Решение по дело №367/2020 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 276
Дата: 21 август 2020 г. (в сила от 7 януари 2021 г.)
Съдия: Ели Георгиева Скоклева
Дело: 20201510200367
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 април 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

21.08.2020

 

 

 

Дупница

 
 


Номер                                     Година                                      Град

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

Іс-НО

 
 


Районен съд – Дупница                                                                                                        състав

 

12.08

 

2020

 
 


на                                                                                                           Година

Ели Скоклева

 
В публично съдебно заседание в следния състав:

Председател

Членове

Съдебни заседатели:

 

 
        1.

 

 

Росица Ганева

 
         2.

 

 
Секретар:

Председателя на състава

 
Прокурор:

Сложи за разглеждане докладваното от

Н.а.х.

 

 367

 

2020

 
 


                                      дело №                                     по описа за                                    година.

                                                           Р  Е  Ш  И:

                       

 

ОТМЕНЯ НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 18-5310-000027/ 16.01.2018г., издадено от началника на  група  при ОДМВР гр.Кюстендил,група „КПДГПА“ ,с което са наложени  административни наказания „глоба” в размер на 300лв.за нарушение по чл.179,ал.3,т.4 ЗДвП/изм./ и „глоба” в размер на 100лв. за нарушение по чл.177,ал.1,т.4 ЗДвП на Л.Т.Я.    с ЕГН ********** с адрес ***,чрез адв.К.Ч.,като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

ОСЪЖДА ОДМВР гр.Кюстендил  да заплати на Л.Т.Я.  деловодни разноски в размер на 300лв.

                   Решението подлежи на касационно обжалване, пред Кюстендилския административен съд, на основанията, предвидени в НПК и по реда на глава ХІІ АПК.

 

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

МОТИВИ: Л.Т.Я.    , обжалва наказателно постановление № 18-5310-000027/ 16.01.2018г., издадено от началника на  група  при ОДМВР гр.Кюстендил,група „КПДГПА“ ,с което са му  наложени  административни наказания „глоба” в размер на 300лв.за нарушение по чл.179,ал.3,т.4 ЗДвП/изм./ и „глоба” в размер на 100лв. за нарушение по чл.177,ал.1,т.4 ЗДвП. Прави оплаквания за незаконосъобразност и моли да бъде отменено, като излага доводи за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Претендира и сторените деловодни разноски за адвокатско възнаграждение.

Административно наказващия орган не изразява становище по жалбата.

         Съдът, като взе предвид събраните по делото доказателства-  показанията на разпитаните свидетели и писмените такива, преценени по отделно и в съвкупност, прие за установено следното от фактическа и правна страна:      

         На 04.01.2018г.жалбоподателят управлявал лек автомобил по главен път Е-79 посока грБлагоевград.  В района на Община Кочериново, км.355+550, същият  бил спрян за проверка  от служители на АНО страна, при която било установено,че на автомобила няма залепен валиден винетен стикер, както и че не носи  свидетелство за регистрация на МПС.На жалбоподателят бил съставен АУАН за нарушения по чл.139,ал.5 ЗДвП и чл.100,ал.1,т.2 ЗДвП, въз основа на който е издадено атакуваното наказателно постановление, с което са наложени посочените по-горе наказания.

                   С оглед на така установеното, съдът счете,че жалбата е допустима. Същата е подадена в срока по чл.59, ал.2 ЗАНН, от надлежна страна, а по същество е  основателна и съдът отмени  наказателното постановление,по следните съображения:

                   Наказателното постановление е издадено от компетентен орган, въз основа на АУАН, съставен от оправомощено за това лице, съгласно заповед  8121з-1138/ 01.09.2017г., издадена от министъра на вътрешните работи.

                   Събраните по делото доказателства  установиха, че в процедурата по установяване на административните нарушения и съответно налагане на наказанията са допуснати съществени нарушения на процесуалните правикал ,както и на материалния закон.

         Относно нарушението по чл.179,ал.3,т.4 ЗДвП,АУАН е съставен в нарушение на чл.42,т.4 и т.5 ЗАНН. Описанието на нарушението и обстоятелствата ,при които е извършено в констативната част -управление на МПС без валиден винетен стикер , обосновава  неизпълнение на задължението, визирано в чл100,ал.2 ЗДвП/ отм./,а не това, визирано в чл.139,ал.5/изм./ . С оглед обвинителната функция на АУАН противоречието между словесното описание на нарушението и  посочената като нарушена норма, води до невъзможност за нарушителя да разбере в какво нарушение е обвинение и съответно да организира защитата си. Това противоречие е възпроизведено и в наказателното постановление.Обстоятелствената част на наказателното постановление съответства на тази на АУАН, но наказващия орган е наложил наказанието, предвидено за осъществяване състава на нарушението по чл.179, ал.3,т.4 ЗДвП/изм./. Този текст  в редакцията си към момента на извършване на нарушението,съдържа две отделни хипотези  ,чието осъществяване ангажират предвидената в него административнонаказателна отговорност. Такава е се следва за управление на  МПС по републиканската пътна мрежа,без платена винетна такса, съобразно изискванията на чл.10,ал.1,т.1 ЗП или ако е залепен винетен стикер с графично оформление, различно от одобрения вид. Нито в АУАН, нито в НП  се съдържа описание на това нарушения или обстоятелства, които да обосноват елементите от състава му. В случая, АУАН е съставен  за неизпълнение на задължението,визирано в чл.100,ал.2 ЗДвП/изм./, за което законодателят е предвидил състав на административно нарушение и съответно санкция за това в чл.179,ал.5 ЗДвП.

Визираните нарушения на процесуалните правила са съществени и неотстраними, което налага отмяната на наказателното постановление в тази част, без съдът да обсъжда по същество.

         Що се касае до нарушението по чл.177,ал.1,т.4 /изм./ ЗДвП ,при издаване на наказателното постановление, АНО е допуснал съществено  нарушение на процесуалните правила. АУАН е съставен за непредставяне на свидетелство за регистрация на МПС, като това словесно описание, макар и лаконично, съответства и на посочената нарушена правна норма-чл.100,ал.1,т.1 ЗДвП.

 При налагане на административното наказание обаче, макар и обстоятелствената част да съответства на тази в АУАН, АНО   е квалифицирал нарушението като такова по чл.5,ал.3,т.2 ЗДвП-управление на  спряно от движение МПС / което не е описано нито словесно, нито с цифрова квалификация в АУАН/ и е наложил предвиденото в чл.177,ал.1,т.4/изм./ наказание.

Предвид изложеното, наказателното постановление е издадено за нарушение, което не е описано в АУАН и съдът отмени наказателното постановление и в тази част.

На осн.чл.63,ал.3 ЗАНН съдът присъди на жалбоподателя сторените деловодни разноски в размер на 300лв. за адвокатско възнаграждение.

                  По горните съображения, съдът постанови решението си.