Определение по дело №143/2023 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 175
Дата: 1 февруари 2024 г.
Съдия: Маргарита Йорданова Стергиовска
Дело: 20237270700143
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 1 юни 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

гр.Шумен, 01.02.2024г.

 

 

Административен съд - град Шумен, в закрито заседание на първи февруари две хиляди двадесет и четвърта година в състав:

 

 

                                  Административен съдия: Маргарита Стергиовска

 

като разгледа докладваното от съдията АД № 143 по описа за 2023г. на Административен съд – гр. Шумен,  за да се произнесе, взе предвид следното:

С молба рег. № ДА-01-202/31.01.2024 г. по описа на ШАС, процес. представител на оспорващия е формулирал допълнителни задачи от т.1 до т.3 от молбата:

1. Да бъде изготвен ОПР за всички години от 2016 до 2021 г. включително, като се вземат предвид всички сметки, вкл. тези, които не са отразени в първото заключение, като се съобрази и срока за съзряване на животните-дребен рогат добитък и отглеждане след съзряването, спецификата на производство на семена, част от които се засяват още същата година, а друга част се използват за фураж;

2. В приходната част „Увеличение на запасите от продукция и незавършено производство“ в счетоводни сметки 315/611-прираст; 302/3030-готова продукция и материали и сметка 302/611-разходи за материали, сумите от които три сметки се отнасят в сметка 611, да бъде даден отговор на въпроса има ли участие на сумите по посочените сметки в сетка 611 и ако има участие и дублиране да изготви съответното ОПР, като посочи как би се променил крайния резултат в случай, че е налице дублиране?

3. След съпоставяне на приходи и разходи в първичните счетоводни документи и с оглед отговорите по т.1 и т.2 да се даде отговор на въпроса ще се промени ли и по какъв начин първоначалното заключение?“.

Сочи, че предвид заявеното становище от вещото лице К. за неотносимостта на цитираните сметки с ОПР, на същото не следва да бъде възлагано изготвянето на заключение.

Поддържа се искането за допускане и назначаване на тройна ССчЕ, със задачи на вещите лица да се произнесат по поставените такива, предмет на предходно заключение и допълнени с поставените в настоящата молба.

Съдът намира, че следва да бъде допусната и назначена тройна съдебно-счетоводна експертиза със задачи, формулирани като предмет на експертизата в съдебно заседание от 11.07.2023 г. и допълнени с поставените в настоящата молба задачи, като вещите лица-експерти дадат отговор на поставените въпроси във варианти, така, както е изготвено първоначалното заключение, като съобразят възражението на процес. представител на оспорващия относно невключването на всички сметки в ОПР от вещото лице К., респ. посочат относимостта на цитираните сметки в настоящата молба към ОПР и отговорят на въпроса възможен ли е различен подход при изготвяне на заключение?

С оглед необходимостта от по-дълъг срок за изготвяне на заключението, следва делото да бъде пренасрочено за по-късна дата – 21.03.2024 г., за която дата да се призоват страните и вещите лица, след внасяне на определения от съда депозит. Следва да се укаже да не се явяват на 07.03.2024 г.

 

Водим от горното, съдът,

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

ДОПУСКА и НАЗНАЧАВА тройна съдебно- счетоводна експертиза със задачи, формулирани като предмет на експертизата в съдебно заседание от 11.07.2023 г. и допълнени с поставените в настоящата молба задачи, като вещите лица-експерти дадат отговор на поставените въпроси във варианти, така, както е изготвено първоначалното заключение, като съобразят възражението на процес. представител на оспорващия относно невключването на всички сметки в ОПР от вещото лице К., респ. посочат относимостта на цитираните сметки в настоящата молба към ОПР и отговорят на въпроса възможен ли е различен подход при изготвяне на заключение?

 1. Каква е разликата от счетоводна гледна точка между земеделските производители, подали декларация по чл. 29а, ал.4 от ЗДДФЛ и такива, които не са подавали такава декларация. Има ли такава разлика и в какво се състои тя?

2. Земеделският производител продава ли и друга продукция освен тази, която е от собственото му производство? Има ли покупка и продажба на семена, както и други стоки, които не са негово собствено производство?

3.Двустранно счетоводно записване ли води земеделският производител от избран сметкоплан, има ли завадена главна книга, хронологичен и аналитичен регистър, баланс, подавали ли годишен счетоводен отчет в НСИ? Регистриран ли е по ЗДДС, подава ли ежемесечно дневник за покупките и дневник за продажбите? Счетоводството му редовно ли е водено? С оглед на отговорите на тези въпроси вещото лице да даде заключение по въпроса извършва ли дейност като едноличен търговец и представлява ли неговото предприятие микропредприятие? 

4. Относно увеличението на запасите от продукция и незавършеното производство вещото лице, като има предвид спецификата на счетоводството в сектор „растениевъдство“ и формирането на себестойност към 30.09. всяка година, както и началото на стопанската година на 01.10. всяка година да даде заключение по въпроса съобразили ли са данъчните органи, изготвили РА времетраенето на всяка стопанска година, която започва на 01.10 и завършва на 30.09 следващата година? Към 30.09. земеделският производител трансформирал ли е натрупаните разходи за производство в сектор „растениевъдство“ в себестойността на продукцията в земеделието? От 1.10. започнал ли е да натрупва разходи за производство по сметка 611 за сектор „растениевъдство“, които към 31.12 на календарната година са останали на салдо? Участват ли тези разходи при формиране на себестойността на продукцията за следващата стопанска година и облагат ли се в нея? Има ли салда към 31.12 на всяка отчетна година от сектор „растениевъдство“ или те са приключени?

5. Отчетено ли е от ревизиращите органи увеличението на обработваемите площи  по години и увеличават ли се разходите за производство по сметка 611 за сектор „растениевъдство“ в следствие на увеличаване на площите, които остават на салдо към 31.12 на отчетните години?

6. Към 30.09. за всяка стопанска година аналитичните сметки на сметка  611 за сектор „растениевъдство“ с нулеви салда ли са приключени? По тези сметки има ли натрупани разходи за производство след 01.10. и имат ли салда към 31.12 на всяка календарна година? От какво са формиране тези салда? Има ли разходи за семена, торове, горива, амортизация, резервни части и други?

7. Аналитичните сметки на сметка 611 за сектор „растениевъдство“  приключени ли са към края на календарната година?

8. Вещото лице, след преглед на счетоводните регистри да даде заключение по въпроса дали според счетоводните регистри и извършените приключвателни операции на разходните и приходните сметки, формираният счетоводен резултат /печалба/ отговоря на посочения в ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ за съответните ревизирани години?

9. Отчетеното незавършено производство според данъчните органи, което облагат, представлява ли незавършено производство, като се имат предвид стопанските години или са натрупани разходи?

10. По отношение на дейността пчеларство, вещото лице да даде заключение за отчетените приходи по години от дейността пчеларство, съобразно избрания сметкоплан и осчетоводяването по група 70. Счетоводната експертиза да установи дали получените приходи от субсидии за пчеларство са отразени по приходните счетоводни сметки, участвали ли са във формирането на годишния финансов резултат и платени ли са данъци за тях?           

11. Вещото лице да извърши съпоставка между декларираните резултати /приходи и разходи/ от оспорващия в ГДД през процесния период с приложените първични счетоводни документи и да отговори на въпроса налице ли е разлика, ако „да“ - откъде произтича?

12. Налице ли са предпоставките за преобразуване на финансовия резултат през процесния период, ако „да“ – за извърши преобразуване за всяка една от финансовите години, попадащи в процесния период и да даде отговор за размера на дължимите данъчни задължения и съответния размер на лихвите върху тях?

13. Вещото лице да проследи всички подадени декларации от оспорващия, като на тази база да даде заключение по какъв ред следва да бъде извършено облагането и приложимо ли е преотстъпването на данък?  

14. Вещото лице да извърши съпоставка върху констатациите, обективирани в РА и направените в рамките на възложената експертиза, като при различия даде отговор от къде произтичат те и по какъв начин същите се отразяват върху финансовия резултат и дължимите данъчни задължения ведно с лихвите към тях. 

15. Да бъде изготвен ОПР за всички години от 2016 до 2021 г. включително, като се вземат предвид всички сметки, вкл. тези, които не са отразени в първото заключение, като се съобрази и срока за съзряване на животните-дребен рогат добитък и отглеждане след съзряването, спецификата на производство на семена, част от които се засяват още същата година, а друга част се използват за фураж;

16. В приходната част „Увеличение на запасите от продукция и незавършено производство“ в счетоводни сметки 315/611-прираст; 302/3030-готова продукция и материали и сметка 302/611-разходи за материали, сумите от които три сметки се отнасят в сметка 611, да бъде даден отговор на въпроса има ли участие на сумите по посочените сметки в сетка 611 и ако има участие и дублиране да изготви съответното ОПР, като посочи как би се променил крайния резултат в случай, че е налице дублиране?

17. След съпоставяне на приходи и разходи в първичните счетоводни документи и с оглед отговорите по т.1 и т.2 да се даде отговор на въпроса ще се промени ли и по какъв начин първоначалното заключение?“.

Определя възнаграждение за вещите лица в размер на 2400.00 лв.- по 800 лв. за всяко едно от вещите лица, вносимо от оспорващия в 7-дневен срок от съобщаването по набирателна сметка за вещи лица на ШАдмС в ТБ „Алианц България” АД №BG48BUIN70143330520314.

Назначава за вещи лица по назначената тройна съдебно счетоводно- експертиза: Д.К.Д., икономист-счетоводител, С.И.А., дипломиран експерт-счетоводител и В.В.Е., счетоводител.

Да се призоват вещите лица, след внасяне на определения от съда депозит.

В призовката да се укаже, че следва да представи експертното заключение най-късно седмица преди датата на следващо съдебно заседание, ведно със справка-декларация и декларация, че вещото лице не е в конфликт на интереси, във връзка с изготвяне на експертизата. 

ПРЕНАСРОЧВА АД №143/2023 г. по описа на ШАС за  21.03.2024 г. от 10.00 ч., за която дата да се призоват страните и вещите лица, след внасяне на определения от съда депозит. Да се укаже да не се явяват на 07.03.2024 г.

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: