Решение по дело №569/2020 на Окръжен съд - Пазарджик

Номер на акта: 260120
Дата: 26 март 2021 г. (в сила от 5 май 2022 г.)
Съдия: Красимир Георгиев Ненчев
Дело: 20205200500569
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 19 август 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

 

Номер: ……………………. Година  2021г.  Град  Пазарджик, обл. Пазарджишка 

 

 

 

             В   ИМЕТО  НА    НАРОДА

 

 

ОКРЪЖЕН СЪД – ГР. ПАЗАРДЖИК                     ВЪЗЗИВЕН   СЪСТАВ

На  26. 03.                                                                        2021 година  

 

В публично( закрито) заседание , в следния състав:

 

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: К. НЕНЧЕВ

                                                                                 ЧЛЕНОВЕ: ВЕНЦИСЛАВ МАРАТИЛОВ   

                                                                                                     Д. БОЗАДЖИЕВ

                                                                                                 

 

СЕКРЕТАР : Г. МЛАДЕНОВА

ПРОКУРОР: ………………………

като разгледа докладваното от съдията К. НЕНЧЕВ  в. гр. д. № 569 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.258 и сл.от ГПКвъззивно обжалване.

Районен съд Пазарджик е сезиран с искова молба,подадена от Г.  А.Ш. , ЕГН **********,*** ,против Ц.А.П. ***, Й.Л.П.,***, А.Л.П.,***, Т.П. ***, Л.К.Л. ***, Д.Л. ***, М. ***, р-н С., ул.„М. Б." №60, И.В.П. ***, В. С. П. ***, Е.Д. ***, В.Д. ***, Н. В. Б. ***, Й.А. Г. от с. Д.,  В.А.П. ***, Й.Г.Х. ***, С.Г.К. ***, С.П.З. ***, П.А.  П. ***,   Д.А.П. ***, П.  Д. ***, М.Г.Д.,***, А.Г.П. ***, С.М.К. ***, Б.М. ***, А.А. ***, ул."О. С."№30/, Е.Г. ***, Е. Г. ***, П.А. ***, М.Д. ***, В.К.Т. ***, И. ***, П.Й.Т. ***, Х. /Х./ С.Т. ***, Д.И.Д. ***, Т.И. ***, Г.А. ***5, А.Д.Г. ***, В. ***, ж.к.Т., №, ет., ап., И.Г.Ф. ***, Д.И. ***, М.И. ***, А.Т.Д. *** , Р. А. ***, Ц.Д.Н. ***, Р.Д. ***, Д.К. ***, О.В.К. ***, К. Г. К. ***, Й.Г.Н. ***, С.Г. ***, М.Й. ***, И. ***, Б. ***, С.П.П. ***, Н.Г. ***, С.Х.Т. ***, И. ***, Н.Я.Г. ***, И.П.Д. ***, К.П.Г. ***, Г.К.П.,***, П.И. ***, С. М. К. ***, aп.8 С.А. ***,

С исковата молба   е предявен  иск за делба на наследствени  недвижими имоти,подробно  описани в исковата молба .  

С Решение № 1274/ 30. 09.2019г. на районен съд  Пазарджик  , постановено по гр. д. № 5223/ 2018г. по описа на същия съд,  предявения иск за делба е отхвърлен изцяло , като неоснователен.  

Решението на районния съд се обжалва с въззивна жалба от ищцата  в първоинстанционното производство  Г.  А.Ш. , ЕГН **********, подадена чрез пълномощника на страната. Във въззивната жалба се излагат съображения за  неправилност на решението поради нарушение на материалния закон и необоснованост . Искането е да се  отмени решението на районния съд  и се постанови ново решение от  въззивната инстанция по  съществото на спора, с което се  допуснат до   делба на недвижимите имоти .  Прави се искане за присъждане на сторените съдебно – деловодни разноски във въззивното производство .

В срока по чл. 263 ал. 1 от ГПК  са  постъпили писмени отговори,подадени  от  част от  противните страни по въззивната жалба .В отговорите се  оспорва въззивната   жалба. Прави се искане  решението на районния съд , като правилно и законосъобразно да се  потвърди . Прави се искане за присъждане на сторените съдебно-деловодни разноски във въззивното производство .

В писмения отговор  ответника Д.И.Д. *** ,чрез процесуалния си представител , не оспорва въззивната жалба . Прави искане решението на районния съд  да бъде отменено ,като неправилно и незаконосъобразно и вместо него бъде постановено ново решение от въззивната инстанция , с което се  уважи иска за делба .

В открито съдебно заседание страните, чрез пълномощниците си ,  поддържат становищата си.

Пазарджишкият окръжен съд , след като обсъди основанията за неправилност на съдебното решение , които са посочени във въззивната жалба , като взе предвид събраните доказателства пред първата инстанция  и  при спазване разпоредбата на чл.  235 от ГПК ,прие за установено следното :

Въззивната жалба е    процесуално допустима .

Жалбата е   подадена от активно легитимирана страна  (   съделител    в производството пред районния съд ). 

Жалбата  е    подадена  в преклузивния двуседмичен срок по чл.259 ал. 1 от ГПК.

В текста на чл. 269 от ГПК са посочени правомощията на въззивния съд при проверка на обжалваното съдебно решение. Посочено е ,че съдът служебно се произнася по валидността на решението .  По допустимостта на решението  в обжалваната му част . По останалите въпроси въззивната инстанция е ограничена от посоченото в жалбата . Във въззивната жалба не се съдържат оплаквания за нищожност на обжалваното съдебно решение или за неговата процесуално недопустимост. Възраженията , които се правят са  свързани с правилността на съдебното решение .

Разгледана по същество въззивната жалба е неоснователна .

Районен съд Пазарджик е  сезиран с иск за съдебна делба на  три недвижими имота,  находящи се в землището на с. Д. ,  общ. Пазарджик ,   подробно описани в исковата молба .

За да се допусне съдебна делба на определен имот трябва  към момента на постановяване на съдебното решение имота да има съсобствен характер( виж чл. 341 ал. 1 от ГПК , чл. 34 ал. 1 от ЗС и чл. 69 ал. 1 от ЗН ).  Въззивната инстанция намира за  обоснован и законосъобразен извода на районния съд за това ,че към момента на постановяване на съдебното решение процесните имоти нямат съсобствен характер,поради което съдебната делба е недопустима .

Установено е по делото ,че имотите  произхождат от общия наследодател А.А.П. ,  б. ж. на с. Д. ,общ. Пазарджик, починал на 26. 08. 1935г. Установено е по делото също така ,че с Решение № 6А160/ / 06. 06. 1997г. на ПК Пазарджик , правото на собственост върху процесните имоти е  възстановено в  съществуващи/възстановими /  стари реални граници на наследниците на общия наследодател А.А.П..  Установено е също така ,че  административната процедура по възстановяване на собствеността е приключила, като в полза на наследниците на общия наследодател са издадени скици за имотите.

Според разрешението,дадено в т. 1 на ТР № 1 / 07. 10. 1997г. на ОСГК на ВКС по въпросите на възстановяване на собствеността върху земеделски земи, решенията на ОПК за възстановяване на собствеността в съществуващи или възстановими  стари реални граници , или с план за земеразделяне имат конститутивно действие. Това означава ,че с влизане в сила на решението на ПК  по възстановяване на собствеността ,по силата на административния акт ,  имотите са придобили съсобствен характер  между наследниците на общия наследодател  А.А.П..       

С отговорите  на исковата молба  по чл. 131 от ГПК част от ответниците са оспорили иска за делба с твърдението ,че имотите нямат съсобствен  характер , тъй като са придобити по давност след възстановяване на собствеността . Въззивната инстанция намира това възражение за основателно , тъй като е доказано в съдебното производство .

Какво е нужно да се установи   в съдебното производство , когато едно лице се позовава на придобивна давност? Нужно е да се установи едновременното( кумулативното ) наличие  на  три обстоятелства :

-основанието ,на което се упражнява фактическа власт ,върху имота; 

-факта на владението ;

-срокът от време ,за който е владяно ;

По отношение  на владението следва да се установи следното:

-да се установят признаците на владението ,посочени в  чл. 68 от ЗС( animus  i korpus), а когато страната се позовава на добросъвестно владение и признаците на чл. 70   и чл. 78 от ЗС;

-непрекъснатост на владението по смисъла на чл. 79 ал. І от ЗС и чл. 81 от ЗС;

-несъмнителност( сигурност) на владението ;

-владението трябва да е спокойно( да не е опорочено ),което означава да не е установено с насилие ;

-владението трябва да е явно ( да не е установено тайно или по скрит начин ) ;

Фактът на владението може да се доказва в съдебното производство с всички допустими по ГПК доказателствени средства

Според утвърдената съдебна практика на  ВС и на  ВКС( виж ТР № 1/ 2012г.  от 06. 08. 2012г на ОСГК на ВКС) ,за да се придобият по давност идеални части от съсобствен недвижим имот трябва съсобственика да владее за себе си и против волята на другите съсобственици .

Да владееш за себе си означава :

-да измениш основанието на владението , като от държател на частите на съсобствениците се  превърнеш в  техен  владелец ;

 -означава да се промени субективното отношение на съсобственика към вещта.Освен упражняването на фактическа власт върху вещта(възможността на владелеца да въздейства  трайно и непосредствено върху вещта ) трябва  да се обективира и променено отношение към вещта-да владееш за себе си , като че ли си собственик на вещта .   

Да владееш против волята на съсобственика означава :

-  чрез недвусмислени и категорични   правни и фактически действия да манифестираш пред съсобственика промененото си отношение към вещта ;

- това променено поведение и отношение на съсобственика към вещта трябва да достигне до знанието на съсобственика ;

- трябва да се отблъсне владението на съсобственика ;

От събраните по делото гласни доказателства( виж обясненията на свидетелите  Н. П. ,Д. Т. ,С. Л., Д. К. и Ц. З.) безспорно е установено ,че процесните имоти били разделени между част от  наследниците на А.А.П., А. ,Г. и В. още към 1954г. От този момент имотите се владеят от тези  лица,а в последствие  и от техните наследници като свои собствени. Работили са ги като собствени  и никой от другите наследници и съсобственици не е предявявал претенции към тези имоти.Владението е било непрекъснато, явно, спокойно,неопорочено и недвусмислено, отричайки владението на останалите съсобственици и държейки техните идеални части за себе си. Владението е осъществявано със знанието, съгласието  и без противопоставянето  на  останалите съсобственици, което води до извода ,че намерението за своене на  имотите е доведено до знанието на останалите съсобственици .  Свидетелите установяват ,че имотите  не са внасяни в ТКЗС.

В текста на чл. 5 ал. 2 от ЗВСОНИ е посочено ,че  изтеклата придобивна давност  за имоти, собствеността върху които се възстановява по ЗСПЗЗ не се зачита и започва да тече от влизане в сила на тази разпоредба . Разпоредбата е влязла в сила на 21.11.1997г. Следователно,10-годишната придобивната давност  по  чл. 79 ал. 1 от ЗС , по  отношение на процесните имоти е  изтекла на 21. 11. 2007г. Исковата молба е подадена в съда на 22. 07. 2009г. ,почти две години след изтичане на давностния срок.         

Основното възражение, което е направено във въззивната жалба е за това ,че по делото не са събрани доказателства за това,че лицата , които са упражнявали фактическа власт върху имотите са  променили ползването, което от държане на идеалните части на другите наследници се е превърнало във владение на тези  идеални части . Твърди се ,че не е доказано субективното съзнание ,че имотите са само техни,а не на всички наследници. Никой от свидетелите не е установил промяна в  субективните намерения на ползвателите след възстановяване на собствеността.Не е манифестирано и доведено до знанието на другите съсобственици намерението за своене  на имотите.        

Възражението е неоснователно , тъй като тези обстоятелства са установени от обясненията на разпитаните по делото свидетели .Всички свидетели еднозначно са установили пред съда ,че  наследниците на А.А.П. , А.В. и Г. , а след това и техните наследници,са владели и обработвали процесните имоти със знанието и без противопоставянето на другите наследници .Наследниците не са имали помежду си спор относно ползването на имотите . Владението на имотите е било спокойно , неопорочено и непрекъснато . Това безспорно води до извода за намерението на ползвателите да владеят имотите като собствени (за  променено  субективното отношение на съсобственика към вещта) , както и за това ,че  промененото отношение към вещта е манифестирано(достигнало е до знанието ) на другите съсобственици .

При положение ,че  фактическите и правните изводи на въззивната инстанция съвпадат с тези на  районния съд, на основание чл. 271 ал. 1 от ГПК ,  обжалваното решение ще следва да се потвърди , като правилно и законосъобразно .

Предвид на гореизложеното и на основание чл. 235 от ГПК и чл.  271 ал.1 от ГПК  Пазарджишкия Окръжен съд

 

Р   Е   Ш   И

 

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 1274/ 30. 09.2019г. на районен съд  Пазарджик  , постановено по гр. д. № 5223/ 2018г. по описа на същия съд.

 

 

На основание чл. 280 ал. 3 т. 1 от ГПК решението на въззивната инстанция    подлежи на касационно обжалване  в едномесечен срок от съобщението на страните за изготвянето му пред ВКС.  

                                                                                                         

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

                                                                                                          ЧЛЕНОВЕ :