Решение по дело №2336/2020 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: 260271
Дата: 5 април 2021 г.
Съдия: Биляна Великова Видолова
Дело: 20204430102336
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 12 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

гр. Плевен, 05.04.2021г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Плевенски районен съд V гр. състав, в публично заседание, проведено на 05.03.2021г., в състав:

 

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: БИЛЯНА ВИДОЛОВА

 

при секретар Галя Николова,  като разгледа докладваното от съдията, гр.д. № 2336 по описа на съда за 2020г., и на основание данните по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Искове с правно основание чл. 415 от ГПК, във вр. с чл. 79 ал.1 от ЗЗД.

Делото е образувано след прекратяване и изпращане по подсъдност на ***. Ищецът ***, ***, е предявил срещу П.П.А., ЕГН **********, искове за признаване на установено, че ответника дължи на ищеца сумата от ***– главница, ведно със законна лихва върху главницата от ***до окончателното изплащане на сумата. Евентуално е направено искане за установяване дължимост на сумата ***, представляваща ***неплатени вноски с настъпил падеж от ***както и да бъде осъден  ответника за останалите падежирали вноски до приключване на устните състезания в размер на ***, представляващи вноски с ненастъпил падеж. Твърди се, че ищецът е подал заявление за издаване на ЗИ по чл. 410 от ГПК, по което е образувано ***и по него е издадена Заповед, с която ответницата е осъдена да заплати на ищеца следните суми: ***– изискуема главница по Договор за банков потребителски кредит на физическо лице ***ведно със законната лихва върху главницата от ***до окончателното плащане на задължението; ***– ДТ и 150лв. – юрисконсултско възнаграждение. Сочи се, че ответницата е била солидарен длъжник по кредита, отпуснат от ***, по който кредитополучател е била П.Д.Б., а ответницата и Б.А.Б.са били солидарни длъжници. Сочи се, че с договор за цесия от ***вземанията по кредита са прехвърлени на ищеца, което е съобщено на ответника на ***с него той е уведомен и за настъпилата предсрочна изискуемост, настъпила поради неизпълнение по договора. Ищецът твърди, че ответникът не е извършил плащания по задължението. Заявява, че при преценка, че ответникът не е надлежно уведомен за настъпилата предсрочна изизскуемост, следва да се съобрази продължаващото неизпълнение по договора в хода на делото, поради което предявява и евентуалния си осъдителен иск. Претендира разноски.

Ответникът оспорва исковете като неоснователни. Сочи, че на ***между ищеца и кредитополучателя П.Б.е постигнато двустранно писмено споразумение във връзка с неизпълнение на задълженията по Договора за кредит, като П.Б.се е съгласила да изплати на ищеца задължение в общ размер от ***Твърди, че към датата на подаване на исковата молба е изтекъл срокът, предвиден в чл. 147 от ЗЗД - 6 месечен от обявяването на предсрочната изискуемост на кредитополучателя, и ищецът не е търсил вземането си в този срок. Счита също, че предприетите действия спрямо главния длъжник в хода на заповедното производство, не могат да бъдат отнесени спрямо поръчителя по предявен осъдителен иск. Счита, че като поръчител е освободен от задълженията си, и ищецът не е запазил правата си срещу ответника – поръчител. Моли съда да отхвърли предявените искове.

Съдът, след като се съобрази със становищата на страните и събраните по делото доказателства, приема за установено следното: От приложеното ***се установява, че ищецът е депозирал на ***пред ПлРС заявление за издаване на заповед за изпълнение по реда на чл. 410 от ГПК срещу П.Д.Б., Б.А.Б.и ответника П.П.А. за солидарно заплащане на сумата ***- главница ведно със законната лихва върху главницата, считано от датата на подаване на заявлението - ***до окончателното изплащане на вземането, както и направени разноски. Установява се също така, че за претендираните вземания е била издадена ***която е възразена в срок от ответника П.П.А.. С Разпореждане на съда, получено на ***е указано на заявителя да предяви иск за установяване на вземанията си срещу възразилия длъжник. Искът по чл. 415 от ГПК е предявен в законоустановения едномесечен срок, той касае суми по издадената заповед за изпълнение, поради което съдът го приема за допустим.

  От приложения по делото ***се установява, че страните са сключили договор, по който ***е отпуснал на кредитополучател 1 – П.Д.Б., при солидарни длъжници Б.А.Б.и ответника П.П.А., сумата от *** за рефинансиране с начален срок на усвояване ***и срок за погасяване ***Договорът е подписан от страните, представени са ОУ на кредитора, чието получаване е подписано от П.Д.Б., в качеството на кредитополучател и от Б.А.Б.и ответника П.П.А. в качеството им на поръчители, изрично изписано при получаването. Не се спори по делото, че е било налице неизпълнение по сключения договор, както и че с договор за цесия от ***първоначалния кредитор ***е продал вземането си от П.Д.Б. на ищеца *** и го е упълномощил да уведоми от негово име всички длъжници за цесията. Ответницата е уведомена за обявяване на задълженията по договора за изцяло и предсрочно изискуеми и за цесията с уведомление, получено от нея на ***/ л.14 от *** и л. 22 от ***/. Такова уведомяване е направено с нотариална покана до длъжника Б.А.Б., връчена на ***а с нотариална покана от ***на нот. В.Б., за предсрочната изискуемост и цесията е уведомен кредитополучателя П.Д.Б., като уведомяването е връчено на ***/л. 23- 29 от ***/. При подаване на възражението по Заповед за изпълнение от ***по ***, ответницата е представила на л. 52-57 от заповедното произовдство, Споразумение от ***между новия кредитор – ищеца *** и кредитополучателя П.Д.Б., с което страните по него – ищецът и П.Б.са приели, че е налице сключен Договор за банков потребителски кредит на физическо лице ***че  е налице цесия на вземанията и новият кредитор е ***, че има неизпълнение на задълженията и са предприети съдебни действия. Страните са приели, че дългът по договора за кредит към ***е в общ размер на *** Уговорено е разсрочване на задължението, начин на изпълнение, права и задължения на длъжника, отговорност за неизпълнение и др. Подписи са положени от П.Б.в качеството на длъжник и от представители на ищеца ***.

Въз основа на изложената фактическа обстановка, съдът достигна до следните правни изводи: Доказа се по делото, че ответника е бил в договорни отношения с още две лица от една страна, и ***– от друга по договор за кредит. Не е спорно по делото, че е имало неизпълнение по този договор, че задълженията по него са цедирани на ищеца, че длъжниците са уведомени за предсрочната изискуемост на задълженията по договора и за новия кредитор ***, поради което съдът намира за доказани тези факти. Съдът намира обаче, че представеното и неоспорено от ищеца Споразумение от ***между новия кредитор – ищеца *** и само един от длъжниците по договора - П.Д.Б., представлява новиране на задължението по смисъла на чл. 107 от ЗЗД. В случая, законът сочи, че задължението се подновява, когато се замени с друго по съглашение с кредитора, а ал. 2 от чл. 107 сочи, че в такъв случай обезпеченията на старото задължение се запазват за новото, ако лицата, които са ги дали, се съгласят за това. Съдът намира, че споразумението между един от длъжниците и новия кредитор представлява нов, различен договор, независим от първоначалния, при който старото задължение се е погасило, а на негово място е възникнало ново, каквато именно е характеристиката на новацията. Налице е ново задължение в лева, а не в евро, както и  нова страна - само един длъжник - П.Б., и ако се приеме, че ответника и Б.Б.са съдлъжници, а не поръчители и не само обезпечават вземането, то те не участват в съглашението и то не ги обвързва, но ги освобождава от предходното такова, при изрично посочената връзка на споразумението с Договор за банков потребителски кредит *** от ***Нелогично е твърдението на ищеца в писменото му становище, че има споразумение само с един от длъжниците, което е неотносимо, и че този длъжник отговаря по новото споразумение, а останалите длъжници продължават да дължат по първоначалния договор за кредит като солидарни длъжници. При така направените уговорки в споразумението с П.Б., и ако се приеме продължаващо наличие на солидарност по първоначалния договор на другите длъжници, би се достигнало до неоснователно обогатяване на кредитора – съгласно твърденията му, той би могъл да събере от ответника и Б.Б.сумите по договора за банков кредит, т.к. според него те продължават да дължат по този договор, и отделно би могъл да събере и предоговорените суми по споразумението от П.Б.. Поради изложеното, и приемайки, че е налице новиране на задължението, при което ответникът не е страна, съдът намира, че предявените искове – както главните, така и евентуалните такива, се явяват неоснователни и следва да се отхвърлят.

От друга страна, при твърденията за положението на ответника като поръчител по Договор за банков потребителски кредит ***съдът следва да разгледа и такава хипотеза като тълкува уговорките в договора във връзка с неясното посочване на отговорността на длъжниците по този договор и тяхната съзадълженост, като вземе предвид и посоченото в постановеното по чл. 290 от ГПК Решение № 213 от 06.01.2017г. на ВКС по гр.дело № 5864/2015 г., ІV г.о. В процесния договор лицето П.Б.е посочена като кредитополучател 1, а ответникът П.А. е посочен като солидарен длъжник. Съгл. чл. 6 от ОУ на ищеца само кредитополучателят е посочен като лицето, което има право да усвоява сумите по кредита, и независимо, че чл. 13.2 и чл. 13.3 от ОУ разделят отговорността на солидарен длъжник и на такава на поръчител, то съдържанието на отговорността е едно и също. Не на последно място следва да се отбележи, че ОУ са подписани от ответника в качеството му на поръчител и това изрично е посочено при удостоверяването с подпис на връчването на тези ОУ.  При анализа на тези уговорки между страните, съдът намира, че П.Б., от една страна, и ответника П.А. не се явяват съзадължени - всеки до обема на цялото, към кредитора, а задължението на П.Б.към кредитора е предпоставка за съществуването на задължението на отв.П.А. към него, т. е с отпадането на задължението на П.Б., отпада и задължението на ответницата. При това положение, както и при изричното посочване в ОУ на фигурата на солидарния длъжник в раздела, касаещ обезпеченията по договорите за заем, съдът прави извод, че намерението на страните по договора и преследваната от тях цел е - ответникът да обезпечи дълга на П.Б., т. е. да бъде поръчител по договора за заем, като задължението му е акцесорно на това по заема. Поръчителят, съгласно чл. 147 ал. 1 от ЗЗД, не отговаря за главното задължение, ако кредиторът не е предявил иска си в шестмесечен срок от падежа. Шестмесечният срок е преклузивен, за който съдът е длъжен да следи и служебно, както е изяснено в т. 4в на ТР № 4/2013 год. на ОСГТК на ВКС. При това положение, връченото уведомление за предсрочна изискуемост на кредитополучателя на ***и предявяването на иска - датата на подаване на заявлението по ч.гр.д. 9379/2019г. - 15.02.2019г., сочат предявяване една година след изтичане на срока по чл. 147 ал. 1 от ЗЗД. С оглед изтичането на преклузивния срок за предявяване на иска срещу поръчителя, съдът счита, че е погасено поръчителството, обезпечаващо вземането. Поради изложеното, съдът намира, че предявените срещу ответника главен и евентуални искове са неоснователни и следва да се отхвърлят. В случая, съдът намира, че исковете са неоснователни, каквато е преобладаващата съдебна практика /Решение № 81 от 08.07.2014 год. по т.д.№ 1705/2013 год. на ВКС, І т.о., Решение № 44 от 05.06.2017 г. по гр.д. № 60073/2016 год. на ВКС, ІІІ г.о., Решение №6/04.04.2019 по дело №917/2018 на ВКС, ТК, I т.о. и др./, а не недопустими, доколкото липсата на право на иск не произтича явно от съдържанието на исковата молба, а се извежда чрез тълкуване и обсъждане на събрани в хода на делото доказателства.

При този изход на делото, и на осн. чл. 78 ал. 3 от ГПК разноски се дължат на ответника, но поради липса на доказателства за заплащането на такива, не следва да се присъждат. По делото се претендират разноски в размер на 1500лв. – адвокатски хонорар, но в представения договор за правна защита и съдействие не е посочен нита размер на договорено възнаграждение, нито отбелязване за платена сума.

Воден от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ, като неоснователни, предявените искове с правно основание чл. 415, ал. 1 от ГПК, вр. чл. 79 ал.1 от ЗЗД, за признаване за установено, че П.П.А., ЕГН **********, адрес: ***, дължи на ***, ***, със седалище и адрес на управление ***, по Договор за банков потребителски кредит на физическо лице ***/***сумата от *** – главница, ведно със законна лихва върху главницата от ***до окончателното изплащане, за която сума е издадена Заповед за изпълнение  от ***по ***.

ОТХВЪРЛЯ, като неоснователни, предявените евентуални искове с правно основание чл. 415, ал. 1 от ГПК, вр. чл. 79 ал.1 от ЗЗД, и чл. 79 ал. 1 от ЗЗД за признаване за установено, че П.П.А., ЕГН **********, адрес: ***, дължи на ***, ***, със седалище и адрес на управление ***, по Договор за банков потребителски кредит на физическо лице ***/***сумата ***, представляваща ***неплатени вноски с настъпил падеж от ***и за осъждане на  ответника за останалите падежирали вноски до приключване на устните състезания в размер на ***, представляващи вноски с ненастъпил падеж.

 

Решението може да се обжалва пред Плевенски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

                                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ: