Решение по дело №2496/2020 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 260109
Дата: 31 август 2020 г. (в сила от 7 януари 2021 г.)
Съдия: Петя Кръстева Георгиева
Дело: 20202120202496
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 юни 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

РЕШЕНИЕ  

 

№ 260109, 31.08.2020г.,  гр.Бургас

В ИМЕТО НА НАРОДА

       Бургаският районен съд, осми наказателен състав,

на четвърти август, две хиляди и двадесета,

в публичното заседание в следния състав :

                                                                                 Председател :    Петя   Георгиева

Секретар : Гергана Стефанова

Прокурор : …………………….

като разгледа докладваното от съдия Георгиева наказателно административен характер дело номер 2496 по описа на съда за 2020 година, за да се произнесе  взе предвид следното :

 

      Производството по делото е образувано по повод жалбата на адв.Х.К. от БАК като пълномощник на В.И.К. ЕГН ********** с адрес *** против наказателно постановление № 522/ 16.06.2020г., издадено от директора на Регионална дирекция по горите- Бургас, с което за нарушение на чл.213, ал.1, т.1 от Закона за горите / ЗГ/  на основание чл.266, ал.1 от ЗГ, на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 700 лева и на основание чл.273, ал.1 от ЗГ са отнети в полза на държавата вещите предмет на нарушението - 20 пр.куб.м. дърва за огрев от дървесен вид дъб и цер и вещта, средство на нарушението товарен автомобил „*“ с рег.№ *************. В жалбата се сочат доводи за незаконосъобразност, като се иска отмяна на обжалваното постановление.

   Жалбата е допустима, тъй като е подадена от надлежна страна в преклузивния срок за обжалване.   

   Съдът, като взе предвид изтъкнатите в жалбата доводи, прецени доказателствата по делото и съобрази закона, в контекста на правомощията си по съдебния контрол, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

   На 09.06.2020г. на жалбоподателя е съставен акт за установяване на административно нарушение за това че на същата дата 09.06.2020г. в землището на с.Индже войвода, на пътя, местност „Босна“- с.Близнак в близост до подотдел ***:в на ОГТ гр.Созопол е съхранявал натоварени на товарен автомобил „*“ с рег.№ ********** 20 пр.куб.м. дърва за огрев от дървесен вид дъб и цер и вещите без да са маркирани с контролна горска марка в нарушение на чл.213, ал.1, т.1 от ЗГ.

   Съставеният акт е в съответствие с разпоредбата на чл.42 от ЗАНН и е подписан от жалбоподателя. В срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН са депозирани писмени възражения по акта от пълномощника на жалбоподателя.  

   Административнонаказващият орган е приел фактическите констатации по акта за доказани и е издал обжалваното постановление, с което за нарушение на чл.213, ал.1, т.1 от Закона за горите / ЗГ/  на основание чл.266, ал.1 от ЗГ на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 700 лева и на основание чл.273, ал.1 от ЗГ са отнети в полза на държавата вещите предмет на нарушението - 20 пр.куб.м. дърва за огрев от дървесен вид дъб и цер и вещта, средство на нарушението товарен автомобил „*“ с рег.№ **********.

    Наказателното постановление е издадено от компетентен административно-наказващ орган. От формална страна са налице реквизитите по чл.57, ал.1 от ЗАНН. Вмененото във вина на жалбоподателя нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща му да разбере в какво е обвинен и срещу какво се защитава, като при реализиране на административнонаказателната му отговорност не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

     Така установената фактическа обстановка се доказва от събраните по делото гласни доказателства - свидетелските показания на свидетелите В.К., С.К. и В. К., както и от приложените писмени доказателства, съдържащи се в административнонаказателната преписка.

   Между така събраните от съда доказателства няма противоречия, същите кореспондират помежду си и взаимно се допълват, поради и което съдът ги кредитира изцяло. Разпитаните свидетели категорично и непротиворечиво заявяват, че камиона на жалбоподателят е бил натоварен с дървесен материал- дъб и цер, който не е бил маркиран с контролна горска марка. Разпоредбата на чл.213, ал.1, т.1 от ЗГ забранява покупко-продажбата и други разпоредителни сделки, товаренето, транспортирането, разтоварването, придобиването, съхраняването и преработването на дървесина, немаркирана с контролна горска марка, съответно с производствена марка. Съхранявайки немаркирана дървесина 20 пр.куб.м. дърва за огрев от дървесен вид дъб и цер на товарния автомобил „*****“ с рег.№ ************ жалбоподателят е нарушил забраната по чл.213, ал.1, т.1 от ЗГ, като в случая е ирелевантно дали същият е имал устно разрешение за товарене от служител на РДГ-Бургас.

   От субективна страна деянието е извършено умишлено, тъй като жалбоподателят е бил наясно със забраната по чл.213, ал.1, т.1 от ЗГ, но въпреки това съзнателно е съхранявал натоварената на камиона дървесина без контролна горска марка.

    Настоящият съдебен състав намира, че нарушената правна норма е отнесена правилно към санкционната, тъй като деянието на жалбоподателя попада, именно в тази хипотеза на закона. Съгласно санкционната разпоредба на чл.266, ал.1 от ЗГ за административно нарушение по чл.213, ал.1, т.1 от ЗГ се предвижда наказание глоба от 50 до 3000 лева. Така наложеното наказание е определено правилно от административнонаказващия орган, като последният е отчел, както липсата на отегчаващи вината обстоятелства, така и на смекчаващи вината такива, като е наложил наказанието под средния размер, към предвидения минимум. Според съда така определеното наказание се явява адекватно за постигане целите на административните наказания.

   Настоящият съд намира, че и наказанието наложено на основание чл.273, ал. 1 от ЗГ с което предметът нарушението - 20 пр.куб.м. дърва за огрев от дървесен вид дъб и цер са отнети в полза на държавата е правилно и законосъобразно, като наказателното постановление в тази му част също следва да бъде потвърдено.

   Съдът счита обаче, че приложението на чл.273, ал.1 от ЗГ в частта, в която веща, послужила като средство за извършване на нарушението – товарен автомобил „*******“ с рег.№ *********** е отнет в полза на държавата е незаконосъобразно и не е отнесено правилно към санкционната норма на посочената по-горе разпоредба. При обсъждането на постановлението в тази му част, съдът взе предвид разпоредбата на чл.20, ал.4 от ЗАНН, според която отнемане на вещи не се допуска, когато стойността им не съответства на характера и тежестта на извършеното административно нарушение. В конкретния случай стойността на отнетия товарния автомобил „**“ с рег.№ ********* надвишава многократно стойността на 20 пр.куб.м. дърва за огрев от дървесен вид дъб и цер и в този смисъл стойността на отнетото в полза на държавата превозно средство не съответства по никакъв начин на характера и тежестта на извършеното нарушение от страна на жалбоподателя, поради което наказателното постановление в тази му част се явява необосновано и незаконосъобразно и следва да се отмени.

   Предвид горните съображения и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН Бургаският районен съд

                                                      Р Е Ш И:

    ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 522/ 16.06.2020г., издадено от директора на Регионална дирекция по горите-Бургас, с което за нарушение на чл.213, ал.1, т.1 от Закона за горите /ЗГ/  на основание чл.266, ал.1 от ЗГ на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 700 /седемстотин/ лева и на основание чл.273, ал.1 от ЗГ са отнети в полза на държавата вещите предмет на нарушението - 20 пр.куб.м. дърва за огрев от дървесен вид дъб и цер.

   ОТМЕНЯ наказателно постановление № 522/ 16.06.2020г., издадено от директора на Регионална дирекция по горите- Бургас в частта, в която на основание чл.273, ал. 1 от ЗГ е отнет в полза на държавата, като средство на нарушението товарен автомобил „*“ с рег.№ *********.

    Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок пред Административен съд гр. Бургас.

                                                                                   Председател:/П/

 

Вярно с оригинала:З.К.