Решение по дело №783/2020 на Окръжен съд - Русе

Номер на акта: 260055
Дата: 17 февруари 2021 г. (в сила от 17 февруари 2021 г.)
Съдия: Николинка Георгиева Чокоева
Дело: 20204500500783
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 29 декември 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е   

260 055

 

гр. Русе, 17.02.2021 г.

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

 

 

  Окръжен съд Русе гражданска колегия в публичното заседание на 12 февруари през две хиляди двадесет  и първа година в състав:

 

                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:    АНЕТА Г.

    ЧЛЕНОВЕ:    ТАТЯНА ЧЕРКЕЗОВА

                           НИКОЛИНКА ЧОКОЕВА

                               

           при секретаря ИВАНКА ВЕНКОВА като разгледа докладваното от съдия Чокоева  в. гр. д. № 783 по описа за 2020 година, за да се произнесе, съобрази следното: 

 

          Производството е по реда на чл. 258 ГПК.

           Постъпила е въззивна жалба от „Енерго - Про Продажби“ АД, ЕИК *********, чрез адв. Е.К. *** против решението, постановено по гр. д. № 1052/2019 г. на Русенския районен съд, с което е прието между страните, че ищците не дължат на „Енерго - Про Продажби“ АД, ЕИК *********  сумата в размер на 8907.25 лева, представляваща начислена стойност на електроенергия в резултат на корекция на сметката на обект на потребление в гр. Русе, за която сума е издадена фактура  и върху него са възложени направените по делото разноски. Твърди, че решението е незаконосъобразно и поради това неправилно поради нарушение на материалния и процесуалния закон. Иска отмяната му  и постановяване на ново решение, с което предявеният срещу него иск да бъде отхвърлен. Претендира разноски за двете инстанции.

           Въззиваемата страна Д.М.Г. и Н.К. *** вземат становище за неоснователност на жалбата. Иска решението да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно. Претендират разноски.

  Въззивната жалба е подадена от процесуално легитимирано лице в законоустановения срок и срещу подлежащ на съдебен контрол акт, поради което е допустима.

  При извършване на служебна проверка по реда на чл. 269 от ГПК настоящата инстанция констатира, че обжалваното съдебно решение е валидно, и с оглед обхвата на обжалването - и допустимо, а за да се произнесе по съществото на спора, съобразно наведените от страните доводи, взе предвид следното:   

 

 

 

 

           Липсва спор, че страните са в договорни отношения относно доставка и потребление на ел. енергия за обект, находящ се в гр. Русе

са констатирани показанията на дисплея на електромера /тарифи: 1.8.1, 1.8.2, 1.8.3, 1.8.4, 1.8.0/. Електромерът е демонтиран и на негово място е монтиран нов. Иззетият електромер е поставен в индивидуална опаковка, запечатана с пломба. Посоченият констативен протокол е съставен в отсъствие на абоната. Подписан е от актосъставителите и от двама свидетели.           

          От констативен протокол на БИМ, ГД "Мерки и измервателни уреди“, Регионален отдел Русе се установява, че при софтуерно четене е установена външна намеса в тарифната схема на електромера. Констатирано е наличие на преминала енергия в тарифа 3, която не е визуализирана на дисплея. Отбелязано е, че електромерът съответства на метрологичните характеристики и отговаря на изискванията за точност при измерването на електрическата енергия, като същият не съответства на техническите характеристики.

         Съставено е становище за начисление на електрическа енергия за една година, в което е посочено, че корекцията е извършена на основание констативния протокол, извършена техническа проверка и софтуерно прочитане на паметта на СТИ, при което е установено точното количество неотчетена ел. енергия.

Въз основа на цитираното становище е издадена фактура на стойност 8907.25 лв. с ДДС,, представляваща ел. енергия за процесния период.

        От заключението на проведената по делото СТЕ, поддържано в съдебно заседание от вещото лице, се установява, че към датата на извършване на проверката процесният електромер е бил в срок на метрологична годност. Показанието, "прочетено" в регистър 1.8.4 не е визуализирано на дисплея на измервателния уред. При нормалната му работа преминалата електроенергия през измервателната система се визуализира на дисплея през различните часови зони и се записва в енергийните регистри, съответно в регистър 1.8.1 – нощна енергия и в регистър 1.8.2 – дневна тарифа. В процесния обект отчитането е двутарифно, абонатът е битов. Другите два регистъра 1.8.3 и 1.8.4 при настройката на производителя не са активни, съответно не се визуализират на дисплея и не се отчитат. В настоящия случай е визуализирано само количеството ел. енергия, отчетено в часовите зони за дневна и нощна енергия. Показанието, записано в регистър 1.8.4 не е визуализирано на дисплея, което означава, че след като има налични показания в този регистър е налице нарушение на функционалността на СТИ.  Констатираната ел. енергия в тарифа 3 не се съдържа в сумарния регистър 1.8.0. Там е сборът на показанията за дневна и нощна тарифа. Остойностената ел. енергия, определена в становище за начисляване на електрическа енергия след "софтуерно прочитане" през оптичния порт на СТИ на регистър 1.8.3, който не е визуализиран при редовен отчет. Вещото лице обяснява, че няма информация за момента на настъпване на евентуалната софтуерна намеса /дали е настъпила преди повече от една година от датата на проверката и демонтирането на електромера или е настъпила през едногодишния процесен период/. Регистрите работят в режим на натрупване, като от тях се подава информация към текущия момент. Не се регистрират междинни резултати. Регистър 1.8.4 е самостоятелен регистър и към него е пренасочена ел. енергия с неизвестен времеви интервал. Вещото лице е посочило още, че технически е възможно за процесния период да бъде доставено количество енергия, което е първоначално отчетено и това, което е допълнително начислено. В експертизата е изяснено, че паричното остойностяване на начислената електроенергия е по подпериоди и съответно на цените, определени с решения на КВЕР.

При така установеното от фактическа страна, съдът прави следните правни изводи:

          Правилен и законосъобразен е изводът на първоинстанционния съд, че към датата на проверката на процесното СТИ, съществуващите договорни отношения между страните в настоящото производство се регламентират от Закон за енергетиката и ОУ по договора за доставка и продажба на електроенергия, одобрени с решение № ОУ–061 от 07.11.2007 г. на ДКЕВР /сега КЕВР/.

          Съгласно разпоредбата на чл. 83, ал. 1, т. 6 ЗЕ /в редакцията и́ след измененията в ДВ, бр. 38 от 08.05.2018 г., действаща към датата на процесната проверка/,  устройството и експлоатацията на електроенергийната система се осъществява съгласно норми, предвидени в правилата за управление, регламентиращи принципите на измерване, начините и местата за измерване, условията и реда за тяхното обслужване, включително реда и начините за преизчисляване на количеството електрическа енергия при установяване на неизмерена, неправилно и/или неточно измерена електрическа енергия или за която има измерени показания в невизуализиран регистър на средството за търговско измерване, реда и начина за обслужване на средствата за търговско измерване, както и създаването, поддържането и достъпа до регистрираните от тези средства база данни.

Към момента на извършване на проверката на процесното СТИ разпоредбите на ПИККЕ, приети от ДКЕВР с Протокол № 147/14.10.2013 г. /ДВ, бр. 98 от 12.11.2013 г./., са отменени изцяло /с Решение № 1500/06.02.2017 г. на ВАС, в сила от 14.02.2017 г. са отменени ПИКЕЕ с изключение на чл. 48 – чл. 51 и с Решение № 2315/2018 г. на ВАС, в сила от 23.11.2018 г. са отменени и разпоредбите от чл. 48 до чл. 51 вкл. на ПИККЕ от 2013 г./. Нови ПИККЕ са издадени от председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране и обнародвани в ДВ, бр. 35 от 30.04.2019 г.

При така изложеното, съобразявайки датата на извършената в конкретния случай проверка на СТИ, правилен и законосъобразен е изведеният от районния съд извод, че за ответника е съществувало законово основание за коригиране сметката на клиент при доказано неточно отчитане на потребената електрическа енергия, но не е имало действащи правила, по които това преизчисляване да се случи. Преизчислението е извършено по изцяло отменена методика, поради което същото е лишено от правно основание и искът на ищците се явява основателен, като следва да се отбележи, че претенцията на Н.К. е основателна и поради факта, че към момента на проверката и през периода, за който е начислена енергията същият не е бил нито ползвател, нито собственик на обекта, поари което не дъли плащане на сумата за процесния период.    

          Поради съвпадане на изводите на РОС с тези в обжалваното решение, последното следва да бъде потвърдено изцяло, включително и в частта за разноските.    

 С оглед изхода от делото в полза на ответниците по жалбата следва да се присъдят направените от тях деловодни разноски съобразно списъка по чл.80 от ГПК.

Съгласно чл.280 ал. 3 т. 1 пр. 2 ГПК решението не подлежи на касационно обжалване, защото в обжалваното решение съдът се е произнесъл по иск с цена на претенцията под 20000 лв., а с чл. 365 т. 1 ГПК е дадена дефиниция на търговския спор. Делото е по търговски спор, когато искът е с предмет право или правно отношение, породено или отнасящо се до търговска сделка, включително нейното неизпълнение или прекратяване и последиците от това. Предмет на настоящия спор е съществуването на отричано материално право. Спорът се основава на търговска сделка по смисъла на чл.286 ТЗ, която определя и търговския характер на делото. В този смисъл Определение № 600 от 3.07.2020 г. на ВКС по гр. д. № 879/2020 г., III г. о., ГК.

 

          Мотивиран така, Русенският окръжен съд

 

Р   Е   Ш   И  :

 

           ПОТВЪРЖДАВА Решение № 1318/22.07.2019 г., постановено по гр. д. № 1052/2019 г. на Русенския районен съд.

 ОСЪЖДА „Енерго - Про Продажби” АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.Варна, район „Владислав Варненчик”, Варна Тауърс – Г, бул. ”Владислав Варненчик” № 258, представлявано заедно от всеки двама членове на УС: Пламен Стоянов Стефанов, Яна Маринова Димитрова и Георги Коршия да заплати на Д.М.Г. и Н.К.К. сумата от 1000 лв. деловодни разноски за въззивното производство.

   Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:   

 

 

                                                        ЧЛЕНОВЕ: