Определение по дело №9/2018 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 12
Дата: 10 януари 2018 г.
Съдия: Вера Иванова Иванова
Дело: 20185001000009
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 8 януари 2018 г.

Съдържание на акта

                                            О  П  Р  Е  Д   Е   Л  Е  Н  И   Е        № 12

                                           гр. Пловдив, 10.01.2018 г.

 

          Пловдивски Апелативен Съд – трети граждански състав в закрито заседание на десети януари две хиляди и осемнадесета година в състав

                           

                            Председател: Вера Иванова                                                                             Членове: Елена Арнаучкова

                                                                                                 Величка Белева

 

          като разгледа докладваното от съдията Белева въззивно гр.д. № 9/2018 г., за да се произнесе взе предвид следното: 

 

          Разпоредително заседание по чл.267  от ГПК.

          Производството по делото е образувано по депозирана от ищеца по спора „ В.М. „ ООД ***, ЕИК ********* въззивна жалба срещу Решение № 104/27.10.2017 г. по гр.д. № 187/2016 г. на Окръжен Съд – гр. Пазарджик, с което са отхвърлени изцяло предявените от жалбоподателя срещу „ МБАЛ – Велинград „ ЕООД, ЕИК ********* искове както следва: главни искове за парични вземания – главница и неустойка на основание сключен между страните договор за съвместна дейност от 29.05.2009 г. и евентуални искове за същите вземания на основание неоснователно обогатяване и лихва за забава.  

          В жалбата е заявено искане за събиране на гласни доказателства - свидетел и допълнителна задача на счетоводна експертиза, като и за двете се поддържа хипотеза на допустимост чл. 266 ал. 3 от ГПК. Констатира се че действително те са били заявени от жалбоподателя – ищец пред първоинстанционния съд, който е отказал събирането им с мотив за неотносимост към релевантните за спора факти и обстоятелства.

Свидетелят е искан и се иска във връзка с главните искове, които са отхвърлени, тъй като е прието за основателно възражението на ответника за нищожност на договора, на който се основават процесните вземания. Конкретно че съглашението не съставлява договор за съвместна дейност, а договор за наем, сключен при заобикаляне на действащите към момента на сключването му императивни правни норми на ЗОП – без проведена преди това обществена поръчка при задължително законово изискване за провеждане на такава. Във връзка с поддържаното възражение за неправилност на този извод на съда – формиран и при наличие на процесуални нарушения, изразяващи се в отказа за допускане на трима свидетели на ищеца досежно причините и мотивите на страните за сключване на договора и целения с него резултат, е направено във въззивната жалба отново искане в тази насока - за свидетел относно тези обстоятелства, който свидетел е лекар в ответната болница към датата на сключване на договора. Съдът намира че това искането е допустимо и относимо към спора доколкото тези обстоятелства са във връзка с изследване на действителната воля на страните по облигацията - в т.ч. и досежно предмета й,  а оттам и относно преценката за вида на договора. С оглед което искането за свидетел е относимо към спора – противно на приетото от първостепенния съд, и следва да бъде уважено. Свидетелят е заявен при режим на призоваване, поради което въззивникът следва да бъде задължен да внесе за него депозит в размер на 50 лева.

Искането за поставяне на допълнителна задача на счетоводната експертиза е във връзка с евентуалните искове и конкретно досежно изводът на съда че обезщетението за неоснователното обогатяване е съизмеримо със средно пазарния наем на процесната апаратура за исковия период. От ищеца е поддържано че обезщетението е съизмеримо не с този наем, а с получените от ответната болница за исковия период суми от РЗОК – Пазарджик по клинични пътеки за проведените с процесната апаратура изследвания, както и за извършени лечения, включващи направени с нея изследвания, с оглед което е искана допълнителната задача с предмет установяването на тези суми от експертизата. Отказана е като неотносима и настоящата инстанция намира този отказ на първостепенния съд да не съставлява допуснато от него процесуално нарушение. С оглед което това доказателствено искане на жалбоподателя не следва да се допуска за събиране и във въззивното производство.     

          На основание чл. 268 от ГПК делото се насрочва за разглеждане в открито заседание с призоваване на страните.  

          И Съдът                                         

                                              О  П  Р   Е  Д   Е   Л   И

 

          Насрочва делото в открито съдебно заседание на 21.02.2018 г. – 14, 30 часа.

          Допуска до разпит при режим на призоваване свидетеля Георги Христов Хисчев с адрес гр. Велинград, улица Стела Благоева № 4, относно посочените факти и обстоятелства във връзка с волята на страните при сключването на процесния договор от 29.05.2009 г. - мотивите за сключването му и целения с него резултат.

          Задължава жалбоподателя  „ В.М. „ ООД ***, ЕИК ********* да внесе депозит за свидетеля в размер на по 50 лева,  в едноседмичен срок, считано от връчване на настоящото определение.

          Оставя без уважение искането на жалбоподателя  „ В.М. „ ООД ***, ЕИК ********* за назначаване на счетоводна експертиза със задача  да установи - след проверка в РЗОК – Пазарджик, платените от РЗОК – Пазарджик на МБАЛ – Велинград „ ООД, ЕИК ********* суми за проведени изследвания рентгенография и скенография по отделните клинични пътеки за периода м. май 2014 г. – месец септември 2016 г..

          Да се призоват страните за откритото съдебно заседание на 21.02. 2018 г. – 14, 30 ч., като към призовките им се изпратят и преписи от настоящото определение.

 

 

 

                                                 Председател:

 

 

 

                                                         Членове: 1.

 

 

 

                                                                          2.