Решение по дело №301/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 563
Дата: 27 април 2020 г.
Съдия: Христо Йорданов Христов
Дело: 20207040700301
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 4 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                 563                     27.04.2020г.                                         гр. Бургас

 

В    ИМЕТО    НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - БУРГАС, XIX СЪДЕБЕН СЪСТАВ, на пети март, две хиляди и двадесета година, в открито заседание в следния състав:

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧАВДАР ДИМИТРОВ

                                                ЧЛЕНОВЕ: 1.ХРИСТО Х.

                                                                     2.МАРИНА НИКОЛОВА

секретар:  Ирина Ламбова

прокурор: Д.Х.

Като разгледа докладваното от съдия Хр. Х.  КАД дело № 301 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 от АПК.

Образувано е по касационна жалба на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ гр.София, чрез пълномощника юрисконсулт Тодор Чанев, против решение № 868 от 03.05.2019г. по адм. дело № 76/2019г. на Административен съд – Бургас в частта, с която съдът ОСЪЖДА ГДИН - София да заплати на К.К.Н. обезщетение за претърпени неимуществени вреди в размер на 400.00 лева, настъпили за времето на престоя му в Затвора гр.Бургас, за периода от 14.03.2017г. до 01.09.2017г., поради лоши хигиенни и битови условия в затвора, липса на санитарен възел и течаща вода в килията, лошо качество на храната и недостатъчно количество и липса на достатъчно отопление.

В касационната жалба са изложени възражения за неправилност и незаконосъобразност на обжалваното решение в осъдителната му част поради нарушение на материалния закон и необоснованост – касационни основания по чл.209, т.3 АПК. Твърди се, че първоинстанционният съд не е извършил правилна преценка на събраните по делото доказателства, което е довело до формулирането на необоснован и неправилен извод, че е осъществен фактическият състав на чл.284, ал.1 от ЗИНЗС. Иска се отмяна на съдебното решение в обжалваната част. Претендира се присъждане на разноски за юрисконсултско възнаграждение.

Касационна жалба е подадена и от К.К.Н., в която се изразява несъгласие с размера на присъденото обезщетение, постановено с решение № 868 от 03.05.2019г. по адм. дело № 76/2019г. на Административен съд – Бургас. Иска се отмяна на съдебното решение в обжалваната част и присъжда на обезщетение в пълен размер 20 000.00 лева, съобразно първоначалната искова претенция.

В съдебно заседание касаторът ГДИН – София и ответник по касационната жалба на Н., редовно призован, не изпраща представител. Не ангажира допълнително доказателства.

Касаторът К.К.Н. и ответник по касационната жалба на ГДИН - София, редовно и своевременно призован, се явява лично. Поддържа жалбата като заявява, че моли за повишаване на присъденото му обезщетение в размер по преценка на съда, съответстващо на претърпяното от него страдание..

Представителят на ОП – Бургас изразява становище за неоснователност на жалбата на К.К.Н., като счита жалбата на ГДИН – София за основателна и моли да бъде уважена.

Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на жалбите и обсъди направените в тях оплаквания, становището на прокурора в съдебно заседание, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл.218 и чл.220 от АПК, намира за установено следното:

Касационните жалби са подадени в срока по чл.211, ал.1 от АПК, от надлежни страни, съгласно чл.210, ал.1 от АПК, приложим в производството по силата на препращащата разпоредба на чл.285, ал.1, изр.ІІ от ЗИНЗС, и са процесуално допустими.

Разгледани по същество и двете са неоснователни, поради следните съображения:   

Първоинстанционното производство пред Административен съд – Бургас се е развило по реда на чл.203 и сл. АПК, във вр. с  чл.284, ал.1 от ЗИНЗС, по искова молба на К.К.Н., против Главна дирекция „Изпълнение на наказанията” – гр.София, с която бил предявен иск за присъждане на обезщетение за в размер на 20 000.00 лева, представляващи претърпени неимуществени вреди от лошите битово-хигиенни условия в затвора, липса на достатъчно площ в килията поради пренаселване, липса на достатъчно отопление, липса на санитарен възел и на течаща вода в спалното помещение и предлагане на недостатъчно количество и некачествена храна, за времето на престоя в Затвора – Бургас за периода от 14.03.2017г. до 01.09.2017г. С решението си съдът осъдил ГДИН - София да заплати на К.К.Н. обезщетение за претърпени неимуществени вреди в размер на 400.00 лева, настъпили за времето на престоя му в Затвора гр.Бургас, за периода от 14.03.2017г. до 01.09.2017г., поради лоши хигиенни и битови условия в затвора, липса на санитарен възел и течаща вода в килията, лошо качество на храната и недостатъчно количество и липса на достатъчно отопление, като е отхвърлил иска в останалата част за за разликата над 400.00 лева до претендираните 20 000.00 лева.

За да постанови решението съдът приел, че ищецът е бил поставен в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието „лишаване от свобода“, поради лошите хигиенни и битовите условия в Затвора – Бургас. Съдът е приел, че в тяхната съвкупност тези неблагоприятни условия представляват отклонение от подходящата жизнена среда за изтърпяващите присъди, като следва да се приеме, че неудобствата надхвърлят обичайните, свързани с изпълнението на наложеното наказание и водят до понасяне на страдания, трудности и негативни емоционални преживявания, надвишаващи неизбежното ниво, присъщо на наказанието „лишаване от свобода“

С оглед така направените констатации и на основание чл.52 от ЗЗД първоинстанционният съд е определил присъденото обезщетение в размер на 400.00 лева, съобразно установените обективни данни относно условията в мястото на лишаване от свобода, където е пребивавал ищеца.

Съобразявайки нормата на чл.218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с материалния закон, следи служебно.

Обжалваното съдебно решение е допустимо, правилно и законосъобразно, като същото не страда от пороци, представляващи касационни основания за отмяната му. В хода на съдебното следствие са събрани гласни и писмени доказателства, които заедно с възраженията на жалбоподателя /ищеца/, съдът е разгледал и обсъдил всестранно и обективно, поради което на основание чл.221, ал.2, изр. второ от АПК /в сила от 01.01.2019г./, настоящият състав препраща към тези мотиви, без да е необходимо тяхното преповтаряне.

По касационната жалба на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията":

Касационната инстанция намира, че при постановяване на решението не са били допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила, необоснованост и нарушение на материалния закон, обосноваващи неправилност и съответно касационно основание по чл.209, т.3 от АПК. Първоинстанционният съд обективно е установил фактическите обстоятелства, които се споделят от настоящия състав. Налице е незаконосъобразно бездействие от страна на затворническата администрация, изразяващо се в не осигуряване на достатъчно жилищна площ и хигиенни условия.

Съгласно разпоредбата на чл. 284, ал. 1 ЗИНЗС държавата отговаря за вредите, причинени на лишени от свобода или задържани под стража от специализираните органи по изпълнение на наказанията в резултат на нарушения по чл. 3, който в своята ал. 1 предвижда, че тези лица не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение. Според чл. 3, ал. 2 ЗИНЗС, за нарушение на ал. 1 се смята и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод извършване на административна дейност. Според чл. 284, ал. 5 ЗИНЗС в случаите по ал. 1 настъпването на неимуществени вреди се предполага до доказване на противното.

Законът забранява осъдените да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко и унизително отношение и задължава Държавата да им осигури от една страна, условия за изтърпяване на наложено им наказание, съобразени с уважението към човешкото достойнство, от друга - начинът и методът на изпълнение на наказанието да не ги подлага на страдание или трудности от степен над неизбежното ниво на страдание, присъщо на задържането, и от трета - като се има предвид практическите нужди на задържането, тяхното здравословно и физическо състояние да е изтърпявал наказание в неблагоприятни условия, рефлектиращи по посочения в исковата молба начин върху душевното му състояние.

Предявеният иск се основава на твърдяно неосигуряване на минимална жилищна площ при изтърпяването на наказанията. При правилна преценка на събраните в хода на съдебното производство доказателства, съдът е приел наличието на предпоставките за ангажирането на отговорността на касатора, като е определил правилно претендираният период, през който не е осигурена минимална жилищна площ на Н., а при определяне на размера на обезщетение се е ръководител от критериите по чл. 52 от ЗЗД. Наличието на вреди се презюмира от закона, поради което и оборването на тази законова презумпция е в тежест на ответника. В хода на производството пред Административен съд Бургас, не са събрани категорични и безспорни доказателства за осигуряването на минимална жилищна площ за посоченият в решението период, поради което са правилни изводите на съда за наличието на предпоставките за постановяването на осъдителното решение.

Обезщетението е определено при преценка на вида и характера на вредите, периода, в течение на който са търпени на основание чл.52 от ЗЗД. При определяне на дължимото обезщетение е съобразен характера, степента, интензитета и продължителността от време, през който са понасяни вредите, и отражението им върху интензитета на вредните последици. Конкретният размер на обезщетението решаващият съд е определил по вътрешно убеждение, изхождайки от установените факти и разбирането си за справедливост.  В този смисъл настоящата инстанция счита, че правилно е определен размерът на обезщетението от 50лв.

По касационната жалба на Н.:

Единственото възражение, с което се обжалва съдебното решение, касае размерът на присъденото обезщетение, като се посочва, че на практика на може да овъзмезди вредите по начина, посочено в ЕКПЧОС. Това възражение настоящият състав намира за неоснователно.

Минималният период на подлагане на нечовешки и унизителни условия следва да бъде съобразен при определяне на обезщетението за претърпените болки и страдания. Обезщетението за претърпените неимуществени вреди /претендирано от касатора Н. в размер на 20 000 лв./ подлежи на определяне от съда по справедливост на основание чл. 52 от ЗЗД, съгласно препращащата разпоредба на § 1 от ЗР на ЗОДОВ и чл. 284, ал. 2 от ЗИНЗС. Понятието "справедливост" е морално-етична категория и включва съотношението между деянието и възмездието. Всъщност факта на осъждането само по себе си има характер на овъзмездяване, а размера на обезщетението като паричен еквивалент на причинените неимуществени вреди следва да бъде определен при съобразяване характера, вида, изражението и времетраенето на претърпените вредни последици, ценността на засегнатите нематериалните блага и интереси и при отчитане икономическия стандарт в страната към момента на увреждането, така, че обезщетението да не бъде средство за неправомерно обогатяване.

Настоящият състав намира, че при определяне размера на обезщетението следва да бъде взета предвид и практиката на ЕСПЧ. Този съд при спазване на същите принципи за справедливост многократно определя обезщетения на осъдени лица за лошите условия в затворите в Република България, които до голяма степен съвпадат и с условията в Затвора-Бургас. Правилно съдът се е позовал на Решение на Съда по правата на човека по отношение на размер на присъденото обезщетение, като е ползвал съотношението на времето на неблагоприятно въздействие, което е понесъл касатора, както и интензитетът на това въздействие, както и характера и обема на вредите, които би причинило това въздействие. Изложените в тази част от решението мотиви на решаващия състав са обосновани и правилни, поради което напълно се споделят от настоящата инстанция.

Поради това съдът намира за правилно определен размерът на дължимото на касатора обезщетение.

Съдът не е допуснал нарушение и при възлагане на разноските по делото. Законосъобразно е прието, че разпоредбата на 286, ал.3 ЗИНЗС не предвижда присъждане на юрисконсултско възнаграждение на ответника съразмерно с отхвърлената част от иска. Посочената разпоредба се явява специална по отношение на чл.78 от ГПК и чл.143 от АПК, законодателят не е предвидил изрично, че при отхвърляне изцяло или частично на предявените искове, на ответника се дължи заплащане на възнаграждение за един адвокат, ако е имал такъв или юрисконсултско възнаграждение, ако е бил защитаван от юрисконсулт. Липсата на изрична норма по този въпрос, не е празнота в правото, която следва да се запълни по аналогия на закона чрез прилагането на чл. 78, ал. 3 или чл. 78, ал. 8 от ГПК. Това е така именно поради наличието на изричната уредба по този въпрос в чл. 286, ал. 3 от ЗИНЗС за едната страна по спора - ищеца. Съгласно последната посочена разпоредба, когато искът е уважен частично се дължи възстановяване на внесената държавна такса от ищеца, поради което и в тази част решението на първоинстанционния съд е правилно.

При отсъствието на сочените отменителни основания решението е правилно и следва да бъде оставено в сила.

  Предвид изложените съображения настоящият съдебен състав приема, че решението е правилно и обосновано, не са налице касационни основания по чл.209, т.3 от АПК, поради което следва да бъде оставено в сила.

            Мотивиран от гореизложеното и на основание чл.221, ал.2, предл.1 от АПК, Административен съд – Бургас XIX-ти касационен състав,

 

РЕШИ:

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 868 от 03.05.2019г. по адм. дело № 76/2019г. на Административен съд – Бургас.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.                                                        

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                    ЧЛЕНОВЕ  1.      

                                       

 

                                                                                    2.