Определение по дело №1644/2018 на Районен съд - Пещера

Номер на акта: 433
Дата: 6 юни 2019 г. (в сила от 23 юли 2019 г.)
Съдия: Атанаска Стоянова Павлова
Дело: 20185240101644
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 4 декември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 314

Гр.Пещера, 06.06.2019 г.

ПЕЩЕРСКИ РАЙОНЕН СЪД, четвърти граждански състав, в закрито заседание на шести юни  през две хиляди и деветнадесета година,в състав :

                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ :АТАНАСКА ПАВЛОВА

Като разгледа докладваното  гражд.дело № 1644/2018 г. по описа на Пещерския районен съд, за да се произнесе,  взе предвид следното :

 По делото е постъпила молба с вх. №2491/19.04.2019г. от съделителите по делото, а именно Ф.М.Ф., И.М.Ф., С.Ч.П. и Е.  Ч.Ф., с която твърдят , че са постигнали споразумение да не се извършва делба, а да се постигне съгласие за реалното ползване на допуснатия до делба имот, като искат съдът да допусне изслушване на експертиза, която да даде отговор на въпроса за реалното ползване на имота. Заявяват, че в случай, че производството не може да продължи по този ред, изрично заявяват че оттеглят иска за делба и молят да се прекрати производството по делото.

Настоящето производство е за делба, което е приключило в  първата фаза с Решение 318/15.04.2019г.  Решението е влязло в законна сила.

Предвид направеното искане от страните настоящето производство да продължи да се гледа за разпределение на реалното ползване, при положение, че в чл. 342 и чл. 343 от ГПК са посочени и допълнителните въпроси, по които съдът може да се произнесе в това производство и същите са посочени изчерпателно, то същото се явява недопустимо.

Страните, които са едновременно и ищци, и ответници са направили искане за десезиране на съда от иска за делба, като изрично заявявят, че оттеглят иска и искат производството по делото да бъде прекратено.

Делбеното производство е специфично, една от съществените отлики на които е неговата двуфазност, като всяка фаза завършва със самостоятелно решение, което се ползва със сила на пресъдено нещо. Поради това и доктрината, и съдебната практика, са категорични, че след влизане в сила на решението по първата фаза, прекратяване на цялото делбено дело е недопустимо. Точно в този смисъл е например и Определение №129/14.03.2012г. по частно гражданско дело №100/2012г. на ВКС, с което е прието, че в делбеното производство, когато то се намира във втората си фаза, оттегляне на иска за делба е недопустимо, защото към този момент между страните вече има влязло в сила решение с установително действие, съответно в тази част производството е приключило. Ето защо процесуалното бездействие на страните във втората фаза  или оттеглянето на иска, като в случая е направено от всички съделители по делото и отговаря на изисквнията на чл. 232 от ГПК, не може да доведе до прекратяване на делбеното съдопроизводство. В този случай ситуацията се регламентира с разпоредбата на чл.60, ал.2 от действащия Правилник за администрацията в съдилищата, а именно в този случай съдът не може да приключи делото с постановяване на решение, но не може и да прекрати същото – ситуация аналогична например с невнасяне на депозита за задължителната по втората фаза на делбата експертиза или с безрезултатно изтичане на 6-месечния срок по спряното по взаимно съгласие дело.

От горното следва, че в настоящия случай съдът не следва да прекратява делото, а следва да го внесе в Архив, като производството може да бъде възобновено във всеки един момент, от който и да е от съделителите, от негов универсален правоприемник или частен такъв досежно делбените имоти. След внасяне делото в Архив, на основание чл.60, ал.3 от действащия Правилник за администрацията в съдилищата делото следва да се счита статистически приключено с произтичащите за това последици.

С оглед на последното и с оглед на причините за внасяне на делото в Архив, а именно общата воля на страните за „прекратяване на делото“, всяка от страните следва да бъде осъдена да плати в полза на бюджета на съдебната власт, по сметка на ПРС, държавна такса в размер на 30.00лв., на основание чл.9 от ТДТ по ГПК.

Воден от горното, Пещерския районен съд,

О П Р Е Д Е Л И:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на страните за прекратяване на цялото делбено дело.

ВНАСЯ в АРХИВ гражданско дело №1644/2018г. по описа на Районен съд – Пещера, 4-ти състав, по арг. от чл.60, ал.2 от Правилника за администрацията в съдилищата, с оглед общата воля на страните да не се извършват последващи процедурни действия по фазата на извършване на делбата.

След внасяне в АРХИВ, ДЕЛОТО деловодно и статистически да се счита приключено.

ОСЪЖДА Ф.М.Ф. ЕГН ********** ***, да внесе в полза на бюджета на съдебната власт, по сметка на РС Пещера  сумата от 30.00лв. – държавна такса, на основание чл.9 от Тарифата за държавните такси по ГПК, както и 5.00 лева при евентуално издаване на изпълнителен лист.

ОСЪЖДА И.М.Ф., ЕГН ********** ***, да внесе в полза на бюджета на съдебната власт, по сметка на РС Пещера  сумата от 30.00лв. – държавна такса, на основание чл.9 от Тарифата за държавните такси по ГПК, както и 5.00 лева при евентуално издаване на изпълнителен лист.

ОСЪЖДА С.Ч.П. ЕГН **********,***, да внесе в полза на бюджета на съдебната власт, по сметка на РС Пещера  сумата от 30.00лв. – държавна такса, на основание чл.9 от Тарифата за държавните такси по ГПК, както и 5.00 лева при евентуално издаване на изпълнителен лист.

ОСЪЖДА Е.Ч.Ф., ЕГН **********,***,да внесе в полза на бюджета на съдебната власт, по сметка на РС Пещера  сумата от 30.00лв. – държавна такса, на основание чл.9 от Тарифата за държавните такси по ГПК, както и 5.00 лева при евентуално издаване на изпълнителен лист.

ДЕЛОТО може да бъде възобновено във всеки един момент от страните или техни универсални или частни (за имотите) правоприемници.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО  подлежи на обжалване в едноседмичен срок от получаване на съобщението пред Окръжен съд Пазарджик.

 

                                                        Районен съдия :