Решение по дело №464/2019 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 359
Дата: 18 юли 2019 г. (в сила от 5 ноември 2019 г.)
Съдия: Десислава Чалъкова
Дело: 20194110200464
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 март 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

гр. В. Търново, 18.07.2019 год.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Великотърновският районен съд, десети състав, в публично съдебно заседание на осемнадесети юни през две хиляди и деветнадесетата година, в състав:

 

Районен съдия: Д. Чалъкова

 

при участието на секретаря В. Минчева като разгледа докладваното от съдията АНД № 464/2019 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

Образувано е по жалба срещу НП № 19-1275-000133/05.02.2019 год. на началник сектор Пътна полиция ОД МВР В. Търново, с което на П.С.И. от гр. В. Търново, за нарушение на чл.5, ал.3, т.1 вр. чл.174, ал.1, т.2 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 1000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца и на основание Наредба № Із-2539 на МВР са му отнети общо 10 контролни точки. Претендира неговата отмяна с доводи и оплаквания за незаконосъобразност. В съдебно заседание, чрез своя пълномощник, поддържа жалбата си.

Въззиваемата страна, редовно призована, не се представлява и не взема становище по жалбата.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, намери за установено от фактическа и правна страна следното:

Производството е инициирано със съставяне на АУАН серия Д № 501506/25.01.2019 год. от контролните органи в лицето на актосъставителя мл. инспектор - А. З. и свидетеля Й.И. също служител в сектор ПП в ОД МВР гр. В. Търново. При извършената проверка констатирали нарушение на разпоредбата на чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП, извършено от жалбоподателя И. и изразяващо се в това, че на посочената в акта дата – 25.01.2019 год., около 01:20 часа, в гр. В. Търново, на ул. "Иван Хаджидимитров", до № 4, в посока към ул. "Д. Благоев", управлявал собствения си лек автомобил марка "Шкода Октавия", с peг. № ВТ 3618 ВН, след употреба и под въздействието на алкохол. От извършената качествена проба № - 0242 в 01.22 часа с техническо средство Дрегер Алкотест 7510 с фабр. № ARDM - 0242 бил отчетен положителен резултат от 1.57 на хиляда алкохол в кръвта от издишания въздух. Издаден бил талон за изследване с бл. № 0008057/25.01.2019 год. на сектор ПП В. Търново. Актът за установяване на административно нарушение е съставен на място, в присъствието на жалбоподателя, връчен му е надлежно и е подписан от него като в графа възражения е вписал - "имам възражения", но не отрекъл употребата на алкохол, като заявил, че е употребил три бири по 500 мл. С издадения талон за медицинско изследване с фабр. № 0008057/25.01.2019 год. в 02.10 часа на същата дата, Грета Данкова - медицински специалист в МОБАЛ "д-р Ст. Черкезов" АД В. Търново взел кръв от жалбоподателя. Кръвта била предадена надлежно на служител в "БНТЛ" ОД МВР В. Търново. След проведеното изследване, магистърът по химия съставил надлежен протокол за химическо изследване за определяне концентрацията на алкохол № ІІІ-22/29.01.2019 год., от който се установява категорична, крайна концентрация - 1.18 %. В законоустановения срок след връчване на АУАН възражения не са постъпвали. От същата дата - 25.01.2019 г. била издадена и ЗППАМ за принудителна административна мярка - временно отнемане на свидетелството за управление на МПС, до решаване на въпроса за отговорността, но не повече от 18 месеца, връчена му на 01.02.2019 год. лично.       Въз основа на АУАН и след като проверил същия с оглед неговата законосъобразност и обоснованост, преценил възражението на жалбоподателя,  и събрал допълнителни доказателства - Протокол за химическо изследване за определяне концентрацията на алкохол № ІІІ-22/29.01.2019 год., установяващ крайна концентрация - 1.18 %., било издадено и обжалваното наказателно постановление, в което наказващият орган възпроизвел описаната в акта фактическа обстановка, подвел нарушението под санкционната разпоредба на чл.174, ал.1, т.2 от ЗДвП, налагайки на жалбоподателя административни наказания „глоба” в размер на 1000 лева и „лишаване от право да управлява МПС” за срок от 12 месеца. На основание Наредба № Із -2539 на МВР му били отнети и общо 10 контролни точки.

Към доказателствената съвкупност са приложени доказателства за компетентността на контролния и административно наказващ органи да издават съответно АУАН и НП по ЗДвП.

От приложената по делото справка за нарушител/водач, издадена от ОДМВР Велико Търново, е видно, че жалбоподателят преди това е наказван за нарушения по ЗДвП.

Разпитаните по делото полицейски служители потвърждават по категоричен начин описаните в АУАН констатации. Показанията им кореспондират и взаимно се допълват и със събраните писмени доказателства.

Изложената фактическа обстановка съдът изведе след анализ на приобщените по делото гласни и писмени доказателства.

С оглед установеното от фактическа страна се налагат следните правни изводи:

Жалбата е процесуално допустима, подадена е от надлежно легитимирано лице, в законоустановения срок, пред компетентния да се произнесе съд. Разгледана по същество е неоснователна.

В хода на административно наказателното производство, чийто заключителен акт е ревизираното НП, не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които да водят до отмяна на НП на това основание. От процесуална гледна точка АУАН и издаденото въз основа на него НП са законосъобразни, издадени са от компетентни лица, в законоустановените срокове и притежаващи необходимите реквизити – чл.42 и чл.57 от ЗАНН, поради което съдът не възприема оплакванията на жалбоподателя в тази насока. Видно от установеното по делото и в АУАН, и в НП, са описани обстоятелствата при които са извършено нарушението – място, време, както и съставомерните признаци на самото нарушение. Представени са и доказателствата, подкрепящи административното обвинение. Правилна е и правната квалификация на нарушението, поради което изложеното в жалбата твърдение за нарушения на материалния закон също е несъстоятелно.

Несъстоятелни и без опора в доказателствената маса са възраженията на процесуалния представител на жалбоподателя, че контролните органи не спазили изискванията на Наредба №1 от 19.07.2017 год. за реда за установяване употребата на алкохол и/или наркотични вещества или техните аналози. Доказателствата по делото категорично сочат, че контролните органи в лицето на актосъставителя и свидетеля по акта законосъобразно установили, употребата и наличието на алкохол в кръвта на жалбоподателя, чрез техническото средство дрегер, което отмерва наличието на алкохол в издишания от жалбоподателя въздух, спазвайки стриктно разпоредбите на чл.6, ал.3 и чл.2 от цитираната по-горе Наредба №1/19.07.2017, в сила от 29.09.2017 год. В този смисъл съдът намира, че по никакъв начин не е било ограничено правото на защита на жалбоподателя. Същият е бил наясно защо се предприемат действия по реализиране на административнонаказателната му отговорност. 

Предвид приетата за установена фактическа обстановка се налага правният извод, че с деянието си жалбоподателят, управлявайки моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта, установена с Протокол за химическо изследване за определяне концентрацията на алкохол № ІІІ-22/29.01.2019 год., установяващ съдържанието и крайна концентрация - 1.18 %, което е в стойностите над 0,5 на хиляда до 1.2 на хиляда включително, е осъществил състава на нарушението по чл. 5, ал. 3, т. 1 от ЗДвП вр. чл.174, ал.1, т.2 от ЗДвП, за което правилно и законосъобразно е ангажирана отговорността му.

От субективна страна нарушението е извършено умишлено, като жалбоподателят е съзнавал обществената опасност на деянието, знаел е за съществуващата забрана да се управлява МПС след употреба на алкохол, но въпреки това е предприел управлението на МПС.

Наложеното наказание е индивидуализирано в предвидения от закона твърд размер, поради което не са налице основания за редуцирането му.

Не са налице и предпоставките по чл. 28 от ЗАНН, доколкото процесното нарушение с нищо не се отличава от останалите нарушения от същия вид, за да бъде преценявано като маловажно по смисъла на цитираната разпоредба. Правилно на основание Наредба № Із - 2539 на МВР на жалбоподателя са отнети и общо 10 контролни точки за нарушението по чл.174, ал.1 от ЗДвП.

Предвид горното наказателно постановление като правилно и законосъобразно следва да бъде потвърдено.     

Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

РЕШИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА НП № 19-1275-000133/05.02.2019 год. на началник сектор Пътна полиция ОД МВР В. Търново, с което на П.С.И. от гр. В. Търново, за нарушение на чл.5, ал.3, т.1 вр. чл.174, ал.1, т.2 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 1000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца и на основание Наредба № Із-2539 на МВР са му отнети общо 10 контролни точки, като законосъобразно.

Решението подлежи на касационно обжалване в 14 - дневен срок пред Административен съд гр. Велико Търново, считано от получаване на съобщението.

 

Районен съдия: