Решение по дело №359/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260969
Дата: 1 ноември 2021 г. (в сила от 9 декември 2022 г.)
Съдия: Кръстина Любенова Димитрова
Дело: 20205300100359
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 13 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

 

                                Р Е Ш Е Н И Е №260969

 

                                      гр.Пловдив, 01.11.2021г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ХV граждански състав, в публичното заседание на четиринадесети октомври две хиляди двадесет и първа година  в състав:

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:  КРЪСТИНА ДИМИТРОВА

 

СЕКРЕТАР: ТОДОРКА МАВРОДИЕВА, като разгледа докладваното от съдията  гр.д.№359  по описа за 2020г., намира за установено следното:

 

  Предявени са субективно съединени искове с правно основание чл.87, ал.3 от ЗЗД.

Делото е образувано по искова молба на Г.Р.П., ЕГН ********** *** и Б.Р.П., ЕГН ********** *** против А.С.К., ЕГН ********** *** хода на производството е починал ищеца Г.Р.П. и на негово място е конституирана като наследник неговата дъщеря Г.Г.П., действащата като непълнолетна лично и със съгласието на М.Н.Х..

Ищците твърдят, че са единствените наследници по закон на тяхната леля П.Г.Й., починала на **.**.****г.. С нотариален акт №18, т.І, н.д.№18 от 30.03.2016г. наследодателката прехвърлила на ответника К. правото на собственост върху следния недвижим имот: самостоятелен обект в сграда с идентификатор №*****.***.***.*.*по кадастралната карта и кадастралните регистри на гр.***, с административен адрес: гр.***, ул.“***“№**, ет.*, разположен в сграда 1 в поземлен имот с идентификатор №*****.***.***, с предназначение – жилище, апартамент, със застроена площ 87.70 кв.м., представляващ целия първи етаж от сграда със самостоятелен вход, при граници: на същия етаж – няма; под обекта – няма; над обекта - №*****.***.***.1.2, ВЕДНО с 1 / 2 ид.част от общите масти на сградата, ВЕДНО с 2 / 3 ид.части от дворното място, в което е построена сградата, съставляваща поземлен имот с идентификатор №*****.***.*** с площ от 1444 кв.м., трайно предназначение на територията – урбанизирана; начин на трайно ползване – ниско застрояване до 10м; при граници имоти с номера: №*****.***.***, №*****.***.***, №*****.***.***, №*****.***.***, №*****.***.***, №*****.***.***, №*****.***.***, №*****.***.***. Ответникът като преобретател поел задължението когато възникне необходимост за П.Й.да осигури човек, който да полага необходимите грижи и плаща за тези грижи, да плаща консумативните разходи за имота – данъци и телефон, както и да осигурява нормални условия на живот, какъвто е водила до момента, като задължението може да се изпълнява  лично или от трето  лице.

Твърди се, че ответникът изобщо не е изпълнявал поетите задължения по договора. Същевременно П.Й. се нуждаела от грижи и издръжка – била е трудно подвижна, страдала от световъртеж, отоци на крайниците и сърдечен проблем. Живеела в мизерия и сред боклуци, тъй като не можела да поддържа сама лична хигиена. През м.януари и м.февруари 2019г. поради натрупани неплатени сметки за електричество, същото било спряно в жилището й, а съседи я снабдявали с дърва за отопление. От съседи получавала и други грижи – храна, парични средства, лекарства. На 29.10.2019г. съседка намерила П. паднала в дома й в безпомощно състояние. След това била отведена в болница, където на **.**.****. починала.

По изложените в исковата молба подробни съображения от съда се иска да постанови решение, с което да развали алеаторния договор до размера на наследствените права на всеки ищец – по 1 / 2 идеална част за всеки от тях.

В срока по чл.131 от ГПК ответникът чрез пълномощника си е подал  писмен отговор, с който застъпва становище за неоснователност на исковете. Оспорва твърденията, че не е изпълнявал договорните си задължения и че Й. нямала ток в жилището. Твърди, че неплатена сметка за телефона на наследодателката е останала, тъй като при изтичане на срока на договора с мобилния оператор, тя отказала да отиде в офиса. Й. искала да живее сама и с вещите на близки хора, които за нея били спомен и не разрешавала да се изнасят или изхвърлят. Поради това жилището било поддържано в добро състояние, при съобразяване с емоциите на кредитора. Ответникът поддържа още, че винаги е предоставял на Й. финансови средства, когато е имала нужда, давал е пари за консумативни разходи, защото тя сама е искала да плаща; когато постъпила в болница, той я посещавал всеки ден и поискал да остави човек при нея, но лекарите не разрешили. Със свои средства е посрещал всички нужди на прехвърлителката и тя не е имала претенции за друг вид или обем от грижи. По същество излага доводи, че неизпълнението на неговите задължения е незначително с оглед интереса на кредитора.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в съвкупност, намира за установено следното:

С нотариален акт за покупко-продажба на недвижим имот №18, т.І, дело №18/30.03.2016г. на нотариус С.П., П.Г.Й. е прехвърлила на А.С.К. описаният в исковата молба недвижим имот, представляващ жилище на първи етаж от къща в гр.***, ул.”***”№**, ведно с идеални части от дворното място. Срещу прехвърленото право на собственост преобретателят е поел следното задължение: когато възникне необходимост за П. Й., да осигури човек, който да полага необходимите грижи и плаща за тези грижи, да плаща консумативните разходи на имота – данък сгради, такса смет и телефон, както и да осигурява нормални условия на живот, какъвто е водила до момента. Посочено е, че това задължение може да се изпълнява лично или при невъзможност от трето лице.  Прехвърлителката е запазила право на лично пожизнено и безвъзмездно право на ползване на жилището.

Видно от представените удостоверения за наследници, П.Г.Й. е починала на **.**.****г., а ищците са нейни единствени наследници по закон.  

Разпитаните по делото свидетели А.К.Т.и Д.В.Т., живеещи в съседство на процесния имот, добре познават историята на П.Й./Т. е нейна племенница, живееща на втори етаж от къщата, а Т. живее в съседен имот/. С показанията им, които съдът възприема като обективни, кореспондиращи си и непротиворечиви, се установява по безспорен начин, че от 2016г. до смъртта й през м.ноември 2019г. Й. е живяла сама в бедност и при крайно лоши битови условия. Била трудно подвижна, не можела да поддържа личната си хигиена, да приготвя храната си, да се къпе; в жилището й било пълно с боклуци, фекалии, мъртви гризачи. Свидетелите, както и други съседи я наглеждали в продължение на години, носели й храна, при необходимост и лекарства. До смъртта на жената никой от тях не е виждал ответника в имота. В края на м.октомври 2019г. свидетелите намерили П. паднала на земята в стаята й в безпомощно състояние. Обадили на Бърза помощ,  на полицията и на социалната служба. В крайна сметка тя била приета в болница, където след броени дни починала. Тези показания дават основание да се приеме, че по време на действие на алеаторния договор, кредиторът Й. е имала нужда от ежедневни и постоянни грижи с оглед възрастта и здравословното й състояние.

Ответникът не доказва по безспорен начин, че при наличие на възникналата нужда е изпълнявал поетите по договора задължения. Според свидетеля Г.С.ответникът и неговата майка са полагали грижи за Й. – направили със свои средства нова стълба за улеснение на придвижването й, сменяли стари фасонки и електрически крушки, сложили бойлер и печка, купили телефон, подрязвали лозите в двора, брали гроздето; майката носила храна. Когато приели П. в болница, свидетелят съобщил това на К., който впоследствие организирал погребението. Свидетелката С.Р.И.. /майка на ответника/ също твърди, че са полагали описаните от С. грижи. В същото време в показанията на свидетелката има множество признания на факти, които подкрепят твърденията на ищците, а именно: за това, че Й. не е получавала необходимата помощ за поддържане на личната хигиена – „аз й купих юрган и две одеала, които тя ги направи на нищо с тази урина, миришеха на урина и аз ги махнах”, „в рамките на един месец веднъж – два пъти съм чистила, но не съм чистила всеки ден”, „оказвала съм помощ в личната й хигиена, но много малко”; за това, че ответникът не е осигурявал ежедневно храната, от която е имала нужда – „аз й приготвях в кутия храна. По два пъти в седмицата да отида, то й беше достатъчно. В периода, в който аз бях в чужбина, синът ми се грижеше за храната. Той е ходил при П. или вечерта по тъмно, или в неделя е носил, или се е обаждал на Г.”. Отделно от горното за немалки периоди по време на действие на атакувания договор, свидетелката И. не е била в България, което е видно от представеното удостоверение от ОД на МВР – Пловдив, Сектор „Български документи за самоличност”.  

Двамата свидетели на ответната страна заявяват, че П.Й.не е била оставяна без ток в жилището, което се опровергава от съдържанието на представената по делото справка от „ЕВН България Електроснабдяване”ЕАД, съгласно която електрозахранването в жилището на ул.”***”№**, ет.* е било прекъсвано, поради просрочени задължения множество пъти, а именно за периодите: 24.10.2019г. – 01.08.2020г., 25.07.2019г. – 08.08.2019г., 26.02.2019г. – 07.03.2019г., 22.01.2019г. – 07.02.2019г., 28.08.2018г. – 10.09.2018г.

При така събраните доказателства се налага извода, че исковете са основателни и следва да се уважат, като договорът за издръжка и гледане следва да се развали изцяло, тъй като ответникът е неизправна страна. Постоянна и непротиворечива е съдебната практика по въпроса каква е дължимата грижа от страна на длъжника по алеаторния договор. Тази грижа трябва да е постоянна и ежедневна за целия период на договора и да включва всичко необходимо, от което има нужда кредитора, за да води един нормален живот – храна, облекло, светлина и топлина, плащане на сметки, осигурена хигиена и здравно обслужване. Установи се в настоящия случай, че прехвърлителката е получавала само една малка част от дължимото; грижите за нея от страна на ответника и майка му са били за части от периода, непълни и неотговарящи по адекватен начин на нуждите; нещо повече – ответникът е допуснал няколко пъти в рамките на една календарна година в жилището й да няма електричество, поради неплатени сметки; допуснал е тя да изпадне в безпомощно състояние, последвано от летален изход.

 На основание чл.78, ал.1 ГПК ответникът следва да заплати общо на ищците направените по делото разноски, които се констатираха в размер на 3 554,97 лева, от които: 10,00 лева – такса за съдебни удостоверения, 36,00 лева – такса за преписи, 708.97 лева – държавна такса, 2 800,00 лева – платено адвокатско възнаграждение.

По изложените мотиви съдът                                                           

 

                                                 Р Е Ш И:

 

          РАЗВАЛЯ изцяло договор за прехвърляне на недвижим имот срещу задължение за издръжка и гледане, обективиран в нотариален акт №18, т.І, рег.№671, дело №18 от 30.03.2016г. на нотариус С.П., с който П.Г.Й., ЕГН ********** е прехвърлила на А.С.К., ЕГН ********** следния недвижим имот: самостоятелен обект в сграда с идентификатор №*****.***.***.*.*по кадастралната карта и кадастралните регистри на гр.***, с административен адрес: гр.***, ул.“***“№** ет.*, разположен в сграда 1 в поземлен имот с идентификатор №*****.***.***, с предназначение – жилище, апартамент, със застроена площ 87.70 кв.м., представляващ целия първи етаж от сграда със самостоятелен вход, при граници: на същия етаж – няма; под обекта – няма; над обекта - №*****.***.***.1.2, ВЕДНО с 1 / 2 ид.част от общите масти на сградата, ВЕДНО с 2 / 3 ид.части от дворното място, в което е построена сградата, съставляваща поземлен имот с идентификатор №*****.***.*** с площ от 1444 кв.м., трайно предназначение на територията – урбанизирана; начин на трайно ползване – ниско застрояване до 10м; при граници имоти с номера: №*****.***.***, №*****.***.***, №*****.***.***, №*****.***.***, №*****.***.***, №*****.***.***, №*****.***.***, №*****.***.***.

ОСЪЖДА А.С.К., ЕГН ********** *** да заплати общо на Б.Р.П., ЕГН ********** *** и Г.Г.П., ЕГН **********, действаща като непълнолетна лично и със съгласието на М.Н.Х. и двете от гр.***, ул.”*** ***”№*, направените по делото разноски в размер на 3 554,97 лева.

Решението подлежи на обжалване пред Пловдивски апелативен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

                                          ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: