Решение по дело №409/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 493
Дата: 10 април 2020 г.
Съдия: Галя Димитрова Русева
Дело: 20207040700409
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер    493                    от 10.04.2020 г.                                град Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Бургас, петнадесети касационен състав, на дванадесети март две хиляди и двадесета година в публично заседание в следния състав:

                                                               Председател:Лилия Александрова                                                                        Членове: 1. Станимир Христов

            2. Галя Русева

 

при секретаря С.А. и прокурора Дарин Христов, като разгледа докладваното от съдия Русева КАНД № 409 по описа за 2020 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на „Емди 98” ЕООД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.Черноморец, ул. „Акра”№ 4, подадена чрез пълномощника адв. К., против Решение № 31/09.01.2020 г., постановено по а.н.д. № 5012/2019 г. по описа на Районен съд – Бургас, с което е потвърдено наказателно постановление № 02-0002663 от 22.10.2019 г., издадено от директора на дирекция „Инспекция по труда” – Бургас, с което на касатора, на основание чл. 79, ал. 4 от Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност (ЗТМТМ) във вр. с чл. 78, ал. 1 от ЗТМТМ, за извършено нарушение на чл. 10, ал. 1 от ЗТМТМ, е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лв.

Касаторът оспорва решението като неправилно и необосновано, без да посочва конкретни касационни отменителни основания. Навежда доводи за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила при съставяне на АУАН и издаване на НП, както и за наличие на предпоставки за приложение на чл.28 от ЗАНН. Искането е за отмяна на решението и на НП, а при условия на евентуалност - за намаляване размера на наложената имуществена санкция към законоустановения минимум.

Редовно уведомен, касаторът не изпраща представител в съдебно заседание.

Ответникът по касация – Дирекция „Инспекция по труда” - Бургас, чрез процесуалния си представител, оспорва касационната жалба като неоснователна и моли решението да бъде оставено в сила. Претендира присъждане на разноски.

Представителят на Окръжна прокуратура – Бургас изразява становище за неоснователност на касационната жалба.

Административен съд - Бургас, ХV-ти касационен състав, след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, становището на прокурора в съдебно заседание, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима като подадена в срока по чл. 211 от АПК, от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалването по смисъла на чл. 210, ал.1 от АПК.

Разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл.218 от АПК, настоящият съдебен състав намира жалбата за частично основателна по следните съображения:

            С процесното постановление отговорността на касатора е ангажирана за това, че в качеството си на местен работодател по смисъла на §1, т.11 от Допълнителните разпоредби на ЗТМТМ, в 7-дневен срок от датата на действителното започване на работа на Г. Б. ЛНЧ **********, дата на раждане *** г., гражданка на Украйна, полагала труд от 12.07.2019 г. на длъжност „камериерка“ в хотел „Понтика“, находящ се в гр.Черноморец, ул. Акра № 4, а именно - до 19.07.2019 г. не е уведомил писмено за това Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда”

            За да постанови оспореното съдебно, решение въззивният съд е приел, че в административно-накзателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. По същество съдът е приел за безспорно установено от събраните по делото доказателства, че „Емди 98” ЕООД не е уведомил писмено ИА”ГИТ” за това, че в стопанисвания от него хотел е започнала работа като камериерка украинска гражданка, с което е осъществил всички съставомерни от обективна страна признаци на вмененото му нарушение.

Обосновал е извод, че нарушението е правилно квалифицирано и подведено под точната санкционна норма.

            Касаторът не оспорва по същество, че е извършил деянието, описано в НП. Възраженията му за липса на реквизити в АУАН и в НП настоящият касационен състав намира за неоснователни. Субект на нарушението в случая е „Емди 98” ЕООД, а не неговият управител, поради което трите му имена, ЕГН и точен адрес не са сред задължителните реквизити на акта и на НП. В тях дружеството работодател е индивидуализирано в достатъчна степен с посочване на фирма, ЕИК и седалище и адрес на управление.

Неоснователно е и възражението, че административното нарушение представлява маловажен случай, тъй като в случая не са налице данни за наличие на смекчаващи обстоятелства, поради които същото да се отличава с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновени административни нарушения от същия вид.

Обстоятелството, че нарушението е първо за  „Емди 98” ЕООД, не може да доведе до отпадане на отговорността му за извършеното административно нарушение, но е следвало да бъде съобразено като смекчаващо обстоятелство от административнонаказващия орган при определяне размера на имуществената санкция. Вместо това, същият е наложил на касатора имуществена санкция в размер над минимално установения в закона, без да изложи никакви мотиви за това и без да посочи кои обстоятелства се считат за отегчаващи отговорността на „Емди 98” ЕООД. Този пропуск не е взет предвид от районния съд, който изцяло е потвърдил НП. Поради това, и независимо че споделя изводите на районния съд за съставомерност на нарушението, настоящият касационен състав намира, че е налице основание за отмяна на оспореното решение в частта, с която е потвърдено наказателното постановление в санкционната му част. Съдът намира, че санкция в размер на минимума, предвиден в закона, а именно - 1500 лв., е съответна на тежестта на извършеното нарушение и достатъчна за постигане целите на наказанието по чл.12 от ЗАНН.

            Формулираното искане в жалбата за присъждане на разноски по делото следва да бъде оставено без уважение както с оглед изхода на делото, така и поради липса на доказателства за договорено и платено възнаграждение на адвоката, представляващ касатора.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. второ от АПК във връзка с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, Административен съд – Бургас, петнадесети касационен състав

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 31/09.01.2020 г., постановено по а.н.д. № 5012/2019 г. по описа на Районен съд – Бургас, В ЧАСТТА, с която е потвърдено наказателно постановление № 02-0002663 от 22.10.2019 г., издадено от директора на дирекция „Инспекция по труда” – Бургас в частта, с която на „Емди 98” ЕООД с ЕИК *********, на основание чл. 79, ал. 4 от Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност (ЗТМТМ) във вр. с чл. 78, ал. 1 от ЗТМТМ е наложена имуществена санкция в размер на 2 000 лв., И ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

ИЗМЕНЯ наказателно постановление № 02-0002663 от 22.10.2019 г., издадено от директора на дирекция „Инспекция по труда” – Бургас, с което на Емди 98”ЕООД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.Черноморец, ул. „Акра”№ 4 е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лева, като намалява имуществената санкция от 2 000 лв. на 1 500 лв.

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №  31/09.01.2020 г., постановено по а.н.д. № 5012/2019 г. по описа на Районен съд – Бургас, в останалата му част.

 

            Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                        2.