Решение по дело №383/2020 на Районен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 2 юни 2021 г. (в сила от 23 юни 2021 г.)
Съдия: Стоян Иванов Стоянов
Дело: 20203420200383
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 юни 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е № 260002

 

гр. Силистра, 02.06.2021 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Силистренски  районен  съд,  наказателна колегия, в публично заседание на двадесети януари през  две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: С.  СТОЯНОВ

 

при секретаря П. Т., като разгледа докладваното от районния съдия административно-наказателно дело №383 по описа на съда за две хиляди и двадесета  година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Жалбоподателя, Г.А.Г. с ЕГН:**********, моли съда да отмени Наказателно постановление №19-1099-000957/07.05.2020  год. на  Началник Група към ОД на МВР-С., с което му е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лева и е лишен от право да управлява МПС за срок от шест месеца за нарушаване на разпоредбите на Закон за движение по пътищата. Не отрича, че притежава автомобил, но твърди, че не го е управлявал, а го е предоставил на трето лице, но няма връзка с него, поради което не е могъл да посочи неговите данни. Също така твърди, че описаната фактическа обстановка е противоречива и не може да разбере, какво точно нарушение е било извършено.

Ответникът по жалбата счита, че наказателното постановление е законосъобразно и моли съда да го потвърди.

 

Силистренски районен съд, като прецени доводите на страните и провери данните по делото, при за установено следното от фактическа и правна страна:

Жалбата е подадена в срок, от надлежна страна и е процесуално допустима.

 

         На жалбоподателя  е бил съставен Акт за установяване на административно нарушение, изразяващо се в управление на МПС, което не е регистрирано по съответния ред. В последствие преписката е била препратена на РП-Силистра. С постановление от 22.04.2020 година, Наказателното производство е било прекратено и преписката върната на Наказващия орган. Въз основа на това постановление е издадено и обжалваното Наказателно постановление.

 

         От събраните по делото доказателства се установява, че действително жалбоподателя е закупил лек автомобил „Опел“ модел „Вектра“ с раг.№В2103СН. След закупуването, той нея представил в службите за регистрация на МПС в определения срок. След изтичането на този срок, регистрацията е била служебно прекратена и това е било отбелязано в информационната система. По делото не са представени доказателства удостоверяващи достигането до знанието на жалбоподателя за извършеното служебно прекратяване на регистрацията на МПС.

На 25.10.2019 година, автомобила на жалбоподателя бил заснет с автоматизирано техническо средство да се движи на територията на гр.С.. След преглеждане на записите, на жалбоподателя бил съставен акт за установяване на административно нарушение и изпратен за връчване по местоживеене. В последствие преписката е била изпратена на РП-Силистра и след прекратяване на наказателното производство отново е била върната.

Тази фактическа обстановка се установява от всички събрани в хода на съдебното следствие гласни и писмени доказателствени средства /Акт за установяване на нарушени, Постановление на РП-Силистра, кореспонденция с РУ-А., извлечение от информационната система, застрахователна полица и показанията на свидетелите С. и Т..

         Тази фактическа обстановка е била установена и от Наказващия орган е послужила за формиране на извода му, че деянието представлява административно нарушение. Същата обстановка се потвърждава от всички събрани в хода на съдебното следствие гласни и писмени доказателствени средства, които бяха изброени по-горе.

         От нея се налагат следните изводи: Жалбоподателят следва да носи отговорност за извършеното с неговото МПС административно нарушение, съгласно разпоредбата на чл.188 от ЗДвП, тъй като не е могъл да посочи кой го е управлявал. В конкретния случай обаче при провеждане на производството и преди това са били допуснати множество процесуални нарушения.

След като контролните органи са извършили отбелязване в системата, служебното прекратяване на регистрацията на МПС на жалбоподателя е следвало да го поканят за съставяне на акт. Тогава той би узнал и за извършеното прекратяване на регистрацията и след това би могъл да носи отговроност за това, че МПС се управлява след нейното прекратяване. В случая липсват каквито и да било доказателства за знание или предполагане от негова страна за настъпилото прекратяване на регистрацията на МПС.

На следващо място, акта за установяване на нарушението е бил съставен в отсъствие на жалбоподателя. Това по принцип е допустимо, но след покана и ако той не се яви.

На следващо място, Наказващия орган не изпълнил задължението си по чл.33, ал.2 от ЗАНН да прекрати производството. Това е довело и до противоречие в издаденото Наказателно постановление, което започва със съставения акт, а по-надолу се твърди, че се издава въз основа на Постановление на РП-Силистра. Такъв подход е недопустим и води до правна несигурност, оставяйки висящо административнонаказателното производство, образувано по съставения акт.

По изложените по-горе съображения, съдът намира, че извършеното от жалбоподателя деяние не е извършено виновно. Отделно от това при провеждане на производството са били допуснати и процесуалните нарушения, описани по-горе, които съдът приема за съществени.

 

По изложените съображения и на основание чл.63 от ЗАНН, Силистренски районен съд,

 

Р  Е  Ш  И:

 

Отменя Наказателно постановление №19-1099-000957/07.05.2020  год. на  Началник Група към ОД на МВР-С..

 

Решението може да бъде обжалвано пред Административен съд Силистра в четиринадесет дневен срок от съобщението.

 

 

                                                            Районен съдия:

                                                                                                                                             /С. Стоянов/