Определение по дело №623/2020 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 април 2020 г. (в сила от 14 април 2020 г.)
Съдия: Елеонора Симеонова Кралева
Дело: 20202100500623
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 21 февруари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 ОПРЕДЕЛЕНИЕ

Номер ІІ - 1074                                                        14.04.2020 г.                               град Бургас

 

 

БУРГАСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД,                                      втори въззивен граждански състав

На:    четиринадесети април                                              две хиляди и двадесета година

в закрито съдебно заседание, в следния състав:

 

                                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСИЦА ТЕМЕЛКОВА

                                                                                       ЧЛЕНОВЕ: ТАНЯ РУСЕВА-МАРКОВА

                                                                                                            ЕЛЕОНОРА КРАЛЕВА

                                                                                                     

като разгледа докладваното от съдията Елеонора Кралева  

частно гражданско дело номер 623 по описа за 2020 година,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.121, вр. чл.274 и сл. ГПК.

Образувано по частната жалба на Г.Т.Г. от гр.***, против Определение № 181/06.01.2020 г., постановено по гр.д.№ 8485/2019 г. по описа на Районен съд – Бургас, с което съдът е прекратил производството по делото и го е изпратил по подсъдност на Районен съд – София.

В жалбата са изложени оплаквания за неправилност и незаконосъобразност на постановеното определение. Твърди се, че правоотношението по договора за повишаване на квалификацията на работника, макар и нетрудово, е непосредствено свързано с трудовото правоотношение и без него то би било недействително заради императивното правило на чл.234, ал.1 КТ. В тази връзка, жалбоподателят счита, че договорът за повишаване на квалификацията като регулиран от трудовото право следвал местната подсъдност на трудовите спорове и в тази връзка приемането от съда на договора като отделен от трудовия, облигационен договор е при несъобразяване на трудовите нормативни предписания (чл.234 КТ) относно съдържанието му, действието, последиците от неизпълнението и прекратяването му. Моли въззивния съд да отмени определението на БРС и да върне делото на същия съд за продължаване на съдопроизводствените действия.

В срока по чл.276, ал.1 ГПК е постъпил отговор от ответника „Сънфудс България“ ЕООД, подаден от пълномощника адв. Сирма Владимирова, с който е взето становище за неоснователност на частната жалба и за потвърждаване на обжалваното определение като правилно и законосъобразно.

Бургаският окръжен съд, като взе предвид становищата на страните, приложените по делото доказателства и съобрази разпоредбите на закона, намира следното:

Частната жалба е депозирана в срока по чл.275, ал.1 ГПК и от легитимирано лице, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Производството по гр.д.№ 8485/2019 г. по описа на РС-Бургас е образувано по исковата молба на Г.Т.Г. от гр.***, против „Сънфудс България“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.София, ж.к.“Дружба“, бул.“Проф. Цветан Лазаров“ № 48, представлявано Иван Лисиков и Зоран Матлиевски, с която е предявен осъдителен иск за заплащане на сумата от 1200 лв., представляваща недължимо платена от ищеца по Договор за повишаване на квалификация от 14.03.2018 г. към трудов договор № 930114/08.02.2018 г., ведно със законната лихва от подаване на исковата молба. В условията на евентуалност ищецът е предявил иск за връщане на сумата от 733 лв. на същото основание като недължимо платена.

За да предяви иска пред БРС, ищецът се е позовал на нормата на чл.114 КТ, като е изложил твърдения, че на основание сключения между страните трудов договор № 930114/ 08.02.2018 г., е работил на обект на ответника в „Бургас Мол“, гр.Бургас, ул.“Транспортна“.

В срока по чл.131 ГПК е постъпил писмен отговор от „Сънфудс България“ ЕООД, с който е направено възражение за местна неподсъдност на делото, предвид обстоятелството, че настоящият спор не е трудов, а облигационен, както и предвид клаузата на чл.18 от Договора за повишаване на квалификацията от 14.03.2018 г., която предвижда споровете между страните да се решават пред компетентния съд в гр.София. В тази връзка ответникът счита, че в случая компетентния съд е Софийски районен съд.

С обжалваното понастоящем определение № 181/06.01.2020 г. на основание чл.118, ал.2 ГПК районният съд е прекратил пред себе си производството по гр.д.№ 8485/2019 г. по описа на БРС и е изпратил делото по подсъдност на РС-София. Съдът е приел, че договорът за повишаване на квалификацията не е трудов договор, а по своята правна природа е облигационен договор, уреден и използван за целите на трудовото право, като правоотношението, което се установява с този договор има гражданскоправен характер и неговите последици следва да се уредят от гражданския закон, за което съдът се е позовал на практика на ВКС. Отделно е посочено, че страните са уговорили договорна подсъдност за разглеждане на спора и клаузата на чл.18 в договора е действителна, като ограничението на чл.117, ал.3 ГПК не намира приложение, защото в случая не се касае за трудов спор. Предвид горните мотиви, БРС е приел, че тъй като се касае за облигационен спор, същият е подсъден на съда по седалището на ответника (чл.105 ГПК), което се намира в гр.София, поради което и на това основание местно компетентния съд е РС-София.

Настоящата инстанция изцяло споделя изводите на районния съд и намира постановеното от него определение за правилно и законосъобразно.

Неоснователни са възраженията в частната жалба, че договорът за повишаване на квалификацията като регулиран от трудовото право следвал местната подсъдност на трудовите спорове и районният съд е постановил определението си, без да съобрази трудовите нормативни предписания.

В конкретния случай, исковата претенция е за връщане на недължимо платена сума по договор за повишаване на квалификацията на ищеца, т.е. основанието на търсената защита е сключеният между страните допълнителен договор към трудовия договор и с който са уредени отношенията между страните във връзка с професионалната квалификация на работника. По своето съдържание договорът за професионална квалификация по чл.234 КТ има за предмет придобиване на знания и умения по дадена професия и специалност. Както правилно е приел и районния съд, договорите за професионална квалификация, макар и да са уредени в КТ, не са трудови договори, а по своята правна природа те са облигационни договори, тъй като с тях не се уговаря престирането на работна сила и извършването на определена работа при работодателя. Ето защо, правоотношението, което се установява с договорите за професионална квалификация има гражданскоправен характер и неговите последици следва да се уредят от гражданския закон. В този смисъл е и константната съдебна практика – Решение № 227/19.04.2011 г. по гр.д.№ 1861/2010 г. на ВКС, ІV г.о., Определение № 66/18.02.2016 г. по ч.гр.д.№ 6277/2015 г. на ВКС, ІІІ г.о., Определение № 507/30.10.2018 г. по ч.гр.д.№ 3324/2018 г. на ВКС, IV г.о., която изцяло се споделя от настоящия въззивен състав и с която районният съд се е съобразил.

Предвид горното, след като договорът за повишаване на квалификацията е облигационен, а не трудов договор и правоотношението, произтичащо от него има гражданскоправен характер, то следва да се приеме, че предявената в случая претенция не попада в категорията „трудови спорове“ по смисъла на чл.357 КТ и следва да се определи не като трудов спор, а като гражданскоправен спор. Обстоятелството, че този договор е сключен във връзка със съществуващия между страните трудов договор не може до промени горните изводи, тъй като определящ е характера на възникналите правоотношения от него, които се отнасят до професионалната квалификация на работника и не представляват елемент от трудовото правоотношение между страните. Ето защо, в случая                                                се прилагат общите правила за подсъдността по чл.105 ГПК, като местната подсъдността на трудовите спорове по чл.114 КТ е неприложима и ищецът не може да избира съда, пред който спорът да бъде разгледан, както неправилно се счита от жалбоподателя, поради което възраженията и доводите му в този смисъл са неоснователни.

Предвид изложените съображения, Бургаският окръжен съд намира, че определението, с което Районен съд – гр.Бургас е прекратил производството по делото и го е изпратил по подсъдност на Районен съд – гр.София, в чийто район е седалището на ответника, е правилно и законосъобразно, поради което следва да бъде потвърдено.

Мотивиран от горното, Бургаският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПОТВЪРЖДАВА определение № 181/06.01.2020 г., постановено по гр.д.№ 8485/2019 г. по описа на Районен съд – Бургас, с което съдът е прекратил производството по делото и го е изпратил по подсъдност на Районен съд – София.

 

Определението е окончателно, съгласно чл.274, ал.4, вр. чл.280, ал.3 ГПК.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                                                          ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

                                                                                               2.