Определение по дело №3561/2019 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 2554
Дата: 10 юли 2019 г.
Съдия: Иван Христов Режев
Дело: 20195530103561
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 9 юли 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

       Номер   2554               Година   10.07.2019            Град  Стара Загора

 

СТАРОЗАГОРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД                                  ХII ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ

На десети юли                                                                                                  Година 2019 

в закрито съдебно заседание в следния състав:

                                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:  И. Р.

Секретар:                 

Прокурор:                                   

като разгледа докладваното от съдията Р. гражданско дело номер 3561 по описа за 2019 година и за да се произнесе взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл. 389 и сл. от ГПК.

 

          С поправената си искова молба ищецът А. отново е поискал съдът да допусне обезпечение на предявения по делото осъдителен иск с правно основание чл. 327, ал. 1 ТЗ, с цена 5600 лева, срещу ответника А., чрез налагане на запор на собствения му зърнокомбайн -, с рег. № -, с идентификационен номер: -, с номер на двигателя: - и предаването му за отговорно пазене на лице, различно от собственика му – определен и назначен от съдебния изпълнител пазач.

 

          След като прецени представените до сега по делото доказателства, съдът намери, че молбата за допускане на обезпечение е неоснователна и като такава следва да се отхвърли, а мотивите за този извод са следните:

 

Предявеният осъдителен иск по чл. 327, ал. 1 ТЗ, който ищецът иска да обезпечи, не е подкрепен с достатъчно убедителни писмени доказателства, които да го правят вероятно основателен (чл. 391, ал. 1, т. 1 ГПК). Не само защото липсват такива за валидност на сключения от страните с процесната фактура договор за покупко-продажба на процесния зърнокомбайн, защото последният, видно от искането за запора му, е регистриран с рег. № - (л. 5). А за действителността на такива договори за прехвърляне на правото на собственост на регистрираната в страната самоходна земеделска техника с мощност на двигателя над 10 кW, какъвто е този зърнокомбайн, законът изисква писмена форма с нотариална заверка на подписите, какъвто договор за продажбата му не е представен (чл. 12 ЗРКЗГТ, Обн. ДВ, бр. 79/1998 г.). Но и защото, дори и този договор да не е нищожен поради липса на форма, липсват и доказателства, че същият не е бил развален от ответника с обратно действие на основание чл. 195, ал. 1, пр. 1, във вр. с чл. 193, ал. 1 ЗЗД до подаване на исковата молба. Тъкмо напротив. Ищецът сам признава и в поправената си искова молба неизгодния за него факт, че продаденият на ответника зърнокомбайн се е нуждаел от ремонт, за да може да бъде използван по предназначение, а липсват доказателства ответникът да е знаел за тези му недостатъци (л. 2). Тъкмо напротив. Във фактурата за продажбата му такива не са посочени, нито цената му е обусловена от такива (л. 6). А само за такива известни на купувача при продажбата недостатъци на продадената вещ продавачът не отговаря (чл. 193, ал. 2 ЗЗД). В същото време и в поправената си искова молба ищецът признава още, че на 26.06.2019 г. ответникът му е оставил този зърнокомбайн пред наето от ищеца хале в бившия клон три на ДАП Стара Загора, а няколко дни след това му е изпратил и писмена покана, с която на основание чл. 195 ЗЗД му е заявил, че го връща и иска връщане на платената до момента за него цена, защото има недостатъци (л. 21). А правото на купувача по чл. 195, ал. 1, пр. 1, във вр. с чл. 193, ал. 1 ЗЗД да върне на продавача продадената му с недостатъци вещ и да иска връщането на цената й, представлява всъщност упражняване на правото му да развали едностранно договора с обратно действие, което се осъществява чрез едностранно изявление, което не се нуждае от приемане и прекратява с обратно действие сключения между страните продажбен договор (Р 156-2012-II т.о.). А само на основание на този договор ищецът е предявил иска си по делото, чието обезпечаване иска, за осъждането на ответника да му плати остатъка от продажната цена. А след като е така и предявеният по делото иск не е подкрепен с достатъчно убедителни писмени доказателства, които да го правят вероятно основателен, исканото му обезпечение не може да бъде допуснато и при условието на чл. 391, ал. 2 ГПК.

 

Воден от горните мотиви, Старозагорският районен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

            ОТХВЪРЛЯ като неоснователна молбата на ищеца А., за допускане на обезпечение на предявения по делото иск с правно основание чл. 327, ал. 1 ТЗ, с цена 5600 лева, срещу ответника А., чрез налагане на запор на собствения му зърнокомбайн -, с рег. № -, с идентификационен номер: -, с номер на двигател: - и предаването му за отговорно пазене на лице, различно от собственика му – определен и назначен от съдебния изпълнител пазач.

   

          ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да бъде обжалвано само от ищеца с частна жалба пред Старозагорския окръжен съд в едноседмичен срок от връчването му на същия.

 

                                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: