Решение по дело №12052/2018 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 3145
Дата: 10 юли 2019 г. (в сила от 4 септември 2019 г.)
Съдия: Михаил Петков Михайлов
Дело: 20183110112052
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 8 август 2018 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

3145/10.7.2019г.

 гр. Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ районен СЪД, гражданско ОТДЕЛЕНИЕ, ХХІ състав, в публично заседание на четиринадесети юни, през две хиляди и деветнадесета година, проведено в състав:

 

                                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: МИХАИЛ МИХАЙЛОВ                                                                         

при участието секретаря Даяна Петрова, като разгледа докладваното от съдия Михайлов гр. дело №12052 по описа на Варненски районен съд за 2018г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото се развива по постъпил исков формуляр А по Регламент /ЕО/ №861/2007 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на европейска процедура за искове с малък материален интерес от Н.К.Й., ЕГН ********** ***, Република България против Д.Е.Ф. АД *, със седалище и адрес на управление rue de Paris, 95747 * за осъждане на ответника да заплати сумата от 250 евро представляващи обезщетение поради отменен полет №AF1440 на авиокомпания „Ер Франс“ по направление Париж – Амстердам, планиран за 18,00 часа на 01.07.2017г., както и сумата от 500 евро – обезщетение за причинени неимуществени вреди, изразяващи се в претърпени неудобства, емоционален стрес и притеснение от отменения полет предвид неположената от превозвача грижа да осигури храна и настаняване в хотел, на осн. чл.7, ал.1, б.“а“ и чл.12, ал.1 от Регламент (ЕО) №261/2004г.

В срока по чл.5, ал.3 от Регламент (ЕО)861/2007г. от ответника „Д.Е.Ф. АД (SOCIETE AIR FRANCE) не е депозиран отговор.

Съдът, след съвкупна преценка на събраните по делото доказателства, заедно и поотделно и по вътрешно убеждение, приема за установено следното от фактическа страна:

Представена по делото е бордна карта, от която се установява, че на 01.07.2018г. ищцата Н.К.Й. (с фамилия  Атанасова – преди сключване на граждански брак)  е следвало да осъществи полет № AF1440 с авиокомпания * по направление Париж – Амстердам, планиран за 18,00 часа.

На осн. чл. 7, ал.1, б.“б“ вр.чл.9, ал.1 от Регламент (ЕО)861/2007г. Варненският районен съд осъществи  събиране на доказателствата посочени в т.8.2.2 от формуляр А по Регламент /ЕО/ №861/2007, като допусна до разпит в открито съдебно заседание свидетелят – З.С.Й. (съпруг на ищцата). Свидетеля заяви, че на 01.07.2017г. той и ищцата са пристигнали в Париж, като бордните им карти за полета до Амстердам били разпечатани предварително в Лима, Перу. Час преди планирания полет било съобщено на страните, че полетът бил отменен поради технически причини, като пътниците били насочени за презаверка на билети. На посочените  две гишета имало и пътници от други полети на   AIR FRANCE“, които също били отменени. Ступването на пътници допринесло до необходимостта от изчакване в салона в продължение на около 8 часа, като предвид липсата на място за сядане се наложило свидетеля и ищцата да стоят на земята. Ищцата в този момент била силно разтроена и плачела. На пътниците не били осигурени храна и напитки. Свидетеля помоли служител на ответника да им бъдат предоставени храна и вода, но той отговорил, че такива се полагат само на деца и бременни жени. На ищцата не било предложено настаняване в хотел доколкото всички места вече били заети, при което след презаверка на билети на 02.07.2017г. в 15,00 часа ищцата и свидетеля заминали за Амстердам. 

При тази установеност на фактите, съдът възприе следните правни изводи:

Разпоредбата на чл. 5 от Регламент (ЕО) №261/2004г. посочва, че на пътниците при отмяна на полет се дължи обезщетение по чл.7 от Регламента, в случай, че за отменения полет същите на са уведомени предварително от превозвача в сроковете по сочени в същата разпоредба или в случай, че превозвача докаже, че отмяната се дължи на извънредни обстоятелства, които не са могли да бъдат избегнати, дори да са били взети всички необходими мерки. Тежестта за установи наличието на тези факти е на въздушния превозвач.

Съдът с определение № 3397/14.03.2019г., постановено по делото указа на ответника, че тежестта да установи тези благоприятни за него факти е негова, като същевременно указа, че страната не сочи доказателства за тези факти. При така изложеното и доколкото не се установи, че отмяната на полет №AF1440  на авиокомпания „Ер Франс“ по направление Париж – Амстердам, планиран за 18,00 часа на 01.07.2017г., се дължи на особени непредвидени обстоятелства, които не са могли да бъдат избегнати, то следва, че превозвача следва да заплати обезщетение в размер посочен в чл. 7, ал.1, б.“а“  от Регламент (ЕО) №261/2004г., в размер на 250 евро.

Разпоредбата на чл.12 от Регламент (ЕО) №261/2004г. предвижда възможността за определяне на допълнително обезщетение на пътниците с изключение на тези, които доброволно са се отказали от своите резервации.

В настоящата хипотеза ищцата не е пътник, който се отказал от своята резервация, при което разпоредбата на цитираната правна норма е приложима. Установи се от писмените и гласни доказателства по делото, че ищцата е резервирала полет на 01.07.2018г. планиран под №AF1440 на авиокомпания „Ер Франс“ по направление Париж – Амстердам за 18,00 на посочената дата. Установи се също така, че по това направление ищцата е излетяла на 02.07.2018г. в 15,00 часа. За периода от 18,00 часа на 01.07.2018г. до 15,00 часа на 02.07.2018г. се установи, че ищцата е изчакала на летище в Париж, през което време на същата не са й били предложени напитки и храна. Страната не е била настанена в хотел. По показанията на свидетеля Йорданов се установи, че ищцата е била силно разстроена от отмяната на полета, плачела е, наложило й се да изчаква за презаверка на билети за последяващ полет на опашка от многобройни пътници и от други отменени полети, при което и доколкото място за сядане в салона на летището същата следвало да почива на пода на помещението.

При така изложеното съставът на Варненският  районен съд приема, че на страната са причинени неимуществени вреди под формата на болки и страдания, които е изпитала за времето от отмяна на полета до осъществяване на полета на следващия ден. Превозвачът не е осигурил грижа посредством създаване на удобства за изчакване на следващия полет, съответно не е предоставил храна и напитки на ищцата в качеството и на клиент на въздушния превозвач. Така съдът намира, че следва да осъди ответника да заплати и допълнително обезщетение за причинените неимуществени вреди в размер на 500 евро.

Върху уважените главници следва да бъде присъдена и поисканата с формуляр „А“ т.7.4 законна лихва върху уважените главници считано от депозиране на същия в съда 07.06.2018г. до окончателно изплащане на задължението.

По отношение на разноските:

С оглед изходът на спора в полза на ищцата следва да бъдат присъдени и разноски в размер на 240 лева съдебно – деловодни разноски и 250 евро заплатено възнаграждение за процесуално представителство в съдебното производство.

Ответникът следва да бъде осъден да заплати в полза на бюджета на съдебната власт на Република България по сметка на Варненски районен съд и сумата от 162 лева, съставляваща сторени от съда разноски за осъществен превод на постановеното съдебно решение от български на френски език, на осн. чл.77 от Граждански процесуален кодекс на Република България.

С оглед изложеното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

осъжда Д.Е.Ф. АД *, със седалище и адрес на управление * да заплати на Н.К.Й., ЕГН********** ***, Република България сумата от 250 (двеста и петдесет) евро представляващи обезщетение поради отменен полет №AF1440 на авиокомпания „Ер Франс“ по направление Париж – Амстердам, планиран за 18,00 часа на 01.07.2017г.,ведно със законната лихва върху главницата считано от депозиране на исков формуляр „А“ в съда – 07.08.2018г. до окончателно изплащане на задължението, както и сумата от 500 (петстотин) евро – обезщетение за причинени неимуществени вреди, изразяващи се в претърпени неудобства, емоционален стрес и притеснение от отменения полет предвид неположената от превозвача грижа да осигури храна и настаняване в хотел, ведно със законната лихва върху главницата считано от депозиране на исков формуляр „А“ в съда – 07.08.2018г. до окончателно изплащане на задължението на осн. чл.7, ал.1, б.“а“ и чл.12, ал.1 от Регламент (ЕО) №261/2004г.

осъжда Д.Е.Ф. АД *, със седалище и адрес на управление rue de Paris, * да заплати на Н.К.Й., ЕГН********** ***, България сумата от 240 (двеста и четиридесет) лева съдебно – деловодни разноски и 250 (двеста и петдесет) евро заплатено възнаграждение за процесуално представителство в съдебното производство.

осъжда Д.Е.Ф. АД *, със седалище и адрес на управление rue de Paris, 95747 * да заплати в полза на бюджета на съдебната власт на Република България по сметка *** сумата от 162 (сто шейсет и два) лева, съставляваща сторени от съда разноски, на осн. чл.77 ГПК.

Банкова сметка *** Н.К.Й., ЕГН********** ***, Република България, по която „Д.Е.Ф. АД (SOCIETE AIR FRANCE), със седалище и адрес на управление *може да заплати задължението си: IBAN ***, „Първа инвестиционна банка“ АД.

Банкова сметка на Варненски районен съд, по която ответникът може да заплати задължението си към бюджета на съдебната власт на Република България: BG89 FINV 9150 31BG NOFP GK, BIC *** „Първа инвестиционна банка“ АД, клон Варна.

Да се изпрати за превод съдебното решение ведно със съобщението до страната от български на френски език, като разходите бъдат заплатени от бюджета на съда, след което съдебните книжа да се изпратят на ответника. 

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с въззивна жалба пред Варненски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

РАЙОНЕН СЪДИЯ :