Решение по дело №1747/2019 на Районен съд - Горна Оряховица

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 15 октомври 2019 г. (в сила от 25 октомври 2019 г.)
Съдия: Еманоел Вардаров
Дело: 20194120101747
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 20 септември 2019 г.

Съдържание на акта

 

 Р Е Ш Е Н И Е

458

 гр. Горна Оряховица, 15.10.2019г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

           

Горнооряховският районен съд, втори състав, в  публично заседание  на четиринадесети октомври през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                                                     Председател: Еманоел Вардаров

при участието на секретаря М.К. и в присъствието на прокурора Ив.Г., като разгледа докладваното от съдията Вардаров гр.дело№1747/2019г. по описа на Горнооряховския районен съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производство по чл.28 ввр. чл.26 от Закона за закрила на детето.

            Постъпило е искане от Дирекция “Социално подпомагане” гр.Стражица чрез Директор Д.В., за настаняване на детето А.В.С. с ЕГН********** в Център за настаняване от семеен тип на деца без увреждания без увреждания/ЦНСТД без увреждания/ гр.Стражица - спешна временна мярка за закрила по реда на чл.27 ал.1 от ЗЗДетето. На 09.08.2017г. в О”ЗД” Д”СП” гр.Стражица  бил подаден сигнал от С. С.(баба на детето  по майчина линия). Същата съобщила, че детето А.В.С. е изпъдено от дома на биологичния си баща и безпризорно скита по улиците на с.С. Общ.С.. Детето разказало, че  биологичният му баща и баба му по бащина линия го тормозили физически и психически и го спрели от училище. Не било допускано от баба си по бащина линия да влиза в къщата, а да спи на „плочата“, където имало постлан килим. Детето било видимо недохранено и мръсно. Веднага след пристигане на детето А. в семейната среда на  майката, възникнал конфликт между него и по-големият му брат Х., който заедно със сестра им С. се отглеждали също в семейната среда на С.. Между децата Х. и А. имало силно изразена непоносимост един към друг(двете деца се обиждали и  се биели постоянно), и баба на децата  по майчина линия не може да овладее създалата се ситуация. С. С. категорично заявила, че не може да полага адекватни грижи за трите деца в семейната си среда и желае детето А.В.С. да бъде настанено в ЦНСТДУ гр.Стражица. Със Заповед№ЗД/Д-ВТ-СТ-029/12.08.2019г. на Директора на Д“СП“ гр.Стражица е настанено малолетното дете А.В.С. в социалната услуга ЦНСТДУ гр.Стражица до произнасяне на съда с решение. Мотивът за настаняването на детето в ЦНСТДУ гр.Стражица е, че по този начин ще бъдат опазени живота и здравето на малолетното дете, също по най-добър начин ще бъдат защитени интересите на малолетното дете А.В.С.. Становището на О”ЗД”-Д”СП” гр.Стражица е, че спрямо детето е приложена адекватна мярка за закрила тъй като на този етап реинтеграцията на детето в семейството му не била искана, детето няма роднини или близки, които да са изразили желание да полагат грижи за него в семейната си среда. Настаняването на А.В.С. в социалната услуга Център за настаняване от семеен тип за дена без увреждания гр.Стражица на основание чл.28 ал.1  ввр. чл.26 от ЗЗД било в интерес на детето и по този начин ще се гарантират неговите права и интереси. Моли съда  да се произнесете с решение, с което детето А.В.С. с ЕГН**********, да бъде настанен в Център за настаняване от семеен тип на деца без увреждания без увреждания/ЦНСТД без увреждания/ гр.Стражица.

            Районна прокуратура гр.Горна Оряховица чрез прокурор Ив.Г. изразява становище в подкрепа на искането на Дирекция “Социално подпомагане” гр.Стражица.

            Според чл.28 ал.2 от ГПК непълнолетните деца извършват съдопроизводствените  действия лично, но със съгласието на техните родители/попечители/. Във връзка с естеството на делото и противоречие е интересите между представляван и представител/родител/, съдът, на основание   чл.29 ал.4  от   ГПК,    назначил    особен    представител на А.В.С. с ЕГН********** -   адв.Д. Г.Д. от ВТАК.  В съдебно заседание особеният представител изразява становище, че интерес на детето е да бъде настанен  в ЦНСТД без увреждания гр.Стражица с цел деинституционализация и отглеждане на детето в среда близка до семейната и по този начин настаняването на детето ще гарантира правата и интересите му.

            Съдът, след като взе предвид становищата на страните и прецени събраните по делото доказателства, съобразно разпоредбите на ГПК, приема за установено следното:

            Родителите съжителствали на семeйни начала, kaто през време на съжителството имат родени три деца Х. А. и С.. Детето А.В.С. е роден на ***г. в гр.С., с родители: майка В.С.С. и баща – неизвестен, видно от удостоверение за раждане, издадено въз основа на акт№1540/17.06.2010г. за раждане на Общ.С.. След като се разделили родителите разделили и децата Х. и С. заживели в семейната среда на баба по майчина линия в с.Благоево Общ.Стражица. А. останал да живее в семейната среда на биологичния си баща и неговите родители в с.С. Общ.С.. Майката на заминала за Р.Италия, където се запознала с лице от италиански произход, с което впоследствие заживяла на семейни начала. Биологичния баща на детето А.В.С. не е предприел припознаване на нито едно от децата.

            Със Заповед№ЗД/Д-ВТ-СТ-029/12.08.2019г. на Директора на Д“СП“ гр.Стражица е настанено малолетното дете А.В.С. в социалната услуга ЦНСТДУ гр.Стражица до произнасяне на съда с решение. Мотивът за настаняването на детето в ЦНСТДУ гр.Стражица е, че по този начин ще бъдат опазени живота и здравето на малолетното дете, също по най-добър начин ще бъдат защитени интересите на малолетното дете А.В.С..

            По делото е депозиран социален доклад по реда на чл.15 ал.6 от ЗЗДетето от Отдел „Закрила на детето” към Д”СП” гр.Стражица,  А.В.С. живее в ЦНСТД без увреждания гр.Стражица. Първоначално бабата по майчина линия получила сигнал по телефона от свои роднини, че детето А. е изпъдено от родителите на биологичния му баща при които живее. През м.август.2019г. бабата по майчина линия подала сигнал, че детето А. от известно време ходи без контрол по улиците. Детето е видимо мръсно облечено, некъпано и гладно. След разговор с биологичните баща, баба и дядо на детето по бащина линия, същите заявили, че повече не желаят да отглеждат детето А., защото „той е неприпознат от баща си и не им е никакъв”. Бабата по майчина линия  довела детето в жилището си. Възникнал нов проблем – между Х.(по-големият брат на А.) и А.. Двете деца започвали да се карат и бият. По гласови данни на  бабата детето А. е много палав без никакво възпитание, детето не слуша и извършва действия, с които поставя живота си и живота на другите в риск. Бабата на детето по майчина линия твърдо заявила, че не може да се справи с отглеждането и възпитаването на А. в семейната си среда и желае то да бъде изведено. Била предприета спешна мярка за закрила - именно настаняване в социална услуга от резидентен тип ЦНСТД без увреждания гр.Стражица От проведената социални работа по случая, Отдел „Закрила на детето” към Д”СП” гр.Стражица счита, че настаняването на детето по реда на чл.26 от ЗЗЗДетето в социална услуга от резидентен тип е в най-добър интерес за малолетното дете. По този начин ще бъде дадена възможност на детето да се отглежда в среда близка до семейната, където ще бъдат задоволявани адекватно индивидуалните му потребности.

            В съдебно заседание Савка С. - Директор на ЦНСТД без увреждания гр.Стражица твърди, че детето е настанено от 12.08.2019г. Посетило летен морски лагер с останалите деца. А.В.С. е в трети клас(справял се добре както с четенето, така и с писането) и въобще в образователния процес. Твърди, че майката не е търсила детето. Постоянно детето е посещавано от баба си по майчина линия. В Центъра имало обслужващ персонал, четири гледачи, социален работник. Непрекъснато с децата имало възрастен човек, който помагал в домакинството на децата.

В съдебно заседание С. Хр.С.(баба на детето по майчина линия)  твърди, че е оставила мъжа си и заминала за Италия, където създало свое семейство. Майката на децата и  заявила, че не би могла да  вземе децата със себе си, тъй като „родителите на италианеца не знаели, че тя имала деца“.  Свидетелката признава, че и било трудно да гледа А. и другите две деца на дъщеря си(получавала „детски“  и помощи). Имала, обаче   желание да  събере децата и да  са заедно.

            При така установената фактическа обстановка, съдът счита, че следва да уважи молбата направена от ръководителя на Д”СП” гр.Стражица на основание чл.28 ввр. чл.26 от ЗЗДетето за определен срок,  по следните съображения:

            Искането е допустимо и е направено по реда на чл.26 ал.2 от ЗЗДетето от Директора на Д”СП” гр.Стражица.

            Според чл.25 т.2 от ЗЗДетето  може да бъде настанено извън семейството дете, чиито родители без основателна причина трайно не полагат грижи за детето.

 По делото се събраха доказателства, че  детето А.В.С. е останало без родителска грижа. Установява по безспорен начин с оглед направите проучвания  за невъзможността за реинтеграция на детето в биологичното семейство -  В.С.С.(майка на детето) няма желание и  възможност да полага грижи по отглеждането и възпитанието на детето си А.В.С., поради липса на: родителски капацитет, добри жилищни условия и постоянни доходи.  И майката, и бабата по майчина линия  са декларирали трайна невъзможност за отглеждане на малолетното дете в семейната им среда. С оглед  на това детето било настанено в специализирана институция, което било без алтернатива.

“Отглеждането” на детето изисква непрекъснати непосредствени материално-технически грижи за храна, облекло, хигиена, здраве, почивка, жилище и пр. В средата на семейството и под грижите на родителите се извършва първоначалното оформяне на човешката личност.  Заедно с това,  налице е  обективната невъзможност на двамата родители въпреки тяхното  желание,  да  полагат грижи за отглеждането на детето  в домашни условия с оглед естеството на заболяването  на детето. В този  смисъл  целта на  мярката за закрила на детето Живко е  да се  даде защита  на детето  с оглед правото му на живот. Според чл.20  от Конвенцията  за правата на детето, приета от ОС на ООН на 20.11.1989г.,  ратифицирана с решение на ВНС от 11.04.1991г.  и влязла в  сила от 03.07.1991г. на същата конвенция   дете, на което с оглед на неговите висши интереси не може да бъде разрешено да остане в тази среда, има право на специална закрила и помощ, оказвана от държавата.

      Настаняването на детето в социална услуга - резидентен тип  Център за настаняване от семеен тип на деца без увреждания без увреждания/ЦНСТД без увреждания/, следва да спомогне малолетното дете да придобие навици и умения за независим и пълноценен начин на живот, съобразно възможностите си. Споменатият център се явява преходно звено  от специализираната институция и  т.н.  защитено жилище за младежи, напускащи  институцията. Повишаването качеството на живот чрез изграждане и поддържане на среда близка до семейната ще спомогне за нормализиране на ежедневието на детето, чрез осигуряване на възможност за участие в различни видове дейности, които се случват в различни пространства и време. Индивидуалният подход спрямо детето ще доведе до развиване на личните и потенциали, справяне с проблеми и трудности, както и обучение и улесняване достъпа до обществена среда и подпомагане включването и в обществения живот.

           На този етап не съществува възможност за отглеждане на детето А.В.С. в семейна или среда близка до семейната. При определяне на мярката за закрила на детето, в съответствие с разпоредбата на чл.28 ал.3 ввр. чл.26 ал.1 от ЗЗДетето, съдът съобрази, че на този етап са изчерпани всички възможности за оставане на детето в семейна среда, като реални грижи  за отглеждане и лечение на детето е възможно да бъдат осъществени в специализирана институция. В съответствие  с изискванията на чл.27 ввр. чл.26 ал.1 от ЗЗДетето Д”СП” гр.Стражица е извършила временно настаняване на детето в ЦНСТД без увреждания гр.Стражица по административен ред до произнасяне с решение от съда. Специализираната институция, каквито се явяват болшинството домове за деца не може да гарантира по най-добър начин правата и интересите на детето, тъй като то е настанено в специализирана институция, чиито профил не отговаря на потребностите му и е било изолирано от останалите деца.  Настаняването му в социална услуга - резидентен тип, а именно Център за настаняване от семеен тип на деца без увреждания без увреждания/ЦНСТД без увреждания/ гр.Стражица, следва да спомогне детето да придобие навици и умения за независим и пълноценен начин на живот, съобразно възможностите си. За детето и по настоящем се полагат необходимите грижи, като е постигната адаптация в средата.

При тези безспорно установени обстоятелства, съдът приема, че в настоящия случай са налице предвидените от закона предпоставки за настаняване на детето А.В.С. извън семейството, a именно в Център за настаняване от семеен тип на деца без увреждания без увреждания/ЦНСТД без увреждания/ гр.Стражица за срок: от две години, считано от влизане в законна сила на решението по гр.дело№1747/2019г. на ГОРС, респ. до настъпване на законни основания за изменяване или прекратяване на мярката за закрила. Съдът счита, че тази мярка е в интерес на детето и настаняването и в посочената специализирана институция ще допринесе в най-голяма степен за нейната бъдеща реинтеграция в семейна среда, както и полагане на адекватни грижи за нейното  отглеждане и  израстване.

Водим от гореизложеното  и на основание чл.28 ал.4 от ЗЗДетето, съдът

                                              Р   Е   Ш   И:

 

НАСТАНЯВА детето А.В.С. - роден на ***г. в гр.С., с ЕГН**********, с родители: майка В.С.С. с ЕГН**********,  с постоянен и настоящ адрес: ***  и баща – неизвестен,  в Център за настаняване от семеен тип на деца без увреждания /ЦНСТД без увреждания/ гр.Стражица, за срок: от две години, считано от влизане в законна сила на решението по гр.дело№1747/2019г. на ГОРС, респ. до настъпване на законни основания за измяняване или прекратяване на мярката за закрила.

 

Препис от решението да се връчи на страните.

След влизане на решението в сила, препис от него да се изпрати на: Директора на АСП-Д”СП” гр.Стражица и Директора на ЦНСТД без увреждания гр.Стражица за сведение и изпълнение.

Решението   подлежи на обжалване или протест пред ВТОС в 7-дневен срок  от получаване на съобщението от страните, че е изготвено и обявено.

 

                                                                                           Районен съдия: