Решение по дело №526/2014 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 371
Дата: 15 април 2014 г. (в сила от 8 май 2014 г.)
Съдия: Златка Ташева Илиева Петкова
Дело: 20145530200526
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 март 2014 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

     371                                         15.04.2014 г.              гр. Стара Загора

 

В  ИМЕТО   НА    НАРОДА

 

СТАРОЗАГОРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД                 ПЕТИ НАКАЗАТЕЛЕН състав

На 15 април                                                                                              2014 г.

В публично заседание в следния състав:

 

Председател: ЗЛАТКА ИЛИЕВА

 

Секретар: С.И.

Прокурор:  МИНЧО НИКОЛОВ

като разгледа докладваното от СЪДИЯ ЗЛАТКА ИЛИЕВА

АНД  № 526 по описа за 2014 година.

 

Р Е Ш И:

 

 

     ПРИЗНАВА нарушителката С.А.С. - родена на *** ***, бълг. гражданин, с начално образование, неомъжена, безработна, неосъждана, ЕГН **********, ЗА ВИНОВНА в това, че на 14.12.2013 г. в с. Хан Аспарухово, общ. Стара Загора, като родител, оставила малолетните си деца – ..., ЕГН: **********, ..., ЕГН: **********, ..., ЕГН: ********** и ..., ЕГН: **********, намиращи се под родителските й грижи, без надзор и достатъчно грижа, и с това създала опасност за тяхното физическо развитие- престъпление по чл.182, ал.1 от НК, като на основание чл.78А от НК Я ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност и и налага АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ - ГЛОБА в размер на 1000 лв. (ХИЛЯДА лева), която да се заплати в полза на Съдебната власт.

 

ОСЪЖДА нарушителката С.А.С. да заплати направените в хода на досъдебното производство – ДП № зм 52/2014г. по описа на Първо РУП разноски в размер на 100,00 лв. /сто лева/, която сума следва за бъде внесена по бюджетната сметка на ОД на МВР Стара Загора.

 

     РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване и протест в 15 дневен срок от днес пред Старозагорски окръжен съд.

    

 

                                                                                        

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Съдържание на мотивите

МОТИВИ по АНД № 526/2014г. на СтРС:

 

С постановление на Районна прокуратура от 20.03.2014г. е прекратено наказателното производство, водено срещу С.А.С., като е направено предложение до Районен съд Стара Загора за образуване на административно наказателно производство срещу С.А.С. за извършено престъпление по чл.182, ал.1 от НК и приложение на чл.78А от НК.

 

Нарушителката С.А.С.  – редовно призована, се явява лично в съдебно заседание.

 

Районна прокуратура Стара Загора, поддържа направеното предложение. Пледира за налагане на глоба в минималния, предвиден в закона размер.

 

От събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

 

Нарушителката С.А.С. е майка на четири деца - ... /род. на *** г./, ... /род. на род. на *** г./, ... /род. на *** г./ и ... /род. на *** г./. Всички деца са с неизвестен баща. С. отглеждала децата си заедно със съжителя си – св. Милен Руменов Миленов /на 35 г./ в дома си в с. Хан Аспарухово, общ. Стара Загора, ул.”Минзухар” № 27. Къщата се състояла от коридор и една стая, в която живеели всички от домакинството. Децата били отглеждани при лоши битови условия, често били недохранени и необлечени.

 

На 14.12.2013 г., около 16.00 часа, нарушителката С. оставила четирите си деца сами в къщата, без надзор и тръгнала заедно със съжителя си към гр. Стара Загора, с намерение да изтеглят от банкомат парите, които обвиняемата получавала ежемесечно като социална помощ за децата. До града се придвижили с автомобил, управляван от техен съселянин. След като изтеглили пари от банкомат, отишли да пазаруват на централния кооперативен пазар в гр. Стара Загора, като се забавили около един час. Когато тръгвали към града, трите по – малки деца спели, будно било само най – голямата дете – Стефан. След известно време най – малкото дете – Кънчо, се събудило. По това време в стаята имало горяща печка на твърдо гориво. Върху печката била поставена тенджера, с вместимост около четири литра, в която имало вода. Детето Стефан решило да измие бебето Кънчо, както бил виждал да прави майка им. Изсипал горещата вода от тенджерата в кофа и потопил краката на бебето в нея. След като Кънчо започнал да плаче силно, Стефан го завил в одеало и го отнесъл в дома на техни съседи, където помолил св. ... да го накърми, тъй като по това време тя също имала бебе. Св. Ибрям поела бебето, разгърнала одеалото и видяла, че било напълно голо. Глезените и стъпалата му били видимо изгорени – зачервени, като кожата от краката му буквално останала по одеалото и по дрехите на св. Ибрям. От видяното тя се изплашила силно, развикала се, взела бебето Кънчо и го изнесла пред дома си. В този момент там била св. ..., която видяла състоянието на детето. Тя незабавно сигнализирала по телефона в ЦСМП – Ст. Загора, но от там й поискали данни за детето, които тя не знаела. Тогава помолила техен съселянин, който посочва като „Мишо”, да ги откара заедно с пострадалото дете до болницата в гр. Стара Загора. Детето ... било хоспитализирано незабавно в отделението по детска хирургия към МБАЛ „Проф. д-р Ст. Киркович” – Стара Загора, където останало до 16.12.2013 г., след което било насочено към Клиниката по пластично – възстановителна и естетична хирургия /клиника по изгаряния/ при УМБАЛ „Св. Георги” - гр. Пловдив. Там детето останало на специализирано лечение до 27.12.2013 г., когато било изписано с окончателна диагноза:”Изгаряне на двете стъпала от II АБ-Ш степен 3,5 %...”.

 

Видно от заключението на изготвената по делото съдебномедицинска експертиза по писмени данни № 51/2014 г., при гореописания инцидент на 14.12.2013 г., малолетния постр. ... е получил следните травматични увреждания: изгаряне по двете стъпала от II АБ-Ш степен на обща площ от 3,5 % от повърхността на тялото. Според съдебния лекар, тези увреждания са от действието на висока температура и отговаряли да са получени по време и начин, описани по – горе – измиване с гореща вода. Причинено е временно разстройство на здравето, неопасно за живота, което има характер на лека телесна повреда по смисъла на чл.130, ал.1 от НК.

 

За осъществяването на състава на чл.182, ал.1 от НК е достатъчно бездействието на родителя, изразено в неполагане на грижи и в неупражняването на надзор, да създава само опасност за физическото, душевното или морално развитие на децата. За съставомерността на деянието дори не е необходимо установяване на реално настъпило увреждане /в този смисъл Решение № 475/20.10.1980 г. по Н.Д.№ 482/1980 г. на ВС/, каквото по настоящото производство е настъпило по отношение на едно от децата.

 

Горната фактическа обстановка съдът прие за безспорно установена от епикриза на УМБАЛ Св. Георги- Пловдив; протокол за предупреждение; доклад на Агенция за социално подпомагане Стара Загора; протокол за разпит на обв. С.С.; протокол за разпит на св. ...; протокол за разпит на св. ...; протокол за разпит на св. ...; протокол за разпит на св. ...; протокол за разпит на св. ...; протокол за разпит на св. ...; заключение на съдебномедицинска експертиза по писмени данни № 5182014г.; справка за съдимост на обвиняемата; декларация за СМПИС на обвиняемата; характеристична справка от 18.02.2014г.; удостоверение за раждане издадено въз основа на акта за раждане № 1048/04.06.2013г.; удостоверение за раждане издадено въз основа на акта за раждане № 0999/06.06.2011г.; удостоверение за раждане издадено въз основа на акта за раждане № 1200/01.07.2010г.; удостоверение за раждане издадено въз основа на акта за раждане № 2170/31.12.2007г.; история на заболяването

 

Съдът намира, че нарушителката С.А.С. е виновна в това, че на 14.12.2013 г. в с. Хан Аспарухово, общ. Стара Загора, като родител, оставила малолетните си деца – ..., ЕГН: **********, ..., ЕГН: **********, ..., ЕГН: ********** и ..., ЕГН: **********, намиращи се под родителските й грижи, без надзор и достатъчно грижа, и с това създала опасност за тяхното физическо развитие- престъпление по чл.182, ал.1 от НК.

 

При определяне вида и размера на адм. наказание, съдът се съобрази с двата принципа на наказателно правната ни система: принципа на  ЗАКОНОУСТАНОВЕНОСТ  и принципа  на  ИНДИВИДУАЛИЗАЦИЯ на наказанието.

 

Съгласно първия принцип в специалния текст на закона за престъпление по чл.182, ал.1 от НК, се предвижда наказание  лишаване от свобода до три години, както и обществено порицание.

 

Съгласно втория принцип - за индивидуализация на наказанието, съдът обсъди обществената опасност на деянието и дееца, мотивите му за извършване на престъплението, както и всички смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства по смисъла на чл. 54 НК.

 

Смекчаващо отговорността обстоятелства по отношение на нарушителя е чистото съдебно минало и направените самопризнания.

 

С оглед установената фактическа обстановка съдът прие, че са налице всички предпоставки на чл.78 А НК, тъй като нарушителят не е осъждан, от деянието не са причинени имуществени вреди, подлежащи на възстановяване.

 

Ето защо, освободи С.А.С. от наказателна отговорност и и наложи административно наказание - ГЛОБА в размер на 1000 лева. Съдът съобрази размера на определеното наказание и със семейното и материално състояние на нарушителката.

 

Водим от горните мотиви съдът постанови решението.

 

 

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: