Определение по дело №15639/2014 на Софийски градски съд

Номер на акта: 23301
Дата: 4 октомври 2019 г.
Съдия: Мариана Радева Христова
Дело: 20141100115639
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 13 октомври 2014 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

........./........................2019г.

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ПЪРВО ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ,  ЧЕТВЪРТИ СЪСТАВ в закрито заседание проведено на четвърти октомври, през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

       ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИАНА Х.

 

като разгледа докладваното от съдията МАРИАНА Х.

гражданско дело № 15639 по описа за 2014г. по описа на СГС,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано по искове на Р.Г.В. и Р.С.И. *** СОФИЙСКА ВОДА, за присъждане на сумата по 29000,00лв. за всеки от ищците, представляващи обезщетение за имуществени вреди и по 1000,00лв. за всеки от ищците, представляващи обезщетение за неимуществени вреди, причинени в резултат на противоправни действия и бездействия на служители на ответниците по време на потушаване на пожар възникнал на 19,07,2014г. на собственият им недвижим имот, а именно: ЕДНОЕТАЖНА КЪЩА с административен адрес – гр.София, ЖК „********“, ул. „********№ **, както и по време на отстраняване на последици от същия, с правно основание чл. 49, вр. чл. 45 ЗЗД.

С определение от о.с.з. проведено на 17,04,2019г. производството е оставено без движение за отстраняване нередовности на исковата молба. Дадена е възможност на ищците да уточнят следното:

Какви точно увреждания твърдят, че са претърпели в резултат на пожара от 19.07.2014 г., като уточнят дали твърдението е, че е изгоряла къщата изцяло или, че е изгоряла само покривната конструкция, а върху останалата част са нанесени отстраними повреди.

В двата случая уточнят в какво се изразяват претърпените имуществени вреди – в стойността на изгорелите напълно или повредени части от сградата или в стойността на разходите извършени или предстоящи за извършване за възстановяването им по пера, отделно за всяка увреда. В двата случая уточнят към кой момент е определена претендираната стойност на имуществените вреди – към момента, в който е настъпил пожара, към момента на изграждане на сградата или друг, а в случай, че се претендират разходи за възстановяване – към кой момент е определена стойността.

Опишат подробно с всички белези, които биха ги отличили от други подобни всяко от настъпилите увреждания или СМР изпълнено за възстановяване, за които са посочили стойност на вреди,  отделно за покривната конструкция и отделно за останалата част от сградата – конкретно за всеки етаж, респ. за всяко помещение, като следва да посочат къде е настъпила загуба, респ. за какво е извършено СМР, вид на материала /изгорял или вложен/, обем – размер или друго.

В случай, че се претендират вреди от изгорели вследствие пожара движими вещи опишат всяка вещ с всички белези, които биха я отличили от други подобни – марка, цвят, материал, размер или друго. За всяка вещ уточнят твърдят ли, че са нейни собственици, респ. кой от ищците на коя вещ е собственик, както и, как твърдят, че са придобили собствеността върху нея – чрез давност, сделка или друг определен от закона начин. Ако се твърди давност следва да посочат начален и краен момент и как твърдят, че са установили владение върху вещта. За всяка движима вещ уточнят точен размер на претендираните вреди, както и как са определени по размер и към кой момент – към момента на закупуване или на пожара, като се отчита похабяване, в който случай следва да е уточнено кога е придобита вещта или друг.

По отношение неимуществените вреди конкретизират в какво се изразяват претърпените болки и страдания за всеки от ищците. В случай, че се твърди, че са настъпили или са обострени заболявания за някой от тях уточнят конкретно твърденията си, като посочат вида на заболяването, респ. степен на развитие.

С Определение № 10530/30,04,2019г. производството е оставено отново без движение и на ищците даден допълнителен срок за пълно отстраняване нередовностите на исковата молба сочени в определение от о.с.з. проведено на 17,04,2019г., а именно:

Отново уточнят в какво се изразяват претърпените имуществени вреди, респ. репариране на коя стойност претендират – в стойността на изгорелите напълно или повредени части от сградата, т.е. себестойност на отделните изгорели части от сградата, например дограма или в стойността на разходите извършени или предстоящи за извършване за възстановяването на отделните части по пера, отделно за всяка увреда, или едната стойност е включена в другата, доколкото в молбата уточнение сочат, че претенцията е за присъждане на стойността на необходимите СМР за възстановяване на повредените части от сградата, като стойността е определена към момента на пожара, едновременно с което са посочили както себестойност на отделните изгорели части, така и стойност на вече извършени СМР за възстановяване на същите /например стойност на изгоряла дограма, едновременно с което стойност на дърводелски и бояджийски работи/.

В случай, че се претендират вреди от изгорели вследствие пожара движими вещи опишат всяка вещ с всички белези, които биха я отличили от други подобни – марка, цвят, материал, размер или друго. За всяка вещ уточнят начален и краен момент на периода от пет години, през който твърдят, че са придобили по давност всяка движима вещ, респ. кой от ищците на коя вещ е собственик и как е установил владение върху конкретната вещ. За всяка движима вещ уточнят точен размер на претендираните вреди – /не общо за бройка книги или друго така, както е посочено в молбата уточнение/, както и как са определени по размер и към кой момент – към момента на закупуване или на пожара, като се отчита похабяване, в който случай следва да е уточнено кога е придобита вещта или друг.

По отношение неимуществените вреди отново уточнят вида и характера на заболяванията – придобити или  обострени, респ. степен на развитие.

В исковата молба и многобройните молби уточнения на същата, включително молбите уточнения след постановяване на определение от о.с.з. проведено на 17,04,2019г.  и  Определение № 10530/30,04,2019г. нередовностите на исковата молба не са отстранени.

Неуточнено е останало в какво се изразяват претърпените имуществени вреди, респ. репариране на коя стойност претендират ищците – в стойността на изгорелите напълно или повредени части от сградата, т.е. себестойност на отделните изгорели части от сградата, например дограма определена към датата на пожара или в стойността на разходите извършени или предстоящи за извършване за възстановяването на отделните части по пера, отделно за всяка увреда.

Неуточнена е останала исковата молба и в частта за претендираните вреди от изгорели вследствие пожара движими вещи. Не е описана всяка вещ с всички белези, които биха я отличили от други подобни – марка, цвят, материал, размер или друго. Неуточнен е останал и началният момент на периода от пет години, през който твърдят, че са придобили по давност всяка движима вещ, респ. кой от ищците на коя вещ е собственик и как е установил владение върху конкретната вещ. Неуточнен за всяка движима вещ е останал точен размер на претендираните вреди – вещите се сочат общо, като бройка книги или друго, както и как са определени вредите по размер и към кой момент – към момента на закупуване или на пожара, като се отчита похабяване, в който случай следва да е уточнено кога е придобита вещта или друг.

По отношение неимуществените вреди отново неуточнен е останал вида и характера на заболяванията – придобити или  обострени, респ. степен на развитие.

При това положение съдът приема, че въпреки многократно дадените конкретни указания за отстраняване нередовностите на исковете и многобройните молби – уточнения същите са останали нередовни.

При това положение, като образувано по недопустими искове производството подлежи на прекратяване.

Воден от изложеното, съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ПРЕКРАТЯВА производството по гражданско дело № 15639 по описа за 2014г. по описа на СГС.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване в едноседмичен срок от връчване на препис от същото на страните, с частна жалба пред АПЕЛАТИВЕН СЪД – ГР.СОФИЯ.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: