Решение по дело №550/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2540
Дата: 17 декември 2021 г. (в сила от 1 март 2022 г.)
Съдия: Георги Христов Пасков
Дело: 20217180700550
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 2 март 2021 г.

Съдържание на акта

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ

 

 

Р Е Ш Е Н И Е 

 

№ 2540

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

гр. Пловдив, 17.12.2021 г.

 

Административен съд Пловдив, ХІІІ административен състав, в открито заседание двадесети май две хиляди двадесет и първата година в състав:

                                                                 

Председател: Георги Пасков

 

при секретаря Ваня Петкова, като разгледа докладва­ното от председателя  административно дело № 550 по описа за 2021 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 Производството по делото е образувано по жалба на Д.С.К. ЕГН **********,*** 6А, чрез процесуалния си представител адв. С.А., против мълчалив отказ на Директора  на ОП „Паркиране и репатриране“ при Община Пловдив да издаде пропуск за платено преференциално паркиране на собственици или ползватели на МПС с адресна регистрация /постоянен адрес/ в обхвата на "зелена зона" по заявление № 21/ 04.02.2021г. на ОП "Паркиране и репатриране" към Община Пловдив.

Недоволни от постановения мълчалив отказ, оспорващият го  обосновава с твър­дения за незаконосъобразността му, поради което настоява за отмяната му и задължаване ответния орган да издаде изискания пропуск.

Ответникът – Директора  на ОП „Паркиране и репатриране“ при Община Пловдив, чрез процесуалния си представител адв. Д. счита, че жалбата е неоснователна.

От фактическа страна съдът намира за установено следното: Жалбоподателят е подал на  04.02.2021г. заявление с вх.№21 в ОП "Паркиране и репатриране" към Община Пловдив, с което е заявил искането си да му бъде издаден  пропуск за платено преференциално паркиране на  автомобила "Мерцедес" с per. № РВ4305КН.

На жалбоподателя многократно са били издадавани предишни пропуски, като срокът на последния от тях е изтекъл на 07.02.2021г.

На  23.02.2021г., той получава доклад от Директора на ОП "Паркиране и репатриране", в който се излага становище до зам. Кмета „Транспорт“ при  Община Пловдив в който е  изложено становище, че тъй като лицето е подало заявлението е ползвател на автомобила, то той има право да получи пропуск за Синя зона“ – Пловдив, но не и „Зелена зона“.

Жалбоподателят излага следните доводи за незаконосъобразност на обжалвания отказ:

Той както и съпругата му - Г. К., подават не за първи път, а за 4-ти пореден, считано от 2017г., като до момента не са имали никакви проблеми за получаването му, поради което е непонятно защо именно този път му е било отказано издаването на такъв.

Според него административният орган превратно тълкува разпоредбите на чл. 17 от Наредба за организацията на движението и паркирането на територията на община Пловдив, както и чл. 93 от Закона за гражданската регистрация, като е приел, че пропуски за преференциално паркиране за „Зелена зона“ се издават само на физически лица.

Според него след като физическото лице Д.К., така и притежаваното от него еднолично дружество "КАЛДИС" ЕООД, са адресно регистрирани на ул. „****“ № 6а, то той както и неговото семейство са не само адресно регистрирани там по постоянен адрес, видно от приложеното удостоверение за постоянен адрес, но чисто физически живеят именно в този апартамент.

В заключение жалбоподателят счита, че той има качеството на ползвател на автомобила и е домуващ на адреса, находящ се в кв. К., ул. *** № ба., като той попада в хипотезата на чл. 14а ал.2 от Наредбата.

Към жалбата са приложени следните доказателства: Заявление с вх.№ 21/04.02.2021г в ОП "Паркиране и репатриране" към Община Пловдив; Пропуск за паркиране в "зелена зона", кв. К., издаден за автомобил с per. № ***с валидност до 06.02.2021г.;Пропуск за паркиране "зелена зона" кв. К., издаден за автомобил с per. № ***с валидност до 20.09.2019г.; Удостоверение за постоянен адрес на Д.К., издадено на 04.02.2021г.; Регистрационен талон на автомобил с per. № ***;  Доклад от Н. К.- директор на ОП "Паркиране и репатриране";   Брачен договор, вписан в СВ гр. Пловдив на 08.02.2015г. с per. № 3105/08.02.2015г.

По делото бе разпитана свидетелката Г. К. /съпруга на жалбоподателя/, която заяви, че автомобилът за който изискват пропуск е  собственост на „Калдис“ ЕООД, като от 2017г. както жалбоподателят така и тя са подавали заявление, съответно им е бил издаван пропуск, като за първи път тази година им е било отказано.  

От правна страна съдът намира за установено следното:

Из­даването на пропуск за платено преференциално паркиране на собственици или ползватели на МПС с адресна регистрация /постоянен адрес/ в обхвата на "зелена зона" е искане за извършване на адми­нист­ративна услуга, съобразно §1, т.2 от ДР на закона за администрацията представлява издаване на удостоверителен административен акт.

С оглед на това процесния пропуск е административен акт по смисъла на чл. 21, ал.3 от АПК и отказът да се издаде такъв документ може да се обжалва по съдебен ред.

Тъй като по делото в законоустановения срок не е постановен изричен отказ за издаване на акта, то съдът намира, че е налице мълчалив отказ

Съгласно чл. 14 ал.2 от Наредба за организацията на движението и паркирането на територията на община Пловдив в обхвата на „Зелена зона“ се разрешава паркиране само на собственици на МПС, с постоянен адрес в обхвата на зоната.

Видно от тази разпоредба е, че за да бъде издаден пропуск за паркиране е необходимо да са налице кумулативно две условия – заявлението да е подадено от собственика на МПС, както и това постоянния адрес на заявителя да е в обхвата на зоната.

В случая МПС е собственост на юридическо лице, чието седалище и адрес на управление се намира в обхвата на зоната, като  едноличният собственик и представляващия дружеството е с идентичен постоянен адрес.

Основателно е и твърдението на жалбоподателя, че няма изрична законова забрана, препястваща преференциалното паркиране на МПС, собственост на юридически лица в „Зелена зона“.

Предвид горното съдът намира жалбата за основателна.

При този изход на спора на жалбоподателя следва да му бъдат присъдени сторените от него разноски в размер на 450 лв.

Ето защо и поради мотивите, изложени по – горе  Съдът :

 

Р Е Ш И:

 

         ОТМЕНЯ мълчалив отказ на Директора  на ОП „Паркиране и репатриране“ при Община Пловдив да издаде пропуск за платено преференциално паркиране на собственици или ползватели на МПС с адресна регистрация /постоянен адрес/ в обхвата на "зелена зона" по заявление вх. №  21 от 04.02.2021г. на ОП "Паркиране и репатриране" към Община Пловдив.

         ОСЪЖДА Община Пловдив да заплати на Д.С.К. ЕГН **********,*** 6А сумата в размер на 450/четиристотин и петдесет/ лева.

ИЗПРАЩА административната преписка на Директора  на ОП „Паркиране и репатриране“ при Община Пловдив за произнасяне по заявление  вх. №  21 от 04.02.2021г. съобразно мотивите на настоящето решение.

 

 РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред ВАС на РБ в 14 – дневен срок от съобщението до страните за постановяването му.

 

Административен съдия: