Решение по дело №3772/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 261652
Дата: 11 март 2021 г. (в сила от 11 март 2021 г.)
Съдия: Красимир Недялков Мазгалов
Дело: 20201100503772
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 7 май 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр.София, 11.03.2021г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, ІI-Д въззивен състав, в публично съдебно заседание на единадесети декември през две хиляди и двадесета година в състав:           

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Красимир Мазгалов

ЧЛЕНОВЕ: Силвана Гълъбова

Ивелина Симеонова

при секретаря Илияна Коцева, като разгледа докладваното от съдия Мазгалов в.гр.дело №3772 по описа за 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

С решение №215046 от 17.01.2020год., постановено по гр.дело №24368/2019г. по описа на СРС, ГО, 32 с-в, ответникът „З.Е.”АД с ЕИК******* е осъден да заплати на ищеца З.„А.Б.”АД с ЕИК******* сумата от 2423,49лв.- регресна претенция за платено застрахователно обезщетение и ликвидационни разноски по щета №0300-17-722-500076, ведно със законна лихва върху главницата от датата на исковата молба 02.05.2019г. до окончателното изплащане и 101,65лв. мораторна лихва за периода от 01.12.2018г. до 01.05.2019г., като искът за мораторна лихва е отхвърлен в частта до пълния предявен размер от 115,12лв.  

Срещу така постановеното решение в осъдителната му част е подадена в законоустановения срок по чл.259, ал.1 ГПК въззивна жалба от ответника „З.Е.”АД. Жалбоподателят поддържа, че по делото не е установено съществуването на валидно застрахователно правоотношение по застраховка „Каско на МПС“ между ищеца и собственика на увреденото МПС. Твърди, че не са представени доказателства за заплащането на застрахователната премия, поради което застрахователно правоотношение не е възникнало. Претендира отмяна на решението на СРС в обжалваната част и отхвърляне на исковете изцяло, както и присъждане на разноски.

Въззиваемият ищец З.„А.Б.”АД в подадения в срок отговор на въззивната жалба оспорва същата като неоснователна, излага съображения за правилност на обжалваното решение и моли същото да бъде потвърдено, а въззивната жалба отхвърлена.  Претендира разноски пред въззивната инстанция за адвокатско възнаграждение.   

Софийски градски съд, след като прецени събраните по делото доказателства и взе предвид наведените във въззивните жалби пороци на атакуваното съдебно решение, намира за установено следното:

Предявен е иск с правно основание чл.411 КЗ.

Съгласно разпоредбата на чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Настоящият съдебен състав приема, че първоинстанционното решение е валидно и допустимо. Не е допуснато и нарушение на императивни материални норми.

Решението е и правилно, като на основание чл. 272 ГПК въззивният състав препраща към подробните мотиви, изложени от СРС. Независимо от това и във връзка с доводите във въззивната жалба е необходимо да се добави и следното:

            Ищецът, въз основа на застрахователен договор по представената по делото застрахователна полица, е приел за разглеждане направеното от застрахования искане за изплащане на застрахователно обезщетение и впоследствие е заплатил такова, с което е потвърдил валидността на застрахователното правоотношение и задълженията си по него. От представения по делото доклад по щета (л.9) се установява, че цялата дължима по застрахователния договор премия в размер на 1529,36 евро е била заплатена от застрахования.             

Съгласно чл.411 КЗ когато причинителят на вредата има сключена застраховка "Гражданска отговорност", застрахователят по имуществената застраховка встъпва в правата на застрахования срещу причинителя на вредата или неговия застраховател по застраховка "Гражданска отговорност" - до размера на платеното обезщетение и обичайните разноски, направени за неговото определяне. Застрахователят по имуществена застраховка може да предяви вземанията си направо към застрахователя по "Гражданска отговорност". В случая от събраните по делото доказателства се установяват безспорно както механизмът на настъпване на процесното ПТП и произтеклите от него имуществени вреди, така и заплащането на обезщетение от страна на ищеца по сключената между него и собственика на увредения автомобил имуществена застраховка „Каско“. Размерът на обезщетението не се оспорва от ответника. Следователно, както правилно е преценил и първостепенният съд, налице са всички кумулативно изискуеми предпоставки за уважаване на регресния иск по чл.411 от КЗ.

Ето защо въззивната жалба следва да бъде оставена без уважение като неоснователна, а първоинстанционното решение- потвърдено като правилно и законосъобразно.

По отношение на разноските:

При този изход на спора жалбоподателят няма право на разноски. Ответникът по жалбата претендира разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 488,11 лева с ДДС, които следва да се присъдят изцяло. Възражението за прекомерност е неоснователно, тъй като фактическата и правна сложност на спора действително е ниска, но възнаграждението е към законово определения минимум съгласно НМРАВ.

Решението не подлежи на касационно обжалване съгласно чл.280, ал.3 ГПК.

Предвид изложените съображения, съдът

                                                              

                                 Р     Е     Ш     И     :  

 

ПОТВЪРЖДАВА решение №215046 от 17.01.2020год., постановено по гр.дело №24368/2019г. по описа на СРС, ГО, 32 с-в в обжалваната му част.

ОСЪЖДА „З.Е.”АД с ЕИК******* да заплати на З.„А.Б.”АД с ЕИК******* сумата от 488,11лв. (четиристотин осемдесет и осем лева и 11 стотинки)- разноски във въззивната инстанция за адвокатско възнаграждение, с включен в този размер ДДС.

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                             ЧЛЕНОВЕ: 1/                                   2/