Определение по дело №2467/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2300
Дата: 9 октомври 2023 г. (в сила от 9 октомври 2023 г.)
Съдия: Мария Илиева Златанова
Дело: 20237180702467
Тип на делото: Частно административно дело
Дата на образуване: 5 октомври 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ 2300                                 гр.Пловдив               09 октомври 2023 год.

В ИМЕТО НА НАРОДА

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – гр.ПЛОВДИВ, ХХV състав в закрито заседание на 09.10.2023 година  в състав:

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ:   МАРИЯ ЗЛАТАНОВА                                                            

разгледа докладваното Ч.административно дело № 2467 по описа на Административен съд – гр. Пловдив за 2023 год. и взе предвид следното:

Производството е по чл.250 от АПК.

Направено е искане от С.К., гражданин на Р Турция, чрез адвокат Г.Г. за преустановяване на противозаконни действия на КПКОНПИ – Териториална дирекция Пловдив по задържане на парични средства, собственост на С.К..

След извършена от съда проверка се установява,че въпросните парични средства, в хода на образуваното изп.д.№ 586/23г. на ДСИ при РС Бургас въз основа на издадена обезпечителна заповед, са били описани и внесени в специална сметка на КПКОНПИ в БНБ,а тези в щатски долари са внесени в сейф на КПКОНПИ, като по отношение на тях държавният съдебен изпълнител е определил пазач по чл.470 от ГПК. За пазач са назначени лица от Дирекция „Управление на обезпеченото имущество“ при КПКОНПИ,а именно директорът на дирекцията и старши експерт в отдел „Обезпечено имущество“ при КПКОНПИ.

Съгласно чл.30 от правилника за устройството и дейността на КПКОНПИ и нейната администрация, въпросната дирекция е част от специализираната администрация и не е териториална структура. Според чл.35 от същия дирекцията „Управление на обезпеченото имущество“ е на пряко подчинение на комисията. Отделно от това, съгласно чл.160,ал.1 от ЗОНПИ имуществото, върху което е наложено обезпечение на основание този закон, се управлява и пази от Комисията. Тоест, ако е налице неоснователно задържане на процесните парични средства,то се дължи на действия на администрацията от която това зависи,а именно КПКОНПИ гр.София.

С оглед на това и самият молител, с молба вх.№ 19657 от 06.10.2023г. е насочил искането си вече не към териториалната дирекция,а към КПКОНПИ с централно управление в гр.София.

Според нормата на чл. 250, ал. 1 от АПК "всеки, който има правен интерес, може да иска прекратяване на действия, извършени от административен орган или длъжностно лице, които не се основават на административен акт или на закона". Съгласно изричната разпоредба на чл. 251, ал. 1 от АПК искането се предявява пред административния съд по местоизвършване на действията. Налице е специална местна подсъдност спрямо подсъдността, определена в чл. 133 от АПК. Систематичното тълкуване показва, че разпоредбата на чл. 251, ал. 1 от АПК във вр. чл. 250 АПК е приложимa за защита срещу неоснователни действия, на която е отделено специално място в Раздел I от Глава петнадесета на АПК. Следователно, местно компетентен да разгледа искането е  Административен съд град София, .

Ето защо производството ще следва да се прекрати и делото да се изпрати по подсъдност на Административен съд – град София.

Водим от горното, Съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ПРЕКРАТЯВА производството по Ч.Адм.Д № 2467/23г. по описа на Административен съд - Пловдив, ХХV състав.

ИЗПРАЩА делото по подсъдност на Административен съд-град София.

Определението не подлежи на обжалване.

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: /п/