Решение по дело №424/2024 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: 2339
Дата: 11 юли 2024 г. (в сила от 11 юли 2024 г.)
Съдия: Ивелина Янева
Дело: 20247060700424
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 май 2024 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ 2339

Велико Търново, 11.07.2024 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административния съд Велико Търново - III тричленен състав, в съдебно заседание на двадесет и първи юни две хиляди двадесет и четвърта година в състав:

Председател: ИВЕЛИНА ЯНЕВА
Членове: ГЕОРГИ ЧЕМШИРОВ
ДИАНКА ДАБКОВА-ПАНГЕЛОВА

При секретар П.И. и с участието на прокурора СВЕТЛАНА ПЕИЧЕВА ИВАНОВА като разгледа докладваното от съдия ИВЕЛИНА ЯНЕВА канд № 20247060600424 / 2024 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Предмет на касационното производство е Решение № 13 / 05.04.2024г., постановено по АНД № 20234130200148 по описа на ЕРС за 2023г., с което е отменено наказателно постановление № ********** / 20.10.2023г., издадено от Директора на Регионална дирекция по горите Велико Търново, с което на С. Х. Й. на основание чл.257, ал.1, т.1 и т.2 от Закона за горите е наложено административно наказание глоба в размер на 300лв. за нарушение на чл.190, ал.2, т.1, вр. чл.108, ал.1, т.1 от същия закон.

Касационното производство е образувано по жалба от Директора на Регионална дирекция по горите Велико Търново, в която се твърди, че решението е постановено в нарушение на материалния закон поради неправилна преценка на събраните по делото доказателства. Изложени са подробни съображения за безспорното установяване на соченото административно нарушение и неговия автор. Моли се за отмяна на въззивното решение, потвърждаване на наказателното постановление и присъждане на разноски.

Ответникът изразява писмено становище за неоснователност на жалбата и моли за отхвърлянето на същата и присъждане на сторените по делото разноски.

Представителят на прокуратурата дава заключение за неоснователност на жалбата и липсата на посочените в нея основания за отмяна на съдебния акт. Моли за оставяне в сила на решението.

В хода на въззивното производство са установени следните факти:

На 20.03.2023г. от контролни органи е извършена проверка на държавна горска територия в землището на с.Костел, при която е установена извършена сеч на 413 бр. дървета без позволително. Към момента на проверката горски стражар, отговарящ за отдела е С. И. Г., считано от 09.03.2023г., а преди това от 2018г. - С. Х. Й..

Административно наказващият орган приема наличието на нарушение на чл.190, ал.2, т.1, вр. чл.108, ал.1, т.1 от ЗГ и на С. Й. е наложена глоба.

Въззивния съд приема, че в хода на административно наказателното производство са налице съществени нарушения на процесуалните правила, водещи до отмяната на наказателното постановление, изразяващи се в липсата на дата на извършване на нарушението.

Настоящият състав намира за съответни на доказателствата и материалния закон изводите на въззивния съд за незаконосъобразност на наказателното постановление.

В касационната жалба са изложени подробни доводи относно тримесечния срок по чл.34 от ЗАНН – от кога започва да тече, как се установява нарушителя, кога е извършена проверката, кога лицето е било отговорно за опазване на горската територия и т.н. Тези принципни постановки се споделят и от настоящия състав. Проблемът в конкретния случай обаче е установяване на спазване на едногодишния давностен срок от извършване на нарушението за образуване на административно наказателно производство. Именно от значение за преценката за спазване на този срок е посочването на дата на извършване на нарушението, дори това да бъде някакъв период от време, тъй като е вероятно 400 броя дървета да не е възможно да бъдат отсечени за един ден. Разпоредбата на чл.34 от ЗАНН предвижда, че не се образува административно наказателно производство не е съставен акт за установяване на административно нарушение ако е изтекла една година от извършване на нарушението. Видно от събраните писмени и гласни доказателства сечта е от предходни години с оглед потъмняването на пъновете и изсъхването на вършините. Използвания от горските стражари, извършили проверката, термин „предходни години“, води до извод, че нарушението е извършено преди повече от една година.

Кога обаче е извършена сечта служителите на горското стопанство не могат да определят. Следователно недоказана остава датата на извършване на нарушението, което правилно е преценено като нарушение, влечащо отмяната на наказателното постановление. Недопустимо е ангажирането на административно наказателна отговорност въз основа на предположения, а в конкретния случай именно предположение се явява твърдението на касатора, че нарушението е извършено преди изтичане на едногодишния срок по чл.34 от ЗАНН.

По изложените съображения решението на въззивния съд се явява правилно и законосъобразно и следва да бъде оставено в сила.

При този изход на спора основателно се явява искането на ответника за присъждане на сторените по делото разноски, предвид извършените от процесуалния му представител действия по подаване на писмен отговор, представянето на списък с разноските и доказателства за действителното им извършване.

Въз основа на горното и на основание чл.221, ал. 2, пр. 2 от АПК, вр. чл. 631 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 13 / 05.04.2024г., постановено по АНД № 20234130200148 по описа на ЕРС за 2023г.

 

ОСЪЖДА Регионалната дирекция по горите – Велико Търново да заплати на С. Х. Й. с [ЕГН] от гр.Елена сумата от 450 лв. / четиристотин и петдесет лева/.

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

 

Председател:  
Членове: