Решение по дело №3760/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 6410
Дата: 9 септември 2019 г. (в сила от 9 септември 2019 г.)
Съдия: Елена Тодорова Иванова
Дело: 20181100503760
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 20 март 2018 г.

Съдържание на акта

                                             РЕШЕНИЕ

 

                                                       гр.София, 09.09.2019 г.

 

                                                       В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Гражданско отделение, ІV-В състав в публичното заседание на двадесет и втори ноември през две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

                                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: Е.Иванова                         

                                                                                            ЧЛЕНОВЕ: Зл.Чолева

                                                                                                        мл.с.  Б.Петрова

при секретаря Т.Стоянова в присъствието на прокурора ..................... като разгледа докладва-ното от съдията в.гр.дело № 3 760 по описа за 2018 година и за да се произнесе, взе пред-вид следното:

              Производството е по реда на чл.258 – чл.273 от ГПК.

              С решение № 284508, постановено на 04.12.2017 г. по гр.д.№ 47 005/2017 г. по описа на СРС, ГО, 128 състав, с.О.е осъдена да заплати на С. с.П., ЕГН ********** на основание чл.49 във връзка с чл.45 от ЗЗД сумата 4 000,00 лева, представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди, вследствие на травма от падане на 18.09.2016 г. на тротоара на трамвайната спирка на пл.”Света неделя” в гр.София, ведно със законната лихва върху главницата от датата на подаване на исковата молба – 12.07.2017 г. до окончателното плащане.

              Със същия съдебен акт ответникът с.О.е осъден е осъден да заплати на основание чл.78, ал.6 ГПК по сметката на Софийски районен съд сумата 460,00 лева, от които: 160,00 лева – дължима държавна такса върху уважения размер на иска и 300,00 лева – направени по делото разноски за възнаграждение за вещо лице, както и сумата 5,00 лева – за служебно издаване на изпълнителен лист.

              Така постановеното съдебно решение е обжалвано от ответника с.О./СО/, гр.София. Във въззивна жалба се поддържа, че решението е неправилно, необосновано и противоречи на материалния закон, и е постановено въз основа на неправилна преценка на събрания по делото доказателствен материал. В жалбата се инвокирани доводи, че от анга-жираните доказателства не се доказва наличието на отговорност на СО за претърпяната от ищцата злополука, тъй като не са доказани по несъмнен начин елементите от фактическия състав на непозволеното увреждане; че събраните доказателства не установяват механизма на настъпване на инцидента и причинната връзка, която не се, а следва да се докаже. Сочи се, че неправилно СРС е кредитирал свидетелските показания в частта относно настъпването на инцидента, тъй като не са конкретни и достоверни, както и че този съд е постановил решението си въз основа на предполагаеми и противоречиви свидетелски показания. Оспорва твърденията, че вредите, които е претърпяла ищцата, а именно: фрактура /счупване – травма на пубиса /срамна кост/, се дължат на бездействие от страна на общината по отношение на поддържането и безопасното ползване на тротоарите. Наведени са доводи и че

Присъденият от първоинстанционният съд размер на обезщетението за неимуществени вреди е необосновано висок, несправедливо завишено е и не отговаря на принципа на справедли-вост по чл.52 ЗЗД, като решаващият орган следва да посочи какви са били неговите критерии при определяне на присъденото от същия обезщетение, а в дадения случай анализът на фактите е твърде лаконичен и неизчерпателен.

              Моли въззивния съд да постанови решение, с което да отмени изцяло атакуваното първоинстанционно решение в обжалваната част и да отхвърли изцяло иска като неосно-вателен и недоказан. При условията на евентуалност – в случай, че се приеме, че с.О.носи в някаква степен отговорност за настъпилите увреждания, моли да се намали присъденото обезщетение като необосновано завишено, като се отчете и степента на съпри-чиняване от страна на самата пострадала.

              В подадения в срока по чл.263, ал.1 ГПК отговор ищцата С. с.П.

., гр.София се поддържа, че жалбата е неоснователна, тъй като ищецът е доказал несъмнено в условията на пълно и главно доказване основателността на претенцията си. Заявява искане жалбата да бъде отхвърлена и да се потвърди атакуваното с нея решение.

              Софийски градски съд, като прецени доводите на страните и събраните по делото доказателства съгласно разпоредбите на чл.235, ал.2 ГПК и чл.269 ГПК, намира за устано-вено следното:

              Въззивната жалба е процесуално допустима – същата е подадена от процесуално легитимирана страна в производството, в срока по чл.259, ал.1 ГПК срещу подлежащ на въззивно обжалване съдебен акт.

              Съгласно нормата на чл.269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валид-ността на решението, а по допустимостта му – в обжалваната част, като по останалите въп-роси той е ограничен от наведените в жалбите оплаквания, с изключение на случаите, когато следва да приложи императивна материалноправна норма, както и когато следи служебно за интереса на някоя от страните – т.1 от Тълкувателно решение /ТР/ № 1/09.12.2013 г. по тълк. дело № 1/2013 г. на ОСГТК на ВКС.

              При извършената проверка настоящата инстанция намира, че атакуваното съдебно решение е валидно и процесуално допустимо в обжалвана част, както и че настоящият казус не попада в двете визирани изключения в ТР на ОСГТК на ВКС, поради което въззивният съд следва да се произнесе по правилността на решението по релевираните в жалбата доводи.

              Преценявайки основателността на жалбата с оглед наведените в нея оплаквания, от които съдът е ограничен съгласно нормата на чл.269, пр.2 ГПК, настоящият съдебен състав приема следното:

              Първоинстанционният съд е сезиран с претенция за заплащане на обезщетение за неимуществени вреди с правно основание чл.49 ЗЗД във връзка с чл.45 ЗЗД.

              В подадената искова молба ищцата С. с.П.,*** твърди, че на 18.09.2016 г. около 16,30 ч. на спирката на трамвая на площад „Света неделя” с код на същата 1307, стъпвайки на първото стъпало на първата врата до ватмана с десния си крак и при изнасяне на левия, установила, че кракът й е попаднал в дупка между тротоарните плочки и бордюра на тротоара, където липсват тротоарни павета и вследствие на невъзмож-ността си да извади крака, губи равновесие и пада с цялата си тежест на лявата си страна.  Сочи се поради невъзможността да стъпи на левия си крак и изпитваните болки са се обадили на т.112 и дошлата линейка я е откарала в УМБАЛ „Царица Йоанна ИСУЛ” ЕАД, където е установено счупване на пубиса /срамната кост/ и й е било проведено тридневно ле-чение в Клиниката по ортопедия и травматология. Сочи се и че след падането ищцата е била обездвижена на легло близо 4 месеца, което е наложило да бъде обслужвана по 24 часа на денонощието; че вследствие на злополуката са й причинени неимуществени вреди, изразя-ващи се в шок и страх от ходене навън без придружител, физически болки и страдания, неудобство от необходимостта да бъде обгрижвана, притеснения за възстановяването й, емо-ционален спад и намаляване на възможностите й за пълноценен живот. Навеждат се доводи и че за поддръжката и осигуряването на безопасното ползване на процесния тротоар отговор-ност носи С. община, която като негов собственик има задължението да го стопанис-ва и поддържа съгласно разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за общинската собственост – чл.3, ал.3, чл.5, ал.1 и ал.2 от ЗП, § 1, т.2 от ДР на ЗП, чл.31 от ЗП и чл.11 ЗОС. Релевират са съображения и че като не е поддържала тротоара в изправно състояние, без-опасно за използването му, с.О.носи отговорност за вредите, които могат да настъпят при ползване на тротоара, причинени от неизпълнението на задълженията на слу-жителите й да поддържат в изправност съоръжението.

              Моли съда да постанови решение, с което да осъди ответната община да й заплати обезщетение за твърдените вреди в размер на 4 000,00 лева, ведно със законната лихва от датата на завеждане на иска до окончателното заплащане на сумата и направените по делото разноски.            

              В подадения в срока по чл.131, ал.1 ГПК писмен отговор ответникът С. О., гр.София е оспорил изцяло предявения срещу нея иск и по основание и по размер. Оспорени са всички твърдени от ищцата обстоятелства и сочените от нея причини за настъп-ването на увреждането и неговия механизъм, както и тези, че вредите които е претърпяла ищцата, се дължат на бездействие от страна на общината по отношение на поддържането и безопасното ползване на тротоарите. Инвокирани са съображения, че общината не е пасивно материално-правно легитимирана да отговора по заявения иск; че от описаните в исковата молба събития и представените доказателства не произтича пряка и посредствена отговор-ност на с.О.за претърпяната от г-жа П. злополука; че не става ясно точно при какви обстоятелства са настъпили уврежданията от загубване на равновесието и падането на ищцата, както и че не е доказан и обединяващия елемент от фактическия състав на непозволеното увреждане – причинната връзка, която не се предполага. При условията на евентуалност, поддържа и че претендираното обезщетение е завишено и следва да бъде съоб-разено с принципа на справедливост и конкретните обстоятелства по делото.

              Извършвайки преценка на обстоятелствата по делото и събрания в първоинстан-ционното производство доказателствен материал въззивният съд намира, че не са налице ус-ловията за ангажиране отговорността на ответника в настоящия процес по предявения срещу него иск с правно основание чл.49 ЗЗД във връзка с чл.45 ЗЗД.

              Разглежданата отговорност по ЗЗД по своята правна същност има обезпечително-гаранционен характер и възниква по повод виновните и противоправни действия или без-действия, от които са причинени вреди на трети лица при или по повод изпълнението на възложена от ответника работа.

              В съответствие с правилото, регламентирано в нормата на чл.154, ал.1 ГПК, в тежест на ищцата по предявения осъдителен иск на визираното основание е да установи обстоятел-ствата, при които е настъпил поддържаният инцидент, което същата не е направила с анга-жираните пред СРС доказателства. 

              Събраните гласни доказателства – показанията на свидетелите С.М.Л.и О.П.П., по визираните въпроси не следва да бъдат кредити-рани. Същите са много общи и непълни, не съдържат никакви обективни данни относно на-чина на настъпване на събитието, което нито една от тях не е възприела лично. Свидетелката П. не е присъствала на мястото на инцидента, не възпроизвежда нейни лични впечатления от същия, а казаното й от самата ищца. Свидетелката Л.също не е видяла самото падане, тъй като е била с гръб към ищцата, когато то се е осъществило, като от друга страна показанията на тази свидетелка относно обсъжданите обстоятелства съдържат вът-решни противоречия, противоречия с други събрани по делото доказателства и възприети от самата свидетелка факти, и почиват на предположения. Въпреки, че след падането на ищцата последната сама й е казала, че се е подхлъзнала на бордюра и е паднала /за което ответникът не може да носи отговорност/, г-жа Л.поддържа, че „тя /С.П./ като да стъпи е попаднала в дупката“, което е нейно съждение, а не обективен факт. Сочи и че кракът на ищцата е бил „наврян“ там в една дупка, но от приетия снимков материал по делото се констатира, че образувалият се отвор на терена на мястото на инцидента от липс-ващите малки павенца е с незначителна ширина и дълбочина, които изключват пропадането на стъпало в него. Неотносимо към изложеното е възприятието на г-жа Лилова, че след съби-тието кракът на ищцата се е намирал в дупката, тъй като релевантен за дадения казус е въп-росът относно механизма на реализиране на инцидента, довел до тази последица, а не пос-ледната като самостоятелно обстоятелство.    

              Обсъжданите обстоятелства не се установяват и от приложените снимки на трамвай-ната спирка, направени от свидетелката О.П., тъй като последните са дока-зателство, с което се установява само обективното състояние на тротоара/острова на трам-вайната спирка на пл.“Света Неделя“ към посочения момент, но не и за други факти.

              Безспорно е, че пълно доказване може да се осъществи не само с преки доказателст-ва, такива които установяват пряко релевантния юридически факт, но и с косвени доказа-телства, стига косвените доказателства да са несъмнено установени, достоверни и да са в та-кава връзка с другите обстоятелства, че да установяват без съмнение главния факт /в т.см. решение № 226/12.07.2011 г. по гр.д.№ 921/2010 г. на ВКС, IV ГО, решение № 50/21.07.2017 г. по гр.д.№ 4 880/2014 г. на ВКС, IV ГО и др., постановени по реда на чл.290 ГПК/. За да се стигне чрез косвени доказателства до пълно доказване е необходима такава система от дока-

зателствени факти, обсъждането на които в тяхната взаимна връзка и при спазване на пра-вилата на логиката да бъде изключена друга възможност, освен осъществяването на твър-дения факт, каквато хипотеза в дадения случай не е налице /в г.см. е и съдебната практика, обективирана в решение № 841/19.01.2010 г. по гр.д.№ 3530/2008 г. на ВКС, ІV ГО, решение № 61/01.03.2016 г. по гр.д.№ 4578/2015 г. на ВКС, ІV ГО и др./.

              Неустановяването на обстоятелствата, при които е настъпил твърденият инцидент, изключват и възможността да се приеме, че е налице причинна връзка между евентуалното бездействие на служителите на ответника и твърдяната вреда. Този извод на съда не се обор-ва от заключението на приетата съдебно-медицинска експертиза. Действително експертът е обосновал становище, че констатираната при ищцата травматична увреда – счупване на срамната кост, подробно описана в експертизата и приложените по делото медицински доку-менти, е резултат от съприкосновението с тротоара и че се получава при падане върху плос-кост, каквато представлява настилката върху тротоара, тъй като в случая от значение е самата причина, поради която е настъпило това падане.  

              С оглед изложеното СГС, ГО, ІV-В състав намира, че поради липсата на кумула-тивната даденост на елементите от фактическия състав на разпоредбата на чл.49 ЗЗД, предя-вената от ищцата претенция за заплащане на обезщетение за неимуществени вреди по силата на този правен институт във връзка с процесното събитие се явява изцяло неоснователна.

              Поради несъвпадане на изводите на въззивната инстанция с тези на първоинстан-ционния съд относно изхода от разглеждането на спора, постановеното от СРС, ГО, 128 със-тав решение следва да бъде отменено като неправилно, като се постанови ново, с което искът по чл.49 във връзка с чл.45 от ЗЗД да бъде отхвърлен, ведно със законните последици.

              При приетия изход на спора право на разноски по чл.78, ал.1 ГПК се е породило в полза на жалбоподателя, но тъй като от страна на последния не е заявено искане за присъж-дането на такива, съдът не дължи произнасяне на това основание.

              На ответната страна не се дължат разноски по реда на чл.78, ал.3 ГПК.

              Воден от горното, Съдът

 

                                                        Р    Е    Ш    И:

 

                 ОТМЕНЯ изцяло решение № 284508, постановеното на 04.12.2017 г. по гр.д.№ 47 005/2017 г. по описа на СРС, ГО, 128 състав, като неправилно, вместо което ПОСТАНО-ВЯВА:

 

             ОТХВЪРЛЯ предявения от С. с.П., ЕГН **********,*** срещу с.О.с адрес на управление: гр. София, ул.”*******иск с правно основание чл.49 във връзка с чл.45 от ЗЗД за зап-лащане на сумата 4 000,00 лева, представляваща обезщетение на неимуществени вреди, при-чинени вследствие на падането й на 18.09.2016 г. около 16,30 часа на трамвайната спирка на площад „Света Неделя”, с код на спирката 1307, заедно със законната лихва върху нея, счи-тано от 12.07.2017 г., като неоснователен.

 

             Решението не подлежи на касационно обжалване на основание чл.280, ал.3, пр.1   ГПК.

 

 

 

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ:                        ЧЛЕНОВЕ: 1.                                 2.