Решение по дело №179/2015 на Районен съд - Велинград

Номер на акта: 128
Дата: 16 април 2015 г. (в сила от 5 юни 2015 г.)
Съдия: Наташа Иванова Даскалова
Дело: 20155210100179
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 5 март 2015 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ ..

 

 16.04.2015 година,гр.Велинград.

 

В    И М Е Т О   Н А    Н А Р О Д А

 

ВЕЛИНГРАДСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД на шестнадесети  април ,две хиляди и петнадесета година,в публично заседание в следния с ъ с т а в:

 

                                РАЙОНЕН СЪДИЯ:НАТАША ДАСКАЛОВА

 

СЕКРЕТАР:В.Ш.

като разгледа  докладваното от районния съдия НАТАША ДАСКАЛОВА дело №  179  по описа за 2015  година и за да се произнесе взе предвид следното:

 

        Производство  по реда на Глава втора “Производство за налагане на мерки за защита от домашното насилие” по Закона за защита от домашното насилие.

С молбата си молителката  Х.Н.Г.,***, с ЕГН **********,на основание чл. 8,т.1 от ЗЗДН п р о т и в П.Н.Г. ***,с ЕГН  **********,    , постъпила в съда на  основание чл. 4,ал.2 от ЗЗДН, твърди че    лицето  е неин брат  ,като на  04.03.2015 година   я обиждал, псувал и й се заканвал  т.е  упражнили върху нея акт на домашно насилие.

 

  Ответника твърди ,че не е извършил акт на домашно насилие спрямо молителката.

 От събраните по делото доказателства, съдът прие за установена следната фактическа обстановка:

 Страните по делото са брат и сестра. Те живеят в съсобствена къща в гр. Велинград, ул. „***" № 28, която им е дарение от родителите им, като молителката  живее с майка си и баща си и приятеля си Б.С. на първия етаж, а брат й със семейството си на втория етаж. Отношенията между страните по делото са влошени ,като това обстоятелство не се отрича от тях ,но молителката твърди , че причината за това е, че майка й - М.В.Г. е поискала тя да се грижа за нея и е взела дебитната си карта от брат й и я дала на нея , а ответника – че причината за това е обстоятелството ,че са започнали да липсват негови вещи ,в т.ч. дърва и дървен материал .

На 04.03.2015 г., в около 09.30 часа  молителката и  майка й пиели кафе в една от стаите ,ползвана от молителката ,като в този момент тя отворила прозорец, за да прибере завивки ,като в същия момент в близост до този прозорец бил ответника – П.Г.. Същият видял сестра си и започнал да я псува и да й вика , като я питал дали са смотали и материала му , като същевременно я наричал “боклук” , “улава”  и “курва” и й се заканвал . Тези думи и закани били чути от майката на страните – свидетелката М.Г., като същата освен това установява , че дъщеря й била разтревожена ,веднага й приповторила обидите и заканите на брат си и изтичала към стаята на свидетеля Н.Г. – баща на страните .  Молителката и свидетелката М.Г. твърдят , че при влизане в тази стая Х.Г. е припаднала , а свидетеля Н.Г. – че тя само е седнала на пода и не преставала да говори , споделяйки с него , че брат й се е разправял с нея за липсата на материал. След това молителката и родителите й се качили на втория етаж при съпругата на ответника , но тя казала , че нищо не е чула. След това ,молителката се обадила по телефона на свидетеля С. и споделила ,че е обиждана от брат си и че той й се е заканвал ,поради което свидетеля я посъветвал да се обърне към органите на МВР. Затова Х.Г. посетила сградата на РУП – Велинград ,където провела разговор със свидетеля З. , който твърди , че е разбрал че между нея и брат й има имотен спор ,че е имало разправия между тях , но не уточнява какъв е бил характера на същата ,както и че е дал съвет на молителката да се обърне към органите на МВР , след  като заведе там и родителите си.  Въпреки, че не установява обстоятелства за споделени данни за домашно насилие , полицейския служител З. е разяснил процедурата на молителката за подаване на молба  чрез РУП – Велинград или директно до съда по Закона за защита от домашно насилие. Във връзка с твърденията на ответника П.Г. , че от дома му непрекъснато са изчезвали негови вещи ,    свидетеля К. – зет на страните установява ,че пред него ответника е споделил , че му липсват дърва и дървен материал и че той се съмнява в молителката , свидетеля С. и свидетелката М.Г. . От друга страна свидетеля Н.Г. също твърди , че тези три лица – наричани от него тройката , не си купуват дърва ,но установява ,че всеки ден с колата си свидетеля С. кара или отпадъци от строителството или нарязани дърва , но не сочи обстоятелства , че те се отопляват от дърва или дървен материал закупувани от сина му или от него самия .  Освен всичко изложено до тук , свидетелите М.Г. и Н.Г. установяват ,че дъщеря им е имала проблеми с употреба на алкохол ,лекувала се е ,включително и чрез приемане на медикаменти ,но те са категорични ,че от около година и половина молителката Г. не употребява алкохол,като на свидетеля Г. не му е известно тя да приема медикаменти в момента ,във връзка с алкохолната си зависимост. 

Съдът прие за установени посочените обстоятелства,като взе предвид приложените към молбата и приети по време на  съдебното производство  Декларация  по чл. 9,ал.3 от ЗЗДН,подписана от молителката, Н.А. № 399,т.ІІ,рег.№ 3496 ,н.д. № 518/1999 г. на нотариус Георги Халачев, както и показанията на свидетелите М.Г. , Б.С.,С.К. тъй като същите са последователни и непротиворечиви. Освен това, СЪДЪТ взе предвид и показанията на свидетеля Н.Г. , тъй като този свидетел описва поведението на молителката непосредствено след разговора с брат й ,като той не е чул този разговор . обстоятелството ,че молителката не е споделила с баща си  отправените към нея псувни и обиди не води до извода , че ответника не е изрекъл същите. Единствения очевидец на случилото се между страните по делото е свидетелката М.Г.   , на която съдът дава вяра , тъй като не са налице обстоятелства, които да сочат че показанията са й недостоверни и че тя не е имала възможност да възприеме казаното от ответника. Нещо повече, нейните показания се потвърждават от показанията на свидетеля С. , пред който по телефона молителката веднага е споделила за случилото се , както и от показанията на полицейския служител З. , пред който още същия ден молителката е изложила жалбата си устно и затова той й е разяснил реда за защита по Закона за защита от домашно насилие.

                                                                                         

Поради изложеното до тук, СЪДЪТ счита , че МОЛБАТА е допустима ъщата е подадена в едномесечния срок по  чл. 10, ал.1 от ЗЗДН от акта на домашно насилие от молителката , която   е  пострадало лице по смисъла на закона и за нея възниква възможността да предяви молба за защита срещу ответника – брат ,т.е. е подадена  от легитимирано лице по смисъла на чл.3, т.6 от ЗЗДН. Разгледана по същество молбата е основателна:Със ЗЗДН се предоставя защита на лицата, пострадали от домашно насилие, което съгласно чл.2 от същия закон е  всеки акт на физическо, психическо или сексуално насилие, както и опитът за такова насилие, принудителното ограничаване на личната свобода и на личния живот, извършено спрямо лица, които се намират или са били в семейна или родствена връзка, във фактическо съпружеско съжителство или които обитават едно жилище.Установи се от доказателствата по делото, че молителката  е лице,  пострадало от домашно насилие, тъй като спрямо нея е извършен акт на психическо насилие  : на 04.03.2015 година  ответника П.Н.Г. я обиждал, псувал и й се заканвал  ,т.е  упражнил върху нея акт на домашно насилие  . Защо СЪДЪТ приема тези обстоятелства са изложени съображения във фактическата обстановка. Към всичко това следва да се добави и установения повод за осъществяване на акта за домашно насилие от страна на ответника , а именно , наличие на съмнения у него че молителката и лицето с което живее на съпружески начала – свидетеля С. без негово знание и съгласие се разпореждат с негови вещи.

С оглед на горното, съдът намира, че  са налице предпоставките на закона да се  у в а ж и  молбата и се постановят мерки по чл.5, ал.1,т.1 и  т.3 от ЗЗДН  задължаване на извършителя да се въздържа от извършване на домашно насилие спрямо пострадалото лице Х.Н.Г.,***, с ЕГН **********. За да наложи тази мярка, съдът взе предвид искането на молителката и обстоятелствата , при които е извършен акта на домашно насилие.

Следва на основание чл.5, ал.4 от ЗЗДН  на  извършителя   да  се   наложи       г л о б а  в размер на 200 лв., платима в полза на Държавата по бюджета на съдебната власт и да се издаде служебно изпълнителен лист.

Като последица от уважаването на молбата и на основание чл. 11, ал.2 от ЗЗДН ответника следва да заплати  държавна такса в размер на 25 лв. и 5 лв. за служебното издаване на изпълнителен лист, а на молителката разноски по делото – 140 лева – адвокатски хонорар;

 

Водим от изложеното и на основание чл.15 от Закона за защита от домашното насилие, ВЕЛИНГРАДСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД

 

Р      Е      Ш     И :

 

        УВАЖАВА молбата на Х.Н.Г.,***, с ЕГН **********,             п р о т и в   П.Н.Г. ***,с ЕГН  **********, като налага следната мярка за защита от домашното насилие:

- ЗАДЪЛЖАВА извършителя   П.Н.Г. ***,с ЕГН  ********** ДА СЕ ВЪЗДЪРЖА от ИЗВЪРШВАНЕ НА ДОМАШНО НАСИЛИЕ срещу молителката   Х.Н.Г.,***, с ЕГН **********.

 

ОСЪЖДА П.Н.Г. ***,с ЕГН  **********, да заплати на:

-                           Държавата по бюджета на съдебната власт  г л о б а в размер на 200 /двеста/ лева и 5 /пет/ лева такса за служебното издаване на изпълнителен лист;

-                           РАЙОНЕН СЪД град ВЕЛИНГРАД  т а к с а  в размер на 25 лв. /двадесет и пет лева/ + 5 /пет/ лева за служебното издаване на изпълнителен лист ;

-                           на Х.Н.Г.,***, с ЕГН ********** – сумата 140 лева / сто и четиридесет лева/ разноски по делото ;

 

       Въз основа на съдебното решение да се ИЗДАДЕ заповед за защита  в полза на  молителката, като се посочат последиците при неизпълнението й по чл.21, ал.2 от ЗЗДН.

Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд гр.Пазарджик в 7-дневен срок от връчването му на страните.

Заповедта подлежи на незабавно изпълнение, като обжалването не спира изпълнението на заповедта.

Преписи от решението и заповедта да се връчат на страните и РУП- Велинград.

РАЙОНЕН СЪДИЯ: