Решение по дело №38/2020 на Окръжен съд - Ловеч

Номер на акта: 32
Дата: 13 март 2020 г. (в сила от 13 март 2020 г.)
Съдия: Иваничка Йорданова Константинова
Дело: 20204300900038
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 11 март 2020 г.

Съдържание на акта

                                 

                                     Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

                                                           

                                                             №.......

                        

                                                 гр.ЛОВЕЧ, 13.03.2020 г.

                                               

                                     В    И М Е Т О    Н А     Н А Р О Д А

 

 

 

ЛОВЕШКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД граждански състав в закрито съдебно заседание на тринадесети март две хиляди и двадесета година в състав:   

 

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:ИВАНИЧКА КОНСТАНТИНОВА

 

като разгледа докладваното от съдията т. дело №38 по описа за 2020 година,  за да се произнесе, взе предвид:

 

            Производството е по реда на чл.25,ал.4 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.

 

Производството пред ЛОС е образувано по повод жалба с вх.№ 20200305190013, подадена от „****” ЕООД, ЕИК ***, представлявано от управителя в.и.ц, чрез пълномощника  адвокат М.А. *** срещу ОТКАЗ………………… г. Агенция по вписванията по заявление вх.№ 20200225181233 за вписване на промени по партидата на дружеството.

Отказът е обжалван като незаконосъобразен.

Жалбоподателят излага, че текстът на чл.129, ал.1 ТЗ е категоричен, че изискването за отсъствие на задължения е изцяло относимо към прехвърляне на дялове на трето лице и това следва от граматическото тълкуване на нормата. В настоящата хипотеза се касае за прехвърляне на дружествени дялове между съдружници, поради което предвидените в тази разпоредба допълнителни изисквания не се прилагат. В тази връзка навежда доводи, основани на систематическото тълкуване на нормите на чл.129, както и на факта, че към законопроекта за изменение и допълнение на чл.129, ал.2 ТЗ не са изложени мотиви. Затова акцентира, че от актуалната редакция на чл.129, ал.2 ТЗ не може да се направи извод, че във всички случаи на прехвърляне на дялове е необходимо представяне на декларации. Сочи, че в случая страните по договора от 25.10.2019 г. са съдружници в дружеството от момента на неговата първоначална регистрация в ТР на 30.06.2015 г.

Моли да бъде отменен обжалвания отказ и да се дадат указания на длъжностното лице за вписване на промяната в обстоятелствата, заявена със Заявление образец А4 с вх.№ 20200225181233.

Съдът, като разгледа жалбата и приложените към преписката на Агенция по вписванията  писмени доказателства, намира за установено следното:

Жалбата  на „……” ЕООД с вх.№ 20200305190013 е подадена срещу отказ на Агенция по вписванията с рег.№ ……………… г. в срока по чл.25, ал.1 от ЗТР, поради което е допустима и  следва да се разгледа по същество.

От приложените по делото писмени доказателства се установява, че на 25.02.2020 г. адвокат М. М. А., като пълномощник на „……….” ЕООД е подал в електронна форма заявление по образец за вписване на промяна на обстоятелства по партидата на „………..” ЕООД, ЕИК ***–прехвърляне на дружествен дял, заличаване на съдружник, вписване на едноличния собственик на капитала и обявяване на актуален учредителен акт.

Заявлението е от името на лице, което е легитимирано да го подаде, според чл.15,ал.1, т.4 от ЗТРРЮЛНЦ и е по образец, съгласно приложение № А4 към чл.19 на Наредба № 1/14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел. Приложени са документи: решение на едноличния собственик на капитала, договор за прехвърляне на дружествен дял с нотариална заверка на подписите, декларация по чл.13, ал.4 ЗТРРЮЛНЦ, документ за внесена държавна такса.

На 27.02.2020 г. длъжностното лице по регистрация към Агенция по вписванията е дало указания на заявителя да представи декларация по чл.129, ал.2 ТЗ от управителя на дружеството в.и.ц и от праводателя Пенка Илиева Минкова.

Тъй като заявителят не е изпълнил указанията на дл.лице по регистрация, на 02.03.2020 година е постановен отказ № 20200225181233-2 за вписване на заявените обстоятелства по партидата на търговеца.

Жалбата е основателна.

В чл.21 ЗТРРЮЛНЦ е посочен обхватът на проверката, която длъжностното лице по регистрация следва да извърши и в случай, че не е налице някое от сочените обстоятелства, е в правото си да откаже заявеното вписване. В съответствие с изискването на чл.21 ЗТРРЮЛНЦ длъжностното лице е задължено да провери, въз основа на представените му документи, дали заявлението е подадено от легитимирано лице, дали заявеното за вписване обстоятелство съществува и дали съответствието му със закона се установяват от представените документи, съответно дали подлежащият на обявяване акт отговаря по външните си белези на изискванията на закона. Проверката на съда при обжалване на отказа също е ограничена в рамките на този обхват, съгласно чл.25 от ЗТРРЮЛНЦ.

„…………..” ЕООД е вписано в ТРРЮЛНЦ с ЕИК ***. С подаденото заявление до Агенция по вписванията- Търговски регистър и регистър на ЮЛНЦ жалбоподателят е направил искане за вписване на промяна на обстоятелства по партидата на търговското дружество- прехвърляне на дружествен дял, заличаване на съдружник и вписване на едноличен собственик на капитала и устав.

В чл.21 от НАРЕДБА № 1 от 14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел
(Загл. изм. – ДВ, бр. 77 от 2017 г., в сила от 1.01.2018 г.) са посочени документите, които се прилагат към заявлението за вписване на промяна на обстоятелствата по група "Основни обстоятелства". Видно е от приложените към заявлението документи, че заявителят е изпълнил изискванията на закона и наредбата, за да бъде извършено заявеното вписване. Според длъжностното лице по регистрация към заявлението не са приложени всички документи, които се изискват по закон и такъв необходим документ е декларацията по чл.129, ал.2 ТЗ от управителя на дружеството и  от праводателя, че няма  изискуеми и неизплатени задължения по ал.1 от ТЗ.

Съгласно чл.129, ал.1, изр.второ ТЗ прехвърлянето на дружествения дял от един съдружник на друг се извършва свободно, а на трети лица - при спазване на изискванията за приемане на нов съдружник и ако няма неизплатени изискуеми трудови възнаграждения, обезщетения и задължителни осигурителни вноски на работниците и служителите, включително и на работниците и служителите, трудовите правоотношения с които са прекратени до три години преди прехвърлянето на дружествения дял. В ал.2 е уредено, че прехвърлянето на дружествения дял се извършва с договор, сключен с нотариално удостоверяване на подписите и съдържанието, извършени едновременно, и се вписва в търговския регистър след представяне от управителя на дружеството и от праводателя на декларация по образец, че няма изискуеми и неизплатени задължения по ал. 1.

Граматическото и логическо тълкуване на тези разпоредби, налагат извода, че изискването за представяне на декларации по чл.129, ал.2 ТЗ е необходимо в случаите, когато се прехвърлят дружествени дялове на трети лица, но не и когато договорът за прехвърляне на дялове е сключен между съдружници. Това е така, защото в чл.129, ал.1  законодателят е използвал съюза „а” за да отграничи двете хипотези на прехвърляне на дялове -между съдружници и на трето лице, като в последния случай е предвидил кумулативното изискване за представяне на декларация, че няма неизплатени изискуеми трудови възнаграждения, обезщетения и задължителни осигурителни вноски на работници и служители..

Цитираната от длъжностното лице по вписванията разпоредба на чл.21, ал.3 т.10 от НАРЕДБА № 1 от 14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, следва да се прилага с оглед разпоредбите на чл.129 ТЗ, към които препраща. В тази норма са изброени необходимите документи за вписване на обстоятелства, свързани с приемане на нов съдружник, но настоящия случай не е такъв.

С оглед изложеното, съдът приема, че обжалваният отказ е незаконосъобразен и следва да се отмени, като се укаже на длъжностното лице при Агенция по вписванията, на основание чл.25,ал.5 ЗТРРЮЛНЦ, да извърши вписване на обстоятелства по партидата на „………” ЕООД, ЕИК ***, съгласно Заявление обр.А4 с вх.№ 20200225181233.

Воден от гореизложените съображения, съдът

 

                                            Р   Е   Ш   И  :

 

ОТМЕНЯ ОТКАЗ с рег.№ ………………-2/02.03.2020 година на длъжностното лице по регистрация към Агенция по вписванията, постановен по Заявление А4 вх.№ 20200225181233 за вписване на промени по партидата на „………….” ЕООД, ЕИК ***.

УКАЗВА на длъжностното лице по регистрацията  към Агенция по вписванията ДА ИЗВЪРШИ ВПИСВАНЕ по партидата на „………………” ЕООД, ЕИК *** промяна на обстоятелствата по Заявление А4 вх.№ 20200225181233.

Решението не подлежи на  обжалване.

Препис от решението да се изпрати на Агенция по вписванията, на основание чл.25, ал.5 ЗТРРЮЛНЦ.

                                                                 

                                                  ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: