Решение по дело №1789/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1391
Дата: 2 ноември 2021 г.
Съдия: Валентин Тодоров Пушевски
Дело: 20217050701789
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 август 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

      ………………… /02.11.2021 г., гр. Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

        

 АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ВАРНА, X – ти тричленен състав, в открито съдебно заседание, проведено на тридесети септември две хиляди двадесет и първа година в състав:

                                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ЕВГЕНИЯ БАЕВА

                                                                    ЧЛЕНОВЕ: РАЛИЦА АНДОНОВА

                                                                                      ВАЛЕНТИН ПУШЕВСКИ

 

   с участието на секретаря Добринка Долчинкова и прокурор Александър Атанасов, след като разгледа докладваното от съдия В. Пушевски КНАХД 1789 по описа за 2021 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

   Производството е по реда на чл. 208 от АПК във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

   Образувано е по касационна жалба на Дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна срещу Решение № 190 от 07.06.2021 г., постановено по НАХД № 1620 по описа за 2021 г. на Варненския районен съд, 27 състав, с което е отменено Наказателно постановление № 03 – 013087 от 22.07.2020 г., издадено от Директора на дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна, с което на основание разпоредбите на чл. 416, ал. 5 във вр. с чл. 414, ал. 3 от Кодекса на труда, на дружеството „Д.М.“ ЕООД, с ЕИК: ***, със седалище и адрес на управление: ***, е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 3000 лева за извършено нарушение на разпоредбата на чл. 62, ал. 1 във вр. с чл. 1, ал. 2 от Кодекса на труда.

Касаторът дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна намира първоинстанционното решение за неправилно и незаконосъобразно, като представя подробни аргументи в защита на своята позиция. Посочва, че св. В. сам е признал в своите показания, че е осъществявал дейност на територията на стопанисвания от дружеството „Д.М.“ ЕООД хотелски комплекс, като според касатора, елементите на правоотношението, което е възникнало между св. В. и дружеството „Д.М.“ ЕООД категорично го характеризират като трудово. Предвид този факт и предвид липсата на сключен трудов договор в изискуемата от закона писмена форма, според касатора дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна, дружеството „Д.М.“ ЕООД в качеството си на работодател, е извършило нарушение на разпоредбите на чл. 62, ал. 1 във вр. с чл. 1, ал. 2 от Кодекса на труда, поради което и следва да понесе административно – наказателна отговорност за своето поведение. Поради гореизложените съображения, касаторът дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна отправя молба за отмяна на първоинстанционното съдебно решение и постановяване на съдебен акт, с който да бъде изцяло потвърдено процесното наказателно постановление. Претендира също така присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Ответната страна дружеството „Д.М.“ ЕООД е депозирало чрез своя упълномощен процесуален представител адв. Т.М. *** отговор на касационната жалба, в който изразява мотивирано становище за неоснователност на същата, акцентирайки, че липсват доказателства за възникнало трудово правоотношение между дружеството, в качеството на работодател и св. В., доколкото не било уговорено между тях трудово възнаграждение. Поради гореизложените съображения, дружеството „Д.М.“ ЕООД моли за оставяне в сила на първоинстанционното решение и присъждане на сторените разноски за адвокатско възнаграждение в касационното производство.

В проведеното на 30.09.2021 г. открито съдебно заседание по КНАХД № 1789 по описа за 2021 г. на Административен съд – Варна, касаторът дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна не се представлява нито от законен, нито от процесуален представител, който да изрази становище в дадения ход на делото по същество, като в постъпило непосредствено преди провеждане на заседанието писмено становище, изготвено от процесуалния представител Началник отдел АИПО Д.О.се посочва, че се поддържа касационната жалба на посочените в нея основания.

В проведеното на 30.09.2021 г. открито съдебно заседание по КНАХД № 1789 по описа за 2021 г. на Административен съд – Варна, ответната страна „Д.М.“ ЕООД също не се представлява нито от законен, нито от процесуален представител, като на 29.09.2021 г. в деловодството на Административен съд – Варна са постъпили писмени бележки, изготвени от адв. Т.М., в които се заявява позиция за оспорване на касационната жалба и се отправя молба за оставяне в сила на първоинстанционното съдебно решение.

Участващият по делото прокурор от Окръжна прокуратура – Варна изразява позиция за неоснователност на касационната жалба и пледира да бъде оставено в сила решението на Районен съд – Варна.

 

Съдът, след като съобрази доводите и възраженията на страните и след преценка на събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Касационната жалба е подадена в срока, предвиден в разпоредбата на чл. 211, ал. 1 от АПК вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, изхожда от надлежна страна, поради което е допустима за разглеждане. Наведените доводи в същата представляват касационни основания по смисъла на чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 от НПК, приложим по препращане от разпоредбата на чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

Разгледана по същество, касационната жалба се явява основателна, поради следните съображения:

Производството пред Районен съд – Варна е образувано въз основа на въззивна жалба на дружеството „Д.М.“ ЕООД срещу Наказателно постановление № 03 – 013087 от 22.07.2020 г., издадено от Директора на дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна, с което на основание разпоредбите на чл. 416, ал. 5 във вр. с чл. 414, ал. 3 от Кодекса на труда, на дружеството е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 3000 лева за извършено нарушение на разпоредбата на чл. 62, ал. 1 във вр. с чл. 1, ал. 2 от Кодекса на труда.

С Решение № 190 от 07.06.2021 г., постановено по НАХД № 1620 по описа за 2021 г. на Варненския районен съд, процесното наказателно постановление е било отменено, като от фактическа страна е било установено следното:

Около 14:00 часа на 18.06.2020 г. св. М.К.Д.и св. Н.Й.З.– инспектори в дирекция „Инспекция по труда“ гр. Варна извършили проверка по спазване на трудовото законодателство в хотел „Преслав“, находящ се в к.к. „Златни пясъци“, стопанисван от дружеството „Д.М.“ ЕООД.

В хода на проверката на територията на хотелския комплекс, проверяващите инспектори установили св. И.Н.В., който изпълнявал трудови функции, свързани с техническата поддръжка на обекта.

Св. В. попълнил собственоръчно декларация, в която декларирал, че работи в хотел „Преслав“, декларирал работното си време, като признал, че няма сключен нито трудов, нито граждански договор с дружеството „Д.М.“ ЕООД, което стопанисвало търговския обект.

Приемайки, че правоотношението, което е възникнало между дружеството „Д.М.“ ЕООД и св. В. има трудово – правен характер и констатирайки, че липсва писмен трудов договор между страните, който да го регламентира, св. Д. преценила, че дружеството „Д.М.“ ЕООД в качеството си на работодател е извършило нарушение на разпоредбите на чл. 62, ал. 1 във вр. с чл. 1, ал. 2 от Кодекса на труда, поради което и на 16.07.2020 г. съставила акт за установяване на административно нарушение, с който санкционирала дружеството за нарушение на посочените нормативни разпоредби.

В предвидения в разпоредбата на чл. 44, ал. 1 от ЗАНН срок не постъпило писмено възражение срещу съставения АУАН, като на 22.07.2020 г. Директорът на дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна, приемайки идентична фактическа обстановка, като тази изложена в обстоятелствената част на АУАН, издал наказателно постановление, с което на основание разпоредбите на чл. 416, ал. 5 във вр. с чл. 414, ал. 3 от Кодекса на труда наложил на дружеството „Д.М.“ ЕООД административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 3000 лева за извършено нарушение на разпоредбите на чл. 62, ал. 1 във вр. с чл. 1, ал. 2 от Кодекса на труда.

За да отмени наказателното постановление, Районен съд – Варна е приел, че в случая липсват категорични доказателства, които да установят, че между дружеството „Д.М.“ ЕООД и св. В. към момента на проверката от страна на инспекторите от дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна е възникнало и е съществувало трудово правоотношение.

Този извод на първоинстанционния съд е неправилен и не може да бъде споделен от касационната инстанция.

Безспорно обстоятелство е, че св. И.Н.В. е бил установен по време на проверката на територията на хотелския комплекс „Преслав“, където по негови собствени думи се е занимавал с това да обходи стаите и помещенията на сградата, в която се помещава хотела и да види, и прецени какви консумативи и материали във връзка с поддръжката на хотела има необходимост да се закупят.

Следва да се подчертае, че тази задача той не е извършвал по свое собствено усмотрение, а му е била разпоредена от И.Н.Д., който сам е декларирал пред инспекторите от дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна, че е управител на хотел „Преслав“, поради което и е напълно обосновано да се приеме, че към момента на извършване на проверката от страна на инспекторите от дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна св. В. е изпълнявал трудови функции.

Едно от основните задължения на работника/ служителя, регламентирано в разпоредбата на чл. 124 от Кодекса на труда е именно да изпълнява работата, която му е възложена от неговия работодател, а в случая в ранните следобедни часове на 18.06.2020 г. св. В. е изпълнявал работа, възложена му именно от дружеството „Д.М.“ ЕООД и в полза на същото това дружество, поради което и единствения обоснован извод, който може да се приеме е, че към този момент между дружеството и св. В. е било възникнало трудово правоотношение.

Дружеството няма право да възлага извършването на трудови функции, без да е подписало трудов договор с лицето – негов работник/ служител, предвид разпоредбата на чл. 62, ал. 1 от Кодекса на труда, поради което и със своето поведение на 18.06.2020 г. дружеството „Д.М.“ ЕООД е нарушило посочената нормативна разпоредба, поради което и следва да бъде ангажирана неговата административно – наказателна отговорност.

Самият св. В. лично е попълнил декларация пред инспекторите от дирекция „Инспекция по труда“ гр. Варна, в която е декларирал договореното с неговия работодател работно време, почивните дни през седмицата, които са все елементи на трудово правоотношение, като св. В. е допълнил, че му е било обещано след няколко дни да бъде сключен и трудов договор, което де факто се е случило на 22.06.2020 г.

Основното възражение на дружеството, което е било прието за основателно от първоинстанционния съд, а именно, че към датата 18.06.2020 г. между страните все още не е бил уговорен конкретен размер на трудовото възнаграждение, не може да бъде споделено за състоятелно от настоящата инстанция. Съгласно Кодекса на труда всяка трудова дейност е възмездна, така, че липсата на съвсем конкретна уговорка за размера на възнаграждението не може да опровергае извода за наличието на трудово правоотношение и респ., че в случая е била нарушена разпоредбата на чл. 62, ал. 1 от Кодекса на труда.

По отношение индивидуализирането на административното наказание, според съда съвсем необосновано и немотивирано административно – наказващият орган е наложил административно наказание в размер над предвидения в закона минимум – 1500 лева. При индивидуализиране на наказанието съдът отчита като смекчаващо вината обстоятелство, че в административно – наказателната преписка не се съдържат данни дружеството „Д.М.“ ЕООД да е санкционирано за подобни нарушения на трудовото законодателство, което мотивира съдът да приеме, че нарушението е извършено за първи път. Като съобрази, че нарушението е извършено при наличие на смекчаващо отговорността обстоятелство, съдът счита, че определеното към минималния размер наказание се явява справедливо и напълно съответстващо на целите, предвидени в разпоредбата на чл. 12 от ЗАНН. Още повече, че няколко дни след извършване на проверката, дружеството е сключило трудов договор в писмена форма със своя работник/ служител св. В., което обстоятелство също следва да се съобрази при преценката за тежестта на процесното административно нарушение.

  Поради гореизложените съображения, съдът намира, че следва да отмени първоинстанционното съдебно решение и да постанови решение, с което да измени размера на процесното наказателното постановление, издадено на 22.07.2020 г. от Директора на дирекция „Инспекция по труда” – гр. Варна, редуцирайки го от 3000 лева на предвидения в Кодекса на труда минимален размер от 1500 лева.

С оглед изхода на делото и въз основа на разпоредбите на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН и чл. 27е от Наредбата за заплащане на правната помощ, на касатора дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна следва да бъдат присъдени разноски в размер на 80 лева (осемдесет лева) за юрисконсултско възнаграждение.

Мотивиран от гореизложеното и на основание разпоредбата на чл. 221, ал. 2, предл. 2 от АПК, Административен съд Варна, X – ти тричленен състав

 

Р Е Ш И:

 

         ОТМЕНЯ Решение № 190 от 07.06.2021 г., постановено по НАХД № 1620 по описа за 2021 г. на Варненския районен съд, 27 състав.

         ИЗМЕНЯ Наказателно постановление № 03 – 013087 от 22.07.2020 г., издадено от Директора на дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна, с което на основание разпоредбите на чл. 416, ал. 5 във вр. с чл. 414, ал. 3 от Кодекса на труда, на дружеството „Д.М.“ ЕООД, с ЕИК: ***, със седалище и адрес на управление: ***, е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 3000 лева за извършено нарушение на разпоредбата на чл. 62, ал. 1 във вр. с чл. 1, ал. 2 от Кодекса на труда, като НАМАЛЯВА размера на наложеното административно наказание „имуществена санкция“ до размер от 1500 лева.

         ОСЪЖДА „Д.М.“ ЕООД, с ЕИК: ***, със седалище и адрес на управление: *** ДА ЗАПЛАТИ на дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна парична сума в размер на 80 лева, представляваща юрисконсултско възнаграждение в производството по КНАХД № 1789 по описа за 2021 г. на Административен съд – Варна.

         Решението е окончателно.

 

        ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

  

                                                                                  ЧЛЕНОВЕ: