Решение по дело №3891/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 266283
Дата: 28 октомври 2021 г. (в сила от 28 октомври 2021 г.)
Съдия: Калина Кръстева Анастасова
Дело: 20211100503891
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 25 март 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№……………..

гр. София, 28.10.2021 г.

В    ИМЕТО    НА    НАРОДА

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, ІІ-Б състав, в публично съдебно  заседание на двадесети септември две хиляди двадесет и първа година в състав:

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛЮБОМИР ВАСИЛЕВ

                                                            ЧЛЕНОВЕ: КАЛИНА АНАСТАСОВА

        МЛ.СЪДИЯ: ДЕСИСЛАВА АЛЕКСИЕВА

при секретаря Донка Шулева, като разгледа докладваното от съдия Анастасова гр. дело № 3891 по описа за 2021 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 258 – чл. 273 ГПК.

С Решение 20285887 от 31.12.2020  г. по гр.д. № 18803/2018 г. по описа на СРС, 176 с-в са отхвърлени като неоснователни предявените от А.П.П., ЕГН ********** против Държавата, представлявана от Административен съд София- град и Върховен административен съд искове с правно основание чл.2б от ЗОДОВ за заплащане на сумата 3500.00 лв.-обезщетение за претърпени неимуществени вреди от първия ответник - Административен съд София- град и сумата 1500.00 лв.- обезщетение за претърпени неимуществени вреди от втория ответник- Върховен административен съд, които вреди са причинени в резултат от нарушение правото на ищцата за разглеждане и решаване на делото в разумен срок съгласно чл.6, § 1 от Конвенцията по адм.д.№ 6621/2014 г.  по описа на Административен съд София- град и по адм.д.№ 582/2017 г. по описа на Върховен административен съд.

 

Срещу постановеното решение е подадена в срока по чл.259, ал.1 ГПК въззивна жалба от ищцата с излагане на доводи, че решението в обжалвана част е незаконосъобразно. Моли за отмяна на постановеното решение и уважаване на исковете.

В срока по чл. 263, ал. 1 ГПК е постъпил писмен отговор на въззивната жалба от ответника Върховен административен съд, в който изразява становище за неоснователност на жалбата. Заявява, че постановеното решение е правилно, обосновано и законосъобразно, поради което следва да бъде потвърдено. Заявява становище, че първоинстанционния съд правилно е установил фактите по спора, че продължителността на производството пред Върховен административен съд е продължило 2 години, 1 месец и 15 дни, в който период се включва време, в което производството е било спряно, както и време за разглеждане на две частни производства. Проведени са били пет открити съдебни заседания, като в три поредни заседания не е бил даден ход на делото. При съобразяване сочените обстоятелства, натовареността на Върховен административен съд, както и процесуалното поведение на ищцата и нейния представител, правилно и законосъобразно с постановеното решение Софийски районен съд е приел, че не е извършено от страна на съда нарушение на правота на ищцата на разглеждане и решаване на делото в разумен срок. Освен това поддържа, че в подадената искова молба ищцата не е навела твърдения за наличие на вреди от нарушаване на правото й на разглеждане и решаване на делото в разумен срок. Без излагане на такива от забавяне на производството е невъзможно да бъде извършена преценка и за наличието на

Моли за потвърждаване на решението на СРС, като правилно и законосъобразно. Претендира разноски.

В срока по чл. 263, ал. 1 ГПК не е постъпил писмен отговор на въззивната жалба от ответника Административен съд София- град. На 20.09.2021 г. в подадено становище заявява, че оспорва въззивната жалба като неоснователна. Моли, постановеното от СРС решение да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно. По отношение на цитираното съдебно решение по в.гр.д.№ 7347/2018 г. заявява, че същото не е относимо към предмета на спора и не следва да бъде съобразявано при постановяване на решение.

Съгласно чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта - в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от релевираните въззивни основания в жалбата.

При преценка правилността на първоинстанционното решение съгласно разпоредбата на чл. 269, изреч. 2 от ГПК, въззивният съд намира следното:

Решението на СРС е валидно, допустимо и правилно, като настоящата съдебна инстанция напълно споделя фактическите и правните изводи на първоинстанционния съд, поради което по силата на чл. 272 ГПК препраща към мотивите на СРС. С оглед доводите в жалбата, следва да се отбележи следното:

СРС е сезиран с искове с правно основание чл. 2б ЗОДОВ за заплащане на сумата 3500.00 лв.-обезщетение за претърпени неимуществени вреди от първия ответник - Административен съд София- град и сумата 1500.00 лв.- обезщетение за претърпени неимуществени вреди от втория ответник- Върховен административен съд, които вреди са причинени в резултат от нарушение правото на ищцата за разглеждане и решаване на делото в разумен срок съгласно чл.6, § 1 от Конвенцията по адм.д.№ 6621/2014 г.  по описа на Административен съд София- град и по адм.д.№ 582/2017 г. по описа на Върховен административен съд.

Съгласно чл.2б, ал. 1 ЗОДОВ, Държавата отговаря за вредите, причинени на граждани и юридически лица от нарушение на правото на разглеждане и решаване на делото в разумен срок съгласно чл. 6, § 1 от КЗПЧОС. В разпоредбата на чл. 2б ЗОДОВ са посочени примерно критериите, въз основа на които съдът прави преценката дали е допуснато нарушение на правото на процес в разумен срок. При съобразяване на тези факти съдът дължи съпоставката между продължителността на воденото производство и разумния срок, за който лицето следва да получи правосъдие. При преценката на продължителността на разумния срок следва да се съобрази баланса между интересите на лицето да получи бързо правосъдие и необходимостта от внимателно проучване и правилно провеждане на едно съдебно производство, с цел постановяване на законосъобразен съдебен акт. В практиката си ВКС /решения №№ 66/2015 г. по гр. д. № 5813/2014 г. на ІІІ ГО и 76/2016 г. по гр. д. № 5721/2015 г. на ІІІ ГО на ВКС/ приема, че при преценката си за разумността на периода на разглеждане на съдебното производство, съдът дължи съобразяване на сложност на делото, поведението на жалбоподателя и поведението на компетентните органи, като за да прецени сложността на делото съдът преценява естеството на фактите, които следва да бъдат установени, броя на участниците в производството и на свидетелите, нуждата се получат документи по делото, естественото на необходимите доказателства, съединяването на делото с други дела, встъпването на други лица в процеса и т.н.

Със ЗОДОВ законодателят е уредил специална отговорност на държавата, която е обективна и не е обвързана с вина на длъжностното лице-пряк причинител на вредите. Отговорността на държавата е специфично проявление на принципа за отговорност на възложителя на работа по чл. 49 от ЗЗД и тя също е гаранционно-обезпечителна. ЗОДОВ определя специалния ред и условия за обезщетение, като за неуредени случаи се прилагат общите разпоредби на ЗЗД, съобразно § 1 от ДР на ЗОДОВ.

Нормата на чл. 2б от ЗОДОВ създава компенсаторен механизъм за бавно правосъдие. С нея е предвидена самостоятелна хипотеза на отговорност на държавата за вреди, причинени на граждани и на юридически лица от нарушение на правото на разглеждане и решаване на делото в разумен срок по чл. 6, § 1 от ЕКЗПЧОС. Претенцията за обезщетение, съгласно чл. 8, ал. 1 от ЗОДОВ, се разглежда по ЗОДОВ и реда на ГПК. Критериите, въз основа на които съдът прави преценката дали е допуснато нарушение са посочени примерно в чл. 2б, ал. 2 от ЗОДОВ, като са приложими стандартите, установени в практиката на ЕСПЧ.

Отговорността на държавата по ЗОДОВ обхваща всички вреди, пряка и непосредствена последица от увреждането. Елемент от фактическия състав на отговорността на държавата по чл. 2б от ЗОДОВ е установяване на нарушение на правото на разглеждане и решаване на делото в разумен срок.

В случая по делото не е доказан фактическия състав за присъждане на претендираните обезщетения и наведените в жалбата доводи в тази връзка са неоснователни.

Съдът приема, че в конкретния случай от събраните по делото неоспорени от страните писмени доказателства, се установява че при разглеждане на адм.д.№ 6621/2014 г. по описа на АССГ съдът е предприемал своевременно всички действия по администриране на исковата молба, насрочване на делото, разглеждането му в публично съдебно заседание и постановяване на решение. Продължителността на производството от образуването му на 04.07.2014 г. до изпращане на касационната жалба на 11.01.2017 г. е 2 години, 6 месеца и 7 дни, в който период се включват и 26 дни, през които производството е било спряно и са били разгледани две частни жалби. Първоначално исковата молба е оставена без движение за отстраняване на констатирани нередовности, а след извършването на необходимите процесуални действия са били проведени 9 открити съдебни заседания. Насрочването им е било свързано с извършените процесуални действия по събиране на доказателства – гласни доказателства и съдебни експертизи; уважено е искане за издаване на съдебни удостоверения за снабдяване с необходима информация. Забава при разглеждане на делото, администриране на исканията, насрочването му не се установява. Съдът приема за установено и че действията на АССГ по постановяване на решение са своеврменни, няма забава, която да се дължи на действия на съда.

Съдът приема, че не при разглеждане на производството от АССГ не е налица нарушение на правото на разглеждане и решаване на делото в разумен срок съгласно чл. 6, § 1 от Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи.

Съдът приема, че в конкретния случай от събраните по делото неоспорени от страните писмени доказателства, се установява че при разглеждане на адм.д.№ 582/2017 г. по описа на Върховен административен съд, съдът е предприемал своевременно всички действия по администриране на исковата молба, насрочване на делото, разглеждането му в публично съдебно заседание и постановяване на решение. Продължителността на производството от образуването му на 13.01.2017 г. до постановяване на съдебното решение на 28.02.2019 г. е 2 години, 1 месец и 15 дни, в който период се включва и време от 1 месец и 10 дни, в който производството е било спряно и са разгледани две частни производства. Проведени са пет открити съдебни заседания, като в три от тях ход на делото не е бил даден поради нередовна процедура по призоваване, настъпила смърт на страна в процеса, осигуряване възможност за правна защита и съдействие на жалбоподателите. Забава при разглеждане на делото, администриране на исканията, насрочването му не се установява. Съдът приема за установено и че действията на ВАС по постановяване на решение са своеврменни, няма забава, която да се дължи на действия на съда.

Съдът приема, че не при разглеждане на производството от ВАС не е налица нарушение на правото на разглеждане и решаване на делото в разумен срок съгласно чл. 6, § 1 от Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи.

В допълнение на изложението следва да се посочи, че специфичните вреди, за които ищецът е навела твърдения в исковата молба, че е претърпяла от забавеното постановяване на решение по делата, не са установени по несъмнен начин. С доклада по делото на ищцата са дадени указания по реда на чл.146, ал.2 ГПК, че не сочи доказателства за установяването им съобразно правилно разпределената в процеса доказателствена тежест.

С оглед съвпадението изводите на двете инстанции, решението следва да бъде потвърдено.

Така мотивиран, Софийски градски съд

Р Е Ш И :

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 20285887 от 31.12.2020  г. по гр.д. № 18803/2018 г. по описа на СРС, 176 с-в.

Решението не подлежи на касационно обжалване, на основание чл.280, ал. 3 ГПК.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                    ЧЛЕНОВЕ:    1.                     2.