Решение по дело №76/2017 на Районен съд - Радомир

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 7 юли 2017 г. (в сила от 29 юли 2017 г.)
Съдия: Ивета Павлова Такова
Дело: 20171730200076
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 февруари 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

гр.Радомир, 07.07.2017г.

 

Радомирският районен съд - наказателна колегия, в публичното заседание на  осми юни през двехиляди и седемнадесета година, в състав:

 

                                           Районен съдия: Ивета Павлова

 

при участието на секретаря Т. П., като разгледа докладваното от съдията наказателно административен характер дело №76 по описа за 2017 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба на Л.Б.П., с ЕГН: ********** против Наказателно постановление № 16-5314-000968 от 29.11.2016 г., издадено от Началник сектор „ПП“ към ОДМВР гр. Перник, с което на основание  чл. 174, ал.1 от ЗДвП му е наложено административно наказание,  глоба" в размер на 600 лева и лишаване от право да управлява МПС за 6 месеца, като на основание Наредба І з-2539 / 17.12.2012г. на МВР са му  отнети общо контролни  10 точки.

Недоволен от така наложените му наказания П. по  изложените в жалбата и в съдебно заседание доводи от адвокат-пълномощника си и тези  развити в хода на пледоариите  моли съда да отмени атакуваното наказателно постановление. Излагат се доводи, че при изготвяне на химическата експертиза на кръвта на жалбоподателя по метода на Видмарк не е отчетена статистическата грешка от 0,2 промила като при отчитането й деянието извършено от П. не би представлявало административно-нарушение по смисъла на чл.174, ал.1 от ЗДвП , за което е санкциониран с обжалваното НП. В тази връзка в хода на съдебното –следствие е изслушана и приета  от съда съдебно-химическа експертиза.

Административно-наказващият орган, редовно и своевременно призован, не е изпратил представител и е изразил  писмено становище, че моли   жалбата да бъде оставена без последствие.

Районна прокуратура гр.Радомир, редовно и своевременно призована, не изпраща представител .

 

Радомирският районен съд, като взе предвид становищата на страните и като прецени събраните по делото доказателства по реда на чл.14 и чл.18 от НПК, приема от фактическа и правна страна следното:

 

Жалбата е подадена в срок, поради което същата е допустима  и съдът дължи разглеждането й по същество.

 

 

ОТ ФАКТИЧЕСКА СТРАНА

 

На  30.10.2016 г. около 13:45 часа в с.Дрен, на ул.“Първа“ с посока от с.Горна Диканя, общ.Радомир към ул.“44-та“ жалбоподателят  Л.Б.П. е управлявал лек автомобил "Опел Мерива" , с рег. № . под въздействие на алкохол, което е установено от контролните органи на сектор „Пътна полиция“ към ОДМВР – Перник с техническо средство, ,Алкотест Дрегер 7510" № ARBB 0017 като същият  е отчел 0.74 промила алкохол в издишания от водача въздух. На водача е издаден талон за медицинско изследване № 0047681, като П. е дал кръвна проба. Видно от приложените в административно-наказателната преписка документи след химическо изследване на кръвната проба съгласно Експертна справка № 512/17.11.2016г. е установено наличие на 0.60 промила алкохол в кръвта на жалбоподателя.

В срока по чл. 44, ал.1 от ЗАНН не са постъпили писмени възражения по акта.

Като е взел предвид акта, писмените доказателства и доказателствени средства административно наказващият орган издал атакуваното наказателно постановление №16-5314-000968/29.11.2016 г., в което правната квалификация на административното нарушение е по чл. 5, ал.3, т.1 от ЗДвП.

На основание  чл. 174, ал.1 от ЗДвП  на жалбоподателя са наложени две кумулативни наказания - глоба в размер от 600 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца. Наложените наказания са съобразени с разпоредбите на закона, действащ към момента на нарушението.

 

ОТ ПРАВНА СТРАНА

 

Горната фактическа обстановка се установява от приложените по делото писмени доказателства и от събраните в хода на съдебното следствие гласни доказателства. Разпитани в хода на съдебното следствие свидетелите И.И. и  Н.Х., първият актосъставител, а втория свидетел по акта изцяло поддържат фактическата обстановка изложена в АУАН. С оглед на това и предвид обстоятелството, че от страна на жалбоподателя не са ангажирани никакви доказателства опровергаващи фактическата обстановка описана от контролните органи в АУАН, както и предвид разпоредбата на чл. 189, ал. 2 от ЗДвП, а именно, че  редовно съставените актове по този закон имат доказателствена сила до доказване на противното, то съдът намира,че е доказано по безспорен начин от наказващия орган извършено от П. административно нарушение по чл. 5, ал. 3, т. 1 от ЗДвП.

Актът за установяване на административно нарушение и НП са издадени от компетентни органи в кръга на правомощията им дадени по закон и в законоустановените за това срокове. В АУАН и в НП са описани подробно обстоятелствата, при които е било извършено административното нарушение. От формална страна са спазени изискванията на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН относно реквизитите на актовете.

При квалификацията на административното нарушение административно наказващият орган е определил правилно, че е извършено нарушение на чл. 5, ал.3, т.1 от ЗДвП, правилно е определена и санкционната норма на  чл. 174, ал.1 от ЗДвП в редакцията й към момента на извършване на деянието /Дв.бр.60 от 2012г./ Правилно и законосъобразно са отнети на основание чл. 6, ал.1, т.1 от Наредба № Із-2539/2012 г на МВР 10  контролни точки.  За правна пълнота съдът следва да отбележи, че съгласно чл.3, ал.2 от ЗАНН ако до влизане в сила на НП последват различни нормативни разпоредби ,прилага се онази от тях ,която е по–благоприятна за нарушителя. В случая разпоредбата на чл.174, ал.1 ,т.1 от ЗДвП / в редакцията й от  ДВ бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г./ е по-благоприятна за жалбоподателя ,тъй като се предвиждат кумулативни наказания от 500 лева глоба и 6 месеца  лишаване от право да управлява МПС, но преди да разгледа размера на наложените наказания съдът следва да установи дали наказващият орган е доказал по несъмнен начин извършено от жалбоподателя адм.нарушение , за което е санкциониран.

Безспорно бе установено  по делото, че на посочената дата П. е управлявал МПС, лек автомобил „Опел Мерива" с рег. № . под въздействие на алкохол. По отношение обаче установяване на точното количество алкохол в кръвта на водача П. към момента на извършване на административното нарушение в хода на съдебното следствие от последния бяха ангажирани доказателства включително и изслушана и приета като компетентно дадена от съда съдебно-химическа експертиза. Непосредствена след установяване с техническото средство Дрегер,ч е П. управлява МПС след употреба на алкохол контролните органи са издали на същия талон за медицинско изследване на кръвта за установяване на точното количество алкохол .П. е дал кръвна проба и  съгласно Експертна справка №512/17.11.2016г. приложена в административно-наказателната преписка е установено наличие на 0.60 промила алкохол в кръвта на жалбоподателя. В хода на съдебното дирене по искане на жалбоподателя е допусната и изслушана нова съдебно-химическа експертиза. От заключението на вещото лице В.О. се установява, че при изследване на кръвта на жалбоподателя П. е използван метода на Видмарк като вещото лице сочи, че при изчисляване на етилов  алкохол по метода на Видмарк има относително голяма допустима грешка, която е в рамките на 0,2 промила, като тази грешка може да бъде както извъдена така и прибавена към отчетения резултат, а именно 0,60 промила. Предвид заключението на вещото лице О., то съдът намира, че не е доказано по безспорен начин от административно-наказващия орган извършено от жалбоподателя П. адм.нарушение по чл.174, ал.1 от ЗДвП , тъй като ако се вземе в предвид допустимата грешка по метода на Видмарк, по който е изследвана кръвта на П. и бъде извадена от получените резултати от анализа на кръвта му, а именно от 0,60 промила, то същият не е извършил адм.нарушение по смисъла на чл.174, ал.1 от ЗДвП, тъй като долната граница за санкциониране на това адм.нарушение определена от законодателя е 0,5 промила алкохол в кръвта.

Предвид гореизложеното атакуваното НП се явява неправилно и незаконосъобразно  и като такова следва да бъде отменено. Наказващият орган не  е доказал по един несъмнен и безспорен начин извършено от П. адм.нарушение, за което са му наложени адм.наказания по чл.174, ал.1 от ЗДвП.

Водим от гореизложеното, съдът на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН,

                                         Р   Е   Ш   И:

 

 ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 16-5314-000968 от 29.11.2016 г.,с което  Началник   сектор „ПП“ към ОДМВР гр. Перник е наложил на  Л.Б.П., с  ЕГН: **********,*** на основание  чл. 174, ал.1 от ЗДвП административни наказания , „глоба" в размер на 600 лева и лишаване от право да управлява МПС за  срок от шест месеца, за нарушение по чл. 5, ал. 3, т. 1 от ЗДвП.

РЕШЕНИЕТО на съда подлежи на обжалване  по реда на Административно–процесуалния кодекс  пред Пернишкия административен съд в  14-дневен срок от съобщението на страните.

 

                                                                        Районен съдия: