Решение по дело №50/2020 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 13 април 2020 г.
Съдия: Димитринка Емилова Купринджийска
Дело: 20207200700050
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

гр. Русе, 13.04.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд - Русе, в публично съдебно заседание на четвърти март през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

РОСИЦА БАСАРБОЛИЕВА

ЧЛЕНОВЕ:

ДИМИТРИНКА КУПРИНДЖИЙСКА

 

ИВАЙЛО ЙОСИФОВ

 

при секретаря                 ЦВЕТЕЛИНА ДИМИТРОВА              и с участието на прокурора               МИРОСЛАВ МАРИНОВ           като разгледа докладваното от съдия          КУПРИНДЖИЙСКА                КАН дело 50 по описа за 2020 год., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по чл. 63, ал. 1 от ЗАНН вр. чл. 208 и сл. от АПК.

Постъпила е касационна жалба от С.И. ***, подадена чрез пълномощника адв. В.В., против Решение № 946/17.12.2019 г. на Районен съд – Русе, постановено по АНД № 1815/2019 г., с което е потвърдено Наказателно постановление № 18-1085-000776/16.04.2019 г., издадено от Началник сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Русе за наложени на касатора административни наказания „глоба“ в размер на 800 лв. и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 3 месеца на основание чл. 182, ал. 1, т. 6 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП) за извършено нарушение по чл. 21, ал. 1 от същия закон. Наведени са доводи за незаконосъобразност на оспореното съдебно решение поради нарушение на материалния закон. Твърди се, че въззивният съд не е установил правилно релевантните обстоятелства като безкритично е кредитирал доказателствата по делото относно размера на ограничението на скоростта в процесния участък. Според касатора в този участък е въведено с пътен знак ограничение на скоростта от 70 км/ч и е неприложимо общото ограничение на скоростта в границите на населено място. Това поражда както недоказаност на административното нарушение, такова каквото е описано в АУАН и НП, така също и неправилното му квалифициране и определяне на наложеното административно наказание.

Иска се от съда да отмени решението на районния съд и вместо него да бъде постановено друго, с което да бъде отменено наказателното постановление.

Касационният ответникът – сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР - Русе в писмено възражение оспорва жалбата и счита решението за правилно и законосъобразно.

Представителят на Окръжна прокуратура – Русе дава становище за неоснователност на жалбата, поради което решението на РРС следва да бъде оставено в сила.

Съдът, като съобрази изложените в жалбата касационни основания, становищата на страните и събраните по делото доказателства, като извърши касационна проверка на обжалваното решение по чл. 218, ал. 2 от АПК, прие за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима – подадена е в срок от надлежна страна, атакува невлязъл в сила съдебен акт на районен съд, постановен в производството по Глава трета Раздел V на ЗАНН и подлежи на разглеждане.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

За да постанови оспореното в настоящото производство решение, Русенският районен съд е анализирал допустимостта на жалбата на наказаното лице и като е приел, че същата е допустима я е разгледал по същество. Приел е, че в хода на административно-наказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения като подробно е анализирал действието на правните норми касаещи задължението на контролните органи на МВР за обозначаване на мястото на контрол на скоростта. По съществото на спора въззивният съд е счел, че административното нарушение е правилно установено и доказано, а наложеното наказание е правилно индивидуализирано. Изложени са и изрични мотиви за немаловажността на административното нарушение.

Настоящата инстанция счита, че решението на въззивния съд е правилно и законосъобразно и не страда от сочените от касатора пороци.

Административнонаказателната отговорност на касационния жалбоподател е ангажирана за това, че на 05.11.2017 г. в гр. Русе по бул. „България“ до № 115, на място с конкретно посочени в наказателното постановление GPS координати е управлявал моторно превозно средство със скорост надвишаваща въведеното за този участък ограничение с 62 км/ч. За процесния участък приложение намирало общото ограничение на скоростта за населено място от 50 км/ч, въведено със ЗДвП, а установената с автоматизирано техническо средство скорост на касатора била 112 км/ч (след приспадане на допустимата грешка). При тези данни административнонаказващият орган счел, че водачът е нарушил разпоредбата на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП и по този начин осъществил състава на административно нарушение по чл. 182, ал. 1, т. 6 от същия закон.

Същата фактическа обстановка е установил и районният съд от събраните по въззивното дело доказателства, посочвайки, че липсват противоречия в доказателствения материал и той еднозначно установява описаните факти. Настоящата инстанция намира тези изводи на районния съд за напълно обосновани, а възраженията на касационния жалбоподател в тази посока за неоснователни. По делото е приложен протокол рег.№ 1085р-6913/23.11.2017 г. (л. 11 от АНД № 1815/2019 г. по описа на РРС), съставен на основание чл. 10, ал. 1 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата, с който се удостоверява, че на 05.11.2017 г. с автоматизирано техническо средство TFR1-M № 655 е извършван контрол на участък в гр. Русе по бул. „България“ до № 115 като посоката на контрол е за движещите се към гр.София превозни средства. В протокола е посочено, че за процесния участък на контрол важи общо ограничение на скоростта от 50 км/ч, за което няма поставен пътен знак. По преписката е приложена и схема на разположението на мястото на контрол, както и разпечатка на клип № 6168, направен в 12:32:09 часа на процесната дата, в който изрично са посочени точните GPS координати, на които се намира техническото средство, отчитащо скоростта на приближаващите превозни средства. По делото няма спор, че контролирания за скорост участък се намира в рамките на населено място – гр. Русе, а от описаните доказателства се установява, че в процесният участък се прилага общото ограничение на скоростта за движение в населено място, въведена с нормата на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП – 50 км/ч. При това положение правилно въззивният съд е приел, че извършеното от касатора административно нарушение е правилно установено от фактическа страна и също така правилно квалифицирано с оглед на установеното надвишение на скоростта.

Не е налице противоречивост на събраните доказателства с оглед на наведено от наказаното лице възражение, че в процесният участък ограничението на скоростта е от 70 км/ч, което е въведено с пътен знак на основание чл. 21, ал. 2 от ЗДвП. Приложеното по административнонаказателната преписка, респективно и по въззивното дело, обяснение, дадено от И. при връчване на съставения му АУАН, представлява писмено доказателство, с което се установява единствено, че нарушителят е възразил срещу акта. Обяснението не може да се приеме за доказателство относно твърденията на наказаното лице, че в процесният участък е налице пътен знак В26 с обозначено ограничение 70 км/ч. За наличието на такъв знак не са събрани никакви доказателства в хода на въззивното производство. Такова възражение не е поддържано от жалбоподателя пред районния съд.

Касационният съд намира, че такива доказателства не са представени и пред настоящата инстанция. Представените с касационната жалба извадки от Google Maps, на една от които е виден пътен знак В26, не могат да бъдат категорично свързани с процесния участък на контрол, където е установено конкретното административно нарушение. Дори напротив, от представената схема е видно, че се касае за място далеч преди проверявания участък. В този смисъл нито пред въззивния съд, нито пред настоящия съд са налице данни, опровергаващи установения от районния съд факт, че в контролирания участък ограничението на скоростта е 50 км/ч. При това положение изводите на въззивния съд напълно съответстват на установените фактически обстоятелства и на приложимите правни норми.

При извършена, извън наведените в касационната жалба оплаквания, служебна проверка на обжалваното решение, съобразно изискванията на чл.218, ал. 2 от АПК, не се установяват пороци във връзка с неговите валидност, допустимост и съответствие с материалния закон, поради което същото следва да бъде оставено в сила.

С депозирано по делото писмено възражение по касационната жалба касационният ответник е направил искане за присъждане на разноски за юрисконсултско възнаграждение. В съответствие с измененията на чл. 63 ал.3 – 5 ЗАНН (ДВ, бр. 94 от 2019 г.) и предвид изхода на делото, искането на касационния ответник следва да бъде уважено и да му бъдат  присъдени разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 100.00лв.

Мотивиран така и на основание чл. 63, ал. 1 и ал. 5 от ЗАНН във вр. с чл. 221, ал. 2 от АПК, Административен съд - Русе

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 946/17.12.2019 г. на Районен съд – Русе, постановено по АНД № 1815/2019 г., с което е потвърдено Наказателно постановление № 18-1085-000776/16.04.2019 г., издадено от Началник сектор „Пътна полиция“ при ОДМВ – Русе.

ОСЪЖДА С.И.И., ЕГН: **********,*** ДА ЗАПЛАТИ на ОДМВР – Русе за разноски в производството сумата от 100.00(сто) лева, представляваща юрисконсултско възнаграждение

Решението не подлежи на обжалване.

 

                                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:    

                                                                         

 

                                                                              ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                                2.