Присъда по дело №835/2010 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 181
Дата: 15 юни 2010 г. (в сила от 1 юли 2010 г.)
Съдия: Светлин Иванов Иванов
Дело: 20102120200835
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 1 март 2010 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

 

МОТИВИ към ПРИСЪДА № 1148 от 15.06.2010 г.,

постановена по НОХД № 835/ 2010 г. по описа

на БРС

 

 

Съдебното производство по делото е образувано по повод постъпилия в съда обвинителен акт на Районна прокуратура - Бургас, с който против подсъдимите М.С.И. ЕГН **********, Р.С.Я. ЕГН ********** и Р.А.Я. ЕГН ********** е повдигнато обвинение за това, че през периода от 29.08.2006г., до 31.08.2006г., в условията на продължавано престъпление, след предварителен сговор, като съизвършители, в немаловажен случай, подсъдимият Р.Я. - непълнолетен, но е разбирал свойството и значението на извършеното и е могъл да ръководи постъпките си и в условията на повторност в немаловажен случай, чрез разрушаване на преграда, здраво направена за защита на имот - изкъртване на желязна предпазна решетка на прозорец, отнели чужди движими вещи на обща стойност 271.44 /двеста седемдесет и един лева и четиридесет и четири ст./, от владението на различни лица, без тяхно съгласие, с намерение противозаконно да ги присвоят, както следва:

            На 29.08.2006г., в с.Равнец, Област Бургаска, от кафене „Орбита”, находящо се в центъра на селото, чрез разрушаване на преграда, здраво направена за защита на имот – изкъртване на желязна предпазна решетка на прозореца, отнели чужди движими вещи – 5 кроасана  „Севън дейс макс”, на стойност 2.50 лева, 5 вафли „Морени макс”, на стойност 4.50 лева, монетник на стойност 6.00 лева, сумата от 160.00 лева, всичко на обща стойност 173.00 /сто седемдесет и три / лева, от владението на Д.Е.А. ЕГН **********, без нейно съгласие с намерение противозаконно да ги присвоят;

През периода 29.08.2006г. - 31.08.2006г., в с.Трояново, Община Камено, Област Бургаска, от двор на къща, находяща се на ул.”Хаджи Димитър” № 49, отнели чужда движима вещ – 1бр. велосипед тип „Байки”, марка „Бачини”, на стойност 98.44 /двадесет и осем лева и четиридесет и четири ст./ от владението на П.Л.Т. ЕГН **********, без нейно съгласие, с намерение противозаконно да го присвоят – престъпление по чл.195, ал.1, т.3, предл.1-во, т.5, вр.чл.194, ал.1, вр.чл.20, ал.2, вр.чл.26, ал.1 от НК за подс. М.С., по чл.195, ал.1, т.3, предл.1-во, т.5, вр.чл.194, ал.1, вр.чл.20, ал.2, вр.чл.26, ал.1 от НК за подс. Р.Я., и по чл.195, ал.1, т.3, предл.1-во, т.5 и т.7, вр.чл.194, ал.1, вр.чл.20, ал.2, вр.чл.28, ал.1, вр.чл.26, ал.1, вр.чл. 63, ал.1, т.3 от НК – за подс. Р.Я..

Производството е разгледано по реда на чл.371 т.2 и следващите от Глава ХХVІІ НПК – „Съкратено съдебно следствие в производството пред първата инстанция”, по инициатива на защитника на тримата подсъдими.

В съдебно заседание, представителят на Районна прокуратура - Бургас поддържа обвинението, което счита доказано по безспорен начин, и с оглед императивната разпоредба на чл.373 ал.3 НПК във връзка с чл. 58а НК, пледира за налагане на подсъдимите М.С. и Р.Я. на наказания „Лишаване от свобода” за срок от по 11 месеца, които да бъдат изтърпени ефективно в затвор при първоначален „строг” режим, а на подсъдимия Р.Я. -  наказание „Пробация”, с приложение на пробационните мерки по чл. 42 а ал. 2 т. 1, т. 2 и т. 4 НК за срок от 2 години.

Подсъдимите и защитникът им не оспорват фактическата обстановка по обвинението, подсъдимите признават изложените в обстоятелствената част на обвинителния акт факти и са  съгласни да не се събират доказателства за тях, като са се признали за виновни по повдигнатите им обвинения. Защитникът им пледира на подс. С. да се наложи наказание „Лишаване от свобода” за срок от 6 месеца, на подс. Я. – друго по вид заболяване, предвид факта, че страдал от диабет и епилепсия, а на подс. Я. -  наказание „Пробация”, при идентични с предложените от прокурора мерки, но за срок от 6 месеца.

 

ФАКТИЧЕСКА ОБСТАНОВКА:

На основание чл. 373 ал.3 вр. чл. 372 ал.4 НПК, съдът прие за установени обстоятелствата, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт, съгласно направените от подсъдимите самопризнания, а именно:

Подсъдимият М.С.И.  е роден ***г***, живущ ***, ж-к “Зорница”, бл.30, вх.Б, ет.3, ап. среден, и е българин, български гражданин, средно образование, неженен, осъждан, в момента изтърпява наказание “Лишаване от свобода” в Затвора гр.Бургас ЕГН **********.

            Подсъдимият Р.С.Я. е роден на ***г***, живущ ***, българин, български гражданин, без образование, неженен, осъждан, не работи, ЕГН **********.

            Подсъдимият Р.А.Я. е роден на ***г***, живущ ***, и е турчин, български гражданин, начално образование, неженен, осъждан, понастоящем с мярка за неотклонение “Задържане под стража” ЕГН **********.

 

Тримата подсъдими са приятели от години. През 2006 г. те водели скитнически начин на живот, нямали постоянен адрес и заедно обитавали изоставена сграда в района на ДКЦ ІІІ в гр.Бургас, където спели и съхранявали вещите си.

В края на м.август и началото на м. септември 2006 г., тримата подсъдими решили да отидат до близки до гр.Бургас села, с намерение на вършат кражби. Така на неустановена дата в периода 29.08.2006г. - 31.08.2006г., тримата се придвижили в късните вечерни часове до с.Трояново, Бургаска област. Стигнали до дома на свид. П.Т.,*** в селото, където вниманието им било привлечено от велосипед тип „Байки”, марка „Бачини”, подпрян в двора до външната стълбище на къщата. Подс.Я. през оградата проникнал в двора, а другите двама пазели отвън. Със задружни усилия тримата подсъдими прехвърлили велосипеда през ограда, след което с него напуснали селото и се отправили към гр.Бургас. По пътя се редували да го карат, а като пристигнали, го прибрали в избените помещения на горепосочената изоставена сграда, които обитавали.

На 29.08.2006 г., отново късно вечерта, тримата подсъдими отишли в с.Равнец, Бургаска област, с намерение да извършат кражба. В центъра на селото попаднали на затворено заведение – кафене „Орбита”, собственост на свид. Д.А.. Тримата заедно металната предпазна решетка, монтирана на прозореца, отворили самия прозорец и оттам проникнали в помещението на кафенето. Вътре открили и взели със себе си  5 кроасана  „Севън дейс макс”, 5 вафли „Морени макс”, монетник и сумата от 160.00 лева. Разделили отнетите вещи и пари помежду си.

На 01.09.2006 г. била извършена полицейска операция за установяване и залавяне на тримата подсъдими, търсени във връзка с множество престъпления. В избените помещения, обитаване от подсъдимите, били открити складирани множество и различни вещи, сред които отнетия велосипед тип „Байки”, марка „Бачини”, собственост на свид. Т., предаден от подс. И. с протокол за доброволно предаване на полицейските служители, както и пари – банкноти и монети на обща стойност 140.80 лева, за които, при предаването им, подс. И. обяснил, че са предмет на кражба от заведения в с.Равнец и кв.”Банево”. От така установената сума, на свид. А. била върната срещу разписка сума в размер на 80.70 лева, а остатъка бил предаден на друго пострадало лице по друго досъдебно производство. Отнетия велосипед тип „Байки”, марка „Бачини” също бил върнат на свид. т. срещу разписка в хода на досъдебното производство.

В хода на досъдебното производство били извършени съдебнооценъчни експертизи (л.14,15, т.І, и л.58,59, т.ІІ от досъдебното производство), видно от чиито заключения, стойността на велосипед тип „Байки”, марка „Бачини”, към инкриминирания период е възлизала на 98.44 лева, абщата стойност на 5 кроасана  „Севън дейс макс”, 5 вафли „Морени макс” и монетник към 29.08.2006 г. е възлизала на 13.00 лева.

Така описаната фактическа обстановка се приема от съда за установена въз основа на обстоятелствата, изложени в обвинителния акт, по отношение на които двамата подсъдими са направили самопризнания по смисъла на чл. 371 т.2 НПК, и се подкрепят от събраните в досъдебното производство доказателства – обясненията им в качеството на обвиняеми в досъдебното производство, показанията на свидетелите Т. и А., протокол за доброволно предаване, заключенията на извършените оценъчни експертизи, справки за съдимост на тримата подсъдими, разписки и др.

 

ПРАВНА КВАЛИФИКАЦИЯ НА ДЕЯНИЕТО:

С оглед установена по делото фактическа обстановка съдът намери, че подсъдимите М.С.И. ЕГН ********** и Р.С.Я. ЕГН ********** от обективна страна са осъществили престъпния състав по чл.195, ал.1, т.3, предл.1-во, т.5, вр.чл.194, ал.1, вр.чл.20, ал.2, вр.чл.26, ал.1 от НК, а подсъдимият Р.А.Я. ЕГН ********** - по чл.195, ал.1, т.3, предл.1-во, т.5 и т.7, вр.чл.194, ал.1, вр.чл.20, ал.2, вр.чл.28, ал.1, вр.чл.26, ал.1, вр.чл. 63, ал.1, т.3 от НК – в условията на продължавано престъпление, отнели посочените по-горе чужди движими вещи и пари от владението на свидетелите Т. и А., без тяхно съгласие, с намерение противозаконно да ги присвоят, като действали в немаловажен случай след предварителен сговор и в съучастие като съизвършители, чрез разрушаване на здрава преграда, а подс. Я. – непълнолетен, но като могъл да разбира свойството и значението на извършеното и да ръководи постъпките си, и в условията на повторност в немаловажен случай. Квалификацията на деянието като „повторно” по смисъла на чл. 28 ал.1 НК е правилна и се основава на факта, че преди настоящото деяние, подс. Я. е бил осъждан за такива престъпления – с присъда по НОХД № 45/2004 г., в сила от 27.01.2005 г., и с присъда по НОХД № 39/ 2004 г., в сила от 02.02.2005 г., двете по описа на Районен съд-гр.Поморие, с които са му били наложени наказания „лишаване от свобода”, отложени по реда на чл. 69 ал.1 вр. чл. 66 ал.1 НК, за деянияу по чл. 194 и по чл. 195 НК.

От субективна страна, деянието е извършено от подсъдимите виновно, при форма на вината “пряк умисъл” по смисъла на чл. 11, ал. 2, предл.1 НК. Несъмнено, те са съзнавали общественоопасния характер на извършеното, предвиждали са общественоопасните последици и са искали тяхното настъпване, с цел да се облагодетелстват, като отнемат и присвоят чужди вещи. Същевременно, те са действали при общност на умисъла, като всеки е съзнавал характера на собственото си поведение и това на съучастниците си.

 

ОПРЕДЕЛЯНЕ НА НАКАЗАНИЕТО:

За извършеното от подсъдимите И. и Я. престъпление по чл.195, ал.1, т.3, предл.1-во, т.5, вр.чл.194, ал.1, вр.чл.20, ал.2, вр.чл.26, ал.1 от НК, се предвижда наказание „Лишаване от свобода” от 1 до 10 години, а за деянието, извършено от подс. Я. престъпление по чл.195, ал.1, т.3, предл.1-во, т.5 и т.7, вр.чл.194, ал.1, вр.чл.20, ал.2, вр.чл.28, ал.1, вр.чл.26, ал.1 НК, след задължителната редукция по реда на чл.63 ал.1 т. 3 НК, се предвижда наказание „Лишаване от свобода” до три години.

Нормата на чл. 373 ал.2 НПК, във връзка с чл. 58 а НК (в редакцията от ДВ, бр. 27/ 2009 г.), задължава съда да определи на подсъдимия наказание при условията на чл. 55 НК в случаите, когато той е направил самопризнание на обстоятелствата по обвинението по реда на чл. 371 т.2 НПК, което е било одобрено от съда с определение по чл. 372 ал.4 НПК. Настоящия случай е именно такъв, поради което, при определяне вида и размера на наказанието, съдът съобрази, че наказанията на подсъдимите следва да бъдат индивидуализирани по реда на чл.55 НК. При това, за подсъдимия Р.А.Я. приложима се явява разпоредбата по чл. 55 ал.1 т.2 б. „Б” предл. 2-ро НК, съдържаща две алтернативи на наказания – „Пробация” и „Обществено порицание”, а за подсъдимите М.С.И. и Р.С.Я. е налице хипотезата на чл. 55 ал.1 т. 1 НК, т.е. надлежното наказание, като вид, следва да е „Лишаване от свобода”.

При определяне вида и размера на наказанието за всеки от подсъдимите, съдът отчете степента на обществена опасност на деянието, която прецени като съответстваща на обичайната степен за подобен род посегателства, и относително ниската степен на обществена опасност на подсъдимите И. и Я., които при извършване на настоящото престъпление все още са били неосъждани, и съответно по-високата степен на обществена опасност на личността на подс. Я., който, макар непълнолетен, към процесния по настоящото дело период вече е бил осъждан двукратно за кражби.. От друга страна, съдът отчете направените от подсъдимите на досъдебното производство пълни самопризнания, и решението им да признаят фактите по повдигнатите им с обвинителния акт обвинения, както и факта, че понастоящем преболадаващата част от вещите са върнати на собствениците им..

При наличието на горните обстоятелства досежно деянието и извършителите, съдът прецени, че за извършеното престъпление по чл.195, ал.1, т.3, предл.1-во, т.5, вр.чл.194, ал.1, вр.чл.20, ал.2, вр.чл.26, ал.1 от НК, във връзка и с чл. 58 а (в редакцията от ДВ, бр. 27/ 2009 г.) и чл. 55 ал.1 т. 1 НК, на всеки от подсъдимите М.С.И. и Р.С.Я. следва да бъде определено наказание по вид „Лишаване от свобода” за срок от 6 месеца, чието изпълнение, на основание чл.66, ал.1 НК, да бъде отложено за изпитателен срок от 3 години и 6 месеца.

При отчитане на същите критерии, за извършеното престъпление по чл.195, ал.1, т.3, предл.1-во, т.5 и т.7, вр.чл.194, ал.1, вр.чл.20, ал.2, вр.чл.28, ал.1, вр.чл.26, ал.1, вр.чл. 63, ал.1, т.3 от НК, във връзка и с чл. 58 а (в редакцията от ДВ, бр. 27/ 2009 г.), на подс. Р.А.Я. следва да се наложи наказание по първата алтернатива на чл. 55 ал. 1 т. 2 б.”б” предл. 2-ро НК - „Пробация”, при следните пробационни мерки: 1. “Задължителна регистрация по настоящ адрес”***, за срок от ЕДНА ГОДИНА, при периодичност ТРИ ПЪТИ седмично, на основание чл.42 б, ал.1, вр.чл.42 а, ал.2, т.1 и ал.3, т.1 НК;  2. “ Задължителни периодични срещи с пробационен служител”, за срок от ЕДНА ГОДИНА, на основание чл.42 б, ал.2, вр.чл.42 а, ал.2, т.2 и ал.3, т.1 НК, и 3. “ Безвъзмезден труд в полза на обществото” , в размер на СТО И ПЕТДЕСЕТ ЧАСА годишно, за срок от ЕДНА ГОДИНА, на основание чл.42 б, ал.5, вр.чл.42 а, ал.2, т.6 и ал.3, т.3 НК.

По убеждението на съда, така отмерените и наложени наказания съответстват на извършеното и участието на всеки от подсъдимите в него. От друга страна, санкциите са от естество да способстват за постигане целите на генералната и специалната превенция, съгласно предвиденото в чл. 36 НК, и най-вече за поправянето и превъзпитанието на подсъдимите към спазване на законите.

Специално по отношение на подс. Я., предвид установената по-високата обществена опасност на този подсъдим и очевидната липса при него на каквато и да е образователна и трудова активност, съдът намира, че мярката „Безвъзмезден труд в полза на обществото” би имала по-голям поправителен и превъзпитателен потенциал, в сравнение с предложената от прокурора мярка „Включване в курсовеза професионална квалификация и програми за обществено въздействие”.

 

 

РАЗНОСКИ:

С оглед решението по въпросите на вината и отговорността, тримата подсъдими бяха осъдени да заплатят направените в досъдебното производство разноски в размер общо на 110.00 лева, като всеки от тях заплати припадащата му се 1/3 част, в размер на 36.67 лева.

 

Мотивиран от изложените съображения, съдът постанови присъдата.

 

 

Председател:

Верно с оригинала! Петя Минкова

 

           

Съдържание на мотивите Свали мотивите

 

 

 

МОТИВИ към ПРИСЪДА № 1148 от 15.06.2010 г.,

постановена по НОХД № 835/ 2010 г. по описа

на БРС

 

 

Съдебното производство по делото е образувано по повод постъпилия в съда обвинителен акт на Районна прокуратура - Бургас, с който против подсъдимите М.С.И. ЕГН **********, Р.С.Я. ЕГН ********** и Р.А.Я. ЕГН ********** е повдигнато обвинение за това, че през периода от 29.08.2006г., до 31.08.2006г., в условията на продължавано престъпление, след предварителен сговор, като съизвършители, в немаловажен случай, подсъдимият Р.Я. - непълнолетен, но е разбирал свойството и значението на извършеното и е могъл да ръководи постъпките си и в условията на повторност в немаловажен случай, чрез разрушаване на преграда, здраво направена за защита на имот - изкъртване на желязна предпазна решетка на прозорец, отнели чужди движими вещи на обща стойност 271.44 /двеста седемдесет и един лева и четиридесет и четири ст./, от владението на различни лица, без тяхно съгласие, с намерение противозаконно да ги присвоят, както следва:

            На 29.08.2006г., в с.Равнец, Област Бургаска, от кафене „Орбита”, находящо се в центъра на селото, чрез разрушаване на преграда, здраво направена за защита на имот – изкъртване на желязна предпазна решетка на прозореца, отнели чужди движими вещи – 5 кроасана  „Севън дейс макс”, на стойност 2.50 лева, 5 вафли „Морени макс”, на стойност 4.50 лева, монетник на стойност 6.00 лева, сумата от 160.00 лева, всичко на обща стойност 173.00 /сто седемдесет и три / лева, от владението на Д.Е.А. ЕГН **********, без нейно съгласие с намерение противозаконно да ги присвоят;

През периода 29.08.2006г. - 31.08.2006г., в с.Трояново, Община Камено, Област Бургаска, от двор на къща, находяща се на ул.”Хаджи Димитър” № 49, отнели чужда движима вещ – 1бр. велосипед тип „Байки”, марка „Бачини”, на стойност 98.44 /двадесет и осем лева и четиридесет и четири ст./ от владението на П.Л.Т. ЕГН **********, без нейно съгласие, с намерение противозаконно да го присвоят – престъпление по чл.195, ал.1, т.3, предл.1-во, т.5, вр.чл.194, ал.1, вр.чл.20, ал.2, вр.чл.26, ал.1 от НК за подс. М.С., по чл.195, ал.1, т.3, предл.1-во, т.5, вр.чл.194, ал.1, вр.чл.20, ал.2, вр.чл.26, ал.1 от НК за подс. Р.Я., и по чл.195, ал.1, т.3, предл.1-во, т.5 и т.7, вр.чл.194, ал.1, вр.чл.20, ал.2, вр.чл.28, ал.1, вр.чл.26, ал.1, вр.чл. 63, ал.1, т.3 от НК – за подс. Р.Я..

Производството е разгледано по реда на чл.371 т.2 и следващите от Глава ХХVІІ НПК – „Съкратено съдебно следствие в производството пред първата инстанция”, по инициатива на защитника на тримата подсъдими.

В съдебно заседание, представителят на Районна прокуратура - Бургас поддържа обвинението, което счита доказано по безспорен начин, и с оглед императивната разпоредба на чл.373 ал.3 НПК във връзка с чл. 58а НК, пледира за налагане на подсъдимите М.С. и Р.Я. на наказания „Лишаване от свобода” за срок от по 11 месеца, които да бъдат изтърпени ефективно в затвор при първоначален „строг” режим, а на подсъдимия Р.Я. -  наказание „Пробация”, с приложение на пробационните мерки по чл. 42 а ал. 2 т. 1, т. 2 и т. 4 НК за срок от 2 години.

Подсъдимите и защитникът им не оспорват фактическата обстановка по обвинението, подсъдимите признават изложените в обстоятелствената част на обвинителния акт факти и са  съгласни да не се събират доказателства за тях, като са се признали за виновни по повдигнатите им обвинения. Защитникът им пледира на подс. С. да се наложи наказание „Лишаване от свобода” за срок от 6 месеца, на подс. Я. – друго по вид заболяване, предвид факта, че страдал от диабет и епилепсия, а на подс. Я. -  наказание „Пробация”, при идентични с предложените от прокурора мерки, но за срок от 6 месеца.

 

ФАКТИЧЕСКА ОБСТАНОВКА:

На основание чл. 373 ал.3 вр. чл. 372 ал.4 НПК, съдът прие за установени обстоятелствата, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт, съгласно направените от подсъдимите самопризнания, а именно:

Подсъдимият М.С.И.  е роден ***г***, живущ ***, българин, български гражданин, средно образование, неженен, осъждан, в момента изтърпява наказание “Лишаване от свобода” в Затвора гр.Бургас ЕГН **********.

            Подсъдимият Р.С.Я. е роден на ***г***, живущ ***, българин, български гражданин, без образование, неженен, осъждан, не работи, ЕГН **********.

            Подсъдимият Р.А.Я. е роден на ***г***, живущ ***, и е турчин, български гражданин, начално образование, неженен, осъждан, понастоящем с мярка за неотклонение “Задържане под стража” ЕГН **********.

 

Тримата подсъдими са приятели от години. През 2006 г. те водели скитнически начин на живот, нямали постоянен адрес и заедно обитавали изоставена сграда в района на ДКЦ ІІІ в гр.Бургас, където спели и съхранявали вещите си.

В края на м.август и началото на м. септември 2006 г., тримата подсъдими решили да отидат до близки до гр.Бургас села, с намерение на вършат кражби. Така на неустановена дата в периода 29.08.2006г. - 31.08.2006г., тримата се придвижили в късните вечерни часове до с.Трояново, Бургаска област. Стигнали до дома на свид. П.Т.,*** в селото, където вниманието им било привлечено от велосипед тип „Байки”, марка „Бачини”, подпрян в двора до външната стълбище на къщата. Подс.Я. през оградата проникнал в двора, а другите двама пазели отвън. Със задружни усилия тримата подсъдими прехвърлили велосипеда през ограда, след което с него напуснали селото и се отправили към гр.Бургас. По пътя се редували да го карат, а като пристигнали, го прибрали в избените помещения на горепосочената изоставена сграда, които обитавали.

На 29.08.2006 г., отново късно вечерта, тримата подсъдими отишли в с.Равнец, Бургаска област, с намерение да извършат кражба. В центъра на селото попаднали на затворено заведение – кафене „Орбита”, собственост на свид. Д.А.. Тримата заедно металната предпазна решетка, монтирана на прозореца, отворили самия прозорец и оттам проникнали в помещението на кафенето. Вътре открили и взели със себе си  5 кроасана  „Севън дейс макс”, 5 вафли „Морени макс”, монетник и сумата от 160.00 лева. Разделили отнетите вещи и пари помежду си.

На 01.09.2006 г. била извършена полицейска операция за установяване и залавяне на тримата подсъдими, търсени във връзка с множество престъпления. В избените помещения, обитаване от подсъдимите, били открити складирани множество и различни вещи, сред които отнетия велосипед тип „Байки”, марка „Бачини”, собственост на свид. Т., предаден от подс. И. с протокол за доброволно предаване на полицейските служители, както и пари – банкноти и монети на обща стойност 140.80 лева, за които, при предаването им, подс. И. обяснил, че са предмет на кражба от заведения в с.Равнец и кв.”Банево”. От така установената сума, на свид. А. била върната срещу разписка сума в размер на 80.70 лева, а остатъка бил предаден на друго пострадало лице по друго досъдебно производство. Отнетия велосипед тип „Байки”, марка „Бачини” също бил върнат на свид. т. срещу разписка в хода на досъдебното производство.

В хода на досъдебното производство били извършени съдебнооценъчни експертизи (л.14,15, т.І, и л.58,59, т.ІІ от досъдебното производство), видно от чиито заключения, стойността на велосипед тип „Байки”, марка „Бачини”, към инкриминирания период е възлизала на 98.44 лева, абщата стойност на 5 кроасана  „Севън дейс макс”, 5 вафли „Морени макс” и монетник към 29.08.2006 г. е възлизала на 13.00 лева.

Така описаната фактическа обстановка се приема от съда за установена въз основа на обстоятелствата, изложени в обвинителния акт, по отношение на които двамата подсъдими са направили самопризнания по смисъла на чл. 371 т.2 НПК, и се подкрепят от събраните в досъдебното производство доказателства – обясненията им в качеството на обвиняеми в досъдебното производство, показанията на свидетелите Т. и А., протокол за доброволно предаване, заключенията на извършените оценъчни експертизи, справки за съдимост на тримата подсъдими, разписки и др.

 

ПРАВНА КВАЛИФИКАЦИЯ НА ДЕЯНИЕТО:

С оглед установена по делото фактическа обстановка съдът намери, че подсъдимите М.С.И. ЕГН ********** и Р.С.Я. ЕГН ********** от обективна страна са осъществили престъпния състав по чл.195, ал.1, т.3, предл.1-во, т.5, вр.чл.194, ал.1, вр.чл.20, ал.2, вр.чл.26, ал.1 от НК, а подсъдимият Р.А.Я. ЕГН ********** - по чл.195, ал.1, т.3, предл.1-во, т.5 и т.7, вр.чл.194, ал.1, вр.чл.20, ал.2, вр.чл.28, ал.1, вр.чл.26, ал.1, вр.чл. 63, ал.1, т.3 от НК – в условията на продължавано престъпление, отнели посочените по-горе чужди движими вещи и пари от владението на свидетелите Т. и А., без тяхно съгласие, с намерение противозаконно да ги присвоят, като действали в немаловажен случай след предварителен сговор и в съучастие като съизвършители, чрез разрушаване на здрава преграда, а подс. Я. – непълнолетен, но като могъл да разбира свойството и значението на извършеното и да ръководи постъпките си, и в условията на повторност в немаловажен случай. Квалификацията на деянието като „повторно” по смисъла на чл. 28 ал.1 НК е правилна и се основава на факта, че преди настоящото деяние, подс. Я. е бил осъждан за такива престъпления – с присъда по НОХД № 45/2004 г., в сила от 27.01.2005 г., и с присъда по НОХД № 39/ 2004 г., в сила от 02.02.2005 г., двете по описа на Районен съд-гр.Поморие, с които са му били наложени наказания „лишаване от свобода”, отложени по реда на чл. 69 ал.1 вр. чл. 66 ал.1 НК, за деянияу по чл. 194 и по чл. 195 НК.

От субективна страна, деянието е извършено от подсъдимите виновно, при форма на вината “пряк умисъл” по смисъла на чл. 11, ал. 2, предл.1 НК. Несъмнено, те са съзнавали общественоопасния характер на извършеното, предвиждали са общественоопасните последици и са искали тяхното настъпване, с цел да се облагодетелстват, като отнемат и присвоят чужди вещи. Същевременно, те са действали при общност на умисъла, като всеки е съзнавал характера на собственото си поведение и това на съучастниците си.

 

ОПРЕДЕЛЯНЕ НА НАКАЗАНИЕТО:

За извършеното от подсъдимите И. и Я. престъпление по чл.195, ал.1, т.3, предл.1-во, т.5, вр.чл.194, ал.1, вр.чл.20, ал.2, вр.чл.26, ал.1 от НК, се предвижда наказание „Лишаване от свобода” от 1 до 10 години, а за деянието, извършено от подс. Я. престъпление по чл.195, ал.1, т.3, предл.1-во, т.5 и т.7, вр.чл.194, ал.1, вр.чл.20, ал.2, вр.чл.28, ал.1, вр.чл.26, ал.1 НК, след задължителната редукция по реда на чл.63 ал.1 т. 3 НК, се предвижда наказание „Лишаване от свобода” до три години.

Нормата на чл. 373 ал.2 НПК, във връзка с чл. 58 а НК (в редакцията от ДВ, бр. 27/ 2009 г.), задължава съда да определи на подсъдимия наказание при условията на чл. 55 НК в случаите, когато той е направил самопризнание на обстоятелствата по обвинението по реда на чл. 371 т.2 НПК, което е било одобрено от съда с определение по чл. 372 ал.4 НПК. Настоящия случай е именно такъв, поради което, при определяне вида и размера на наказанието, съдът съобрази, че наказанията на подсъдимите следва да бъдат индивидуализирани по реда на чл.55 НК. При това, за подсъдимия Р.А.Я. приложима се явява разпоредбата по чл. 55 ал.1 т.2 б. „Б” предл. 2-ро НК, съдържаща две алтернативи на наказания – „Пробация” и „Обществено порицание”, а за подсъдимите М.С.И. и Р.С.Я. е налице хипотезата на чл. 55 ал.1 т. 1 НК, т.е. надлежното наказание, като вид, следва да е „Лишаване от свобода”.

При определяне вида и размера на наказанието за всеки от подсъдимите, съдът отчете степента на обществена опасност на деянието, която прецени като съответстваща на обичайната степен за подобен род посегателства, и относително ниската степен на обществена опасност на подсъдимите И. и Я., които при извършване на настоящото престъпление все още са били неосъждани, и съответно по-високата степен на обществена опасност на личността на подс. Я., който, макар непълнолетен, към процесния по настоящото дело период вече е бил осъждан двукратно за кражби.. От друга страна, съдът отчете направените от подсъдимите на досъдебното производство пълни самопризнания, и решението им да признаят фактите по повдигнатите им с обвинителния акт обвинения, както и факта, че понастоящем преболадаващата част от вещите са върнати на собствениците им..

При наличието на горните обстоятелства досежно деянието и извършителите, съдът прецени, че за извършеното престъпление по чл.195, ал.1, т.3, предл.1-во, т.5, вр.чл.194, ал.1, вр.чл.20, ал.2, вр.чл.26, ал.1 от НК, във връзка и с чл. 58 а (в редакцията от ДВ, бр. 27/ 2009 г.) и чл. 55 ал.1 т. 1 НК, на всеки от подсъдимите М.С.И. и Р.С.Я. следва да бъде определено наказание по вид „Лишаване от свобода” за срок от 6 месеца, чието изпълнение, на основание чл.66, ал.1 НК, да бъде отложено за изпитателен срок от 3 години и 6 месеца.

При отчитане на същите критерии, за извършеното престъпление по чл.195, ал.1, т.3, предл.1-во, т.5 и т.7, вр.чл.194, ал.1, вр.чл.20, ал.2, вр.чл.28, ал.1, вр.чл.26, ал.1, вр.чл. 63, ал.1, т.3 от НК, във връзка и с чл. 58 а (в редакцията от ДВ, бр. 27/ 2009 г.), на подс. Р.А.Я. следва да се наложи наказание по първата алтернатива на чл. 55 ал. 1 т. 2 б.”б” предл. 2-ро НК - „Пробация”, при следните пробационни мерки: 1. “Задължителна регистрация по настоящ адрес”- гр.Поморие, ул.”Искър” № 7, за срок от ЕДНА ГОДИНА, при периодичност ТРИ ПЪТИ седмично, на основание чл.42 б, ал.1, вр.чл.42 а, ал.2, т.1 и ал.3, т.1 НК;  2. “ Задължителни периодични срещи с пробационен служител”, за срок от ЕДНА ГОДИНА, на основание чл.42 б, ал.2, вр.чл.42 а, ал.2, т.2 и ал.3, т.1 НК, и 3. “ Безвъзмезден труд в полза на обществото” , в размер на СТО И ПЕТДЕСЕТ ЧАСА годишно, за срок от ЕДНА ГОДИНА, на основание чл.42 б, ал.5, вр.чл.42 а, ал.2, т.6 и ал.3, т.3 НК.

По убеждението на съда, така отмерените и наложени наказания съответстват на извършеното и участието на всеки от подсъдимите в него. От друга страна, санкциите са от естество да способстват за постигане целите на генералната и специалната превенция, съгласно предвиденото в чл. 36 НК, и най-вече за поправянето и превъзпитанието на подсъдимите към спазване на законите.

Специално по отношение на подс. Я., предвид установената по-високата обществена опасност на този подсъдим и очевидната липса при него на каквато и да е образователна и трудова активност, съдът намира, че мярката „Безвъзмезден труд в полза на обществото” би имала по-голям поправителен и превъзпитателен потенциал, в сравнение с предложената от прокурора мярка „Включване в курсовеза професионална квалификация и програми за обществено въздействие”.

 

 

РАЗНОСКИ:

С оглед решението по въпросите на вината и отговорността, тримата подсъдими бяха осъдени да заплатят направените в досъдебното производство разноски в размер общо на 110.00 лева, като всеки от тях заплати припадащата му се 1/3 част, в размер на 36.67 лева.

 

Мотивиран от изложените съображения, съдът постанови присъдата.

 

 

 

                                                           

Председател:

 Верно с оригинала! Петя Минкова