Разпореждане по дело №2241/2018 на Районен съд - Ловеч

Номер на акта: 3635
Дата: 13 ноември 2018 г.
Съдия: Иванета Йорданова Митова
Дело: 20184310102241
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 8 ноември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

  

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е    №..........

 

           

            ЛОВЕШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, гражданска колегия , ІV – ти състав в закрито заседание на дванадесети ноември ,  през две хиляди и осемнадесета  година в състав:

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ :ИВАНЕТА МИТОВА

 

 

като изслуша докладваното от съдията гр.д. № 2241 по описа на 2018г. на Ловешки районен съд, съобрази:

 

Производство по чл.129,ал.4 от ГПК.

 

 

          Като съобрази обстоятелствената част и петитума на иска , съдът прие, че са налице нередовности по нея:

Тъй като в първата част се излага намерението на ищеца за припознаване, а в петитума се иска делото да се гледа за бащинство в  гр. Ловеч. Иска се и освобождаване от д.т. и назначаване на адвокат.

Следва да се укаже на ищеца , че ако иска припознаване на дете , следва да съобрази ,че процедурата за това е следната:

По силата на чл. 64 СК всеки родител има право да припознае детето си. Припознаването става по два начина: 1/ чрез писмено заявление, подадено и подписано лично пред Длъжностното лице по гражданско състояние или пред Управителя на болничното заведение; 2/ чрез декларация за припознаване, нотариално заверена, която също трябва да стигне до длъжностното лице по гражданско състояние. Припознаването чрез декларация се практикува много често и е традиционен способ бащата да заяви бащинството си по отношение на детето и да бъде вписан като родител в Акта за раждане.

Припознаването е акт, който не зависи от волята на другия родител. Възможно е дори другият родител да разбере в последствие за извършеното припознаване, след като бъде уведомен. В случай, че има съмнения относно произхода на детето, припознаването може да бъде оспорено от другия родител (но не и ако вече е заявил, че няма да го оспорва) или от самото дете (ако е навършило 14 години) в тримесечен срок от съобщаването чрез заявление до Длъжностното лице. Ако детето е малолетно, то може да оспори припознаването в срок до 1 година от навършване на пълнолетие или от узнаването (ако е станало по-късно). От своя страна при оспорване припознаващият родител има право в тримесечен срок да предяви иск за установяване на произход в съда.

Следва да му се изпрати и копие от тази декларация за сведение и за препращането й към съответния орган , ако това се иска.

Следва с оглед данните за настаняване на детето в приемно семейство в гр. Кнежа , да се изпрати копие от молбата без декларацията на ДСП – КНЕЖА за информация досежно намерението на бащата да припознае детето КРАСИМИРА СТАНКОВА Е. , род. на ***г. в гр. Павликени.

Поради гореизложените съображения и на основание чл.129,ал.2 от ГПК ,  съдът      

 

                         Р  А  З  П  О  Р  Е   Д   И:

 

 

ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ ,на основание чл.129,ал.2  от ГПК във връзка с чл. 128, ал.1, т.4 и т.5  от ГПК  исковата молба поради наличие на нередовности по същата съгласно мотивите на настоящото определение.

            ЗАДЪЛЖАВА ищеца да отстрани горните нередовности в едноседмичен  срок от получаването на съобщението като му

            УКАЗВА последиците по чл.129, ал.3 от ГПК – прекратяване на производството по делото поради не отстраняване на нередовности.

ДА СЕ ИЗПРАТИ КОПИЕ от декларацията за сведение на ищеца.

ДА СЕ ИЗПРАТИ КОПИЕ от исковата молба на ДСП – КНЕЖА за информация досежно намерението на бащата да припознае детето

            Разпореждането е окончателно и не подлежи на обжалване. Изготви се в два еднообразни екземпляра: един към делото и един за връчване на ищеца.

 

 

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: