Решение по дело №1502/2010 на Софийски градски съд

Номер на акта: 113
Дата: 17 януари 2020 г. (в сила от 27 февруари 2020 г.)
Съдия: Атанас Ангелов Маджев
Дело: 20101100901502
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 16 юни 2010 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. София, 17.01.2020 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Търговско отделение, VІ-2 състав, в открито заседание на петнадесети ноември през две хиляди и деветнадесета година в следния състав

                                                                                    

             СЪДИЯ : АТАНАС МАДЖЕВ

 

при участието на секретаря Габриела Владова,

като разгледа докладваното от съдията търговско дело № 1502 по описа за 2010 година на Софийски градски съд, за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл. 747 и сл. от ТЗ.

На 29.08.2019 г. е подадена молба с вх.  № 107585 от В.Д.К., с ЕГН **********, с която е формулирано искане към съда по несъстоятелността за постановяване на решение, с което да бъдат заличени и отменени занапред последиците, които законът свързва с обявяването в несъстоятелност на „П.В.“ ЕООД /н./ и да му бъдат възстановени правата, защото упоменатото дружество е изпаднало в несъстоятелност, поради неблагоприятно изменили се стопански условия.

С определение от 10.09.2019 г. в приложение нормата на чл. 752 ТЗ съдът по несъстоятелността е постановил да се извърши обявяване партидата на „П.В.“ ЕООД – заличено дружество, с ЕИК ******** на депозираната по т.д. № 1502/2010 г. образувано по описа на Софийски градски съд, TO, VI-2 състав – молба с вх.  № 107585/29.08.2019 г. на В.Д.К., с ЕГН **********, с която е формулирано искане към съда по несъстоятелността за постановяване на решение, с което да бъдат заличени и отменени занапред последиците, които законът свързва с обявяването в несъстоятелност на „П.В.“ ЕООД /н./ и да му бъдат възстановени правата. Съгласно справка за вписванията по електронната партида на заличеното дружество се констатира, че на 10.09.2019 г. е извършено оповестяване на молбата за възстановяване на права, изходяща от лицето - В.Д.К.. Едномесечният срок  за подаване на възражения срещу молбата по смисъла на чл. 753 ТЗ е изтекъл на 10.10.2019 г., но такива не се наблюдава да са упражнени от заинтересовани кредитори.   

При тези данни съдът приема от фактическа и правна страна следното:

Съгласно чл. 747, ал. 2 от ТЗ, физическо лице, което е участвало в управлението на обявено в несъстоятелност търговско дружество, може да поиска с писмена молба да бъде възстановено в права и да бъдат заличени и отменени занапред последиците, които законът свързва с обявяването в несъстоятелност. Такива законовоустановено ограничения в Търговския закон са предвидени например в чл. 57, ал. 4, чл. 141, ал. 8, чл. 234, ал. 2, т. 1 от ТЗ.

Видно от служебна справка по партидата в Търговския регистър на „П.В.“ ЕООД – заличен търговец, молителят В.Д.К. е бил вписан, като управител на дружеството в периода от 04.11.2009 г. до 25.11.2010 г. Решението, с което дружеството е обявено по реда на чл. 632, ал. 1 ТЗ в несъстоятелност датира от 25.02.2011 г., което означава, че молителят е имал качеството на управител към момент попадащ в последните две години предхождащи датата на обявяването на несъстоятелността, тъй като тези две години се простират в периода от 25.02.2009 г. до 25.02.2011 г., а молителя е заличен, като управител, считано от 25.11.2010 г. Следователно формулираното до съда по несъстоятелността искане е упражнено от легитимирано лице и е процесуално допустимо по своя характер.   

Нормата на чл. 748 от ТЗ урежда две хипотези, в които може да бъде постановено възстановяване в права - когато несъстоятелното дружество е изплатило напълно приетите в производството по несъстоятелност вземания,  заедно с лихвите и разноските по тях (ал. 1) или без да е изплатило напълно всички задължения, но изпадането в несъстоятелност се дължи на неблагоприятно изменили се стопански условия (ал. 2).

В случая молителят поддържа, че се е осъществила втората хипотеза, като обосновава това свое виждане с неблагоприятните условия за дружеството, дължащи се на Световната икономическа криза през 2008 – 2010 г. Настъпилият икономически срив и забавянето в темпа на икономиката довело до рязко ограничаване на финансирането на стопански субекти от търговките банки, като липсата на свеж финансов ресурс осезаемо рефлектирало върху оборота в селскостопанския сектор, където оперирало обявеното в несъстоятелност дружество. Сред основните причини за възпрепятстване на нормалното извършване на търговската дейност на дружеството била невъзможността му да получи срочно плащания от свои партньори, с които е имал взаимоотношения. На следващо място молителят се позовава на това, че въпреки вписването си за управител, той не е осъществявал оперативно ръководство на обявения в несъстоятелност търговец, като за тази дейност изцяло е отговарял другия негов управител – К.. Това се илюстрирало от неучастието му, както в сделката по придобиване на недвижим имот и сграда в него, която се явявала основния актив служещ за осъществяване на стопанската дейност на  „П.В.“ ЕООД, така и в кредитната сделка, с която в полза на дружеството бил отпуснат банков кредит от „ОББ“ АД. Не било за пренебрегване и това, че в развилото се производство по несъстоятелност спрямо търговското дружество не се състояла изобщо процедура по приемане на вземания на кредиторите, защото същото било прекратено по смисъла на чл. 632, ал. 4 ТЗ, заради липса на привнесени разноски за издръжката на масата на несъстоятелността. Това означавало, че липсват неудовлетворени кредитори с приети вземания в производството по несъстоятелност.

Настоящата инстанция счита, че молбата на В.Д.К. е неоснователна.

С решение № 977/31.01.2008г. по т.д. № 579/2007г. на ІІ т.о на ВКС е прието, че неблагоприятно изменилата се след регистрацията на търговеца стопанско-икономическа ситуация в страната, не се явява самостоятелно установена от закона предпоставка, обуславяща сама по себе си възстановяване на правата на длъжника в хипотезата на чл.748, ал.2 ТЗ, а е необходимо същата да е обусловила настъпилата несъстоятелност, като в тежест на молителя е да установи в процеса при условията на пълно и главно доказване изискуемата от закона причинна връзка, която оправдава и невъзможността търговецът, дори и да е добросъвестен, да продължи търговската си дейност. Доказване от подобно естество не е проведено от молителя в настоящото производство, Същият се задоволява единствено с това да формулира твърдения в подобна насока, като те не се подкрепят от материалите по делото. Проверката на събраните от съда по несъстоятелността доказателства във фазата предхождаща откриването на производството не показва, че търговското дружество е влошило финансовото си положение, изключително поради настъпилата в периода след 2008 г. международна финансова и икономическа криза. Няма никакви данни, че дружеството е разполагало със значителни активи съсредоточени под формата на парични вземания от клиенти, несъбирането на които да е провокирало състоянието му на неплатежоспособност. Напротив основната причина за невъзможността си да посрещне изпълнението на текущо настъпващите свои парични задължения се състои в това, че краткотрайните му активи са в изключително нисък обем, за сметка на дълготрайните такива. Анализът на основните източници на обременилите дружеството текущи задължения сочи на това, че те произтичат от отпуснато кредитиране, натрупани задължения с публичен характер и такива по търговски сделки. Тоест няма никакви данни, че способността на търговеца да покрива регулярно формираните от него задължения във връзка с дейността му в селскостопанската сфера е последица от влошения в международен аспект финансов климат, заради реализиралата се криза.  За пълнота на изложението е необходимо да се подчертае, че приобщените по делото доказателства не са в състояние да формират възглед, че неблагоприятното изменение на стопанско-икономическите условия в Република България в областта, в която дружеството е оперира, и причинната връзка, че тези промени са оказали негативно влияние на дейността му и са провокирали нейното преустановяване и спиране на плащанията. Както вече се посочи, това е релевантно обстоятелство, което се преценява във всеки конкретен случай при искане за възстановяване на длъжник в права. При това положение няма как да се възприеме тезата на молителя, че обективна невъзможност за изпълнение на търговските задължения на длъжника е резултат от неблагоприятно изменили се стопански условия.

На следващо място трябва да се изтъкне, че без каквато и да е правна значимост са  доводите на молителя – К. ориентирани към това, че той не е осъществявал оперативно управление над дружествените дела, и не следва да понася неблагоприятния ефект от влошеното финансово положение на „П.В.“ ЕООД. Фактът на вписването му, като управител го снабдява с всички права и задължения на този орган, като вътрешните уговорки между законните представители и целите на съвместното представителство не могат да доведат до изключване на отговорността на лицата имали качеството на управител по смисъла на чл. 141, ал. 8 ТЗ. В допълнение визираните от молителя две сделки, за които поддържа, че не е взел участие, което е показателно, че не той осъществява оперативното управление на заличения поради несъстоятелност длъжник, изобщо не са сключени към момент, когато В.К. е имал качеството на вписан управител, което наред с гореизложеното означава, че така направеното позоваване, освен че е не отговаря и на действителното фактическо положение.     

Няма основание за промяна в извода на съда за липса на основателност на молбата за възстановяване на права, и изтъкнатия от молителя аргумент, че дружеството е заличено по реда на чл. 632, ал. 4 ТЗ без да е проведена фаза по приемане на вземания на кредитори, тъй като не е имало средства за издръжка на производството по несъстоятелност. Най-напред това би касаело другата предпоставка уредена в чл. 748, ал. 1 ТЗ, на която молителя изобщо не е извършил позоваване да е налице, но дори и да беше извършил позоваване, то тази предпоставка в случая със заличения търговец - „П.В.“ ЕООД би била изначално невъзможно да се осъществи, защото правната последица по заличаването на длъжника е настъпила към момент предхождащ процедурата по предявяване и приемане на вземания, респективно обективно е изключена възможността за длъжника да осъществи пълно издължаване на приети в производството вземания.   

При посочените мотиви, съдът по несъстоятелността намира, че не са осъществени предпоставките по чл. 748, ал. 2 от ТЗ, поради което упражнената молба от бившия управител на заличения търговец се явява неоснователна и недоказана и като такава трябва да бъде отхвърлена.

Водим от изложеното, СЪДЪТ

 

    Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ молбата с вх. № 107585/29.08.2019 г., която е подадена от В.Д.К., с ЕГН **********, с която е формулирано искане към съда по несъстоятелността за постановяване на решение, с което да бъдат заличени и отменени занапред последиците, които законът свързва с обявяването в несъстоятелност на „П.В.“ ЕООД – заличен търговец и да му бъдат възстановени правата, защото упоменатото дружество е изпаднало в несъстоятелност, поради неблагоприятно изменили се стопански условия.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Софийския апелативен съд в седмодневен срок от връчването му, съгласно чл. 755, ал. 2 вр. с чл. 613а, ал. 1 от ТЗ.

ПРЕПИС от решението, след влизането му в сила, да се изпрати за вписване на Търговския регистър при Агенцията по вписванията, на основание чл. 755, ал. 3 вр. с чл. 622 от ТЗ и чл. 14 от ЗТР по партидата на „П.В.“ ЕООД, ЕИК ******** – заличен търговец.

ПРЕПИС от решението да се изпрати на молителя, чрез процесуалния му представител – адвокат Бенев.

 

 

                                                                      

 

                                                                       СЪДИЯ :