Определение по дело №125/2020 на Районен съд - Средец

Номер на акта: 68
Дата: 3 август 2020 г. (в сила от 12 август 2020 г.)
Съдия: Красимира Тончева Донева
Дело: 20202170200125
Тип на делото: Наказателно от частен характер дело
Дата на образуване: 31 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

       О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

                                                  03.08.2020 г.                                 ГР.СРЕДЕЦ

 

СРЕДЕЦКИЯТ РАЙОНЕН СЪД                                          НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

В закрито заседание, в следния състав:

       Председател: Красимира Донева

                                                             

Секретар

Прокурор

като разгледа докладваното от съдия Кр. Донева

НЧХД  № 125 по описа за 2020 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано на основание чл. 247, ал. 1, т. 2 от НПК по тъжба вх. № 1908/31.07.2020 г. на Т.И.К. против С.Д.О., в която тъжителят е посочил, че О. непрекъснато подавала срещу него жалби в полицията, вече пет на брой, в които директно го обвинявала в кражби, вреди по обект, тормоз в дома й и по телефона, наричайки го „крадец“, „престъпник“, „наркоман“. Твърди, че последната й жалба срещу него била депозирана през Районно управление – Средец на 29.02020 г. с обвинение, че бил откраднал електрически кабел, картофи, разбил катинари, повредил селскостопански уреди – яромелка и ел. помпа. Сочи, че жалбите й не са придружени с доказателства, които да го уличават в съпричастност. Поддържа, че по този начин О. го клеветяла „пред органите на властта /РУ на МВР/“. При така изложените в тъжбата фактически твърдения е поискано предаване на подсъдимата на съд по реда на частното обвинение.

При осъществяване на дължимата по чл. 247а, ал. 2, т. 2 от НПК проверка, съдът намери, че не са налице законните условия за разглеждане на делото от съда по следните съображения:

Изложените в депозираната частна тъжба факти, че тъжителят се явява пострадал от деяния на О., изразяващи се в съобщаване пред РУ на МВР за престъпни обстоятелства без доказателства, т. е. за набеждаване в престъпления пред надлежен орган на власт, сочат на квалификация по чл. 286, ал. 1 от НК. Съгласно правната теория и константната съдебна практика, надлежен орган на власт по смисъла на чл. 286, ал. 1 от НК е този, който може да инициира наказателно производство срещу набеденото лице. В тази връзка следва да се има предвид, че процесуалната уредба на този въпрос определя кръга от лица, които могат да образуват досъдебно производство, допускайки това да се случи със съставянето на протокола за първото действие по разследването, а именно: когато се извършва оглед, включително освидетелстване, претърсване, изземване и разпит на свидетели, ако незабавното им извършване е единствената възможност за събиране и запазване на доказателства, както и когато се извършва обиск при условията и по реда на чл. 164 от НПК /чл. 212, ал. 2 от НПК/. Съгласно чл. 194, ал. 4 от НПК, полицейските органи в МВР могат да извършват действията по чл. 212, ал. 2 от НПК, както и действия по разследването, възложени им от прокурор, следовател или от разследващ полицай. Съгласно чл. 57, ал. 1 ЗМВР, полицейски органи са органите на Главна дирекция „Национална полиция“, Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“, Главна дирекция "Жандармерия, специални операции и борба с тероризма", Главна дирекция „Гранична полиция“, областните дирекции, дирекция „Миграция“, дирекция „Вътрешна сигурност“, дирекция „Международно оперативно сътрудничество“ и звената „Общинска полиция“, които пряко осъществяват някоя от дейностите по чл. 6, ал. 1, т. 1 - 3, 7 и 8. Съгласно чл. 42, ал. 3 от ЗМВР, районните полицейски управления са част от структурата на областните дирекции на МВР. Приложено към настоящия случай, горното обосновава извода, че РУ на МВР е полицейски орган и като такъв, по смисъла на НПК /чл. 194, ал. 4 и чл. 212, ал. 2/, същият би могъл да инициира образуване на наказателно, както и да извърши действия по разследването, възложени му от прокурор, следовател или от разследващ полицай, поради което същият се явява надлежен орган на власт по смисъла на чл. 286 от НК.

 Изнесените в тъжбата обстоятелства могат единствено и само да се квалифицират като съдържащи признаците на престъплението набеждаване по чл. 286 от НК, наказателното преследване за което отпочва с провеждане на досъдебно производство по реда на Част трета от НПК. Нередовността на тъжбата поради липса на описано в нея престъпление от частен характер обосновава прекратяване на образуваното пред съда производство, като недопустимо. Соченето на признаци на престъпление от общ характер налага изпращане на делото на Районна прокуратура за разпореждане по компетентност.

Така мотивиран и на основание чл. 247а, ал. 3 от НПК, съдията-докладчик в Районен съд – Средец,     

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

НЕ ДАВА ХОД НА ТЪЖБАТА с подсъдима С.Д.О..

ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по НЧХД № 125/2020 г. пред Районен съд – Средец, образувано по частна тъжба вх. № 1908/31.07.2020 г. на Т.И.К. против С.Д.О..

ИЗПРАЩА делото по компетентност на ТО – Средец към Районна прокуратура – Бургас.

Определението подлежи на обжалване пред Окръжен съд – Бургас в 7-дневен срок от връчването му на тъжителя.

 

                                              

                                             СЪДИЯ - ДОКЛАДЧИК: