Определение по дело №2542/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1269
Дата: 19 април 2022 г.
Съдия: Стоян Димитров Колев
Дело: 20217050702542
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 ноември 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ ……………

 

гр. Варна, 19.04.2022г.

 

Варненският административен съдVІІ-ми касационен състав, в закрито заседание на деветнадесети април през две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЖЕЛЯЗКОВА

          ЧЛЕНОВЕ: ТАНЯ ДИМИТРОВА

СТОЯН КОЛЕВ

 

като разгледа докладваното от съдия СТОЯН КОЛЕВ к. адм. нак. дело № 2542 по описа на Варненския административен съд за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 248, ал. 3 ГПК, вр. чл. 144 АПК.

С постановеното по делото решение № 131/10.2.2022 год. съдът е оставил в сила решение № 260677/15.6.2021 година, постановено по АНД № 5138/2020г. на Районен съд Варна и е осъдил Агенция "Митници" да заплати в полза на „Краун" ЕООД, ЕИК ********* сумата от 521,67 /петстотин двадесет и един цяло и шестдесет и седем/ лева, представляваща направени разноски за адвокатско възнаграждение.

В срока по чл. 248, ал. 1 ГПК е постъпила молба от адв. Г.Г. *** за изменение в частта за разноските на Решение № 260677/15.6.2021 год. постановено по настоящото к.а.н.д. № 2542/2021 г. по описа на АС Варна.

С молбата си адв. Г. моли съдът да измени решението си в частта за разноските, като осъди касатора да заплати на „Краун" ЕООД разноски за пътуване с лек автомобил в размер на 240 лева. Към молбата си прилага заверено копие от талон на автомобила, с който е осъществено пътуването от гр. София до гр. Варна и обратно и извлечение от интернет сайт за разход на автомобила.

В законоустановения едноседмичен срок по чл. 248, ал. 2 ГПК ответникът е депозирал писмен отговор, с който изразява становище за неоснователност на молбата на ответника по чл. 248 ГПК.

По направеното искане по чл. 248 от ГПК съдът намери за установено следното от фактическа и правна страна:

Молбата по чл. 248, ал. 1 ГПК е подадена в законоустановения срок от лице имащо правен интерес да иска изменение на решението в частта за разноските, и при депозиран до приключване на устните състезания списък по чл. 80 ГПК, поради което се явява допустима за разглеждане.

Искането за присъждане на разноските е акцесорно и следва изхода на главния правен спор. То може да се направи с жалбата, а така също и непосредствено пред съда, като към него страната, направила искането може да приложи и списък на направените разноски, включително и доказателства Крайният срок, в който може да се направи искането, е срокът на приключване на устните състезания, като това е и крайният срок, в който страните са представили доказателствата си по основния спор. Приключването на устните състезания преклудира правото на всяка една страна по спора да прави искания и да представя доказателства. С оглед липсата на представени доказателства относно разходната норма на автомобила с който е извършено пътуването, с постановеното по делото решение съдът е оставил без уважение искането на процесуалния представител на ответника за присъждане на разноски под формата на пътни разходи. Това е така, защото съдът присъжда разноски само когато е доказано, че такива са направени, а при липсата на доказателства за заплатените пътни разходи, такива не следва да се присъждат.

Безсъмнено приложените към молбата по чл. 248 ГПК талон на лекия автомобил и справка от интернет не са били представени до приключване на устните състезания. Това е станало едва с искането по чл. 248 ГПК. Представянето на писмено доказателство, след постановяване на решението по спора не може да бъде зачетено и да послужи като основание за изменение на решението в частта му за разноските, защото правото то да се представи е преклудирано. Поради това и искането ще следва да се остави без уважение.

Освен това съдът намира за необходимо да посочи, че адвокатът е самозаето лице и довереник на дружеството по мандатно правоотношение, а не негов работник или служител. Поради това командироването му от името на дружеството и предвиждането на разноските за път в заповедта се явява недопустимо. Съгласно трайно установената практика на съдилищата в Република България (напр. Определение № 1261 от 26.01.2011 г. на ВАС по адм. д. № 9916/2010 г., II о., докладчик председателят Светлана Йонкова; Определение № 9937 от 15.07.2014 г. на ВАС по адм. д. № 16165/2013 г., VII о., докладчик съдията Лозан Панов и др.), разноските за пътни и нощувки както за страната, така и за процесуалния й представител не представляват разноски по съдебното производство и не следва да се присъждат. Довереник и доверител имат възможност при уговаряне на възнаграждението да предвидят неговия размер и с оглед предстоящите пътни и квартирни разходи.

Въз основа на гореизложеното съдът намира молбата по чл. 248, ал. 1 ГПК за неоснователна, поради което

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на адв. Г.Г., в качеството му на пълномощник на „Краун" ЕООД, ЕИК ********* за изменение в частта за разноските на Решение № 260677/15.6.2021 год. постановено по настоящото к.а.д. № 2542/2021 г. по описа на Административен съд гр. Варна.

Съгласно чл. 248, ал. 3 изр. ІІ-ро ГПК определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                          2.