Решение по дело №698/2015 на Районен съд - Гълъбово

Номер на акта: 38
Дата: 28 април 2016 г. (в сила от 13 май 2016 г.)
Съдия: Неделина Танчева Минчева
Дело: 20155550100698
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 30 декември 2015 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№...                                                       28.04.2016г.                                     Гр. Г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ГЪЛЪБОВСКИ   РАЙОНЕН  СЪД                                                    Граждански състав

На 20.04.2016г.

В публично заседание  в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕДЕЛИНА МИНЧЕВА

 

Секретар Б.К.,

 като разгледа докладваното от съдия Минчева Гр.дело №698 по описа за 2015г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Предявен е иск с правно основание чл.150 от СК.

Искът е предявен от Р.К. *** срещу С.Г.К. ***. С исковата молба се твърди, че страните са бивши съпрузи, като бракът им е прекратен с решение по гр.дело №569/2013г. по описа на РС-Г.. С решението упражняването на родителските права над детето Б.Р.К. е било предоставено на ищеца, като ответницата е осъдена да заплаща ежемесечна издръжка за детето в размер на 85,00лв. Ищецът счита, че размерът на издръжката е недостатъчен за отглеждането и възпитанието на детето.

  Излагайки тези обстоятелства ищецът моли да бъде увеличен размера на издръжката като бъде осъдена ответницата да заплаща месечна издръжка за малолетното дете в размер на 120 лева.

Ответникът в срока за писмен отговор изразява становище, че искът е допустим, но неоснователен. Ищецът не бил изложил никакви обстоятелства относно нуждите на детето и необходимостта от увеличаване размера на издръжката. Ответницата твърди, че детето се отглеждало от майката на ищеца, а не от него, т.е. той фактически не упражнявал родителските права.

Моли съда да отхвърли предявения иск и да й присъди направените по делото разноски.

Дирекция “С.П.”  гр.Г. изразяват становище в социален доклад, че детето се отглежда от бабата по бащина линия в гр.Д., за да може бащата да работи в гр.Г.. За детето са осигурени подходящи жилищни и битови условия, то посещава редовно детска градина.

От събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, съдът намира за установена следната фактическа и правна обстановка:

Безспорно е установено по делото от копие от Удостоверение за раждане, издадено въз основа на акт за раждане №2241/13.11.2009г. на гр.Стара Загора, че детето Б.Р.К. е родено на ***г. с родители Р.К.К. и ответницата С.Г.К..

От представеното копие от Решение №5/17.01.2014г. по гр.дело №569/2013г. по описа на РС-Г. се установява, че бракът между родителите е бил прекратен, като родителските права над роденото от брака дете Б.Р.К. са били предоставени за упражняване на бащата, а майката е била осъдена да заплаща ежемесечна издръжка за детето в размер на 85 лева.

От представената и приета като писмено доказателство по делото Служебна бележка с изх.№55/04.04.2016г. на Обединено детско заведение №2 гр.Д. е видно, че детето Б.Р.К. посещава редовно детското заведение в подготвителна група, за което се заплаща такса по 2,00лв. на ден.

За установяване на семейното и материалното положение на родителите съдът е приел като писмени доказателства по делото Удостоверение с изх.№74/29.12.2015г. на ЕТ „М.-Х.Х.” с.Л., общ.Р., Декларация за семейно и материално положение и имотно състояние на ищеца, от които се установява, че бащата на детето Б.Р.К. притежава идеални части от недвижими имоти, както и нетен месечен доход от около 360,00лв. Ответницата не представи документ за доходите си и декларация за имущественото си състояние, въпреки изричните указания на съда. Въпреки това и предвид обстоятелството, че ответницата е в трудоспособна възраст, съдът приема, че същата може да реализира доходи около средните за страната. Не се установи ответницата да дължи издръжка и на други лица.

Съгласно разпоредбата на чл.143, ал.2 от СК, родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца, независимо дали са работоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си. С оглед на тази разпоредба обстоятелството, че родителите имат ниски доходи или нямат такива не ги освобождава от задължението им за даване на издръжка. Съгласно чл.142 от СК размерът на издръжката се определя според нуждите на лицето, което има право на издръжка и възможностите на лицето, което я дължи, като минималната издръжка на едно дете е равна на една четвърт от размера на минималната работна заплата. Размерът на минималната работна заплата за страната за 2016г. е определен на 420,00лв., което означава, че минималната издръжка за едно дете е в размер на 105,00лв. Присъдената издръжка следва да задоволява поне минимално необходимите нужди от средства за отглеждане на детето. Нуждите на детето, за което се търси издръжката, е самостоятелен необвързан от възможностите критерий за размера на издръжката. Това са потребностите, остойностени като средства за отглеждане и възпитаване на детето, средства за задоволяване всестранните потребности по изграждането на личността му. Възражението на ответницата, че ищецът фактически не упражнява родителските права, съдът намира за неоснователно. Ищецът е осигурил дом и грижи за детето, като предвид необходимостта да работи и предвид най-добрия интерес на детето ищецът е преценил, че е по-добре детето да се отглежда в гр.Д. от бабата по бащина линия. По този начин ищецът не се отказал от родителските права, напротив осигурил е по-добри битови условия за отглеждането и възпитанието на детето, каквито майката не претендира да може да осигури. Детето е в предучилищна възраст, като за издръжката му са необходими дрехи, обувки, храна, учебни пособия.

Предвид изложеното, и с оглед потребностите на детето Б.Р.К., с оглед правилното му отглеждане, възпитание и развитие и възможностите на дължащия издръжка, съдът намира, че за него е необходима и достатъчна ежемесечна издръжка в размер на 200лв., от които ответницата следва да заплаща 110лв., считано от датата на подаване на исковата молба в съда, а останалата част от сумата следва да се поеме от бащата, ведно с грижите по отглеждане и възпитаване на детето. В останалата част претенцията за увеличаване на издръжката над присъдените до претендираните 120лв. за детето Б.Р.К. следва да бъде отхвърлена.

Ответницата следва да заплати и държавна такса съобразно размера на изменената издръжка.

Воден от горните мотиви, съдът

Р Е Ш И :

 

ИЗМЕНЯ размера на издръжката, присъдена с Решение №5/17.01.2014г. по гр.дело №569/2013г. по описа на РС-Г., като

ОСЪЖДА С.Г.К. с постоянен адрес:***, ЕГН **********, да заплаща за детето Б.Р.К., с ЕГН **********, чрез неговия баща и законен представител Р.К.К., ЕГН **********, ежемесечна издръжка в размер на 110,00лв. /сто и десет лева/, вместо досега заплащаната такава в размер на 85,00лв., считано от 30.12.2015г. до настъпване на основания за нейното изменяне или прекратяване, ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска, до окончателното й изплащане, като отхвърля иска за определяне на месечна издръжка над присъдените до претендираните 120лв. месечно като неоснователен.

 

ОСЪЖДА С.Г.К. с постоянен адрес:***, ЕГН ********** да заплати държавна такса върху изменения размер на издръжката в размер на 36,00лв. /тридесет и шест лева/, по сметка на РС-Г..

 

Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от датата на постановяването му – 28.04.2016г. пред Окръжен съд гр.Стара Загора, на основание чл.315, ал.2 ГПК.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: