РАЗПОРЕЖДАНЕ
№ 534
Габрово, 28.04.2025 г.
Административният съд - Габрово - VI Състав, в закрито заседание на двадесет и осми април две хиляди двадесет и пета година в състав:
Съдия: | ЦВЕТОМИЛ ГОРЧЕВ | |
като разгледа докладваното от съдията Цветомил Горчев административно дело № 120 по описа за 2025 година на Административен съд - Габрово, за да се произнесе, взе предвид следното: |
Производството е по реда на чл. 156 и сл. от ДОПК във вр. с § 2 от ДР на ДОПК във вр. с Глава Х от АПК.
Образувано по жалба на В. Л. Ц. от [населено място], [улица], ет 3, ап. 5 и съдебен адрес гр. Г. Център, [улица], депозирана в законовия срок чрез пълномощник адв. К. С., САК против Акт за прихващане или възстановяване (АПВ) № П-04000725001122-004-001/20.01.2025 г. на главен инспектор по приодите Е. Д. при ТД на НАП – Велико Търново, който е потвърден с Решение № 35 /31.03.2025 г. на Директора на Дирекция „ОДОП“ - гр. В. Търново при ЦУ на НАП.
В жалбата се навеждат доводи, че АПВ е незаконосъобразен, тъй като законната лихва върху недължимо платената сума била определена в нарушение императивните разпоредби на ДОПК и ЗЗД. Съгласно императивната разпоредба на чл. 129 от ДОПК прихващането или възстановяването на недължимо платени суми може да стане само АПВ или ревизионен акт (РА) по арг. от ал. 2, но в процесния случай, след отмяната на РА от 19.02.2024 г. „прихващането“ ставало автоматично, поради настройка на софтуера на НАП и пропуск на отдел ОПЗ, въпреки императивната разпоредба на чл. 129 от ДОПК. За декларираните от жалбоподателката задължения след 07.05.2024 г. постъпвали суми, които оставали „висящи“ и които били „прихванати“ също автоматично със задължения по РА от 10.12.2024 г. Органът по приходите позовавайки се на автоматичното погасяване от софтуера изчислявал законна лихва само върху остатъците от 79 хил. лв., защото само това било недължимо внесена сума, върху която НАП дължи лихва на осн. 129, ал. 6 от ДОПК. Счита, че прихващането, което е направено в нарушение на ДОПК водело до резултат НАП да дължи по-малко лихва независимо, че по данъчно – осигурителната сметка на жалбоподателката постъпвали суми, които е следвало да погасяват текущи задължения, а органът по приходите не изследвал и не определял лихва върху други суми. Мотивите на Директора на Д „ОДОП“ - В. Търново, с които се потвърждавал АПВ също се основавали на избирателно и непълно цитиране на факти и правни норми. По така изложените съображения и по реда на настоящото производство отправя искане за отмяна на АПВ и връщане на преписката със задължителни указания за прилагането на ДОПК, съответно определянето на законната лихва за недължимо внесени задължения в размер на 79 000 лв. по отменения РА.
Жалбата е депозирана чрез АО, който изпълнил задължението си да я изпрати, ведно с преписката – придружително писмо вх. № СДА-01-941/22.04.2025 година. Отговор по жалбата не е ангажиран.
Съдът констатира липсата на процесуални пречки за разглеждане на делото, поради което същото следва да бъде насрочено за разглеждане в открито съдебно заседание с призоваване на страните.
Приложените към преписката по издаване оспорения акт писмени доказателства следва да се допуснат като доказателства по делото.
Водим от горното и на основание чл.157, ал. 1 АПК, съдът
Р А З П О Р Е Д И :
ХОД НА ДЕЛОТО в открито съдебно заседание на 12.05.2025 година от 10:30 часа, за когато да се призоват страните, които КОНСТИТУИРА, както следва:
ЖАЛБОПОДАТЕЛ: В. Л. Ц. от [населено място], [улица], ет 3, ап. 5, която да се призове на посочения съдебен адрес гр. Г. Център, [улица]
АДМ.ОРГАН/ОТВЕТНИК по жалбата: Директорът на Дирекция „ОДОП“ - гр. В. Търново при ЦУ на НАП.
УКАЗВА на административния орган, че негова е тежестта на доказване в настоящото производство и следва да установи, че при издаване на оспорения АА са спазени законовите изисквания при неговото издаване, съответствието му с материалния закон и липсата на съществени процесуални нарушения при неговото издаване, следва да установи компетентността на издателите на акта.
УКАЗВА на жалбоподателя, че е в негова тежест да установи фактите, на които се позовава в жалбата и от които извлича благоприятни правни последици за себе си на основание чл. 154, ал. 1 от ГПК във вр. с чл. 144 от АПК.
ДОПУСКА като доказателства по делото писмените такива, съставляващи административната преписка по издаване на оспорения административен акт, съобразно подробни опис, съдържащ се в придружително писмо вх. № СДА-01-941/22.04.2025 година.
РАЗПОРЕЖДАНЕТО не подлежи на обжалване, като ПРЕПИС от същото да се изпрати на страните заедно с призовките.
Съдия: | |