи кой е управлявал автомобила /в случай, че не е бил той/, поради което на основание чл. 189, ал. 4 от ЗДвП за процесното нарушение е бил издаден електронен фиш именно на Ц..

Съдът не споделя възраженията на жалбоподателя за липсата на предпоставките за приложение на чл.189, ал.4 от ЗДвП. Обстоятелството, че в автомобилът, в който е било монтирано техническото средство, заснело и установило самото нарушение, е присъствал полицейски служител, не обуславя приложението на чл.189, ал.1 от Закона за движение по пътищата, както се твърди в жалбата. Участието на полицейски служител е доколкото същият управлява автомобила и стартира техническото средство. Последното е напълно автоматизирано и констатираните от него нарушения правилно се санкционират посредством издаването на електронен фиш. Видно от протокол за използване на автоматизирано техническо средство, издаден за съответния ден, в същият е посочено, че е бил поставен преносим пътен знак Е24. Дори, обаче, такъв да е липсвал, то това не съставлява съществено процесуално нарушение и не дерогира факта на извършване на нарушението. Що се касае за твърдяната неяснота в какво качество на Ц. е бил съставен електронния фиш- собственик или ползвател, съдът намира, че такива съмнения няма, предвид на това, че точно срещу „собственик, на когото е регистрирано МПС” е изписано името на жалбоподателя, като срещу „ползвател”, изписано на следващия ред, полето е празно. Предвид на това и с оглед липсата на спор, че Ц. е именно собственика на автомобила, съдът намира, че такова нарушение не е допуснато.

С оглед на всичко, изложено по- горе електронният фиш се явява законосъобразен и като такъв следва да бъде потвърден.

Мотивиран от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Несебърският районен съд

РЕШИ:

ПОТВЪРЖДАВА Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство серия К, № ***издаден от ОДМВР- Бургас, с който за нарушение на чл.21, ал.1 от Закона за движение по пътищата, на основание чл.189, ал.4, вр. чл.182, ал.2, т.4 от същия закон, на С.В.Ц., ЕГН **********,***, е наложено административно наказание глоба в размер на 300 лв.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд- гр.Бургас.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: