Решение по дело №286/2019 на Районен съд - Ихтиман

Номер на акта: 127
Дата: 26 юли 2019 г. (в сила от 26 февруари 2020 г.)
Съдия: Радослава Маринова Йорданова
Дело: 20191840200286
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Ихтиман, 26.07.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ИХТИМАНСКИ РАЙОНЕН СЪД, І състав, в публично заседание на трети юли през две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                           председател: РАДОСЛАВА ЙОРДАНОВА

 

при секретаря М. М., като разгледа докладваното от съдията а.х.д. № 286 по описа за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

производство по чл. 59 и сл. от ЗАНН

Обжалвано е наказателно постановление № . г. на ОДМВР С., с което на О.Р.О. ЕГН ********** *** е наложена глоба в размер на 30 лв. на основание чл. 183, ал. 3, т. 6 ЗДвП за извършено нарушение 6, т. 1 ЗДвП, глоба в размер на 50 лева на основание чл. 183, ал. 4, т. 7 ЗДвП за нарушение на чл. 137а, ал. 1 ЗДвП, както и глоба в размер на 3000 лева на основание чл. 179, ал. 3, т. 1 ЗДвП за извършено нарушение на чл. 139, ал. 5 ЗДвП.

В жалбата се твърди, че наказателното постановление е издадено в противоречие с материалния закон и процесуалните правила. Твърди се, че от описанието на нарушението не е ясно с кой знак водачът не е съобразил своето поведение. Сочи, че не е вярна констатацията, че е бил без предпазен обезопасителен колан. Твърди се и че е налице противоречие в описанието на превозното средство, с което е извършено нарушението. Навежда доводи за това, че размерът на наложената глоба към датата на връчване на наказателното постановление за нарушението по чл. 179, ал. 3 ЗДвП е 300 лева.

Въззиваемата страна, редовно уведомени, не изпращат представител.

Съдът, като обсъди доводите на страните и събраните писмени и гласни доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност и съобразно с чл. 16 НПК, приема за установена следното:

От приложения по преписката акт за установяване на административно нарушение № 688197/11.10.2018 г. се установява, че жалбоподателят О.О. около 15,29 часа е бил спрян за проверка от органите на КАТ, в района на . км. на автомагистрала “Т.”, с посока на движение гр. С., докато е управлявал товарен автомобил „М.“, рег. № . тъй като е извършил изпреварване при наличие на забрана, въведена с пътен знак В .. Освен това служителите на КАТ забелязали, че водачът е бил без поставен обезопасителен колан. При проверката било установено, че товарният автомобил е без заплатена валиднта винетна такса за движение по републиканската пътна мрежа от категория К1. Актосъставителят е приел, че водачът е нарушил чл. 6, т. 1 ЗДвП, тъй като не е съобразил поведението си с пътен знак, чл. 137а, ал. 1 ЗДвП, тъй като не е бил поставил обезопасителен колан, както и чл. 139, ал. 5 ЗДвП, тъй като за автомобила е нямало платена винетна такса.

Констатациите в акта са потвърдени от актосъставителя – св.Б.Б., според когото нарушението е установено непосредствено, тъй като от КПП „Т. в.“ има видимост към отсечката от пътя, в която има въведена забрана за изпреварване от товарни автомобили. Според св. Б. видимостта от мястото, където се е намирал е голяма – около 1 км, а обстоятелството, че водачът е бил без колан е установено към момента на спирането му. Б. е категоричен, че за автомобила не е имало заплатена винетна такса.

Въз основа на съставения акт е издадено и атакуваното наказателно постановление, в чиято обстоятелствена част е посочено, че О. е извършил маневра изпреварване в зоната на действие на пътен знак, забраняващ това, с което е нарушил чл. 6, т. 1 ЗДвП, не е ползвал предпазен колан при наличие на такъв в автомобила, с което е нарушил чл. 137а, ал. 1 ЗДвП и автомобилът е без заплатена валидна винетна такса за движение по републиканската пътна мрежа от категория К1, с което е нарушил чл. 139, ал. 5 ЗДвП, поради което на основание чл. 183, ал. 3, т. 6 ЗДвП е наложена глоба в размер на 30 лв., на основание чл. 183, ал. 4, т. 7 ЗДвП е наложена глоба в размер на 50 лв. и на основание чл. 179, ал. 3 ЗДвП е наложена глоба в размер на 3000 лева

С оглед възприетото от фактическа страна, съдът достигна до следните правни изводи:

Актът и наказателното постановление са издадени от териториални и материално компетентни органи. При съставянето им не са допуснати съществени нарушения на процесуалните права, които да доведат до опорочаване на процедурата по установяване на административното нарушение и съответно- налагане на административното наказание и оттук - до ограничаване правото на защита на жалбоподателя.

По отношение на нарушението на чл. 6, т. 1 ЗДвП

Разпоредбата на чл. 6, т. 1, предл. 3 ЗДвП предвижда, че участниците в движението следва да  съобразяват своето поведение с пътните знаци. Съгласно Наредба № 18 oт …. г. за сигнализация на пътищата с пътни знаци пътен знак В25 въвежда забрана за товарните автомобили с допустима максимална маса над 3,5 т да изпреварват МПС, с изключение на мотоциклети без кош и мотопеди. Знакът, съгласно 61, ал. 3 от Наредбата е в сила до следващото кръстовище.

След като съдът, кредитирайки показанията на актосъставителя Б., прие, че О. е предприел изпреварване докато е управлявал товарния автомобил в района на .. км. на  АМ „Т.“, където е въведена забрана за изпреварване от товарни автомобили с пътен знак …, то от обективна страна е осъществил състава на нарушението, за което му е наложено и съответното административно наказание. Неизпълнението на това задължение е санкционирано от нормата на чл. 183, ал. 3, т. 6 ЗДвП, която е станала основание на административнонаказващия орган да наложи глоба в размер на  30 лева, тъй като нарушението на забраната за изпреварване не е създала опасност за движението.

Неоснователно е възражението за допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, изразяващо се в противоречие между обстоятелствената и санкционната част на наказателното постановление. В случая в обстоятелствената част на същото ясно и недвусмислено  посочен пътният знак ., който О. не е съобразил. Обстоятелството, че при описването на правната квалификация на нарушението е вписан и пътен знак . по никакъв начин не засяга правото на защита на наказаното лице, тъй като той е имал обективната възможност да разбере в извършването на какво нарушение се обвинява.

Ето защо съдът намира, че в тази си част атакуваното НП е законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

По отношение на нарушението на чл. 137а, ал. 1 ЗДвП

Разпоредбата на чл. 137а, ал. 1 ЗДвП въвежда задължение за всички водачи и пътници в моторни превозни средства от категории М1, М2, М3 и N1, N2 и N3, когато са движение, да използват обезопасителните колани, с които моторните превозни средства са оборудвани. За нарушение на посоченото предписание чл. 183, ал. 4, т. 7, предл. 1 ЗДвП предвижда административно наказание глоба в размер на 50 лева.

Съдът не намира основание да не се довери на показанията на полицейския служител, които са в подкрепа на съставения АУАН, и който непосредствено е възприел обстоятелството, че водачът на товарния автомобил при спирането му е бил без поставен предпазен колан, поради което и съдът  приема за доказано, че жалбоподателят е управлявал МПС без да е поставил обезопасителен колан, с какъвто превозното средство е било оборудвано. След като е несъмнено установено извършването на административното нарушение, за което нарушителят е бил привлечен към административнонаказателна отговорност и наложената санкция е в съответствие с предвидената в закона, която е в абсолютен размер, съдът приема, че наказателното постановление е правилно и законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

 

По отношение на нарушението на  чл. 139, ал. 5 ЗДвП

Разпоредбата на чл. 139, ал. 5 ЗДвП в редакцията си към момента на извършване на нарушението – ДВ, бр. 105 от 2018г., предвижда, че движението на определените в Закона за пътищата пътни превозни средства по републиканските пътища се извършва след заплащане на винетна такса. Съгласно чл. 100, ал. 2 ЗДвП водачът на моторно пътно превозно средство е длъжен да залепи валиден винетен стикер за платена винетна такса в долния десен ъгъл на предното стъкло на моторното пътно превозно средство при движение по републиканските пътища и да премахва незабавно винетния стикер след изтичането на неговата валидност.

Въпреки че в обстоятелствената част на наказателното постановление наказващият орган е посочи нови фактически обстоятелства относно вида на управляваното от жалбоподателя превозно средство, които не са отразени в съставения АУАН, това не съставлява съществено нарушение на процесуалните правила, доколкото по безспорен начин е установено извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина.

От съставения АУАН и разпита на актосъставителя се установи, че нито на автомобила, управляван от жалбоподателя, е бил залепен валиден винетен стикер, нито водачът е представил квитанция за заплатена винетна такса. След като жалбоподателят не е изпълнил задължението си за заплащане на винетна такса за движение по републиканските пътища, а се е движил по автомагистрала “Тракия”, то той е осъществил състава на административното нарушение по чл. 139, ал. 5 ЗДвП. Наказващият орган правилно е определил наказанието на основание чл. 179, ал. 3, т. 1 ЗДвП, предвиждащ 3000 лева глоба за водач, който управлява пътно превозно средство, предназначено за превоз на товари, на състав от пътни превозни средства, както и на пътните превозни средства с 2 и повече оси, които имат технически допустима максимална маса 12 или повече тона.

Неоснователен е доводът за наличието на по-благоприятен закон който следва да бъде съобразен при определяне на размера на санкцията.

С измененията на ЗДвП и Закона за пътищата /ДВ, бр. 105/2018 г./ е въведен нов начин на заплащане на такси за преминаване по платената пътна мрежа, при която се въвежда смесена система за таксуване на различните категории пътни превозни средства и такси на база време и на база изминато разстояние. Това изменение въвежда съответно и различни санкционни последици за нарушенията, свързани с неплащане на дължимите такси. По отношение на товарните автомобили с 2 и повече оси и с техническа максимална маса обаче измененията в закона влизат в сила от 16.08.2019 г., което означава че към настоящия момент единствената възможна санкционна последица за допуснатото от страна на жалбоподателя нарушение е наложената с атакуваното наказателно постановление глоба

Предвид изложеното, съдът намира, че и в тази си част издаденото наказателно постановление е законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

Воден от изложеното, съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № . г. на ОДМВР С., с което на О.Р.О. ЕГН ********** *** на основание чл. 183, ал. 3, т. 6 ЗДвП е наложена глоба в размер на 30 лева, на основание чл. 183, ал. 4, т. 7 ЗДвП е наложена глоба в размер на 50 лева и на основание чл. 179, ал. 3, т. 1 ЗДвП е наложена глоба в размер на 3000 лева

 

Решението може да се обжалва с касационна жалба по реда на АПК пред АС–София област в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

 

                                                                                  РАЙОНЕН  СЪДИЯ:

                                                                                                                      (Р. Йорданова)