Решение по дело №2280/2018 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1174
Дата: 29 юни 2018 г. (в сила от 29 октомври 2018 г.)
Съдия: Валя Илиева Цуцакова Нанкова
Дело: 20183110202280
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 май 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

Номер……………                 Година  2018                            Град  Варна                                 

 

В    И М Е Т О    Н А   Н А Р О Д А

 

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД               ПЕТНАДЕСЕТИ  СЪСТАВ

                      

На   дванадесети юни                            Година  две хиляди и осемнадесета

                                        

В публично съдебно заседание в следния състав:

 

     ПРЕДСЕДАТЕЛ:ВАЛЯ ЦУЦАКОВА

 

СЕКРЕТАР: МИРОСЛАВА ИВАНОВА

 

като разгледа докладваното от съдията

НАХД                                         № 2280                         по описа за 2018 г.

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН и е образувано по жалба на  „А.” ООД, представлявано от , депозирана чрез адв. Р.К., против НП  № 03 –008131/ 05.07.2017 г. на И.В., Директор на Дирекция “Инспекция по труда”- Варна, с което за нарушение на чл.62 ал.1 от КТ на основание чл.414 ал.3 от КТ на  дружеството е  наложено наказание “Имуществена санкция” в размер на 2000/ две  хиляди/ лева.

 

Жалбата е процесуално допустима - подадена е в срока на обжалване и от надлежна страна, поради което, като допустима е приета от съда за разглеждане.

         С жалбата се изразява становище, че НП  е незаконосъобразно, издадено в нарушение на материалните и процесуалните правила, приема се, че изводите на наказващият орган за осъществен състав на нарушение са  необосновани и недоказани, несъответстващи на фактическата обстановка.Не се оспорват твърденията, че лицето се е намирало в обекта, но се оспорват изводите, че санкционираното дружество е притежавало качеството на работодател на това лице.Визира се наличие на общо събрание на сградата съгласно чл.9 от „Закона за управление на етажната собственост” и че само този орган би могъл да възлага извършването на определени дейности в сградата, приема се, че няма никакви доказателства за договорености между санкционираното дружество и св.К. както по трудово, така и по граждански правоотношение, твърди се, че между общото събрание и санкционираното дружество няма договор за възлагане осъществяването на дейности по управлението и поддръжката на общите части и контрол по спазване на вътрешният ред в сградата, твърди се, че само част от апартаментите са собственост на санкционираното дружество , а повече от половината апартаменти са собственост на други ФЛ и ЮЛ и в заключение се иска отмяна на НП.

         В съдебно заседание въззивникът, редовно призован, се представлява от  адв.К.,  който поддържа жалбата, а в хода на делото по същество  моли за отмяна на НП, поради недоказаност на твърдяното за извършено нарушение.Представя и писмено становище, съгласно което не е осъществен състав на административно нарушение, а се касае единствено за едни бъдещи намерения, като алтернативно се иска намаляване размера на наложеното административно наказание.

Процесуалният представител на въззиваемата страна  оспорва жалбата, а в хода на делото по същество моли НП да бъде потвърдено изцяло, като аргументира доказаност и съставомерност на извършеното нарушение.

С оглед събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

На 01.06.2017г., св. З. ***, съвместно с колегите  извършили проверка в  обект- жилищен комплекс „Роял Бийч Плаза”, находящ се в гр.Варна,м-т „Ален мак”, ул.”Фернандес де Кирос” №3. Повод за проверката бил сигнал на гражданин със запазена самоличност, че в обекта работят лица без трудов договор, включително и чужди граждани.Обектът бил ограден, от затворен тип и след като паркирали служебния автомобил проверяващите обиколили комплекса и достигнали до стая, като потриерна с прозорче, през което се свързали с намиращото се в стаята лице- св.К..На същия било указано да повика управителя на комплекса, като на место пристигнал представляващият процесното дружество, а св.К. си останал на мястото, на което бил установен.На св.К. била предоставена за попълване декларация за установяване на поводът да се намира в проверения обект, като в тази декларация същият вписал личните си данни, че не работи и не получава възнаграждение.Пред св.З. св.К. и представляващият санкционираното дружество обяснили, че преди години св.К. е бил в ТПО със санкционираното дружество, но в момента не работи и че на процесната дата е бил повикан да огледа сградата, която се нуждаела от ремонт и поддръжка, обяснил, че трябва да се лепят плочки, но е бил в портиерната, тъй като не са се разбрали колко трябва да му се плати, а и освен горното понякога се възнаграждавал с „почерпка”.Посочените по-горе данни, че е повикан да помага за оглед на процесната дата във връзка с проблеми през зимния период били отразени и в собственоръчни обяснения, написани от св.К., като в същите той отразил, че е дошъл в обекта в 10,00ч. и ще го напусне в 13,00ч., както и че ще му платят с почерпка.Писмени обяснения дал и представляващият санкционираното дружество, идентични с тези, дадени от св.К., като изрично в тези обяснения било отразено, че ще се плати както се договорят и че лицето помага и без пари.При пристигането на проверяващите, св.Николов се намирал в съответното помещение, пригодено за потриерна и четял вестник.

 Предвид горното св.З.  приела, че свКолев на 01.06.2017г. е бил допуснат до работа от санкционираното дружество да престира труд в негова полза в проверения обект, да изпълнява длъжността „портиер-поддръжка” без да е сключен трудов договор в писмена форма между страните по ТПО, поради което на 28.06.2017г.  съставила  АУАН  срещу  „ А.” ООД-Варна  за нарушение на чл.62  ал.1 от КТ.

АУАН бил съставен в присъствието и  надлежно връчен на  представляващия дружеството, който го подписал и в съответната графа изрично вписал възражения, че св.К. не работи постоянно в дружеството и понякога го викат за ремонти..

В законоустановения срок  не били депозирани допълнителни писмени възражения,  поради което въз основа на материалите по преписката на 05.07.2017г. АНО издал НП, предмет на настоящата въззивна проверка.

В съдебно заседание се събраха гласни доказателства, че в действителност по време на пристигане на проверяващите в обекта св.К. се е намирал там, но не е извършвал ремонтни дейности и не е получил възнаграждение.

Установи се, че св.З. е приела кой стопанисва обекта единствено въз основа на изявленията на представляващия дружеството и не са били изисквани и проверени документи, касаещи етажната собственост в обекта.

Представиха се писмени доказателства, че само част от имотите в проверения жилищен комплекс са собственост на санкционираното дружество, както и че Захар Кацов в качеството си на физическо лице,, а не на представляващ дружеството е управител на етажната собственост в обекта.

  Съдът напълно кредитира показанията на св. З., тъй като същите са последователни, непротиворечиви и взаимно допълващи се.

Съдът кредитира и показанията на св.К., тъй като същите са последователни непротиворечиви, житейски достоверни и кореспондиращи с писмените обяснения от проверката, а и липсват доказателства които да оборят твърденията му ,че няма спомен за определени факти и обстоятелства, касаещи проверката..

Съдът кредитира писмените доказателства по делото, тъй като същите са непротиворечиви по между си и взаимно се допълват.

Описаната фактическа обстановка се установява и потвърждава чрез събраните и изготвени по установения ред доказателства и доказателствени средства, а именно – от показанията на свидетелите  З. и К. , АУАН,декларация, собственоръчни обяснения и от останалите приети по делото писмени доказателства.

Съдът, както с оглед изложените от жалбоподателя доводи, така и предвид  императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му, обосноваността му и справедливостта на наложеното административно наказание, прави следните изводи:

АУАН и НП са издадени от компетентни органи и в законоустановения срок.В АУАН   са били вписани възражения, като в конкретния случай не е била преценена в пълнота законосъобразността на съставения акт, не са събрани допълнително доказателства, които да мотивират безспорен извод за извършено нарушение, което в последствие е довело до съществени нарушения на процесуалните правила и неправилно приложение на материалния закон.

Съгласно разпоредбата на чл.57 ал.1 т.5 от ЗАНН, в НП следва да се съдържа пълно, точно и ясно описание на нарушението и да са посочени конкретните обстоятелства, при които същото е извършено, като следва да се посочат и доказателствата, които го потвърждава..В този смисъл, в обстоятелствената част на НП следва да са посочени всички факти, касаещи съставомерните признаци на нарушението.Видно от съдържанието на НП, в обстоятелствената му част се съдържа единствено правния извод на АНО, че св.К. е бил допуснат от санкционираното дружество до работа на длъжност „портиер поддържка” в проверения  обект- жилищен комплекс, без да е сключен трудов договор между страните по ТПО.Липсват каквито и да било факти, които да сочат конкретното работно място на св.К., декларативно е посочено някакво работно време от 10,00ч. до 13,00ч., липсват каквито и да било факти за уговореното трудово възнаграждение, отпуски, почивки, многократност и повторяемост на дължимите престации, които са основните елементи на ТПО.Факти, които да сочат, че към дата 01.06.2017г. св.К. е престирал работна сила за дружеството не се установиха по безспорен начин и в с.з., като такива не са били безспорно установени и в хода на АНП, а и не са описани както в АУАН, така и в НП.. Видно от доказателствата по делото, св.К. в действителност се е намирал в проверения обект, но е четял вестник, , изрично в декларацията е посочено, че за процесната дата същият не работи за дружеството и не получава възнаграждение и допълнително е дал такива писмени обяснения, същите са и обясненията на представляващият санкционираното дружество -Кацов. Липсата на пълно, точно и ясно описание на нарушението, непосочването на всички относими към съставомерността факти и на обстоятелствата, при които нарушението е извършено, винаги съставляват съществени процесуални нарушения, тъй като пряко рефлектират върху правото на защита на нарушителя.Недопустимо е факти, касаещи съставомерността на нарушението да се установяват едва в с.з., макар и такива да не са установени.

Липсата на факти, касаещи съставомерни признаци на нарушението, ограничава и съда от възможността да прецени има ли извършено нарушение, правилно ли е било квалифицирано същото и правилно ли е бил приложен материалния закон.

Освен горното, от приобщените по делото писмени и гласни доказателства не се установи по безспорен начин на 01.06.2017г. св.К. да е престирал работна сила за санкционираното дружество и да е бил допуснат от работодателя си до изпълнение на трудовите задължения, установи се, че същият се е намирал в обекта за да окаже помощ при установяване на повреди, нуждаещи се от ремонт и че не е било уговорено никакво възнаграждение за тази помощ.В нито един момент от АНП не са били събрани доказателства първо, че санкционираното дружество като такова стопанисва проверения обект и второ, че между него, като стопанисващ обекта и св.К. са били договорени елементи на ТПО, изискващи оформянето им в трудов договор.Както се установи и от гласните доказателства- показанията на св.З., още в хода на проверката не е било установено на св.К. да са възложени някакви повторяеми многократни задължения и то срещу заплащане, като още по-малко пък се установи, че в действителност санкционираното дружество е стопанисвало обекта, в който се установи че голяма част от имоти са собственост на други ФЛ. Представляващият дружеството Кацов е управител на етажната собственост, но като ФЛ и няма как да се приеме, че  дружеството стопанисва обекта и може да притежава качеството на работодател по отношение на каквито и да било дейности.Не се доказа по никакъв начин и в хода на съдебното производство наличие на договорености между санкционираното дружество и св.К., покриващи елементите на ТПО, поради което съдът намира, че налагането на административно наказание за нарушение, за което не е било безспорно че е извършено от конкретния нарушителя, обуславя и неправилно приложение на материалния закон.

Водим от горното съдът намира, че НП следва да бъде отменено, поради допуснати съществени процесуални нарушения и неправилно приложение на материалния закон, поради което  и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ОТМЕНЯ НП № 03 –008131/ 05.07.2017 г. на И.В., Директор на Дирекция “Инспекция по труда”- Варна, с което за нарушение на чл.62 ал.1 от КТ на основание чл.414 ал.3 от КТ на  „А.” ООД, представлявано от  е  наложено наказание “Имуществена санкция” в размер на 2000/ две  хиляди/ лева.

         Решението подлежи на касационно обжалване пред Варненския административен съд в 14-дневен срок от получаване на съобщението.

          След влизане в сила на решението, АНП да се върне по компетентност на АНО.

 

 

 

                                                                                             

                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: