Определение по дело №1690/2018 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 391
Дата: 21 юни 2019 г. (в сила от 2 ноември 2019 г.)
Съдия: Кирил Хаджитанев
Дело: 20184110201690
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 септември 2018 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

№ .............

 

гр. В. Търново, 21.06.2019 г.

 

         Великотърновски районен съд, четвърти състав, наказателна колегия, в закрито заседание на 19.04.2019 год. в следния състав:

                                              

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: КИРИЛ ХАДЖИТАНЕВ

 

като разгледа докладваното от съдията АНД № 1690 по описа за 2018 год., намери за установено следното:

         Производство по реда на чл.63, ал.2 от ЗАНН.

         Производството е образувано по постъпила жалба от З.И.Д. с ЕГН ********** срещу Глоба с Фиш серия М № 0939729 от 26.07.2018 год., съставен от Искрен Здвравков Вантев – МПИ в РУ В. Търново при ОД на МВР - В. Търново, с който за допуснато нарушение по чл. 6, ал.1 от ЗДвП, на основание чл. 186 вр. с чл. 183, ал.1, т.1 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 20.00 лева.

         С жалбата се иска отмяна на обжалвания фиш като незаконосъобразен.

         Съдът намира, че така депозираната жалба е недопустима, поради което следва да бъде оставена без разглеждане и производството по делото бъде прекратено, по следните съображения:

         Съгласно разпоредбата на чл. 186, ал. 1 от ЗДвП за административни нарушения, които са установени в момента на извършването им и за които не е предвидено наказание лишаване от право да управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки, на мястото на нарушението може да бъде наложена с фиш глоба или в минималния размер, или в размера, посочен в административно-наказателната разпоредба за съответното нарушение.

         Съгласно чл. 186, ал. 3 от ЗДвП фиш за неправилно паркирано моторно превозно средство може да се издаде и в отсъствие на нарушителя (какъвто е и конкретния случай). В този случай фишът се издава на собственика на моторното превозно средство, като първият екземпляр от фиша му се изпраща, а вторият и третият екземпляр остават за съхранение в службата за контрол. Към моторното превозно средство се закрепва уведомление, в което се посочват мястото и времето на нарушението, моторното превозно средство, с което е извършено нарушението, нарушените разпоредби, размерът на глобата, срокът, сметката или мястото за доброволното й заплащане. Закрепването на уведомлението към моторното превозно средство се смята за връчване на фиша.

         Съгласно разпоредбата на чл. 186, ал. 2 от ЗДвП на лице, което оспорва извършеното от него нарушение или размера на наложената му глоба или откаже да подпише фиша, се съставя акт. Оспорването следва да бъде насочено спрямо административно наказващия орган, съставил фиша. Своевременно предприетото оспорване, изключва възможността, фишът сам по себе си, да породи каквито и да е правни последици по отношение на неговия адресат. Обратно, за издателя на фиша, то създава задължение или да състави акт за установяване на административно нарушение или пък да откаже да състави такъв акт. Съответно, ако бъде съставен АУАН, то същият заедно с цялата преписка, следва при условията на чл. 44, ал. 3 от ЗАНН да бъде изпратен на съответния компетентен наказващ орган. Едва ако бъде издадено наказателно постановление, то вече ще може да бъде обжалвано от неговия адресат пред съда по реда на Раздел V от ЗАНН.

         В конкретния случай процесният фиш е издаден в хипотезата на чл. 186, ал. 3 от ЗДвП и не е сред актовете, които подлежат на съдебен контрол. Нормата на чл. 59, ал. 1 от ЗАНН изрично предвижда, че на обжалване пред съд подлежат наказателните постановления и електронните фишове. Обхватът на актовете подлежащи на съдебно обжалване, не може да бъде разширяван. В този смисъл съдът приема, че наложената глоба с фиш не подлежи на съдебен контрол.

         В конкретния случай доколкото в жалбата се съдържа изрично оспорване на издадения фиш с доводи за липса на извършено административно нарушение, компетентният орган следва да извърши преценката по чл. 186, ал. 2 от ЗДвП - дали са налице основания за образуване на административно-наказателно производство. Липсата на такава преценка сочи на неприключило производство по повод оспорения фиш.

         Предвид изложеното настоящия съдебен състав намира, че жалбата следва да бъде върната на Началника на Сектор "ПП" при ОД на МВР - В. Търново, който да се произнесе по реда на чл. 186, ал. 2 от ЗДвП, т. е. налице ли са основания за съставяне на АУАН, респ. за издаване на НП.

         Предвид изложеното и на основание чл. 63, ал. 2 от ЗАНН, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

         ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ като недопустима жалбата, подадена от З.И.Д. с ЕГН ********** срещу Глоба с Фиш серия М № 0939729 от 26.07.2018 год., с който за допуснато нарушение по чл. 6, ал.1 от ЗДвП, на основание чл. 186 вр. с чл. 183, ал.1, т.1 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 20.00 лева.

         ПРЕКРАТЯВА съдебното производството по АНД № 1690/2018 год. по описа на ВТРС.

         ВРЪЩА административно-наказателната преписка на Началника на Сектор "Пътна полиция" при ОД на МВР - В. Търново за довършване на административно-наказателното производство.

         ПРЕПИС от определението да се изпрати на страните.

         ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Административен съд - гр. Велико Търново в 7-дневен срок от съобщаването на страните

                                                       

 

                                     

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: