Решение по дело №115/2018 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 1047
Дата: 19 юни 2018 г. (в сила от 18 септември 2018 г.)
Съдия: Тихомира Георгиева Казасова
Дело: 20184520100115
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 9 януари 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 1047

гр. Русе, 19.06.2018 год.

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

Русенски районен съд,ХI - ти граждански състав в публично заседание на тринадесети юни, две хиляди и осемнадесета година в състав:    

 

Председател: Тихомира Казасова

 

при секретаря Станка Иванова, като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 115 по описа за 2018 год., за да се произнесе, съобрази следното:

Ищецът – община Русе твърди, че на 09.10.2016г. около 20.25 часа, Ж.М.О., при управление на лек автомобил „ВМВ модификация Х5“ с ДК№Р................. в гр.Русе по бул.“Липник“, на кръстовището с ул.“Братислава“, несъобразявайки скоростта на движение, загубил контрол над превозното средство, вследствие което се блъснал в желязната основа на две светофарни уредби, собственост на общината. В резултат на произшествието били увредени 2 железни тръби – опора с трисекционна светофарна уредба и 1 велосипеден светофар. Към посочената дата, автомобилът на водача бил с валидна застраховка гражданска отговорност, обективирана в полица №BG 2211 6002 5090 22, със срок на действие 26.09.2016г. – 26.09.2017г., издадена от ЗК „Лев Инс“

Молителят поддържа, че изложените обстоятелства са отразени в официален свидетелстващ документ - протокол за ПТП №1390/278, който  се ползва не само с обвързваща съда формална доказателствена сила относно авторството на материализираното в него изявление на съставителя, но и с материална доказателствена сила, относно самото удостоверено волеизявление.

Сочи, че увреденото имущество е възстановено от ОП „Комунални дейности“, което по силата на чл.52 от Закона за общинската собственост е част от община Русе. Пояснява, че ОП „Комунални дейности“ не е търговско дружество, няма собствена правоспособност, а като структура на общината, представлява част от нейната администрация.

На 11.10.2016г. община Русе отправила претенция към ответното дружество за изплащане на застрахователно обезщетение във връзка с увредените светофарни уредби, към която приложила калкулация, относно възстановяване на щетата. Ответното дружество образувало преписка по щета №1703-1000-00-17-7029/2017г., изискало допълнителна информация, но до датата на предявяване на иска (въпреки повторно отправена покана) не изплатило дължимото застрахователно обезщетение.

Ищецът заявява, че увреденото имущество представлява общинска собственост. В тази връзка сочи, че произшествието е настъпило на кръстовище, което се намира в населено място и представлява път общинска собственост по смисъла на чл.3, ал.3 ЗП. По силата на § 1, т.4 ДР на ЗП, собствеността на пътищата се разпростирала върху всички основни елементи на пътя, в т.ч. и върху пътните принадлежности между които и светофарните уредби. От изготвения протокол за ПТП се установявало, че е налице противоправно поведение от страна на водача на застрахованото МПС, който в нарушение на чл.20, ал.2 от ЗДвП причинил произшествието. Към този момент Ж.О.- собственик на лек автомобил „ВМВ модификация Х5“ с ДК№Р .......... е бил страна по валидно застрахователно правоотношение със ЗК „Лев Инс“, основано на полица за застраховка „Гражданска отговорност“.

Позовавайки се на чл.432, ал.1 и сл. от КЗ, община Русе счита, че застрахователното дружество дължи обезщетение за нанесените имуществени вреди.

Моли съда да постанови решение, с което да осъди ЗК „Лев Инс” АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление – гр.София, бул.”Черни връх”№51 Д, представлявано от М.С.М.-Г.и П.В.Д.да заплати на община Русе, БУЛСТАТ *********, със седалище и адрес на управление – гр.Русе, пл.“Свобода“№6, представлявана от кмета П.С.сумата 4221.81 лева – дължимо застрахователно обезщетение по застраховка „Гражданска отговорност“ за вреди, нанесени на общинско имущество – светофарни уредби (2 железни тръби – опора с трисекционна светофарна уредба и 1 велосипеден светофар), находящи се в гр.Русе, на кръстовището между бул.“Липник“ и ул.“Братислава“, ведно със законната лихва върху главницата, считано от 09.10.2016г. до окончателното й изплащане.

Претендира направените по делото разноски.

Ищецът сочи банкова сметка *** „Инвестбанк“, по която ответника следва да преведе претендираните суми:

IBAN: ***: IORTBGSF

Неданъчни приходи – 447000

В срока от чл.131 от ГПК ЗК „Лев Инс” АД оспорва основателността на ищцовите претенции.

Сочи, че във връзка с настъпилото ПТП в застрахователното дружество е заведена щета №1703-1000-00-17-7029/2017г., по която е определено 1248.22 лева застрахователно обезщетение в полза на ищеца. Пояснява, че размерът на вредите, нанесени на пътните съоръжения е определен правилно и законосъобразно по експертна оценка. В тази връзка сочи, че съгласно чл.15, ал.1 от Наредба №24 за задължителното застраховане, при нанесени имуществени вреди, обезщетение се определя от застрахователя на виновния водач, а съгласно чл.273, ал.1 от КЗ (отм.), при вреди на имущество, обезщетението не може да надвиши действителната стойност на причинената вреда.

Твърди, че с изплащане на посоченото застрахователно обезщетение, дружеството е изпълнило изцяло задълженията си по предявените претенции и не дължи заплащане на допълнително обезщетение.

            Намира претенцията за завишена по размер, неотговаряща на действително претърпените от ищеца вреди.

След преценка на ангажираните в хода производството доказателства, съобразявайки нормативните актове, регламентиращи процесните отношения, съдът прие за установено от фактическа страна, следното:

На 09.10.2016г., около 20.25 часа е настъпило ПТП в гр.Русе на кръстовище бул.“Липник“ с ул.“Братислава“ с участник: лек автомобил „ВМВ модификация Х5“ с ДК№Р 915Н820 в гр.Русе управляван от Ж. М. О.. В  констативен протокол №1390/278 от същата дата, изготвен от служител при сектор ПП – гр.Русе, като причина за произшествието е посочено: „Участник 1 не съобразява скоростта си на движение с ширината на пътното платно, като губи контрол над МПС, отклонява се вдясно по посока на движението си, блъска се в желязна опора на две светофарни уредби и се спира във фундамента на тото пункт“. Визирани са материалните щети и състоянието на пострадалите при произшествието.

Не се спори, че към датата на инцидента лек автомобил „ВМВ модификация Х5“ с ДК№ ................. е имал валидна застраховка „Гражданска отговорност”, застрахователна полица №BG 2211 6002 5090 22, със срок на действие 26.09.2016г. – 26.09.2017г., издадена от ЗК „Лев Инс“.

Ищецът е представил калкулация на щетите, причинени вследствие произшествието.

Приложена е кореспонденция между страните, във връзка с отправена от община Русе претенция за заплащане на застрахователно обезщетение.

В показанията на допуснатия до разпит свидетел – Р.А.С. (заместник директор по улично осветление и пътна сигнализация към „Комунални дейности“) се съдържат данни, относно дейностите, извършени за отстраняване на щетите и вложените средства.

С оглед установяване претенцията по размер е възложена и приета, неоспорена от страните техническа експертиза, чието заключение съдът цени като обективно, ясно, пълно и обосновано. След като вещото лице е извършило допълнителни огледи, проверки и справки е констатирало, че общите разходи за отстраняване на щетите, причинени от лек автомобил „БМВ Х5“ с рег.№915Н820 по пътните принадлежности на бул.“Липник“ в гр.Русе са на стойност 4221.81 лева с ДДС. Експертът приема, че е възможно процесната светофарна уредба да бъде увредена при удар от посочения автомобил. Посочени са цените на: тръба от стомана с размери 159х3 мм дълга 6 метра и тръба с размери 60х3 мм дължа 6 метра.

Установената фактическа обстановка налага следните правни изводи:

С оглед изложените в исковата молба обстоятелства и формулиран петитум, съдът квалифицира правно, предявените обективно съединени искове иск по  чл.432, ал.1, вр. чл.429, ал.1, т.1 КЗ и чл.84 ЗЗД.

Според § 22 от КЗ (в сила от 01.01.2016г.) за застрахователните договори, сключени преди влизане в сила на кодекса, се прилага част четвърта от отменения КЗ, освен ако страните договорят друго след влизане в сила на този кодекс. Следователно релевантен за правната квалификация на иска е датата, на която е сключен застрахователния договор. В настоящия случай застрахователното правоотношение е възникнало на 26.09.2016г., т.е. приложение намира разпоредбата на чл.432, ал.1 КЗ (в сила от 01.01.2016г.).

В посочената правна норма е уредена възможност увредено лице, спрямо което застрахованият е отговорен да претендира обезщетение пряко от застрахователя по застраховка "Гражданска отговорност" при спазване изискванията на чл.380 КЗ.

С договора за застраховка "Гражданска отговорност", застрахователят се задължава да покрие, в границите на определената в застрахователния договор застрахователна сума, отговорността на застрахования за причинени от него на трети лица имуществени и неимуществени вреди, които са пряк и непосредствен резултат от застрахователното събитие (чл.429, ал.1, т.1 ЗК).

За да бъде ангажирана отговорността на застрахователя по чл.432, ал.1 КЗ, е необходимо към момента на увреждането да съществува валидно застрахователно правоотношение, породено от договор за застраховка "Гражданска отговорност" сключен между прекия причинител на вредата и застрахователя, както и наличието на кумулативните предпоставки от фактическия състав на чл.45 ЗЗД, пораждащи основание за отговорността на прекия причинител спрямо увредения. Отговорността на застрахователя е обусловена от отговорността на застрахования деликвент - застрахователят дължи обезщетение за вредите, доколкото застрахованият е отговорен спрямо увреденото лице за репарирането им.

В настоящия казус не е спорно, че за лек автомобил „ВМВ модификация Х5“ с ДК№ 915Н820 е имало валиден и действащ към момента на произшествието договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност”, сключен със ЗК „Лев Инс“ под формата на застрахователна полица №BG 2211 6002 5090 22, със срок на действие 26.09.2016г. – 26.09.2017г. Ангажирани са писмени доказателства, с които се установява, че община Русе е спазила изискванията на чл.380 КЗ – отправила към ответника писмена застрахователна претенция, предоставяйки пълни и точни данни за банковата сметка, по която ЗК „Лев Инс“ да извърши плащанията. От заключението на приетата по делото техническа експертиза е видно, че е възможно светофарните уредби да бъдат увредени при удар със застрахованото МПС. Според данните, визирани в констативен протокол №1390/278 от 09.10.2016г., водачът на лек автомобил „ВМВ модификация Х5“ е нарушил правилата за движение – чл.20, ал.2 ЗДвП, с оглед което е изготвен АУАН.

Спорният въпрос по същество в настоящото производство е свързан с размера на дължимото обезщетение за репариране на имуществените вреди.

Релевираните в хода на производството доказателства дават основание на съда да приеме, че претенцията е доказана по размер. В констативния протокол за ПТП са описани материалните щети. Св.С. сочи, че за по бързо възстановяване увредените светофарни уредби, общинско предприятие „Комунални дейности“ закупило съответните материали, необходими за производството на стълбовете и в кратки срокове отстранило причинените вреди. Свидетелят изготвил калкулация, според която разходите за извършените дейности възлизат 4221.81 лева.В този смисъл е и заключението на приетата по делото техническа експертиза.

Съобразно разпоредбата на чл.84, ал.3 ЗЗД, застрахователят дължи мораторна лихва, считано от датата на деликта - 09.10.2016г. до окончателно изплащане на главницата.

Предвид изхода на спора, на основание чл.78, ал.1 ГПК в тежест на ответника са направените от ищеца разноски по делото в размер на 548.87 лева – юрисконсултско възнаграждение, заплатена държавна такса и депозит за вещро лице.

Мотивиран така, съдът

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ОСЪЖДА ЗК „ЛЕВ ИНС” АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление – гр.София, бул.”Черни връх”№51 Д, представлявано от М.С.М.-Г.и П.В.Д.да заплати на ОБЩИНА РУСЕ, БУЛСТАТ *********, със седалище и адрес на управление – гр.Русе, пл.“Свобода“№6, представлявана от кмета П.С.сумата 4221.81 лева – дължимо застрахователно обезщетение по застраховка „Гражданска отговорност“ за вреди, нанесени на общинско имущество – светофарни уредби (2 железни тръби – опора с трисекционна светофарна уредба и 1 велосипеден светофар), находящи се в гр.Русе, на кръстовището между бул.“Липник“ и ул.“Братислава“, ведно със законната лихва върху главницата, считано от 09.10.2016г. до окончателното й изплащане, както и направените по делото разноски в размер на 548.87 лева.

Присъдените суми следва да бъдат внесени по банкова сметка *** „Инвестбанк“:

IBAN: ***: IORTBGSF

Неданъчни приходи – 447000

            РЕШЕНИЕТО подлежи на въззивно обжалване пред Русенски окръжен съд в двуседмичен срок от съобщаването на страните.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: