Решение по дело №684/2023 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 287
Дата: 9 февруари 2024 г. (в сила от 9 февруари 2024 г.)
Съдия: Неделин Йорданов Захариев
Дело: 20237080700684
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 декември 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 287

 

гр. Враца, 09.02.2024 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 23.01.2024 г. в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СИЛВИЯ ЖИТАРСКА

ЧЛЕНОВЕ: КРАСИМИР ГЕОРГИЕВ

НЕДЕЛИН ЙОРДАНОВ

 

при секретаря Ст.Бобойчева и с участието на прокурора В.Вътов като  разгледа докладваното от съдия Йорданов КАН дело № 684 по описа на АдмС – Враца за 2023 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК /Административно-процесуален кодекс/, вр. с чл. 63в от ЗАНН /Закон за административните нарушения и наказания/.

Образувано е по КАСАЦИОННА ЖАЛБА на „Й.Б.“  ЕАД ***, депозирана чрез * В.К., против Решение № 320 от 30.10.2023 г. постановено по АНД № 474 по описа на Районен съд – Враца за 2023 г., с което е потвърдено издаденото против дружеството от Директора на Регионална дирекция за областите Видин, Монтана и Враца, със седалище *** към  Главна дирекция “Контрол на пазара” при Комисия за защита на потребителите /КЗП/, Наказателно постановление /НП/ № К-001822/12.04.2023 г., с наложената имуществена санкция в размер на  6 000 лв.

В касационната жалба са изложени доводи, че оспореното решение е неправилно, поради нарушение на материалния и процесуален закон и явна несправедливост на наложеното наказание, касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1, т. 2 и т. 3 от НПК. Твърди се, че  Районният съд не е обсъдил всички възражения, направени в жалбата пред него, спецификата на  изпълнителното деяние и обстоятелството, че описаното нарушение не е доказано по безспорен и категоричен начин. Иска се отмяна на решението и на потвърденото с него НП, във връзка с подробно описаните в жалбата нарушения при постановяването им, а в условията на алтернативност да бъде приложен чл. 28 от ЗАНН с доводи, че описаното административно нарушение представлява маловажен случай.

Ответникът по касационната жалба чрез процесуалния си представител ** С.Д., в представено по делото писмено становище, оспорва същата с доводи, че  обжалваното решение не страда от сочените в пороци. Заявява, че твърденията в касационната жалба са били повдигнати и във въззивната жалба, разгледани са в производството пред въззивния съд, който правилно и мотивирано се е произнесъл за тяхната неоснователност. Претендира юрисконсултско възнаграждение.

Участващият в касационното производство прокурор дава заключение за неоснователност на жалбата, тъй като Районният съд правилно е установил фактите и е приел, че е налице нелоялна търговска практика по отношение на определена категория уязвими лица, както изисква закона. Отправя искане към съда оспореното решение да бъде оставено в сила.

Настоящият съдебен състав, като взе предвид наведените в жалбата, в  писменото становище и в съдебно заседание доводи и съображения и след извършване на служебна проверка, съгласно чл. 218, ал. 2 от АПК, приема за установено следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна в законоустановения срок, против валиден и  допустим съдебен акт, подлежащ на оспорване, поради което е процесуално ДОПУСТИМА. Разгледана по същество, същата е НЕОСНОВАТЕЛНА по следните съображения:

За да потвърди обжалваното НП и наложената с него имуществена санкция, с решението, предмет на касационна проверка съдът е приел, че в производството по съставяне на АУАН и НП не са допуснати процесуални нарушения, водещи до отмяна на последното. По същество на спора въз основа на представените по делото писмени и гласни доказателства, обсъдени поотделно и в съвкупност, е безспорно установено, че на 13.09.2022 г. в ***, търговецът „Й.Б.“ ЕАД не е изпълнил Заповед № 35/15.01.2015 г. на Председателя на КЗП, влязла в сила с решение № 4752/20.04.2016 г. по адм.дело № 10515/2015г. на ВАС, с която на основание чл. 68л, ал. 1 от ЗЗП е забранено на дружеството да прилага нелоялна търговска практика по смисъла на чл. 68г, ал. 1, вр. с чл. 68г, ал. 2 от ЗЗП. В нарушение на цитираната заповед и в противоречие с изискването за добросъвестност и професионална компетентност, търговецът не е положил очакваните от него грижи към особено уязвима група потребители, каквито са възрастните хора и е променил съществено икономическото поведение на възрастен потребител, предоставяйки му по неподходящ начин информация за стоки и услуги, лишавайки го от правото да вземе информирано търговско решение. С това поведение дружеството касатор е осъществило състава на административно нарушение по чл. 210в от ЗЗП, вр. с чл. 68л, ал. 1 от ЗЗП.

Решението на районният съд е валидно и допустимо, постановено в съответствие и при правилно приложение на материалния закон.

Съдът е изпълнил служебното си задължение да проведе съдебното следствие по начин, който е осигурил обективно, всестранно и пълно изясняване на всички обстоятелства, включени в предмета на доказване по конкретното дело, при точното съблюдаване на процесуалните правила относно събиране, проверка и анализ на доказателствената съвкупност, като не е допуснал твърдените в касационната жалба нарушения на съдопроизвод-ствените правила.

Събрани са необходимите и относими доказателства, за чието съществуване са налице данни по делото и въз основа на тях правилно е установена фактическата обстановка. Обсъдени са всички възражения изложени в жалбата и са формирани изводи за тяхната неоснователност, които изводи се споделят напълно от настоящия касационен състав и на основание чл. 221, ал. 2, изр. 2 от АПК не следва да бъдат повтаряни.

Правилно от въззивната инстанция не е изследван въпроса за субективната страна на нарушението, доколкото отговорността на юридичес-кото лице е обективна и безвиновна. Съдът е обсъдил и възможността за прилагане на разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН, като се е обосновал защо деянието не може да се приеме за маловажен случай, които изводи се възприемат и от настоящия състав. След отчитане на установените в производството факти и обстоятелства и съобразявайки се с изискванията на чл. 27 от ЗАНН, правилно е прието от съда, че адекватна и справедлива за деянието за което е ангажирана отговорността на дружеството е наложената санкционната норма в размер от 6000 лева.

При извършената служебна касационна проверка не се установяват основания за отмяна на обжалвания съдебен акт. Районният съд е постановил валидно, допустимо, обосновано и правилно решение, в съответствие с приложимия материален закон, преценявайки всички събрани в хода на производството доказателства, без да игнорира или анализира превратно което и да е от тях, което настоящата касационна инстанция възприема напълно.

По изложените съображения, касационната инстанция намира, че касационната жалба е неоснователна, а оспореното решение е законосъобразно и следва да бъде оставено в сила.

При този изход на спора и своевременно направено искане за юрисконсултско възнаграждение, в полза на ответника, следва да бъде присъдено такова в размер определен в чл. 37 от Закона за правната помощ и чл. 25, ал. 1 от Наредба за заплащане на правната помощ, съгласно препращащата разпоредба на чл. 63д ал.3 от ЗАНН, а именно възнаграждение за юрисконсулт в минимален размер от 150 /сто и петдесет/ лева.

Воден от горното, на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК, във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 320 от 30.10.2023 г. постановено по АНД № 474/ 2023 г. по описа на Районен съд – Враца.

ОСЪЖДА „Й.Б.“  ЕАД *** ДА ЗАПЛАТИ на Комисия за защита на потребителите, разноски по делото в размер на 150.00 лв. за юрисконсултско възнаграждение.

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

 

                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                        2.