ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№1048
10.06.2019 година, гр. Хасково
Хасковският районен съд, Осми наказателен състав
на десети юни през две хиляди и деветнадесета година
в закрито заседание в следния състав:
Съдия Гроздан Грозев
като разгледа докладваното от съдията
гражданско дело №1003 по описа за 2019г.,за да се произнесе взе предвид следното:
Предявен е иск за прекратяване на брака между страните; определяне местоживеенето на непълнолетното им дете; предоставяне упражняването на родителските права на единия родител - ищеца; определяне на подходящ режим на лични контакти с другия родител и заплащане на издръжка за децата.
В исковата молба ищецът заявява, че заедно с децата си в това число и непълнолетната М. П. М. на 15 години, живее трайно в гр.Гент, Белгия. Твърди се още в исковата молба, че М. П. М. е ученичка и учи през учебната 2018/2019г. в училище „И.Б.“ в гр.Гент, Б..
Съдът като взе предвид твърденията относно настоящото местоживеене на непълнолетното дете на страните, което се намират и живее заедно със своята майка в Белгия, намира че липсва компетентност на настоящия съд да разгледа спора между родителите относно прекратяване на брака им, местоживеенето на детето и съответно упражняването на родителските права по отношение на непълнолетното дете. Съгласно разпоредбите на Регламент /ЕО/ №2201/2003г. на Съвета от 27.11.2003г., когато пред съд в държава-членка е заведено дело, по което по силата на настоящия регламент той не е компетентен, това се прогласява служебно /чл.17/. Настоящият съдебен състав намира, че действително не е налице компетентност на българския съд да разгледа спора между страните относно упражняването на родителските права по отношение на непълнолетното им дете, което трайно пребивава на територията на друга държава, т.е. тяхното местоживеене към момента на предявяване на иска се намира извън България. Според чл.8 от Регламента, съдилищата на държава-членка са компетентни по делата, свързани с родителската отговорност за детето, ако то има обичайно местопребиваване в тази държава-членка по времето, когато съдът е сезиран. Несъмнено, визираните разпоредби на Регламента сочат на извод, че съдилищата в България не са компетентни да разгледат спора между страните в настоящото производство относно упражняването на родителските права по отношение на ненавършилите им пълнолетие деца. Съдът счита, че в случая не е компетентен и да разгледа предявения иск за прекратяване на брака между страните, поради същите съображения, които се инкорпорират и в разпоредбата на чл.3 от Регламента, а и поради задължението визирано в чл.59,ал2 и следващите от СК, съдът служебно да се произнесе по това при кого да живеят децата, на кого да се предостави упражняването на родителските права, определянето на режима за лични контакти, както и издръжката на децата. Тоест според настоящият състав на съда, няма как да се произнесе по развода, а да не се произнесе по последните въпроси, които обаче съгласно горният регламент са от компетентността на съда в държавата в която децата живеят и пребивават трайно.
Предвид гореизложените съображения относно липсата на компетентност на съдилищата в България да разгледат предявените искове, съдът намира същите за недопустими и счита, че следва да се прекрати производството по настоящото дело.
Мотивиран
така, съдът
О П Р Е Д Е Л И :
ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д.№1003/2019г. по описа на Районен съд-Хасково, поради недопустимост на предявения иск, с оглед липсата на компетентност, съгласно Регламент /ЕО/ №2201/2003г. на Съвета от 27.11.2003г.
Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Окръжен съд-Хасково в едноседмичен срок от връчването му на ищеца.
Съдия: /п/ не се чете.
ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!!!
Секретар: /П.Н./