Определение по дело №1753/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 2036
Дата: 25 септември 2020 г. (в сила от 31 октомври 2020 г.)
Съдия: Таня Райкова Димитрова Стоянова
Дело: 20207050701753
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 6 август 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№…………..

гр. Варна,  25.09.2020 год.

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ВАРНА, ХХV състав, в закрито заседание на двадесет и пети септември през две хиляди и двадесета година, в състав:

                   СЪДИЯ: ТАНЯ ДИМИТРОВА

разгледа докладваното от съдия Таня Димитрова адм. дело № 1753/2020 г. на АдмС - Варна, като за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е по реда на чл. 203, ал. 1 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл. 1, ал. 1 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ).

Образувано е по искова молба от Е. Д. Т. като управител и представляващ „ДИО ТРЕЙД“ ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Варна, район „Одесос“, ул. „Цариброд“ № 47, ет. 1, подадена чрез адв. Д.М., с която е предявена искова претенция срещу Дирекция „Инспекция по труда“ Варна за осъждане на ответника да заплати на ищеца обезщетение за имуществени вреди в размер на 600 лв., представляващи заплатеното адвокатско възнаграждение за съдействие, правна помощ и явяване пред две съдебни инстанции по 300 лв., във връзка с обжалването на Наказателно постановление № 03-008170/21.07.2017 г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ Варна, което е отменено с Решение № 782 от 22.04.2019 г. на Районен съд – Варна по АНД № 5038/2018 г., като решението на Районен съд – Варна е оставено в сила с решение по КАНД № 1517/2019 г. на АдмС – Варна.

С Разпореждане № 8518/07.08.2020 г. съдът оставя без движение исковата молба и два възможност на ищеца да отстрани нередовността й, като: 1. представи в АдмС - Варна писмено уточнение на исковата молба, като ясно и еднозначно посочи кой е ищецът - Е. Д. Т. като управител и представляващ „ДИО ТРЕЙД“ ЕООД или „ДИО ТРЕЙД“ ЕООД с управител и представляващ Е. Д. Т., както и да уточни петитума, ако се налага; 2. представи пълномощно, от което да се установява представителната власт на адв. Д.М. да подаде процесната искова молба и евентуално да представлява в хода на делото ищеца; 3. представи в АдмС-Варна документ за внасяне на дължимата държавна такса в размер на 25 лева, ако ищецът е „ДИО ТРЕЙД“ ЕООД  или 5 лв., ако ищецът е Е. Д. Т.; 4. представи в АдмС-Варна още един брой препис от исковата молба и от приложенията към нея за връчване на Окръжна прокуратура Варна. С посоченото разпореждане е дадена възможност на ищеца и да посочи доказателствата и конкретните обстоятелства, които ще доказва с тях и да представи всички писмени доказателства или да направи доказателствени искания

На 11.08.2020 г. ищецът представя доказателства за внасяне на държавна такса в размер на 25 лева.

На 24.08.2020 г. ищецът представя уточнителна молба, от която, разгледана в съвкупност с размера на внесената държавна такса, става ясно, че Е. Д. Т. подава исковата молба в качеството си на управител и представляващ дружеството, т.е. ищецът е дружеството, като е приложено и пълномощно и екземпляр от исковата молба за връчване на ОП – Варна.

 

С Разпореждане № 9225/25.08.2020 г. съдът приема, че посоченият в исковата молба ответник не отговаря на изискванията на чл. 205, ал. 1 от АПК. С разпореждането съдът указва на ищеца, че следва да насочи иска си срещу юридическото лице, представлявано от органа, от чийто незаконосъобразен акт, действие или бездействие са причинени вредите. Изрично в разпореждането е посочено, че следва да се съобразят разпоредбите на чл. 7, ал. 1 и чл. 16, ал. 1 от Устройствен правилник на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда", както и разпоредбата на чл. 2, ал. 1 от посочения устройствен правилник, според които норми Дирекциите "Инспекция по труда" са териториални поделения към Главна дирекция "Инспектиране на труда", а Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" е юридическо лице.

С Разпореждане № 9225/25.08.2020 г. е дадена възможност на ищеца, в 7-дневен срок от получаване на разпореждането, да отстрани нередовността като заяви дали поддържа иска срещу първоначално посочения ответник или насочва иска си срещу Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда". С разпореждането са указани и неблагоприятните последици в случай на неотстраняване на нередовността в срок.

Няма данни за датата на получаване на съобщението за разпореждането, което е изпратено на имейл на пълномощника на ищеца, доколкото не е върнато в съда потвърждение от пълномощника на ищеца за получаването на съобщението. Очевидно обаче същото е получено, тъй като на 28.08.2020 г. е постъпила молба с.д. № 10492 от „ДИО ТРЕЙД“ ЕООД, подадена чрез адв. Д.М., в която е посочено, че е във връзка с разпореждането на съда.

С посочената молба се уточнява, че се поддържа искът така както е предявен – срещу Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна.

Съдът намира, че не е налице отстраняване на нередовността на исковата молба, което обосновава извод за наличие на основание за връщане на исковата молба заедно с приложенията.

Съгласно чл. 205, ал. 1 от АПК искът за обезщетение се предявява срещу юридическото лице, представлявано от органа, от чийто незаконосъобразен акт, действие или бездействие са причинени вредите. В случая исковата претенция е насочена срещу Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна, а надлежно пасивно легитимирана страна се явява Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда". По аргумент от чл. 2, ал. 1 от Устройствения правилник на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" именно изпълнителната агенция е юридическо лице. В съответствие с чл. 205, ал. 2 от АПК, доколкото посоченият в исковата молба ответник не отговаря на изискванията на ал. 1, съдът е указал на ищеца срещу кого следва да насочи иска, като му е дал възможност в 7-дневен срок от съобщението да отстрани нередовността или да заяви дали поддържа иска срещу първоначално посочения ответник. По аргумент от чл. 205, ал. 2 изр. второ от АПК, ако в този срок ищецът не изпълни указанията, исковата молба заедно с приложенията се връща.

Неизвършването от ищеца в случая по настоящата искова претенция на надлежни процесуални действия във връзка с поправяне недостатъците на исковата молба, независимо от дадената от съда възможност, сочи на липса на положителна процесуална предпоставка за разглеждане на спора.

Съдът, на основание чл. 205, ал. 2 изречение второ от АПК,

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

ВРЪЩА исковата молба на „ДИО ТРЕЙД“ ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Варна, район „Одесос“, ул. „Цариброд“ № 47, ет. 1, с управител и представляващ Е. Д. Т., подадена чрез адв. Д.М., с която е предявена искова претенция срещу Дирекция „Инспекция по труда“ Варна за осъждане на ответника да заплати на ищеца обезщетение за имуществени вреди в размер на 600 лв., представляващи заплатеното адвокатско възнаграждение за съдействие, правна помощ и явяване пред две съдебни инстанции по 300 лв., във връзка с обжалването на Наказателно постановление № 03-008170/21.07.2017 г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ Варна, което е отменено с Решение № 782 от 22.04.2019 г. на Районен съд – Варна по АНД № 5038/2018 г., като решението на Районен съд – Варна е оставено в сила с решение по КАНД № 1517/2019 г. на АдмС – Варна.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 1753/2020 г. на АдмС - Варна.

Определението може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд на Република България с частна жалба в 7-дневен срок от получаване на съобщението.

 

                                                                                   СЪДИЯ :