Решение по дело №1387/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1417
Дата: 30 юли 2020 г. (в сила от 30 юли 2020 г.)
Съдия: Йордан Росенов Русев
Дело: 20207180701387
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

      1417

 

гр. Пловдив, 30 юли 2020 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХХ касационен състав, в публично съдебно заседание на четиринадесети юли две хиляди и двадесета година в състав:

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ДИЧО  ДИЧЕВ

                                                              ЧЛЕНОВЕ: ЙОРДАН  РУСЕВ                                                                                           

         СВЕТЛАНА МЕТОДИЕВА

 

при секретаря ВАНЯ ПЕТКОВА и участието на прокурора  ПЕТЪР ПЕТРОВ, като разгледа КАНД № 1387 по описа на съда за 2020г., докладвано от съдия Й. Русев, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на глава дванадесета от АПК.

Образувано е по жалба от директора на Областна дирекция по безопасност на храните-Пловдив, чрез процесуален представител, срещу решение № 28 от 12.03.2020 г., постановено по АНД № 585/2019г. по описа на Районен съд Асеновград, ІI н.с., в частта, с която е отменено наказателно постановление № 134/08.07.2019 г. на Директора на Областна дирекция по безопасност на храните,  пункт 1 и пункт 3, в които на „РИНС“ ЕООД , ЕИК ****:  по т. 1 на основание чл. 471а  ал.2  от ЗВМД е наложено административно наказание – имуществена санкция  в размер на 500 лв. за нарушение по чл. 4 ал.1 т.5  от Наредба № 44 от 22.04.206 г. за ветеринарно медицинските изисквания към животновъдните обекти  и по т. 3 на основание чл. 471а  ал.2  от ЗВМД е наложено административно наказание – имуществена санкция  в размер на 500 лв. за нарушение по чл. 14 ал.6 т.5  от Наредба № 44 от 22.04.206 г. за ветеринарно медицинските изисквания към животновъдните обекти. Основното твърдение е, че решението, в обжалваната част, е постановено при нарушение на материалния и процесуален закон. Искането е да се отмени решението, в обжалваната част и като законосъобразно да се потвърди изцяло НП.        

Ответникът по касация – „РИНС“ ЕООД, чрез адв. П.-пълномощник, намира жалбата за неоснователна. Моли съда да остави в сила решението на ПРС, в обжалваната част.       

Прокурорът от Окръжна прокуратура-Пловдив дава мотивирано заключение за допустимост и основателност на касационната жалба.  

Административен съд-Пловдив, ХХ състав, счита касационната жалба за процесуално допустима като подадена в преклузивния 14-дневен срок от страна с правен интерес, за която решението, в обжалваната част, е неблагоприятно, срещу подлежащ на касационно оспорване съдебен акт.

След като обсъди доказателствата по делото във връзка с касационните оплаквания и провери решението, в обжалваната част, по реда на чл. 218 от АПК, настоящият съдебен състав намира касационната жалба за неоснователна.

С издаденото НП на „РИНС“ ЕООД , ЕИК ****, са наложени следните административни наказания : 1. На основание чл. 471а  ал.2  от ЗВМД е наложено административно наказание – имуществена санкция  в размер на 500 лв. за нарушение по чл. 4 ал.1 т.5  от Наредба № 44 от 22.04.206 г. за ветеринарно медицинските изисквания към животновъдните обекти; 2. На основание чл. 471а  ал.2  от ЗВМД е наложено административно наказание – имуществена санкция  в размер на 500 лв. за нарушение по чл. 6 ал.1 б. Б   от Наредба № 44 от 22.04.206 г. за ветеринарно медицинските изисквания към животновъдните обекти;         3. На основание чл. 471а  ал.2  от ЗВМД е наложено административно наказание – имуществена санкция  в размер на 500 лв. за нарушение по чл. 14 ал.6 т.5  от Наредба № 44 от 22.04.206 г. за ветеринарно медицинските изисквания към животновъдните обекти. Въззивният съд е приел, че оспореното НП е издадено от компетентен орган, в законоустановената форма, но в неговите точки 1 и 3 при неспазване на процесуалните разпоредби за издаването му и при неправилно приложение на материалния закон.

         РС-Пловдив е изпълнил служебното си задължение да проведе съдебното следствие по начин, който е осигурил обективно, всестранно и пълно изясняване на всички обстоятелства, включени в предмета на доказване по конкретното дело, при точното съблюдаване на процесуалните правила относно събиране, проверка и анализ на доказателствата. Фактите са установени в пълнота и правилно от районния съд, като на същите е правена съвкупна преценка, въз основа на които са дадени законосъобразни правни изводи за допуснати съществени процесуални нарушение на проведения административнонаказателен процес, в обсъжданите т. 1 и т. 3 от НП, които обуславят ограничаване на правото на защита на конкретното административно наказано лице. В конкретния случай, по отношение на направените изводи за установяване на нарушението, автора на административно нарушение, неговото виновно поведение и приложимостта на разпоредбите, изключващи отговорността, изводите на районния съд са законосъобразни. Те са направени на база събраните по делото доказателства и са съответни на установената съдебна практика. За да отмени наказателното постановление по т. 1 и т. 3, районният съд, законосъобразно е приел, че по преписката и по делото не са събрани необходимите доказателства относно механизма на установяване на автора, което е довело до незаконосъобразно изпълнение на административнопроизводствените правила, конкретизирани в разпоредбата на чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН, да има конкретика и яснота относно обстоятелствата, при които то е осъществено, които доводи се споделят и от настоящата съдебна инстанция. Налице са само хипотези и предположения, които не могат да послужат към привличането му към административнонаказателна отговорност. В тази връзка и показанията на актосъставителя, разпитан като свидетел не изяснява този основен факт. В този смисъл касационната инстанция изцяло споделя мотивите на въззивния съд, като няма смисъл същите да бъдат преповтаряни, а съобразно възможностите на  чл. 221, ал. 2 изр. 2 от АПК изцяло препраща към тях. Ето защо, фактическите констатации и правните изводи на районния съд, в отменителната част на решението му, се споделят и от настоящата съдебна инстанция, като не е необходимо тяхното преповтаряне. Наведените в касационната жалба оплаквания, настоящата инстанция преценява като неоснователни. Във връзка с възраженията на касатора, следва в случая да се посочи, че въззивният съд е дал законосъобразен отговор, като при правилна преценка на събраните гласни и писмени доказателства по делото и при правилно приложение на материалния закон, е достигнал до обосновани изводи относно незаконосъобразността на наказателното постановление, като е формирал правилно вътрешно убеждение.

С оглед изложените съображения, съдът намира, че не са налице твърдените касационни основания, поради което решение, в обжалваната част, като валидно, допустимо, постановено в съответствие и при правилно приложение на закона и при спазване на съдопроизводствените правила, следва да бъде оставено в сила.

Мотивиран така и на основание чл. 221, ал. 2, предл. 1 от АПК,  Административен съд-Пловдив, ХХ к.състав,

 

                                        Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 28 от 12.03.2020 г., постановено по АНД № 585/2019г. по описа на Районен съд Асеновград, ІI н.с., в обжалваната част.    

Решението е окончателно.

   

 

                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:    

 

 

                                                       ЧЛЕНОВЕ: