Определение по дело №405/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 866
Дата: 11 юни 2021 г.
Съдия: Петър Георгиев Касабов
Дело: 20217180700405
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 февруари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

№. 866

 

гр. Пловдив, 11.06. 2021 год.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВХХVI състав в закрито заседание на единадесети юни през две хиляди и двадесет и първа година в състав:

                       

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЗЛАТАНОВА

ЧЛЕНОВЕ: ЛЮБОМИРА НЕСТОРОВА

                                       ПЕТЪР КАСАБОВ

 

като разгледа докладваното от съдията ПЕТЪР КАСАБОВ к.а.х дело № 405 по описа на съда за 2021 год., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 63, ал. 3 от Закона за административните нарушения и наказания  /ЗАНН/ вр. чл. 248 от Гражданския процесуален кодекс ГПК/ и чл. 144 от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/.

Образувано е по молба на В.В.Г., ЕГН **********, адрес: ***, чрез адвокат С.П., за изменение в частта за разноските на постановеното по делото решение № 939/12.05.2021г. Поддържа се, че съдът неправилно е присъдил съдебни разноски за юрисконсултско защита на ответника в основното производство, който не бил представил списък с разноски, нито бил представляван от юрисконсулт в проведеното съдебно заседание.

Ответникът не взима становище по допустимостта и основателността на искането.

Делото е образувано по касационна жалба, предявена от В.В.Г., ЕГН **********, адрес: ***, чрез адвокат С.П., срещу Решение № 260756 от 23.12.2020 г., постановено по а.н.д № 4933 по описа за 2020 г., на Районен съд - Пловдив X – ти наказателен състав, с което е потвърден Електронен фиш серия К № 3629537, издаден от Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи  /ОДМВР/ - Пловдив. Касационната инстанция е постановила решение № 939/12.05.2021г., с което е оставила в сила решението на районния съд. Предвид изхода на делото, по реда на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН във вр. чл. 78, ал. 8 от Гражданския процесуален кодекс, чл. 37 от Закона за правната помощ и чл. 27е от Наредба за заплащането на правната помощ /обн., ДВ, бр.5 от 17.01.06г./, на ответника са присъдени съдебни разноски за юрисконсултско защита в размер на 80 лева.

Според протокола от преведеното на 13.04.2021г. открито съдебно заседание, за страните не са се явили процесуални представители. От ответника е постъпил и докладвано отговор, чрез процесуалния представител – юрисконсулт Г.Б., с който е оспорена жалбата, изложени са съображения по съществото на спора и е отправена претенция за присъждане на съдебни разноски.

Според чл. 63, ал. 3 от ЗАНН, в съдебните административнонаказателни производства страните имат право на присъждане на разноски по реда на АПК. Съгласно чл. 248 от ГПК вр. чл. 144 от АПК, в срока за обжалване, а ако решението е необжалваемо - в едномесечен срок от постановяването му, съдът по искане на страните може да допълни или да измени постановеното решение в частта му за разноските.

Процесното искане е подадено от страна с надлежна процесуална легитимация в указания от закона срок, поради което се явява ДОПУСТИМО.  По същество е НЕОСНОВАТЕЛНО.

Производството пред настоящата инстанция, на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, е водено по реда на глава дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс. По аргумент от чл. 217 от АПК за редовното разглеждане на делото пред касационната инстанция не е необходимо задължително участие на страните. Правилото на чл. 100 от ГПК вр. чл. 144 от АПК предвижда, че страните извършват процесуалните си действия устно в съдебно заседание, а извън съдебно заседание - в писмена форма.

Според чл. 80 от ГПК, страната, която е поискала присъждане на разноски, представя на съда списък на разноските най-късно до приключване на последното заседание в съответната инстанция. В противен случай тя няма право да иска изменение на решението в частта му за разноските. Съгласно т. 9 от Тълкувателно решение на ОСГТК на ВКС от 06.11.2013 г., постановено по тълкувателно дело №6/2012г., правната последица от неизпълнение на това процесуално задължение е въведена със самата норма - страната няма право да иска изменение на решението в частта му за разноските.

Противно на разбиранията на оспорващия, липсата на списък с разноски към претенцията на ответника не я прави неоснователна. Ответната страна, чрез процесуалните си действия в писмена форма, изрично е заявила претенция за присъждане на съдебни разноски в производството. При това положение касационната инстанция, като е съобразила изхода на делото и характера на съдебния спор, законосъобразно е присъдила на ответника съдебни разноски в предвидения размер по чл. 27е от Наредба за заплащането на правната помощ.

Ето защо, Административен съд - Пловдив, ХХVI състав,

 

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на В.В.Г., ЕГН **********, адрес: ***, чрез адвокат С.П., за изменение в частта за разноските на решение № 939/12.05.2021г., постановено по к.а.х дело № 405 по описа за 2021 год. на Административен съд – Пловдив.

Определението не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       

 

 

ЧЛЕНОВЕ:           1.

                       

                    

                   2.